لیست تمامی فروشگاه های مبلمان و لوازم منزل شهر شما

مبل فیلون
  • تهران - تهران - پاسداران
مبلمان مبل فیلون
دکوراسیون داخلی مبل فیلون
کاغذ دیواری مبل فیلون

مبل راحتی چیست

مبل راحتی یکی از لوازمی است که امروزه در تجهیز منزل و محیط های مختلف کار، به عضوی ثابت تبدیل شده است. این نوع مبل با پایه های کوتاه، دسته های پهن و پشتی نرم، اغلب برای استفاده در محیط های غیر رسمی و محافل خانوادگی و دوستانه تولید می شود. نمای ظاهری آن، بیانگر فراغ بال و آسودگی است و با ایجاد حس صمیمیت موجب افزایش آرامش در محیط می شود.
ساختار منعطف و اندازه های متنوع مبل راحتی سبب می شود که برای انواع فضا در منازل ویلایی، آپارتمانی، دفتر کار، مطب، فروشگاه و اماکن عمومی قابل استفاده باشد به طوری که برای هر محیط کوچک، بزرگ، مدرن و کلاسیک می توان مبل مناسبی را یافت.
مبل راحتی
مبل راحتی برخلاف مبل های سلطنتی، اداری و رسمی، برای نشستن طولانی مدت در دورهمی، جشن و مهمانی مناسب است. همچنین گنجایش آن می تواند بیش از ظرفیت استاندارد هفت نفره باشد. به طور مثال مبل های ال شکل (L) و یو شکل (U) اغلب ظرفیت ده نفر را در یک دست مبل دارند.

انواع مبل راحتی

مبل تختخواب شو

یک مدل جذاب مبل راحتی که کاربردی چند منظوره دارد: اول از همه برای نشیمن است، دیگر اینکه به زیبایی دکوراسیون منزل کمک می کند و سوم اینکه با تغییر وضعیت پشتی آن، به عنوان تخت خواب به کار می رود. این مدل به ویژه برای کسانی که با کمبود فضا مواجه هستند، مفید است. در ضمن می شود بخشی یا حتی فقط یک تکه از یک دست مبل راحتی، چنین قابلیتی داشته باشد.
مبل تختخواب شو

مبل ال شکل (L) و یو شکل (U)

از جمله مدل های پرکاربرد است چرا که در چیدمان منعطف است و با اکثر دکورها و فضاها هماهنگ می شود. از جمله اینکه می تواند برای پر کردن کنج و زوایای سالن،و همچنین ایجاد فضایی مختص سینمای خانگی، به کار رود. در سالن های بزرگ طرح یو شکل مبل، به افزایش حس صمیمیت و ایجاد یک نقطه کانونی در دورهمی های خانوادگی و دوستانه کمک می کند. خیلی ها اگر فضای کافی برای دو دست مبل داشته باشند یکی از انتخاب هایشان، طرح ال است.

مبل نیمکتی

این نوع مبل راحتی مناسب استفاده در فضاهای مرده و پرت است؛ مثل زیر اپن آشپزخانه، توی تراس، فرورفتگی ها و برجستگی های ناگزیر در معماری بنا. گاهی برخی فضاها از یک دست مبل بیشتر هستند و از دو دست، کمتر. در این مواقع یک کاناپه نیمکتی ضمن پر کردن فضای باقیمانده، به زیبایی و تکمیل شدن دکور محیط کمک شایانی می کند. یکی از ویژگی های این مبل، امکان ست شدن آن با هر دکوراسیون سنتی و مدرن می باشد.

مبل پاف/پوف

پاف مبل
این طرح مبل راحتی به تنهایی در ساخت یک دست مبل به کار نمیرود بلکه در کنار طرح های دیگر تولید می شود و گاهی مثل کوسن، جنبه دکوری یا جانبی دارد. پاف به طور کلی دارای دسته و پشتی نمی باشد و اغلب کل آن پارچه دوزی و پوشیده می شود. از پاف استفاده های گوناگونی می شود: می توان برای دراز کردن پا، آن را جلوی دیگر مبل ها گذاشت، برخی از آن به عنوان جایگاه میزبان استفاده می کنند، گاهی نیز به عنوان میز پذیرایی یا میز عسلی به کار می رود. مدل هایی از پاف به صورت مستقل و با پوشش سنتی جاجیم یا گلیم، کاملا درخدمت زیبایی و تکمیل دکوراسیون هستند.

انواع مختلف پاف عبارتند از:

این طرحپاف صندوقچه ای، که مثل صندوقچه هستند و برای نگهداری وسایل پذیرایی و غیره استفاده می شوند.
پاف گرد و بیضی، که اغلب به عنوان زیر پایی و یا میز پذیرایی وسط استفاده می شود. هم چنین می توان گلدان های مصنوعی و تزیینی بزرگ را روی آن گذاشت.
پاف بافتنی: دارای شکل و کاربرد خاصی نیستند و صرفا با توجه به مدل اصلی مبل راحتی با آن، هماهنگ می شوند و بیشتر جنبه تزیینی دارند.

مبل تکی راحتی

یکی از ویژگی های برجسته مبل راحتی، این است که امکان خرید تکه های تک نفره و دو نفره از آنها به صورت مجزا وجود دارد. در خیلی از فضاها امکان قرار دادن یک دست مبل کامل نیست و گاهی هم نیازی به آن نیست. مثلا در اتاق یا در تراس و حیاط خلوت! در این صورت، این مبل های تک نفره و دو نفره ضمن رفع نیاز، به راحتی قابلیت ست شدن و تکمیل زیبایی با دیگر لوازم محیط را دارند.

انتخاب مبل راحتی

مبل ال
مثل هر وسیله دیگر در زندگی، برای انتخاب مبل راحتی، ابتدا باید کاربرد آن را در نظر گرفت. کاربردهایی نظیر استراحت، پذیرایی و نشیمن روزانه، انواع متفاوتی از مبل می طلبد.
دوم فضای موجود برای استقرار مبل است. شکل و اندازه مبل و متعلقات آن نظیر میز و کوسن، باید در خدمت فضا و دکوراسیون باشد و در ضمن مزاحمتی برای دیگر وسایلِ آن محیط نداشته باشد. مبل های با دسته عریض و نشیمن های بزرگ با طرح های گسترده و قطعات جدا از هم، برای فضاهای بزرگ مناسب اند. برای فضاهای کوچک بهتر است از مبل های کم حجم و با طراحی سبک و قطعات متصل به هم، استفاده کرد.
عامل سوم در انتخاب مبل راحتی، پارچه است. ضخامت ،جنس و رنگ مهم ترین عوامل تاثیرگذار در این قسمت هستند. در این جا نیز کاربری مبل را باید در نظر گرفت. میزان استفاده از مبل، تابش احتمالی آفتاب به آن، استقرار در مسیر آشپزخانه و یا استفاده موقت برای غذا خوردن، حضور کودکان خردسال و بازیگوش، احتمال شستشو و میزان کثیفی احتمالی، از مواردی هستند که بر انتخاب پارچه تاثیر می گذارند.

تاثیر فوم در مبل راحتی

یکی نشانه های مبل راحتی خوب آن است فرم آن در گذر زمان تغییر زیادی نکند و به اصطلاح از شکل نیفتد. شاید دیده باشید که وقتی روی برخی مبل ها می نشینید احساس می کنید که سالهاست که ساخته شده است و چندان در آن راحت نیستید. در حالی که ممکن است آن مبل فقط چند ماه از تولیدش گذشته باشد. گاهی برخی مبل ها با وجود گذشت چند سال از خریدشان و یا وجود بچه هایی بازیگوش که مدام روی مبل بالا و پایین می جهند، ظاهری سرپا و محکم و نشیمن قابل قبولی دارند. این موارد به خاطر فوم و یا اسفنج مبل است.
در مبل ها از دو نوع فوم سرد و گرم استفاده می شود. تفاوت این دو مدل فوم را با نشستن روی آنها می توان دریافت. فوم سرد پس از برداشتن فشار روی آن، سریع به حالت اولیه بر میگردد اما در مورد فوم گرم زمان بیشتری لازم است و دیرتر به شکل اولیه برمیگردد.
اگر از اسفنج در ساخت مبل راحتی استفاده شده باشد، بهتر است اسفنج سفت و قابل شستشو و وزنی بیش از سی کیلو گرم داشته باشد. اسفنج های سبک و نرم خیلی زودتر شکل اولیه شان را از دست می دهند.

چوب در ساخت مبل راحتی

مبل راحتی ارزان
اگر قرار است در ساختار مبل راحتی از چوب استفاده بشود، بهترین گزینه درخت گردو است. چوب درخت گردو مقاوم، متراکم و درعین حال خوش پرداخت است و به همین دلیل در بسیاری از صنایع چوبی به کار می رود. این چوب بافت درشتی دارد و پس از صیقل کاری رنگ روشن، بافت زیبا و درخشندگی دلربایی پیدا می کند. باید توجه داشت که در مبل چوبی بایستی پایه ها هم اندازه و تراز باشند و همچنین دارای لبه های برآمده و تیز نباشند. پایه ها باید مقاومت خوبی داشته باشند و به راحتی دچار شکستگی و لق شدن نشوند.

اندازه و شکل مبل راحتی

یکی از نکات کلیدی در رضایتمندی از مبل راحتی، ابعاد و شکل آن است. بهتر است مبلی را انتخاب کنید که نشیمن راحتی داشته باشد به طوری که در هنگام نشستن روی آن، پاهایتان روی زمین باشد، اما نه به حدی که زانوهایتان بالا بیاید! گودی کمر را تا حد خوبی پوشش دهد و فرم قرار گرفتن بدن در آن طوری باشد که زود احساس خستگی و یا درد در قسمت های مختلف بدن نداشته باشید. زاویه مناسب نشیمن و پشتی تکیه گاه بایستی در حدود صد درجه باشد. توجه به عمق تو رفتگی مبل و ارتفاع پشتی صندلی با توجه به میانگین فیزیک بدنی افراد استفاده کننده نکته مهمی است که در طول زمان بر سلامت کمر و ستون فقرات و همچنین مفصل های زانو و آرنج تاثیر زیادی می گذارد. در همین راستا دسته های مبل باید در راستای بدن باشند، نه چنان بلند که آرنج را بالا ببرند و نه چندان پایین که موجب خمیدگی و افتادگی در نشستن شوند. هم چنین دسته ها باید مقاومت لازم برای تکیه کردن را داشته باشند و پس از اندکی استفاده، گود نیفتند.

نگاه طولانی مدت در خرید مبل

مبل راحتی جدید
مبلمان از آن دست وسایلی نیست که مردم بخواهند زود به زود آن را عوض کنند و در واقع خیلی از افراد به لحاظ مالی امکان تعویض مبلمان را در هر سال و یا دو سال یک بار ندارند. با این وصف ترجیح می دهند مبلی داشته باشند که تا چند سال از مد نیفتد، فرم آن شل و وارفته نشود و پارچه آن فرسوده و تخریب نشود. پس بهتر است در خرید مبل راحتی ضمن رعایت نکاتی در جنس پارچه و ساختار محکم داخلی، که موجب می شود مبلمان تا مدت ها از ریخت نیفتد و در استفاده های روتین روزمره آسیب نبیند، از طرح و رنگی استفاده شود که قابلیت ست شدن در محیط های مختلف را داشته باشد؛ این نکته به خصوص برای افراد اجاره نشین ضروری است. همچنین تهیه مبل از فروشگاه های خوش نام، معتبر و با تجربه همراه با ضمانت فروشنده بر استقامت بخش های مختلف مبل، می تواند تا حد زیادی در این زمینه مفید باشد.