تبلیغات دهان به دهان و تاثیر آن بر کسب و کارها

کسب و کار
به اشتراک بگذارید:  
یکی از تاثیرگذار ترین شیوه های تبلیغاتی، تبلیغات دهان به دهان است. این تبلیغات می توانند برای کسب و کار شما بسیار پر سود باشند به شرط اینکه اصول و قواعد آن را فرا بگیرید و در عمل آنها را اجرا کنید. برای آشنایی با این مفاهیم، با ما همراه باشید.
تبلیغات دهان به دهان

مقدمه

تبلیغات که فقط به تبلیغات اینترنتی و تبلیغات بیلبوردی ختم نمی شود، بلکه بازاریابی یا تبلیغات دهان به دهان یکی دیگر از شیوه های تبلیغاتی است که با روش خاص تبلیغاتی خود، نسبت به جذب مشتری عمل می کند. شما می توانید برای هر کاری از این شیوه بازاریابی استفاده کنید و تاثیرات مثبت آن را در کسب و کار خود مشاهده کنید. 
شاید برایتان باور پذیر نباشد اما بازاریابی دهان به دهان یکی از قدرتمندترین نوع بازاریابی به حساب می آید. اما لازمه موفقیت در هر کاری، رعایت نکات مهم و اصول آن برای رسیدن به موفقیت است. در ادامه قصد ما بر این است که در مورد این شیوه بازاریابی اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم تا با تاثیر این نوع تبلیغات آشنا شوید و راه های کسب موفقیت در شیوه بازاریابی را فرا بگیرید. با ما همراه باشید.

آشنایی با مفهوم تبلیغات دهان به دهان

تبلیغات دهان به دهان چیست

شما برای صرف غذا به یک رستوران می روید. کیفیت غذا و خدمات دهی و برخورد مناسب پرسنل رستوران شما را به شدت راضی نگه می دارد. حال ممکن است در یک جمعی قرار بگیرید که موضوع بحث آن، یافتن رستوران خوب و مناسب است. از آنجایی که شما یک تجربه مثبت در مورد غذا خوردن در رستوران داشتید، قطعا تجربه خود را با افراد حاضر در جمع به اشتراک می گذارید. در واقع این اشتراک گذاری، تبلیغات دهان به دهان نام دارد. شما بی آنکه خودتان بدانید، برای رستوران تبلیغات انجام دادید.
این را بدانید که تبلیغات دهان به دهان چیزی فراتر از اشتراک گذاری تجربیات مثبت مشتریان برای یکدیگر نیست. مهمتر از همه اینکه مردم به شنیدن تبلیغات کسی که بر اساس تجربه حرف می زند و یا خودش تجربه رضایت بخشی از خرید داشته است، بیشتر توجه می کنند. بسیاری از برندها، هزینه های چند میلیونی برای بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی و سایر روش های تبلیغاتی صرف می کنند بی آنکه بدانند تبلیغات و بازاریابی دهان به دهان از تمام این ابزارهای تبلیغاتی موثرتر و قدرتمند تر است.
تمام مردم به این موضوع علاقه دارند که از یک مرجع برای پیروی در انتخاب هایشان کمک بگیرند. زمانی که شما از کیفیت بالای غذا و خدمات رسانی یک رستوران تعریف می کنید، قطعا مخاطب مشتاق می شود تا حداقل یک بار هم که شده غذای آن رستوران را امتحان کند و بسنجد که آیا کیفیت، برابر تعریف های شما بوده است یا خیر. همین موضوع می تواند در جذب مشتری تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.
بسیاری از ایده ها و استراتژی های انجام شیوه های مختلف تبلیغاتی، لازمه کسب آگاهی های دقیق است. اما تبلیغات دهان به دهان در واقع اشتراک گذاری تجربیات یک فرد با فرد دیگر است و به طبع این نوع بازاریابی می تواند جذب مشتری بالاتری داشته باشد.

علت موفقیت تبلیغات دهان به دهان چیست؟

موفقیت تبلیغات دهان به دهان

در ابتدا باید به یک اصل کلی اشاره کنیم و آن هم این است که لازمه موفقیت هر نوع تبلیغاتی یک چیز است: اعتماد! 
اگر شما اعتماد مشتریان خود را جلب کنید، یقین داشته باشید هر یک مشتری به چند مشتری برای شما تبدیل می شود. باور کنید تاثیر تبلیغات دهان به دهان از هر تبلیغ دیگری بالاتر و بیشتر است.  به دست آوردن اعتبار کاری و جلب اعتماد مشتری، موضوعی است که فقط با خدمت خالصانه و ارائه خدمات مطلوب به مشتری صورت می گیرد. همه مردم به نظرات دوستان و آشنایان خود بیشتر از سایر روش های تبلیغاتی توجه می کنند. بنابراین می توانید برای رسیدن به موفقیت از تبلیغات دهان به دهان استفاده کنید، این اطمینان را داشته باشید که می توانید مشتریان خود را چند برابر کنید و به موفقیت برسید.

روش های اجرای بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان

شاید در ابتدا گمان کنید، تبلیغات دهان به دهان، روشی ساده و بی هزینه است؛ اما در واقع این چنین نیست. پیاده سازی چنین روشی به اصول و قواعد خاص خود نیاز دارد. به طور کلی این روش تبلیغاتی به دو کلید مهم نیاز دارد: اول ایجاد هیاهوی بازاریابی و تبلیغات دوم تقویت هیاهوی تولید شده.
در واقع منظور از هیاهوی بازاریابی، همان برقراری تعامل بین مصرف کنندگان و یا کسانی که خدمات از شما دریافت کردند با سایرین است. به نوعی این افراد می توانند در بازاریابی شما به نحوی مشارکت داشته باشند و در مورد کیفیت محصولات و خدمات شما با دیگران صحبت کنند. زمانی که این تعامل برقرار شود، خود به خود هیجان و شور و اشتیاق بین تعامل کنندگان برپا می شود. در این حین هر کسی از تجربیات خودش می گوید و این موضوع می تواند به نفع برند و کسب و کار شما باشد؛ البته ناگفته نماند در صورتی موفقیت شما در این زمینه به دست می آید که شما حقیقتا خود را نسبت به ارائه خدمات و محصولات باکیفیت موظف بدانید.
تصور کنید شخصی که در رستوران شما غذا میل می کند و از کیفیت خدمات شما رضایت دارد، در یکی از شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، به طور غیر مستقیم برای شما بازاریابی کند. فرض بگیرید این شخص دنبال کننده های زیادی دارد و غذای خوب و با کیفیت شما را استوری کرده باشد. حال در نظر بگیرید که این کار علاوه بر تبلیغات دهان به دهان، نوعی تبلیغات در اینستاگرام هم به حساب می آید بدون آنکه شما بخواهید هزینه ای صرف کنید و یا بخواهید مشتریانتان برای شما تبلیغات انجام دهند.
تبلیغات دهان به دهان زمانی تاثیرگذار می شود که به صورت کاملا طبیعی اتفاق بیفتد. تعریف ها و تمجیدهایی که صرفا به دلیل جذب مشتری و مخاطب صورت بگیرد، برای مخاطب زننده است و به نوعی حس سوءاستفاده را به مخاطب القا می کند. حال برای اینکه با چند راهکار موثر برای ایجاد یک تبلیغات دهان به دهان موفق آشنا شوید، بهتر است تا در ادامه ما را همراهی کنید.

راهکارهایی برای ایجاد یک بازاریابی دهان به دهانِ موفق

بازاریابی دهان به دهان موفق

پیرو مثالی که در مبحث قبلی برای شما عنوان کردیم، تبلیغات در اینستاگرام و سایر بسترهای مجازی می توانند بهترین روش برای ایجاد تبلیغات دهان به دهان باشند. هر چند که این تبلیغات از طریق اینترنت انجام می شود و تبلیغات اینترنتی است اما در واقع نوعی بازاریابی دهان به دهان به حساب می آیند.
 آیا تا به حال به کمپین هایی که در فضای مجازی ایجاد می شوند توجه کرده اید؟ آیا می دانید این تبلیغات می توانند تا چه حد موثر واقع شوند؟ به طور مثال کمپین هایی که با هشتگ ها ایجاد می شوند، افراد زیادی را مجاب به انجام آن می کنند؛ "نه به سوسیس و کالباس!" این کمپین می تواند افراد زیادی را به انجام این کار وادار کند. هدف اصلی این است که به این موضوع اشاره کنیم که این تبلیغات دهان به دهان اگر در بستر اینترنت انجام شوند، می توانند بازدهی بیشتری داشته باشند.

کاربران خود را به تولید محتوا تشویق کنید: 

یکی از تاثیرگذارترین محتواها، محتوایی است که توسط کاربران تشکیل شده و به اشتراک گذاشته شده است. این شیوه بدون هیچ هزینه ای بالاترین بازدهی تبلیغات را برای شما خواهد داشت. محتوایی که توسط اینفوئلنسرهای اینستاگرام و یا افرادی که شغل و حرفه خاصی دارند و با افراد زیادی در ارتباط هستند، تولید شده باشد بالاترین بازدهی را برای شما در بر خواهد داشت.

اشتراک گذاری رضایت مشتریان:

رضایت مشتری

80 درصد مردم، به نظرات و میزان رضایت مندی مشتریان دیگر توجه می کنند. شاید کسب تجربه از بسیاری از کسب و کارها به سادی غذا خوردن در رستوران نباشد و هزینه های بالایی را در بر داشته باشد، به همین علت بیشتر کاربران سعی می کنند تا به نظرات دیگران توجه کنند و بر اساس آن تصمیم می گیرند.

در نظر گرفتن تخفیفات و هدایا: 

بسیاری از صاحبان مشاغل برای مشتریان خود تخفیفات و هدایای ویژه در نظر می گیرند. این کار می تواند شور و اشتیاق مشتری را برای وفاداری به شما بیشتر کند. بنابراین تاثیرگذاری بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت.

تعامل با اینفوئلنسرها: 

برای اینکه تبلیغات دهان به دهان به خوبی اجرا شوند، شما می توانید با اینفوئلنسرهای مرتبط با شغل و حرفه خود تعامل برقرار کنید و از آنها برای قدرت گرفتن استفاده کنید. اگر شما حمایت اینفوئلنسرها را داشته باشید، یقینا به اعتبار کاری شما افزوده می شود. بنابراین در بازاریابی دهان به دهان قدرت اینفوئلنسرها را دست کم نگیرید.
با رعایت موارد بالا شما می توانید به نحو احسن بازاریابی دهان به دهان را اجرا کنید. حال مهم است تا بدانید چه کارهایی را نباید انجام دهید. همانطور که یک سری از کارها باید انجام داده شود تا جذب مشتری بیشتر اتفاق بیفتد، یک سری دیگر از کارها می تواند در جذب مشتری تاثیر منفی بگذارد. به موارد زیر توجه کنید:
از به زبان آوردن و اشتراک گذاری تجربه های عادی و معمولی خودداری کنید
به طور صد در صد روی تبلیغات دهان به دهان حساب باز نکنید
حرف نه، در عمل ثابت کنید
امتناع از صرف هزینه شما را به موفقیت نمی رساند
از وعده وعید دادن و قول دادن دوری کنید
مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، همگی جزو اقداماتی هستند که می توانند در بازاریابی دهان به دهان تاثیر منفی بگذارند. با تفکیک موارد مثبت و منفی از یکدیگر، گام های موثری برای رسیدن به موفقیت بردارید. این را در نظر داشته باشید که هیچ موفقیتی بدون صرف هزینه و تلاش به دست نمی آید و باید برای به دست آوردن آن تلاش کرد.
بازاریابی دهان به دهان چیست


ثبت نظرات
نظرات