ورزش پارکور چیست؟

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
ورزش پارکور یکی از پرطرفدارترین ورزش های شهری در جهان است که در آن فرد با استفاده از تعادل و قدرت، خود را در برابر جاذبه زمین به چالش میکشد. در ورزش پارکور، هدف پارکور کار، غلبه بر موانع در محیط شهری، با حرکاتی مثل دویدن، پرش و صعود از نقطه ای به نقطه دیگر است.
ورزش پارکور
در پاسخ به سوال "پارکور چیست" باید بگوییم که ورزش پارکور یکی از پرطرفدارترین ورزش های شهری در جهان است که در آن فرد با استفاده از تعادل و قدرت، خود را در برابر جاذبه زمین به چالش میکشد. در ورزش پارکور، هدف پارکور کار، غلبه بر موانع در محیط شهری،  با حرکاتی مثل دویدن، پرش و صعود از نقطه ای به نقطه دیگر است، به صورتی که در این ورزش، توانایی های بدن در کارآمد ترین حالت  به کار گرفته می‌شوند. 

آموزش پارکور چگونه است؟

آموزش پارکور

برای آموزش ورزش پارکور می توان آن را در داخل محیط های سرپوشیده، پیست های پارکور و همچنین در پارک ها و محوطه های خاکی برگزار کرد. البته این ورزش در وهله اول نیاز به آموزش در مکان هایی با کف های نرم، تشک و ترامپولین دارد و توصیه میشود تا مراحل اولیه آموزش را در باشگاه هایی با این تجهیزات بگذرانید. یکی از اهداف اولیه ورزش پارکور بهبود خود و رهایی از موانع چه جسمی و چه روانی است و پارکور کار های مرد (Traceurs) و پارکور کار های زن (traceuses) برای بهبود و ارتقاء سلامت جسمی و روانی خود  آن را آموزش می بینند، در حالی که یاد می گیرند به طور مستقل در محیط مورد نظر خود بدون محدودیت های فکری معمول در جامعه عمل کنند. برای ورزشکاران رشته ورزش ژیمناستیک، پارکور کمی راحتتر است.
در عین حال، فرد باید توانایی مشاهده منطقه را به خوبی یاد بگیرد. ایجاد طرح و نقشه‌ای در ذهن برای غلبه بر موانع بسیار مهم است. آموزش پارکور شامل یادگیری حرکاتی مانند عبور از مکان های مرتفع، دویدن روی نرده‌ها، پرش از روی موانع و صعود از آنها است که به استقامت فیزیکی، حفظ  تعادل و چابکی نیاز دارد. زیرا فرد پارکور کار با حرفه‌ای شدن در این ورزش به مرور آن را در محیط هایی با کف های بتنی و سخت، انجام میدهد. قبل از شروع آموزش یا تمرین باید تمرینات گرم کردن عضلات انجام شوند. عدم گرم شدن کافی عضلات، قبل از ورزش می تواند باعث آسیب شود به خصوص وقتی پیست پارکور در نقاط مرتفع ساخته می شود. در ورزشکاران آماتور بسیار مهم است که از مناطق مرتفع اجتناب کنند و به‌طور مداوم از عضلات و استخوان‌های خود در برابر صدمات، تصادفات و شکستگی‌ها هنگام تمرین، محافظت کنند.

چه تجهیزاتی هنگام آموزش ورزش پارکور لازم است؟

همانطور که میدانید پرش‌ها و حرکات پارکور روی زمین هایی با کف بتنی و سخت انجام می‌شود، پس کفش‌های ورزشی مناسب و شلوار راحت یا لباس ورزشی هنگام انجام ورزش پارکور بسیار مهم است. 

کفش های مناسب ورزش پارکور

کفش پارکور

وقتی نوبت به تجهیزات ورزش پارکور می رسد، مهمترین چیز انتخاب کفش مناسب، محکم و انعطاف پذیر است. کفش های مناسب، کفش هایی هستند که بتوان آنها را برای انواع سطوح استفاده کرد به طوری که در مسیر لغزنده، در فصل زمستان و یا در هوای بارانی سر نخورند. یک پارکور کار می تواند یک کفی اضافی را در داخل کفش خود برای کاهش فشار به پاها هنگام پرش های بلند و فرودهای سخت قرار دهد. دوام، مهمترین ویژگی کفش های پارکور است و این کفش باید برای عملکرد ارتوپدی و کاهش فشار بر ساق و مچ پا به درستی طراحی شده باشد. از سایر ویژگی های مهم  کفش های پارکور این است که این کفش ها سبک وزن و ضربه گیر باشند. این به شما کمک می کند تا هنگام انجام حرکات، سطح را احساس کرده و از مفاصل پا و ساق خود محافظت کنید. کفش ها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا خطر آسیب دیدگی در اثر استفاده طولانی مدت را کاهش دهند. همچنین کفش پارکور نباید به پای شما خیلی تنگ یا گشاد باشد.
چنانچه به ورزش شمشیر بازی علاقمند هستید و دنبال اطلاعات مفید هستید، مطالب ارزشمند بنکوی را از دست ندهید.

لباس های مناسب ورزش پارکور

لباس پارکور

در ورزش پارکور حرفه‌ای معمولا از تجهیزات حفاظتی استفاده نمی‌شود. منظور از تجهیزات حفاظتی در این ورزش، پد زانو، کلاه ایمنی یا پد آرنج است زیرا ورزشکار باید از لباس هایی که مانع تحرک می شوند، استفاده نکند تا بتواند هر حرکتی را به راحتی انجام دهد. تنها وسیله محافظتی که استفاده از آن مشکلی ایجاد نمیکند دستکش پارکور است. از آنجا که ورزش پارکور، ورزشی است که می توان آن را در تمام فصول سال انجام داد، مکان های مورد نظر ممکن است از نظر شرایط محیطی در هر فصل، متفاوت باشند. لباس هایی که برای پارکور در زمستان ترجیح داده می شوند باید در عین گرم بودن، راحتی کافی برای انجام انواع حرکات را داشته باشند.
البته برخی از تجهیزات حفاظتی ممکن است برای مبتدیان مفید واقع شود. در میان این تجهیزات، دستکش پارکور شاید مهمترین آنها باشد. اگرچه هنگام انجام ورزش پارکور، لمس سطح با دستان شما از اهمیت بالایی برخوردار است اما در مراحل ابتدایی آموزش می توانید از دستکش های پارکور مخصوص که بدون انگشت هستند استفاده کنید. دستکش باید انعطاف پذیر و راحت باشد. دستکش کوهنوردی نیز می توانند برای ورزش پارکور، به کار گرفته شوند. همچنین اگر مبتدی هستید می توانید از پدهای آرنج و زانو استفاده کنید.

از پارکور آماتور تا پارکور حرفه‌ای

پارکور چیست

ورزش پارکور می تواند برای آماتورها خطرناک باشد، بنابراین هنگامی که اولین حرکات خود را یاد می‌گیرید نباید توانایی های خود را بیش از حد ارزیابی کنید. برای دستیابی به پارکور حرفه‌ای، مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید ایمنی در حین تمرین است. ساده و آهسته شروع کنید، به طوری که بتوانید به آسانی حرکات خود را تحت کنترل بگیرید. هرگز سعی نکنید کاری را انجام دهید که هنوز به حد کافی آمادگی آن را ندارید.
اگر چه حرکات پارکور حرفه‌ای ممکن است شامل ترفندهایی خطرناک به نظر برسد، اما حرفه‌ای شدن در این رشته ورزشی در واقع از رفتارهای بی پروا و شیرین کاری های خطرناک جلوگیری می‌کند و در عوض، به افزایش ایمنی و قدرت و تسلط شخص کمک میکند. حرکات پارکور که در هنگام انجام پارکور حرفه ای بسیار ساده به نظر میرسند، در واقع حرکات دشواری هستند که تنها پس از آموزش و تمرین طولانی مدت، میتوان آنها را با موفقیت و بدون زمین خوردن، به درستی انجام داد. این ورزش در حال حاضر یک رشته بین المللی است که پارکور کار‌های حرفه‌ای زن و مرد در سراسر جهان در آن فعالیت می‌کنند.

پارکور بانوان در ایران

پارکور بانوان

انجام ورزش پارکور، همچون هر رشته ورزشی دیگری، میتواند باعث ایجاد اعتماد به نفس در فرد شود. این ورزش، فعالیتی است که امروزه در میان بانوان نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده به طوری که بسیاری از این بانوان مربیان حرفه‌ای پارکور هستند اما به دلیل برخی تفکرات اجتماعی، بانوان هنگام اجرای حرکات پارکور مورد تمسخر و سرزنش قرار میگیرند و به همین دلیل معمولا ترجیح میدهند تا این ورزش را در باشگاه های پارکور ادامه دهند؛ البته کم نیستند بانوانی که با شجاعت تمام در پارک ها و فضاهای آزاد، اقدام به تمرین پارکور میکنند. متاسفانه افراد زیادی وجود دارند که گمان میکنند پارکور تنها مختص آقایان است در حالی که این تفکر کاملا غلط است و بانوان در ایران بدون هیچ محدودیتی میتوانند این ورزش را انجام دهند. امید است تا اصلاح تفکرات غلط اجتماعی، باعث شود که پارکور بانوان در جامعه ایرانی، عادی سازی شود و به خوبی جا بیفتد.

توصیه هایی در ارتباط با انجام پارکور

پارکور حرفه ای

پارکور ورزشی است که در هر چهار فصل از سال، قابل انجام است ولی در فصل زمستان، انجام آن کمی سخت تر و خطرناک تر است. با این حال، این ورزش را می توان در بیشتر شرایط آب و هوایی انجام داد به شرطی که کف کفش های شما در محیط های لغزنده سر نخورد و لباس های شما در هوای بارانی، ضد آب باشد. در مواقع وزش باد شدید و طوفان نیز باید بیشتر مراقب باشید، زیرا حفظ تعادل ممکن است کمی مشکل باشد.
برای جلوگیری از ایجاد هرگونه آسیب در شرایط جوی نامساعد پیشنهاد میکنیم تا از سالن های پارکور استفاده کنید و تمرین در بیرون از خانه را به روزهای آفتابی و کم بارش بهار، تابستان یا پاییز موکول کنید.
گفتیم که پارکور به تجهیزات محافظتی خاصی نیاز ندارد و بدن شما تنها ابزاری است که از آن برای ورزش پارکور استفاده می کنید. ولی افراد مبتدی برای جلوگیری از آسیب های ناشی از زمین خوردن های مکرر میتوانند از تجهیزات محافظتی استفاده کنند. برای تمرین تکنیک ها و حرکات، باید منطقه ای مناسب یا سالن پارکور پیدا کنید و برای تقویت ماهیچه ها تمرین کنید. همچنین بسیار مهم است که یک مربی همراه خود داشته باشید تا سریع و درست یاد بگیرید. برای پارکور که نیاز به تعادل و قدرت دارد، ابتدا باید عضلات و تعادل خود را تقویت کنید و توسعه دهید. شما می توانید با انجام حرکاتی مانند حرکات کششی و اسکوات به طور روزانه، به راحتی در انجام حرکات و تکنیک های پارکور پیشرفت کنید. 
پارکور

هنگامی که بدن خود را به اندازه کافی تقویت کردید، وقت آن است که تمرینات فرود و نورد را تمرین کنید. می توانید شروع به یادگیری نحوه فرود و غلت زدن همزمان با پرش از ارتفاع نیم متر یا یک متر را در ابتدا تمرین کنید و سپس تکنیک های پیچیده تر را یاد بگیرید. وقتی این حرکات را انجام می دهید، باید با کشف حرکات مورد علاقه خود که مناسب بدن شماست سبک مخصوص خودتان را ایجاد کنید. با تمرینات منظم ، باید بدن خود را همواره آماده نگه دارید و حرکات جدیدی را در مناطق مختلف امتحان کنید تا سبک خود را ایجاد کنید.
 سعی کنید افراد و گروه هایی را پیدا کنید که با هم پارکور انجام دهید. برای یادگیری و یافتن افراد دیگری که به این ورزش علاقه مند هستند، می توانید به مناطق مخصوص ورزش پارکور یا سالن های پارکور بروید؛ با این کار شما می توانید از این ورزش بیشتر لذت ببرید و در حین اجرای حرکات در کنار دیگران، سریعتر آن را یاد بگیرید. جشنواره و مسابقات پارکور، بهترین زمان برای ملاقات با بسیاری از افراد پارکور کار، به اشتراک گذاشتن تجربیات و یادگیری از دیگران برای بهبود مهارت خود است.
ثبت نظرات
نظرات