بررسی اجمالی در مورد دکوراسیون مینیمال

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
دکوراسیون مینیمال به معنی محدودیت استفاده از عناصر گوناگون و متعدد برای دستیابی به بیشترین مزیت ها و فواید می باشد. معماران سبک مینیمالیست معتقد هستند که تمامی چیزهایی که دارای کاربرد خاصی نیستند باید از محیط حذف شوند، چون آن ها ارزش زیادی را برای محیطی ساده و فراخ قائل هستند
دکوراسیون مینیمال
دکوراسیون مینیمال چیست؟
ویژگی های دکوراسیون مینیمال به چه صورت است
1) سادگی در شکل و عملکرد بالا 
2) استفاده از رنگ های ساده و طرح های غیر پیچیده بر روی دیوارها 
3) فضای باز و پر نور و تمیز 
بررسی سایر ویژگی های دکوراسیون مینیمال
4) جزئیات کم و ساده و دوری از لوازم تزئینی بیش از حد 
5) ساده بودن مبلمان و سایر اسباب و اثاثیه ی منزل به سبک مینیمالیستی 
اصول پایه در دکوراسیون مینیمال
1) استفاده از پالت رنگی خنثی 
2) مبلمان را دقیقا مرکز اتاق بگذارید  
3) مخلوط کردن بافت جهت ایجاد جذابیت بصری 
بررسی سایر اصول در دکوراسیون مینیمال
4) فضای ذخیره سازی ایجاد کنید 
5) از لوازم جانبی زیبا و جذابی استفاده کنید 

دکوراسیون مینیمال چیست؟

دکوراسیون مینیمال به معنای محدودیت استفاده از عناصر گوناگون و متعدد برای دستیابی به بیشترین مزیت ها و فواید می باشد. معماران سبک مینیمالیست معتقد هستند که تمامی چیزهایی که دارای کاربرد خاصی نیستند باید از محیط حذف شوند، چون آن ها ارزش زیادی را برای محیطی ساده و فراخ قائل هستند. برای همین خاطر با قرار دادن چندین عنصر اصلی و مورد نیاز موجب می شوند تا از حداکثر فضایی که باقی می ماند بتوان نهایت استفاده و بهره را برد. از دیگر نام های سبک مینیمالیست در دکوراسیون مینیمال، ساده گرایی و حداقل گرایی است.
 اصلی ترین هدف این دکوراسیون در استفاده از حداقل لوازم جهت ممانعت از تجمل گرایی و مصرف گرایی است. به خاطر همین موارد، این سبک بسیار مقرون به صرفه است  و تاکید بر روی اصالت خود، یعنی ممانعت از تجمل گرایی و مصرف گرایی دارد. اجرای سبک مینیمال در منزل موجب ایجاد تحولی توصیف ناپذیر می شود. این سبک برای هر فردی مفهوم خاصی را دارد، ولی مطمئنا مفهومی که همه آن را قبول دارند، رهایی و آزادی از قید و فشار مادیات و روی آوردن به سمت ساده گرایی است. امروزه سبک مینیمال به صورت فزاینده ایی محبوب شده است. این گونه از دکوراسیون ها گرایش به زیبایی و تمیزی بیش از حد دارند، افرادی که وارد این فضاها می شوند، به راحتی می توانند نظم را احساس کرده و  آرامش حاکم بر فضا به آن ها انتقال یابد.

ویژگی های دکوراسیون مینیمال به چه صورت است:

دکور مینیمال

ویژگی های این سبک دکوراسیون داخلی منزل در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی به شرح زیر هستند:

1) سادگی در شکل و عملکرد بالا: 

دکور مینیمال دارای طراحی خیلی ساده و دور از آلایش است. در این دکوراسیون فضای موجود الکی به هدر داده نمی شود و محیط شلوغ به نظر نمی رسد. در خانه هایی که دارای سبک مینیمال هستند تمامی لوازم و عناصر موجود در آن مطابق با نیازهای افراد خانه انتخاب و تهیه می شوند. همین سادگی در فضای خانه موجب می شود تا دکوراسیون خانه به وضوح دیده شود. از جمله ویژگی های برجسته ی سبک مینیمالیستی در دکوراسیون سادگی، استفاده از اشکال ساده و فضای کاربردی گسترده و دیوارهای داخلی کم و طراحی مکان ها و فضاهایی برای ذخیره سازی و مخفی کردن تمامی لوازم و چیزهایی که موجب شلوغی محیط می شوند، است. درب ها و پنجره ها در این دکوراسیون به صورت خیلی ساده انتخاب می شوند. در طراحی داخلی و بیرونی این سبک از تمامی عناصری که موجب کوچک تر شدن فضا می شود، به هیچ عنوان استفاده نمی شود.

2) استفاده از رنگ های ساده و طرح های غیر پیچیده بر روی دیوارها: 

از دیگر ویژگی های سبک دکور مینیمال در استفاده از طرح های غیر پیچیده و رنگ هایی ساده است و بهتر است در دیوارها از کاغذ دیواری هایی با حداقل طراحی استفاده کرد. استفاده از دیوارهای ساده علاوه بر این که سبب ایجاد حس آرامش و خوب در فضا می شود، اصلی ترین ویژگی در این سبک است. در سبک مینیمال از دیوارهایی با رنگ های روشن به خصوص سفید یا شیری استفاده می شود. چون این کار موجب می شود فضا بزرگتر و بازتر به چشم بیننده برسد. 

3) فضای باز و پر نور و تمیز: 

از دیگر ویژگی های دکوراسیون مینیمالیستی در بهره مند شدن و استفاده از نور طبیعی خورشید در فضای خانه است.  نورخورشید موجب کاهش اثرات کربن در خانه می شود. برای همین خاطر در خانه هایی با سبک مینیمال، پنجره هایی با ابعاد بزرگ و تعداد زیاد وجود دارند. 

بررسی سایر ویژگی های دکوراسیون مینیمال:

دکوراسیون مینیمالیست

4) جزئیات کم و ساده و دوری از لوازم تزئینی بیش از حد: 

استفاده از لوازم مهم و کاربردی و دوری از جزئیات غیر ضروری از دیگر ویژگی هایی این دکوراسیون است. در سبک مینیمال انتخاب تمامی لوازم با ظرافت و حساسیت خاص و بیشتری صورت می پذیرد و در خرید هیچ چیزی زیاده روی نمی شود. برای همین خاطر این سبک زیاد لوکس و تجملاتی نمی باشد و تنها چندین وسیله ی تزئینی خاص در فضا به چشم می خورد. از جمله لوازم تزئینی در سبک مینیمال می توان به استفاده از یک یا نهایتا دو تابلو و یا یک گلدان جهت تزئین دکوراسیون داخلی اشاره کرد. در خانه های مینیمالیست خبری از لوازم پر زرق و برق و مجسمه های طلایی بزرگ  نیست. بر روی همه ی سطوح خانه در دکور مینیمال مثل میز و یا روی اپن آشپزخانه هیچ وسیله ی تزئینی ناکارآمدی وجود ندارد. این گونه منازل به دلیل این که دارای جزئیات کمی هستند، تمیز کردن و گردگیری آن نیز خیلی راحت انجام می شود و زمان زیادی را نمی گیرد. 

5) ساده بودن مبلمان و سایر اسباب و اثاثیه ی منزل به سبک مینیمالیستی: 

در دکوراسیون مینیمال، انتخاب صحیح مبلمان و لوازم در طراحی آن تاثیر شایان به ذکری دارد. در واقع می توان گفت که یکی از اصلی ترین ویژگی های سبک مینیمال در داشتن مبلمان و اسباب و اثاثیه ی در سبک مینیمالیست است. برای همین خاطر بعد از توجه به سادگی و رنگ و نور نوبت به انتخاب اسباب و اثاثیه ی متناسب با این سبک جهت داشتن دکوراسیون مینیمالیست است.  بعضی از مبل ها هستند که برخلاف جلوه ی لوکس و تجملاتی که دارند، اصلا راحت نبوده و در محیط جای بسیار زیادی را اشغال می کنند. برای همین خاطر، یکی از اصول مهم در انتخاب مبلمان و لوازم منزل، دقت و توجه زیاد به کاربردهای آن ها می باشد. در سبک مینیمال کاملا از اسباب و اثاثیه ی کاربردی استفاده می شود و لوازم ناکارآمد در این سبک از دکوراسیون جایی برای خود ندارند.

اصول پایه در دکوراسیون مینیمال:

سبک مینیمال

1) استفاده از پالت رنگی خنثی: 

سعی کنید در سبک مینیمال از رنگ های خنثی استفاده کنید. در این سبک از دکوراسیون فضایی جذاب و زیبا طراحی می شود. شاید در طراحی محیط با رنگ های خنثی به دلیل این که نمی توان از تنوع زیادی استفاده کرد، کمی مشکل به نظر بیاید. ولی برای رفع این مشکل می توانید یک سایه ای از رنگ ها را انتخاب کنید که پایه ی غالب داشته باشد و شما بتوانید بقیه ی رنگ ها را متناسب با آن انتخاب کنید.

2) مبلمان را دقیقا مرکز اتاق بگذارید:  

در دکوراسیون مینیمال، مبلمان مانند پادشاهی هستند که بر روی سایر لوازم حکمرانی می کنند. همه ی اسباب و اثاثیه ای که شما انتخاب می کنید، نقش به سزایی را در طراحی مینیمال دارند و از ارزش بسیار بالایی در این راستا برخوردار هستند. از صرف هزینه های زیاد برای خرید مبلمان دریغ نکنید، چون هیچ گرانی بی حکمت نیست، و شما مبلغ زیاد را به خاطر کیفیت بالا و برند سازنده ی محصول پرداخت می کنید. 

3) مخلوط کردن بافت جهت ایجاد جذابیت بصری: 

به خاطر این که شما تنها می توانید با تعداد اندکی از لوازم محیط خود را در دکوراسیون مینیمالیست طراحی نمایید، باید عناصری را که انتخاب می کنید، به گونه ای باشند تا ارزش زیبایی و جذابیت خود را از دست ندهند. این موضوع بسیار مهم است که با توجه به فضای مفید داخل خانه، اقدام به انتخاب بافت مورد نظر خود نمایید. البته در این راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که انتخاب بافت برای این طراحی بسیار مهم می باشد و هماهنگ بودن آن با سایر عناصر در دکوراسیون از اهمیت زیادی برخوردار است. در این راستا باید در انتخاب نوع بافت نیز نهایت دقت را داشته باشید، تا موجب آسیب رساندن به مبلمان و یا سایر لوازم شما نشود.

بررسی سایر اصول در دکوراسیون مینیمال:

اصول دکوراسیون مینیمال

4) فضای ذخیره سازی ایجاد کنید: 

در صورتی که یک خانه ای زیبا با دکوراسیون عالی را داشته باشید ولی در آن قسمتی برای ذخیره سازی وجود نداشته باشد، زیادی جذاب و مرتب به نظر نخواهد آمد.  در دکور مینیمال شما فضاهای زیادی را برای ذخیره سازی لوازم خود نیاز دارید و این مورد در این سبک بسیار مهم است، به عنوان نمونه فرض کنید که شما فضایی برای ذخیره سازی کفش های خود نداشته باشید و یا قسمتی را برای ذخیره کردن لوازم شخصی مانند کیف و لباس های مورد نیاز خود و اعضای خانواده تان نداشته باشید. در این صورت تمامی زحمات شما در طراحی دکوراسیون به هدر می رود. در دکوراسیون مینیمالی از کمد های طرح دار و جادار استفاده می شود و شما می توانید تمامی لوازم جانبی خود را در این کمدهای زیبا ذخیره سازی کرده و از  نا مرتب دیده شدن آن جلوگیری به عمل بیاورید.

5) از لوازم جانبی زیبا و جذابی استفاده کنید: 

در انتخاب لوازم جانبی، عاقلانه رفتار کنید. تصور غلطی که در دکوراسیون مینیمال وجود دارد، مبنی بر این است که در این طراحی، هیچگونه لوازم جانبی وجود ندارد. در این راستا باید گفت که این فکر کاملا غلط است و این سبک از طراحی با استفاده از لوازم جانبی هیچ مشکلی ندارد. فقط لوازمی که انتخاب می شوند باید باعث هماهنگی دکوراسیون و هر چه زیباتر شدن محیط شوند. در این سبک از طراحی انتخاب جای مناسب از دیگر کلیدهای اصلی به حساب می آید. برای همین خاطر باید در همان ابتدا، جای مناسب مبلمان و نهار خوری را انتخاب کنید، تا لوازم دیگر را بر مبنای آن ها بتوانید چیدمان کنید. فضاهای مینیمال که در دکوراسیون باقی می مانند، دقیقا جهت برجسته تر دیده شدن سادگی هستند. 
ثبت نظرات
نظرات