طرز تهیه کیک شکلاتی خیس

شیرینی فروشی‌ها
به اشتراک بگذارید:  
این روزها یکی از بهترین و پرطرفدارترین کیک‌هایی که آن را به راحتی می‌توان در خانه تهیه و آماده کرد، کیک شکلاتی خیس است. این کیک نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهای دنیا دارای طرفداران بی‌شماری بوده و فرمول های زیادی برای تهیه آن وجود دارد که ما یکی از بهترین آن را در بنکوی با شما به اشتراک می‌گذاریم.
کیک شکلاتی

کیک شکلاتی

این روزها، بسیاری از خانم های و حتی آقایان خوش ذوق، در صدد این هستند که کیک‌های مختلفی را در منزل خود بپزند و فارق از بحث کرونا و رعایت موارد بهداشتی و عدم اعتماد بسیاری از مردم به کیک های تهیه شده از بیرون، پختن کیک در خانه هم مقرون به صرفه بوده و هم تنظیم میزان شیرینی و... آن، توسط خود افراد تنظیم و بر حسب ذائقه آنها تایین می‌شود؛ از همین حیث این کار زمانی به ذوق و علاقه بیشتر منجر می‌شود، که بحث کیک شکلاتی خیس به میان آید. 
در این صورت ذوق و شوق، در تبدیل کردن آشپزخانه به یک قنادی کوچک، باعث تلاش چندین برابر آنها شده 
و همین دلیل باعث می‌شود که همگی به دنبال یک کیک شکلاتی خیس با بافتی نرم و خوشمزه همراه با پف زیاد باشند.
ما در بنکوی سعی داریم بهترین روش و طرز تهیه کیک شکلاتی یا همان کیک کاکائویی را به شما آموزش دهیم پس لطفا تا انتها ما را همراهی کنید.

مواد لازم جهت تهیه کیک شکلاتی خیس

کیک شکلاتی خیس

در این دستور برای اندازه گیری مقدار اولیه مواد مورد مورد نیاز در تهیه کیک شکلاتی از لیوان استفاده شده است و از حیث تفاوتی ندارد که شما از چه لیوانی استفاده می‌کنید، تنها نکته حائز اهمیت این است که تمامی مواد اولیه در این دستور را با یک لیوان ثابت می‌بایست اندازه گیری نمایید که تناسب مواد دچار اختلال نشود.
مواد مورد نیاز:
• روغن مایع: 1.5 لیوان 
• تخم مرغ: 3 عدد
• شکر: 1.5 لیوان
• پودر کاکائو: 4 قاشق پر غذاخوری
• وانیل شکری: 1 قاشق چایخوری
• آرد سفید قنادی: 2 لیوان
• شیر به دمای محیط رسیده: 1.5 لیوان
• بکینگ پودر: 2 قاشق چایخوری
برای تهیه کیک شکلاتی ، دستورهای متفاوت و گوناگونی وجود دارد و هر کس نسبت به ذائقه خود، میزان شیرین بودن و میزان شکلات و دیگر مواد را تغییر می‌دهند و از همین حیث ما در بنکوی سعی داریم بهترین طرز تهیه کیک خیس را برای شما تشریح و تبیین کنیم.
مرحله 1:
در ابتدای کار یک قالب مناسب انتخاب کرده و جهت جلوگیری از چسبیدن کیک به ظرف، چند قطره روغن به درون همان ظرف بریزید و تمامی نقاط ظرف را چرب نمایید و در مرحله بعد هم، مقداری بسیار کمی آرد به قسمت‌هایی که چرب شده، بپاشید، مانند تصویر زیر:
 مرحله 2:
در مرحله بعد یعنی مرحله دوم، پودر کاکائو و شکر را داخل ظرف دیگری با هم میکس کرده و خوب با هم مخلوط می‌کنیم تا این کار موجب باز شدن پودر کاکائو شود.
مرحله 3:
در این مرحله مقدار شیر مورد نظر که در بالا اشاره کردیم را به ظرف می‌افزاییم و  مواد را با قاشق کاملا هم زده و مخلوط می‌کنیم.
دلیل این کار این است که اگر خشک باشد، برای هم زدن، نمی‌توان از همزن استفاده کرد. 
حال پس از اینکه مواد را کمی با قاشق هم زدیم، می‌توانیم در مرحله بعد از همزن برقی استفاده کنیم، به گونه‌ای که پودر کاکائو و شکر، در شیر کاملا حل شود و همین امر باعث بهتر شدن کیفیت کیک شکلاتی ما خواهد شد.
طرز تهیه کیک شکلاتی

مرحله 4:
بعد از اینکه حدود 3 الی 4 دقیقه مواد را با استفاده از همزن، مخلوط کردید، روغن مایع را خیلی آرام به مواد اضافه کرده و چیزی حدود 5 دقیقه به هم زدن مواد با استفاده از همزن برقی، ادامه می‌دهید چرا که در این مرحله مواد، می‌بایست غلظت پیدا کند.
در ادامه، بعد از انجام این کار، 1 لیوان از مواد این شکلات را کنار گذاشته تا در مراحل بعدی یعنی پس از پختن، برای تزیین کیک شکلاتی، از آن استفاده کنیم.
مرحله 5:
در این مرحله باید تخم مرغ ها را در داخل ظرفی جداگانه شکسته و از سالم بودن تخم مرغ ها اطمینان حاصل کنیم و سپس آنها را دانه به دانه به مواد مورد نظر اضافه کرده و باز هم با همزن برقی آنها را مخلوط کنیم.
توجه کنید که ظرفی که در آن تخم مرغ ها را میریزیم، نباید چرب باشد چرا که از پف کردن تخم مرغ جلوگیری خواهد کرد.
مرحله 6:
در این مرحله اما، بکینگ پودر، وانیل و آرد را با یکدیگر مخلوط کرده و آنها را چندین بار الک می‌کنیم و این فرآیند را تا زمانی که مواد ریز و پودر مانند شوند، ادامه می‌دهیم و در ادامه، آن را کم کم و به آرامی به مواد مورد نظر اضافه میکنیم و سپس با قاشق مواد را مخلوط کرده و هم می‌زنیم.
مرحله 7:
حال در این مرحله نوبت آن است که مواد مورد نظر را در درون قالبی که در ابتدا، به روغن و آرد آغشته کرده بودیم، بریزیم و جهت پف کردن و خوش فرم شدن کیک شکلاتی، انتهای قاشقی را به روغن مایع آغشته کرده و سوراخ هایی را درون این مواد ایجاد می‌کنیم.
توجه کنید که هر بار که سوراخی ایجاد می‎‌کنید مجدد می‌بایست قاشق را به روغن آغشته کنید و همین فرآیند ساده، باعث پف کردن بیشتر کیک می‌شود و همین امر، تاثیر به سزایی در ظاهر و فرم کیک خواهد داشت.
طرز تهیه کیک خیس

مرحله 8:
در این مرحله نیز می‌بایست قالب مورد نظر را در حدود 30 الی 35 دقیقه در داخل فر، قسمت وسط آن قرار می‌دهیم و منتظر بمانیم.
قرار دادن قالب در قسمت وسط فر باعث می‌شود که حرارت به تمامی نقاط کیک شکلاتی برسد و تمامی نقاط آن به صورت یک دست پخته شود.
پس از پخته شدن کیک شکلاتی، آن را از فر خارج کرده و برای اطمینان از اینکه نواحی مختلف کیک به صورت کامل و یکنواخت پخته شده باشد، چاقویی را در درون کیک، فرو می‌کنیم. در این مرحله باید توجه نمود که مواد کیک، به صورت خمیر نباید باشد و همچنین مواد مورد نظر نباید به کیک بچسبد که چنانچه این فرآیند نیز با موفقیت به سرانجام رسید، کیک شکلاتی شما پخته شده است و باید سراغ مراحل بعدی برویم.
مرحله 9:
در این مرحله می‌بایست کیک را برش بزنیم که برای انجام این کار، نیازی به سخت گیری زیاد نیست و بر حسب سلیقه خود می‌توانید این کار را انجام دهید و برش‌ها را یا بر حسب تعداد افراد خانواده، یا بر حسب نوع تزئین خود انجام دهید.
و اما در ادامه می‌بایست همان لیوانی که از قبل کنار گذاشته بودیم را آورده و مواد آن را در حالتی که کیک شکلاتی داغ است، روی آن بریزیم و دقایقی نیز صبر کنیم تا شکلات کاملا به خورد کیک برود و کیک شکلاتی به اصطلاح تبدیل به کیک خیس شکلاتی شود.

نکات مهم در تهیه کیک شکلاتی خیس:

کیک خیس

1- در مرحله ششم زمانی که در حال اضافه کردن آرد به مواد هستید، باید توجه کنید که مواد مورد نظر می‌بایست زیاد هم زده نشود چرا که همین امر باعث گرفته شدن پف کیک می‌شود و در اینصورت تمامی زحمات شما به هدر خواهد رفت و کیک شکلاتی شما سفت خواهد شد.
2- قبل از شروع به پختن کیک، یعنی چیزی حدود 15 دقیقه قبل از این کار، می‌بایست فر را  کاملا آماده و  گرم کنیم و آن را در دمای 170 درجه سانتی گراد بگذاریم و اجازه پایین آمدن این دما را ندهیم. 
3- چنانچه 20 دقیقه بعد از آنکه قالب در درون فر قرار داده شد، نباید در فر بلافاصله باز شود. این کار باعث گرفته شدن پف کیک می‌شود.
4- در مراحل پایانی برای تزیین کیک شکلاتی می‌توانید از مواردی مانند: خلال پسته، خلال بادام ، شکلات چیپسی و یا شکلات رنده شده و نیز پودر نارگیل و غیره استفاده کنید.
5- چنانچه دوست دارید کیک شما طعم قهوه داشته باشد می‌توانید مقداری پودر اسپرسو فوری به دستورالعمل خود اضافه کنید و بسته به طعمی که مد نظر شما می‌باشد، می‌توانید از 1 الی 3 قاشق چای خوری پودر اسپرسو استفاده کنید و تفاوتی در طعم کیک شکلاتی خود ایجاد کنید.
6- در صورتی که بخواهید کیک شکلاتی خود را به صورت کاپ کیک درآورید، طبق دستورالعمل زیر می‌بایست عمل کنید:
کاپ کیک شکلاتی

- ابتدا مواد مورد نظر را آماده کنید
- 2 قالب کاپ کیک با 12 حفره را آماده کرده و در هر کدام از حفره ها یک قالب کاغذی یا همان کپسول کاغذی قرار دهید.
- مواد را به صورت مساوی داخل قالب های کاغذی مورد نظر ریخته، به طوری که چیزی معادل سه چهارم ارتفاع قالب را پر کند. برای ریختن مواد به داخل قالب های کاغذی می‌توانید از قیف استفاده کنید و چنانچه به قیف دسترسی ندارید، می‌توانید آن را به داخل کیسه فریزر ریخته و سوراخی در قسمت پایین کیسه ایجاد کرده و مواد را از آن قسمت انتقال دهید.
- کیک‌ها را داخل فر از قبل گرم شده با دمای 170 درجه گرم سانتی گراد بگذارید تا زمانی که تستر خلال تمیز بیرون بیاید که معمولا چیزی معادل 20 الی 25 دقیقه این فرایند طول می‌کشد.
- برای تست میزان پختگی کیک شکلاتی خیس، می‌توانید یک خلال دندان را در مرکز کیک فرو کرده و بیرون بکشید. چنانچه خلال دندان مورد نظر، تمیز بیرون آمد، یا اینکه کمی از ریزه های نرم کیک به آن چسبیده بود، یعنی اینکه کیک شما کاملا پخته شده و آماده می‌باشد.
- پس از پخته شدن کامل کیک شکلاتی قالب ها را از فر بیرون کشیده و به مدت 5 الی 10 دقیقه اجازه دهید تا در داخل قالب باقی بمانند. دلیل این کار این است که در این حالت ممکن است کیک، به همراه قالب کاغذی آن به سادگی از ظرف جدا نشود و چنانچه دمای آن پایین آید، به راحتی می‌توان آن را جدا کرد.
امیدواریم با استفاده از این دستور، لحظات خوبی را در کنار خانواده خود تجربه کنید و از کیک شکلاتی خود لذت ببرید. سپاس از اینکه تا انتهای این مطلب با بنکوی همراه بودید.
تزیین کیک شکلاتی


ثبت نظرات
نظرات