راهنمای خرید کاغذ دیواری

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
استفاده از کاغذ دیواری برای تزیین دیوار، سالهاست که در همه جای دنیا رایج است و در هر دوره بر اساس تغییرات فرهنگی و سلیقه های گوناگون، انواع مختلفی از آن تولید و استفاده شده است. تنوع بسیار، آسانی در نصب و تعویض آن، موجب شده خیلی ها اولین و تنها انتخاب شان در پوشش دیوار، کاغذ باشد.
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری چیست و در چه جاهایی بکار میرود

کاغذ دیواری پوششی تزئینی است که روی سطح دیوارهای انواع ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، فرهنگی و هنری استفاده می شود و یکی از عوامل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی است. یکی از ویژگی های مثبت کاغذ دیواری، تنوع زیاد آن است که موجب می شود بتوان رنگ، نقش و الگوی دیوارها را در نهایت هماهنگی به محیط اضافه کرد. توجه داشته باشید که فرقی ندارد که وسایل محیط شامل مبلمان، سرویس خواب و کابینت آشپزخانه و یا حتی سرویس بهداشتی باشد. با وب سایت بنکوی همراه باشید.
هر محیطی اعم از سالن پذیرایی، نشیمن، اتاق خواب، سرویس های بهداشتی، تراس و حیاط خلوت، اتاق کار، اتاق کنفرانس، سالن های عمومی نظیر سینما، تئاتر، مرکز همایش، آزمایشگاه و دیگر موارد می تواند با دیوار پوش کاغذی مناسب خود، تزئین شود. و علاوه بر دیوار و سقف که کاربردهای عادی آن است، می تواند بر روی در، کمد و کتابخانه نیز نصب شود. کاغذ دیواری در طراحی دکوراسیون هنری مثلا مربوط به دوره ای خاص از تاریخ و یا توجه به شاخه خاصی از هنر و یا مقوله های دیگری همچون ورزش، کمک شایانی به باورپذیری فضا و تداعی حس مفهوم مورد نظر می کند. 
کاغذ دیواری ممکن است به صورت نقاشی، به صورت بافته شده و با طرح های گرافیکی تولید شود. همچنین از جمله روش های چاپ آن، می توان چاپ سطحی، چاپ ماشینی، چاپ سیلک، چاپ حکاکی و چاپ دیجیتالی را نام برد. در ادامه با برخی انواع کاغذ دیواری آشنا می شویم. 

انواع کاغذ دیواری 

انواع کاغذ دیواری

وینیل ماده ای شیمیایی است که در انواع مختلفی تولید می شود و در فرایند ساخت انواع کاغذ بکار می رود.

روکش پارچه ای: 

این کاغذ دیواری از یک لایه ماده وینیل اکریلیک و یا وینیل مایع تشکیل می شود و لایه طرح دار روی آن چاپ می شود. این کاغذ از انواع دیگر سبک تر است و معمولا برای محیط های کم رطوبت مانند نشیمن و اتاق خواب استفاده می شود.

روکش وینیل سخت: 

این نوع کاغذ دیواری از یک لایه کاغذ لمینت شده با وینیل جامد ساخته می شود و دارای سطحی قوی و مقاوم است. این کاغذ قابل شستشو و کنده شدن از دیوار می باشد بنابراین مناسب محیط های مستعد چربی و لکه مانند آشپزخانه می باشد اما کاربرد آن در محیط های کارگاهی و انباری که امکان خراشیدگی در اثر برخورد اشیا وجود دارد صحیح نیست. 

روکش وینیل بافته نشده (None Wood): 

این کاغذ از یک لایه وینیل سخت و لمینت شده به همراه لایه ای از کاغذ بافته نشده تشکیل می شود. مقاومت بالا و نفوذ ناپذیری در برابر آب مهم ترین ویژگی این کاغذ دیواری است که کاملا مناسب برای استفاده در محیط های مرطوب نظیر حمام و آشپزخانه و سرویس بهداشتی است.  

روکش نانو: 

این کاغذ، قابل شستشو و ضد خش، ضد لکه و کثیفی و عایق گرما و صداست. پوشش نانو همچنین در برابر نور آفتاب و پارگی مقاوم می باشد. 

روکش مخملی: 

این کاغذ به دلیل جنس پارچه و نقش های زیاد، قابل شستشو نیست و معمولا در فضاهایی به منظور پذیرایی و جلسات رسمی به کار می رود. کاغذ دیواری مخملی، دارای طرح های کلاسیک و لوکس با قیمتی بیش از سایر انواع کاغذ می باشد. 
گفتنی است از میان انواعی گفته شد، طرح های سه بعدی به دلیل نمای ظاهرا برجسته جذابیت زیادی دارند و امروزه منتخب بسیاری از جوان ها هستند. 

چطور مقدار کاغذ دیواری مورد نیاز را محاسبه کنیم؟

محاسبه اندازه کاغذ دیواری

کاغذ دیواری به صورت مترمربع به فروش می رسد و به شکل رول در اندازه های استاندارد زیر تولید می شود:
عرض 53 سانتی متر در طول 10 متر 
عرض 70 سانتی متر در طول 10 متر 
عرض 106 سانتی متر در طول 15 متر
برای تخمین مقدار کاغذ دیواری مورد نیاز، بهتر است ابتدا یک طرح کامپیوتری یا دستی از دیوارها کشیده شود. سپس  طول و عرض هر دیوار اندازه گیری شود و در طرح ها وارد شود. برای دیوارهایی که پنجره یا در دارند، اندازه گیری از قسمتی که دیوار کامل است انجام شود. اگر پنجره یا در، کوچک باشد که قابل اغماض است در غیر این صورت باید ابعاد آنها نیز گرفته شود و در هنگام سفارش با کارشناس نصب و یا فروشنده در این زمینه مشورت شود. در مرحله بعد با ضرب اندازه طول و عرض دیوارها مساحت هر کدام جداگانه محاسبه گردد. در اینجا اگر برای کل دیوارها یک نوع کاغذ مد نظر باشد می توان همه را با هم جمع کرد و در غیر این صورت مساحت هر دیوار بر روی خودش در نقشه، ثبت می شود. 
با داشتن ابعاد دیوار، به روش زیر می توان تخمین زد که چند رول کاغذ دیواری باید خریده شود: 
برای کاغذ عرض 53 سانتی متر: 
اگر ارتفاع دیوار کمتر از 245 سانتی متر باشد، عرض دیوار به سانتی متر تقسیم بر 212= تعداد رول 
اگر ارتفاع دیوار بیشتر از 245 سانتی متر باشد، عرض دیوار به سانتی متر تقسیم بر 153= تعداد رول
برای کاغذ عرض 70 سانتی متر: 
اگر ارتفاع دیوار کمتر از 245 سانتی متر باشد، عرض دیوار به سانتی متر تقسیم بر 280= تعداد رول 
اگر ارتفاع دیوار بیشتر از 245 سانتی متر باشد، عرض دیوار به سانتی متر تقسیم بر 210= تعداد رول
برای کاغذ عرض 106 سانتی متر:
اگر ارتفاع دیوار کمتر از 245 سانتی متر باشد، عرض دیوار به سانتی متر تقسیم بر 636= تعداد رول 
اگر ارتفاع دیوار بیشتر از 245 سانتی متر باشد، عرض دیوار به سانتی متر تقسیم بر 530= تعداد رول
گفتنی است در صورتی که در تقسیم، عدد حاصل دارای قسمت اعشار شد، باید به سمت بالا رند شود. 

نصب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری

مثل هر کار دیگر، نصب کاغذ دیواری نیازمند یک پیش زمینه و آماده سازی بستر است. در اینجا زیر سازی دیوار شامل پر کردن سوراخ های دیوار و رفع برآمدگی و یا خراش های سطحی آن، مهم ترین بخش آماده سازی است. برای نصب کاغذ، جنس دیوار اهمیت دارد. دیوارهای گچی، بهتر از دیوارهای سیمانی، چوبی و آجری هستند و در واقع آماده تر برای نصب کاغذ هستند. 
نصب کاغذ دیواری در محیط های مرطوب نظیر حمام، با وجود اینکه کاغذ ضد آب هست اما در مرحله نصب باید دیوارها خشک باشند. در غیر این صورت چسبندگی و استقرار صاف  یکدست کاغذ روی دیوارها با مشکل روبرو می شود. 

کندن و تعویض کاغذ دیواری

یکی از مزایای کاغذ دیواری این است که تعویض یا تغییر آن راحت است. برای جدا کردن کاغذ از دیوار سه روش زیر پیشنهاد میشود:
1. آب:
برای جدا کردن کاغذ دیواری، یک روش کم هزینه و آسان، استفاده از آب است. بدین منظور کافیست با آبپاش، شیلنگ و یا هر وسیله ای که میسر است، روی کاغذ آب ریخته شود. آب از طریق سوراخ های ریز روی سطح کاغذ به چسب پشت آن می رسد و بافت آن را در خود حل می کند. بدین ترتیب کاغذ از روی دیوار جدا می شود. البته این روش در همه انواع کاغذ کارگر نیست و توصیه می شود هنگام خرید، این نکته پرسیده شود. 
2. بخار آب: 
در این روش، یک دستگاه بخارساز بکار می رود. بدین صورت که مخزن آب آن پر می شود و با اتصال دستگاه به برق، بخار تولید می شود و در مخزن پاشنده جمع می شود. پاشیدن بخار آب بر روی دیوار، اتصال چسبنده کاغذ را از بین می برد و کاغذ جدا می شود. در این روش باید مواظب بود که خود دیوار از بخار آب داغ آسیب نبیند. 
3. مواد شیمیایی:
برای کندن کاغذ در این روش، باید ماده شیمیایی را که بصورت پودر یا خمیر مانند است، با آب و سرکه ترکیب کرده و محلول بدست آمده را به روی دیوار اسپری کرد. چسب کاغذ دیواری در مجاورت محلول، خاصیت خود را از دست می دهد و کاغذ از دیوار جدا می شود. این ماده شیمیایی مخصوص، در مغازه های  رنگ فروشی و ابزار فروشی یافت می شود.   

نکاتی قابل توجه در انتخاب کاغذ دیواری

کاغذ دیواری سه بعدی

پیش از انتخاب و خرید کاغذ دیواری، حتما به وسایل موجود در فضا، از قبیل پرده، مبل، تخت، صندلی، فرش، تابلو، تلویزیون، بوفه، کناف سقف، لوستر و دیگر چیزها توجه کنید. زیبایی و چشمگیری کاغذ دیواری مشروط به تناسب طرح و رنگ آن با اسباب و لوازم محیط است. مثلا برای دکورهای مدرن و فانتزی، طرح کاغذ ساده و کم نقش و نگار مناسب است و در فضاهای سنتی و کلاسیک با مبلمان استیل و فرش های ابریشم، کاغذهای منقش به طرح های برجسته،  سنتی توصیه می شود. 
هماهنگی با کف نباید فراموش شود. کف محیط چه فرش باشد و چه کف پوش های دیگر نظیر لمینت و سرامیک، اگر ساده است، طرح کاغذ دیواری نقش دار توصیه می شود و اگر کف، نقش دار و شلوغ است، کاغذ ساده برای تزیین دیوار آن محیط مناسب می باشد.  
برای دیوارهای بلند، طرح هایی با خطوط افقی مناسب هستند که بلندی دیوار را کمتر می کنند. همچنین این طرح ها گرما و صمیمیتی به فضا می دهند. 
استفاده از کاغذ دیواری بافت دار و برجسته موجب القای حس گرمی به محیط و جذب صدا در آن می شود.
به کسانی که روحیه تنوع طلب دارند کاغذهای ساده با طرح های سبک و ملایم توصیه می شود. چرا که این طرح ها با اغلب وسایل متنوع و دکورهای گوناگون هماهنگ می شوند. 
 به طور کلی در خصوص رنگ و طرح توجه داشته باشید: 
رنگ های روشن و طرح های ریز، فضا را بزرگتر نشان میدهند و انرژی و نشاط القا می کنند. 
رنگهای تیره و طرح های درشت، فضا را صمیمی و آرام و البته کوچک تر نمایش میدهند. 
طرح های شلوغ و پر نقش، ضمن پوشاندن معایب و ترک های دیوار، فضا را بزرگ جلوه می دهند.
در گذر زمان، دیوار و پوشش کاغذی آن، ممکن است به صورت جزیی دچار حادثه و آسیب و نقصان زیبایی شود. توصیه می شود در هنگام خرید کاغذ دیواری، بسته به فضا و متراژ، مقداری اضافه هم بخرید چرا که امروزه با پیشرفت و تغییرات سریع مد، یافتن طرح کاغذ دیواری امروزتان، در آینده سخت خواهد بود به خصوص اگر طرحی خاص و کمیاب انتخاب می کنید. 
کاغذ دیواری پذیرایی

کاغذ دیواری یکی از پرطرفدارترین دیوار پوش ها در هر خانه ای محسوب می شود. تنوع در رنگ، جنس و طراحی کاغذهای دیواری  باعث شده است تا در خانه ای و با هر مدل دکوراسیونی، این دیوار پوش ها بسیار دوست داشتنی و پر طرفدار باشند. در ادامه به مهم ترین نکات در انتخاب کاغذ دیواری می پردازیم.
رعایت برخی نکات در انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق خواب یا پذیرایی، می تواند فضا را بسیار جذاب و زیباتر نماید. به همین دلیل در این مقاله به مهم ترین نکات در رابطه با خرید دیوارپوش های کاغذی می پردازیم و یکی از زیباترین مدها را نیز به شما معرفی خواهیم نمود. 

ویژگی های کاغذ دیواری اتاق خواب

کاغذ دیواری اتاق خواب

در انتخاب دیوار پوش کاغذی اتاق خواب، بهتر است دقت داشته باشید تا رنگی را انتخاب کنید که تاثیر مثبتی بر خواب و آرامش شما داشته باشد. انتخاب رنگ های ملایم و سرد می تواند آرامش و زیبایی خاصی به محیط اتاق شما ببخشد. 
رعایت هماهنگی میان لوازم اتاق خواب و کاغذ دیواری یکی دیگر از نکات مهم است. بهتر است مدل و طراحی را انتخاب نمایید که سبک طراحی هماهنگی با لوازم اتاق شما داشته باشد. 
انتخاب رنگ های گرم و پررنگ برای اتاق خواب مناسب نیست اما اگر به این رنگ ها علاقه دارید، بهتر است دیوار پشت تخت خوابتان را به آن اختصاص دهید. 
لازم است بدانید که انتخاب طرح های فانتزی، انتزاعی، هندسی و یا حتی گلدار می توانند فضای دلنشینی در دکوراسیون اتاق خواب شما ایجاد نمایند. 

باید ها و نباید ها در انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی

کاغذ دیواری پذیرایی

انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی نیاز به دقت و حساسیت بالا دارد. زیرا هر مدل از این دیوار پوش ها می تواند به کلی فضا و سبک محیط منزل شما را تغییر دهد. 
رعایت تناسب و هماهنگی میان مدل و رنگ دیوار پوش های کاغذی و لوازم منزلتان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 
در فضاهایی که بیشتر لوازم منزل مدرن اند، کاغذ دیواری هایی با طرح و رنگ های مدرن و جذاب می تواند زیبایی فضا را دو چندان نماید.
اما مدل های گلدار یا داماسک با رنگ های طلایی و نقره ای برای خانه های با سبک دکوراسیون کلاسیک و مجلل میتواند بهترین گزینه باشد. 
لازم است در انتخاب این دیوار پوش ها به میزان نور ورودی محیط نیز دقت داشته باشید، زیرا استفاده از رنگ های تیره برای فضاهای کم نور می تواند فضا را کوچکتر جلوه دهد. 
در بسیاری از دکوراسیون ها برای جذابیت و زیبایی بیشتر محیط از یک دیوار به عنوان نقطه کانونی استفاده می شود و آن را به وسیله کاغذ دیواری به زیبایی می پوشانند. 

بهترین مکان ها برای استفاده از کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری سه بعدی

یکی از زیباترین دیوار پوش ها که اخیرا توانسته است جایگاه بسیار خوبی در این صنعت کسب نماید، کاغذ دیواری 3 بعدی است. 
همانطور که از نام آن پیداست، طراحی این مدل به گونه ای است که گویی در فضای آن تصویر زندگی می کنید. 
طراحی واقعی و رنگ پردازی زیبای این دیوارپوش باعث شده است تا در فضاهایی مانند اتاق خواب، گزینه بسیار خوبی برای استفاده از این مدل کاغذ دیواری باشد.
این مدل دیوارپوش با توجه به طرح های بسیار جذاب و واقعی می تواند زیبایی دوچندانی را برای اتاق شما یا فرزندتان ایجاد نماید. 
همچنین لازم به ذکر است که، با توجه به کیفیت بالای تولید این محصول، کاغذ دیواری سه بعدی قابلیت شستشو دارد و در گذر زمان و در برابر تابش نور خورشید، کیفیت و رنگ های زیبای خود را از دست نمیدهد. 
ثبت نظرات
نظرات