23 انواع قهوه خوشمزه و متنوع که باید امتحان کنید

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
قهوه نوعی نوشیدنی است که ممکن است آن را هر روز بنوشید. نوشیدن قهوه هم لذت بخش است و هم به ما کمک می کند تا انرژی خود را بالا نگه داریم، زیرا فعالیت ذهنی و گردش خون را تقویت می کند. انواع قهوه از نظر طرز تهیه، نام های متفاوتی دارند که ما در ادامه این مقاله به برخی از آنها خواهیم پرداخت.
انواع قهوه

آشنایی با انواع قهوه:

همه ما با قهوه آشنایی کافی داریم و می دانیم قهوه نوشیدنی بسیار رایج و پر طرفداری است که از دانه های قهوه تهیه می شود. انواع قهوه برای مصارف مختلفی مصرف می شوند اما شاید بتوان گفت از مهم ترین دلایل این نوشیدنی پر طرفدار در سراسر جهان، وجود ماده ای به نام کافئین در آن است. کافئین که پس از مصرف مستقیم جذب بدن می شود، روی سیستم های عصبی تاثیر می گذارد و احساس خستگی و خواب آلودگی کمتر می کند.
قهوه بسیار تلخ است و البته که این ویژگی سبب شده است محبوبیت زیادی در بین مردم داشته باشد اما انواع قهوه در مکان های مختلف به شکل ها و طعم های مختلفی تهیه می شود تا هر کسی بر اساس ذائقه و سلیقه شخصی اش بتواند از آن لذت ببرد. قهوه نوعی نوشیدنی است که ممکن است آن را هر روز بنوشید. نوشیدن قهوه هم لذت بخش است و هم به ما کمک می کند تا انرژی خود را بالا نگه داریم، زیرا فعالیت ذهنی و گردش خون را تقویت می کند. انواع قهوه از نظر طرز تهیه، نام های متفاوتی دارند که ما در ادامه این مقاله به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

قهوه اسپرسو - Espresso

قهوه اسپرسو

اسپرسو به زبان ایتالیایی به معنی "سریع" است. دلیل این نامگذاری این است که قهوه اسپرسو بسیار سریع آماده می‌شود. اسپرسو از همان دانه های قهوه تهیه می شود اما با این تفاوت که غلیظ تر، قوی تر و دارای کافئین بیشتری است. با این حال، از آنجا که اسپرسو معمولاً در شات های کوچکتری نسبت به فنجان معمولی  قهوه سرو می شود، کافئین کمتری در هر وعده سرو شده دارد، یعنی در واقع به دلیل غلیظ بودن آن، برای کاهش دادن کافئین، مقدار کمی از اسپرسو در شات های کوچک سرو می شود و در این صورت مقدار کمتری از کافئین وارد بدن میشود. 
این قهوه کلاسیک ایتالیایی در مدت 30 ثانیه و با اضافه کردن آب 90 درجه با فشار مشخص به پودر قهوه آسیاب شده تهیه می شود. قهوه اسپرسو با عطر شدید و کمی کف روی سطح آن، در یک فنجان کوچک شات 30 میلی متری سرو می شود. شما همچنین می توانید آن را با دستگاه های قهوه ساز (موکاپات) آماده کنید و یا به جای آب از شیر برای تهیه آن استفاده کنید و نیز تهیه قهوه اسپرسو و مزیت های آن را بررسی کنید. البته دستگاه های پیشرفته تری هم برای آماده کردن این قهوه وجود دارد. قهوه اسپرسو که در کل، مقدار کافئین بسیار بالایی دارد ، یکی از رایج ترین انواع قهوه است و تقریباً تمام قهوه های دیگری که در کافی‌شاپ ها می نوشیم نیز با افزودن نسبت های مختلف آب یا شیر به اسپرسو تهیه می شوند. در ایتالیا معمولاً قهوه اسپرسو با شکلات یا کروسان ساده برای صبحانه ترجیح داده می شود.

قهوه اسپرسو ریستریتو (Ristretto)

اسپرسو ریستریتو

یکی از انواع قهوه های تخصصی که می توانید انتخاب کرده و بنوشید قهوه های ریستریتو هستند. نام این قهوه ها از ترکیب دو کلمه اسپرسو Espresso و ریستریکت Restrict  به مفهوم محدود کردن گرفته شده است. این قهوه یک شات اسپرسو را شامل می شود، اما نه اسپرسو استاندارد. بلکه میزان آبی که برای عصاره گیری قهوه استفاده می شو کمتر از حالت استاندارد است. همین باعث میشود طعم این قهوه کمی از اسپرسوهای سنتی شیرین تر باشد. تفاوت دیگر ریستریتو با اسپرسوی استاندارد در مقدار آن است که دقیقا برابر با نیم شات اسپرسو است.

اسپرسو کوبانو

اسپرسو کوبانو

یکی دیگر از انواع نوشیدنی های بر پایه اسپرسو را می توان کوبانو به شمار آورد. برای درست کردن این نوع از قهوه نیاز به دو شات اسپرسو دارید، البته نه هر اسپرسویی. بلکه اسپرسوی کوتاه یعنی اسپرسویی که زمان عصاره گیری آن از حالت معمول و استاندارد که بین 18 تا نهایتا بیست و دو ثانیه است کوتاه تر و کمتر است. شات اسپرسویی که در این روش عمل آوری قهوه خواهید داشت غلیظ بوده و بسیار هم قوی و گیراست.

اسپرسو کن پانا

اسپرسو کن پانا

اگر عاشق قهوه هایی هستید که با خامه سرو می شوند و بافتی کاملا کرمی و لطیف دارند می توانید اسپرسو کن پانا Con Pana را امتحان کنید. برای تهیه این نوع از قهوه شما به دو شات اسپرسو نیاز دارید. پس به نوعی کن پانا را می توانیم یک اسپرسو دوبل محسوب کنیم. روی دو شات اسپرسو خامه فرم گرفته قرار می گیرد و تمام! این قهوه خوشمزه و کرمی را بنوشید و نهایت لذت را ببرید. جالب است بدانید نام کن پانا به ایتالیایی یعنی قهوه همراه با خامه!

کافه برو

کافه برو

کافه برو (Café Breve) یکی دیگر از نوشیدنی هایی است که بر پایه قهوه یا بهتر است بگوییم بر پایه اسپرسو تهیه می شوند. کافه برو را می توانیم نوعی از کاپوچینو به شمار آوریم که خامه ای است، اما نه هر خامه ای! بلکه این قهوه با خامه هف اند هف درست می شود. استفاده از خامه هف اند هف در این نوشیدنی سبب می شود در نهایت یک فوم یا همان کف شیر خامه ای داشته باشیم که کاملا پایدار است حتی وقتی با اسپرسو مخلوط می شود.

قهوه آمریکانو - Americano

قهوه آمریکانو

عموما تصور می شود که قهوه آمریکایی  به دلیل نام آن از آمریکا سرچشمه گرفته است. در واقع نام این قهوه، افراد زیادی را به اشتباه می اندازد، آمریکانو یک قهوه آمریکایی نیست ، بلکه نوعی قهوه است که با ایجاد تغییری کوچک در قهوه ایتالیایی اسپرسو به وجود آمده.
قهوه آمریکایی زمانی ظاهر شد که سربازان آمریکایی در جنگ جهانی دوم و در ایتالیا، اسپرسو را امتحان کردند. غلظت این قهوه با ذائقه آنها خیلی سازگار نبود زیرا آمریکایی ها به قهوه فیلتری عادت داشتند.
قهوه آمریکایی یا قهوه آمریکانو با رقیق کردن قهوه اسپرسو تهیه میشود. در واقع افزودن آب جوش به یک یا دو فنجان اسپرسو، قهوه آمریکانو را به وجود می‌آورد که طعمی بین اسپرسو و قهوه فیلتری را ارائه می دهد. این نوع قهوه، عطر ملایم تری نسبت به اسپرسو دارد، اما از قهوه فیلتری قوی تر می باشد. اگر بخواهیم به طور مختصر به تاریخچه این قهوه بپردازیم باید بگوییم که سربازان آمریکایی با افزودن آب جوش به اسپرسو که بسیار غلیظ و کم حجم بود، این قهوه را آماده کردند و قهوه آمریکایی نام خود را از اینجا گرفت. نسبت کافئین آمریکانو و اسپرسو یکسان است، اما آمریکانو قهوه نرم تر و ملایم تری است زیرا آب بیشتری به آن اضافه شده، اما اسپرسو غلیظ است. این قهوه ابتدا به کشورهای اروپایی و سپس به آمریکا سرایت کرد.

قهوه کاپوچینو - cappuccino

کاپوچینو

این نوشیدنی خوش طعم، ایتالیایی است. قدمت آن به صدها سال پیش در ایتالیا می رسد هرچند در کشورهای دیگر یک نوشیدنی نسبتا جدید است. معنی آن کلاه کوچک است و نامگذاری این نوشیدنی به کاپوچینو به خاطر دسته ای از راهبان کاتولیک است که کلاهی سیاه بر سر داشته و کاپوچین نام دارند. پایه و اساس آن اسپرسو بوده که روی آن را با خامه و پودر قهوه تزیین می کنند. اگر تمام دستورالعمل مربوط به تهیه کاپوچینو به درستی رعایت شود طعم غالب آن، قهوه و شیرینی خیلی کم شیر است. البته عده ای آن را با شکر و انواع شیره ها مزه دار می کنند. 
این نوشیدنی محبوب را می توان در خانه، کافی شاپ و قهوه خانه ها براحتی تهیه و مصرف کرد. کاپوچینوی اصلی ایتالیایی توسط قهوه چی ماهر (باریستا) و  با دستگاه اسپرسوساز تهیه می شود. به این ترتیب که بعد از گرفتن یک شات اسپرسو، شیر را آماده می کنند بعد هم با دستگاه های اسپرسو کفی کردن شیر را انجام می دهند. در نهایت شیر بروی اسپرسو حرارت دیده داخل فنجان ریخته می شود و کاپوچینو آماده می شود.

انواع کاپوچینو

کاپوچینوی یخی یا فردو

کاپوچینوی فردو

در واقع نوع سرد از کاپوچینوی داغ است. به این صورت که قسمت پایینی شیر گرم است. روی آن تکه های یخ یا شیر کف کرده سرد می ریزند. البته در ایتالیا بیشتر به صورت شر کف کرده سرد در قسمت بالای نوشیدنی مصرف می شود. روش تهیه آن هم  به این صورت است که ابتدا قهوه اسپرسو را آماده کرده بعد با استفاده از دستگاه فرنچ پرس، فوم سرد شیر یا همان کف شیر را آماده می کنند. در انتها ترکیب قهوه، پودر کاکائو و شکری که تهیه کرده بودیم برروی یخ های داخل فنجان ریخته سپس فوم شیر را به ان اضافه کنید.

کاپوچینوی لایت یا مرطوب

کاپوچینوی مرطوب

کاپوچینوی خیس به نام های چیارو، کاپوچینوی سبک و کاپوچینوی مرطوب هم شناخته می شود. از لحاظ روش تهیه همانند کاپوچینوی سنتی است. مقدار شیر گرم آن زیاد است اما کف روی سطح آن به نسبت شیر کمتر است در نتیجه این باعث شده بافتی سبک و  رقیق داشته باشد از طرفی هم شیر جوشیده باعث می شود تا طعم تلخ قهوه محسوس نباشد. با توجه به اینکه از لحاظ ظاهری بیشتر شبیه به کافه لته است از نظر ساختاری و طرز تهیه با کاپوچینوی خشک کاملا در تضاد است.

کاپوچینوی خشک یا دارک

کاپوچینوی خشک

در این نوع کاپوچینو که طعم اسپرسو قویتر و ملموس تر است برخلاف نوع تر که از شیر بیشتر و قهوه کمتری استفاده می شد، روش تهیه این نوع کاملا برعکس است. به این صورت که از شیر جوشیده کمتر و قهوه بیشتر استفاده می شود. در واقع بیشتر از کف شیر استفاده می شود. البته منظور ما میکروکف نمی باشد بلکه همان کفی شیری است که از حباب های هوا که بزرگتر و بیشترند، تشکیل شده است. دلیل نامگذاری کاپوچینوی خشک به خاطر مقدار کم شیری است که در آن بکار رفته و باعث شده رنگ آن تیره باشد.

کاپوچینوی سنتی

کاپوچینوی سنتی

ترکیب اسپرسو دوبل و لایه های شیر کفی بخار داده شده است. به این ترتیب که کاپوچینوی سنتی شامل یک تا دو پیمانه قهوه است و روی آن را با لایه های شیر کف دار شده می پوشانند. شایان ذکر است انجام دادن مراحل تهیه این کاپوچینو شامل ریختن قهوه، اضافه کردن شیر و ترکیب مخلوط با قاشق است

قهوه فیلتری - Filter coffee

قهوه فیلتری

قهوه فیلتری که امروزه یکی از پرمصرف ترین انواع قهوه است، به دلیل عطر و طعم، چربی سوزی، تسریع متابولیسم، طبیعی و مفید بودن برای سلامتی، اغلب مورد علاقه مردم است.
قهوه فیلتر نوعی قهوه است که با دم کردن قهوه آسیاب شده با کمک آبی با حرارت 90-95 درجه سانتیگراد بدست می آید. این نوع قهوه ترجیح آن دسته از افرادی است که هیچگونه علاقه ای به تفاله قهوه ندارند. در این نوع قهوه بر خلاف اسپرسو ، قهوه را روی فیلتر کاغذی، پارچه‌ای یا فیلتر فلزی قرار می دهند و آب جوش را به آرامی روی آن میریزند و قهوه از طریق فیلتر به داخل فنجان می چکد و تفاله ها روی فیلتر میمانند؛ به همین دلیل به این قهوه، قهوه چکه‌ای هم میگویند. قهوه فیلتری به دلیل جدا شدن تفاله های آن، قوام شفاف تر و مایع تری نسبت به سایر انواع قهوه دارد.
این قهوه در سال 1908 توسط ملیتا بنتز اختراع شد،  ملیتا بنتز دانشمندی بود که علاقه نداشت هنگام نوشیدن قهوه، تفاله آن وارد دهانش شود. قهوه فیلتری پس از اختراع، به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین انواع قهوه شد و جای خود را در ادارات ، مراکز تجاری و خانه ها باز کرد. پس از این اختراع دوست‌ داشتنی، علاقه مندان و تولیدکنندگان قهوه با الهام از ملیتا بنتز تجهیزات جدید زیادی را توسعه دادند و قهوه های فیلتری متنوعی را ایجاد کردند تا سرانجام این قهوه شکل فعلی خود را به دست آورد.

قهوه ترک - Turkish coffee

قهوه ترک

این قهوه با ترکیب دانه های آسیاب شده قهوه با آب تهیه می شود، البته هنگام آماده کردن قهوه ترک میتوانید به طور دلخواه از شکر استفاده کنید و این ترکیب را تا مرحله کف کردن روی شعله قرار دهید. قهوه ترک، مختص کشور ترکیه نیست و  نامگذاری آن بر اساس طرز تهیه انجام شده. این طرز تهیه از برخی کشورهای خاورمیانه و اروپا از جمله ترکیه، ایران و یونان سرچشمه گرفته است. لازم به ذکر است که تمام دانه های مورد استفاده در تهیه قهوه ترک از کشور های خارجی به ترکیه صادر میشوند. بنابراین قهوه ترک "ساخت ترکیه" نیست. البته از آنجا که این دانه ها در ترکیه بو داده، بسته بندی و به فروش می رسند، آنقدرها هم اشتباه نخواهد بود اگر آن را "ساخت ترکیه" بدانیم.
قهوه ترک به طور سنتی در قهوه جوش مخصوصی به نام جِزوه (cezve) دم می شود. هر چند که این قهوه را در انواع قهوه جوش ها میتوان دم کرد. این قهوه بدون فیلتر شدن تفاله های آن، در فنجان ریخته شده و همراه با آب سرو میشود.
قهوه ترک در فنجان های بسیار کوچک با حجم حدود 60 میلی لیتر سرو می شود. این نوشیدنی باید در چهار تا پنج جرعه مصرف شود و مقداری از قهوه در ته فنجان باقی بماند تا  تفاله قهوه که در فنجان ته نشین شده مصرف نشود. قهوه ترک قوی تر از قهوه فیلتری و ضعیف تر از اسپرسو است.
قهوه های زیر، آن دسته از قهوه هایی هستند که بر اساس نسبت شیر و خامه اضافه شده به آنها طبقه بندی می شوند.

قهوه لته - Latte

قهوه لته

قهوه لته بدون شک یکی از محبوب ترین  قهوه ها در بین انواع قهوه است. کلمه Latte در زبان ایتالیایی به معنی شیر است. برخی از افراد به اختصار، این قهوه را "لاته" می‌نامند در حالی که نام صحیح تر آن "کافه لاته" یا همان"قهوه لاته" میباشد. ایتالیایی ها عموما این قهوه را برای صبحانه ترجیح می دهند و البته ممکن است این قهوه را در هر ساعات از روز کنند ولی ممکن نیست که بتوانید بعد از ظهر ها در کافی شاپ های ایتالیایی این قهوه را بیابید. قهوه لته که تقریباً در همه کافه ها یافت می شود نوعی قهوه با محتوای اسپرسو است و در نتیجه ترکیب اسپرسو و شیر تهیه میشود. در واقع برای آماده کردن این قهوه بسته به اندازه فنجان مورد نظر، باید 1 یا 2 فنجان اسپرسو را به شیر داغ افزود. البته میتوانید کمی هم کف شیر به صورت اختیاری به آن اضافه کنید.
معمولا افرادی که به مصرف روزانه قهوه عادت ندارند، این نوع قهوه را ترجیح می‌دهند. زیرا این نوشیدنی نسبت به سایر قهوه ها نرم تر است. یک متد جالبی که میتوان روی قهوه لاته پیاده کرد "هنر لاته"  است که در آن باریستاها با شیری که روی اسپرسو می ریزند اشکال مختلف و جالبی ایجاد می کنند.
برای افرادی که زمان کافی برای تهیه قهوه دلخواه خود را ندارند نسکافه گزینه مناسبی است. برای طرز تهیه نسکافه با بنکوی همراه باشید.

قهوه موکا - Mocha

قهوه موکا

قهوه موکا که یک قهوه شیرین است در بین قهوه ها بسیار شناخته شده میباشد و جز پر مصرف ترین انواع قهوه در جهان است. موکا مخفف کلمه "mocha latte" یا "coffee mocha" است که فقط یک لاته معمولی است که شربت شکلات به آن اضافه شده است یعنی تنها تفاوت آن با لاته در واقع شکلات خوشمزه آن است. این نوشیدنی قهوه خامه ای، یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو است. در واقع قهوه موکا نوعی قهوه است که نام خود را از شهر موکا در یمن گرفته است  و همانطور که میدانید یمن در تجارت قهوه بسیار معروف است. قهوه موکا با 1/3 اسپرسو، 2/3 شیر بخارپز و شربت شکلات و یک لایه کف شیر خوشمزه آماده می شود و دارچین یا پودر کاکائو روی لایه کف شیر ریخته می شود. مارشمالو نیز برای تنوع طعم استفاده می شود و در پایان مزه فوق العاده منحصر به فرد قهوه موکا نمایان می شود. این قهوه انتخاب کسانی است که طعم قهوه تلخ را دوست ندارند.
موکا یکی از پرکالری ترین انواع قهوه است. دلیل آن هم وجود شیرین کننده های مختلف یعنی شربت ها و مقدار زیادی شیر است. البته کالری این نوشیدنی فقط در مقایسه با سایر انواع قهوه کمی بیشتر است و در کل 187 کالری دارد؛ یعنی به اندازه خوردن یک شکلات همراه با یک فنجان قهوه تلخ.
البته قهوه هایی که نام بردیم تنها چند نمونه از محبوب ترین انواع قهوه بودند، قهوه های دیگری نیز وجود دارند که از جمله آنها میتوان به ماکیاتو، کاپوچینو، کورتادو، فلت وایت، فراپه و غیره اشاره کرد که طرفداران خاص خود را در سراسر جهان دارند و به مرور در موردشان توضیح داده  می شود.
اگر به قهوه علاقه دارید و یا برای بهره وری بیشتر در طول روز قهوه می نوشید، مطمئنا تجربه انواع قهوه برای شما لذت بخش و هیجان انگیز خواهد بود. آفوگاتو و ماکیاتو دو نوع قهوه مشهور هستند، که برای کسانی که طعم تلخ قهوه را دوست ندارند، گزینه مناسبی محسوب می شوند.

ماکیاتو - Macchiato

ماکیاتو

یکی از انواع قهوه که در حال حاضر طرفداران بسیاری در ایران دارد، ماکیاتو است. اگر طعم اسپرسو را دوست ندارید و به دنبال قهوه ای سبک تر هستید، ماکیاتو گزینه مناسبی است. اغلب کسانی که نمی توانند تلخی اسپرسو را تحمل کنند، قهوه ماکیاتو سفارش می دهند. تفاوت اسپرسو و ماکیاتو در مقدار شیری است، که در این قهوه به کار برده می شود. البته اگر به دنبال قهوه ای شیرین تر هستید، کارامل ماکیاتو به شما توصیه می شود.
برای تهیه این قهوه ایتالیایی به 220 تا 240 میلی لیتر شیر تازه نیاز دارید. شیر را داغ کرده و توسط نازل بخار دستگاه اسپرسو ساز، شیر را کف دار کنید. سپس شیر را داخل لیوان شیشه ای ریخته و به آرامی 40 سی سی قهوه اسپرسو را به آن اضافه کنید.توصیه می شود، قبل از ریختن شیر داخل لیوان، لیوان شیشه ای را با آب داغ شستشو دهید. اسپرسو به سطح مایع شیر می رسد و در لیوان خود می توانید سه رنگ مختلف را مشاهده کنید. برای بهتر شدن طعم قهوه و افزایش کالری آن می توانید مقداری شکلات نیز به آن بیافزایید. البته سرو شکلات تلخ در کنار این نوشیدنی بی نظیر مشتریان شما را شگفت زده می کند. قهوه ماکیاتو شما به همین سادگی آماده شد.

آفوگاتو - Affogato

آفوگاتو

آفوگاتو یکی از انواع قهوه محسوب می شود، که بیشتر به دسر شناخته می شود. این دسر ایتالیایی از یک یا دو شات اسپرسو و دو اسکوپ بستنی وانیلی تهیه می شود. این دسر که به قهوه بستنی نیز شناخته می شود، جز نوشیدنی های گرم به حساب می آید. 
زمانی که اسپرسو داغ را بر روی اسکوپ های بستنی میریزید، مقداری از بستنی آب شده و کف می کند. بعد از گذشت مدتی اسپرسو و بستنی هم دما شده، و بستنی وانیلی در نوشیدنی شما باقی مانده و آب نمی شود. لایه های بیرونی بستنی نرم شده است، اما هر چقدر به مرکز بستنی نزدیک می شوید، سرمای بیشتری احساس می شود. طعم دسر آفوگاتو بی نظیر است و برای کسانی که تلخی اسپرسو را به تنهایی نمی پسندند، گزینه مناسبی است. در این دسر ایتالیایی علاوه بر عطر قهوه و مزه تلخ آن، شیرینی بستنی نرم شده را نیز احساس می کنید. از آنجایی که این دسر از بستنی تهیه می شود، اغلب افراد در فصول گرم سال، آفوگاتو سفارش می دهند. 
برای تهیه دسر آفوگاتو در ابتدا لازم است، تا لیوان شیشه ای که برای تهیه دسر انتخاب کرده اید، را داخل فریزر قرار دهید. هر چقدر بستنی و ظرف آن سرد تر باشد، آفوگاتو طعم لذت بخش تری خواهد داشت. در مرحله بعد دو اسکوپ بستنی وانیلی تازه را از فریزر خارج کرده و داخل لیوان شیشه ای قرار دهید. سپس یک شات دبل اسپرسو آماده کنید و بر روی بستنی ها بریزید. البته توصیه می شود، اسپرسو و بستنی را در دو ظرف مختلف و به صورت جداگانه برای مشتریان سرو کنید. 
برای تزیین دسر ایتالیایی آفوگاتو می توانید از پودر قند، وانیل، بیسکویت و یا ترافل ریز استفاده کنید.

فراپاچینو - Frappuccino

فراپاچینو

فراپاچینو از انواع قهوه است که بسیاری آن را با کاپوچینو مقایسه می کنند اما فراپاچینو با کاپوچینو تفاوت های بسیار زیادی دارد. فراپاچینو نوشیدنی سرد تابستانی است در حالی که کاپوچینو نوشیدنی است که گرم سرو می شود. شاید این اختلاف در سرو کردن، بزرگ ترین تفاوت این انواع قهوه باشد.
مواد اصلی تشکیل دهنده فراپاچینو قهوه و یخ است اما جالب است بدانید که کافئین موجود در این نوع قهوه بسیار کم است به قدری که برای کسانی که قهوه را به دلیل کافئین زیاد آن مصرف نمی کنند، بسیار مناسب است. از طرفی این نوشیدنی، قند زیادی دارد، به طوری که برای کسانی که نوشیدنی های قندی مصرف نمی کنند، توصیه نمی شود.
فراپاچینو از قهوه، یخ، خامه، شیر پرچرب و شربت های طعم دار یا سیروپ تهیه می شود. فراپاچینو را بر خلاف کاپوچینو می توان با هر قهوه ای آماده کرد و به دلیل تنوع در طعم های آن، می توانید آن را به شکل ها و طعم های متفاوت سفارش دهید یا خود در خانه تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

کورتادو - Cortado

کورتادو

کورتادو از انواع قهوه و نوشیدنی گرم است. کورتادو از واژه کورتار از فعل اسپانیایی به معنی برش گرفته شده است که به دلیل تفاوت آن در مقادیر مصرفی شیر و قهوه نسبت به انواع قهوه دیگر چون اسپرسو، لاته، موکا و... است. کورتادو از مخلوط اسپرسو و شیر جوشیده گرم تهیه می شود که مواد اصلی تشکیل دهنده آن محسوب می شود. این نوشیدنی حاوی کافئین بسیار زیادی است و به همین دلیل هم در فنجان های کوچک سرو می شود.
اگر شما هم از طرفداران بزرگ انواع قهوه هستید و عادت به خوردن قهوه دارید، خوب است بدانید؛ طرز تهیه کورتادو بسیار ساده و آسان است و شما می توانید از آن به عنوان نوشیدنی خانگی و روزمره خود نیز استفاده کنید. این نوشیدنی از قهوه اسپرسو، شیر گرم و فوم شیر تهیه می شود.
برای آماده کردن کورتادو باید ابتدا اسپرسو را با دستگاه آماده کنید و شیر گرم را به مقدار لازم روی آن بریزید. در مرحله بعد باید کف شیر را روی نوشیدنی انتقال دهید. در آخر به مقداری فوم شیر نیز احتیاج دارید. اکنون کورتادوی شما آماده است. امیدوارم از خوردن آن لذت ببرید.

قهوه دالگونا

قهوه دالگونا

یکی از ترندترین انواع قهوه که در یکی دو سال اخیر زیاد از آن می شنویم قهوه های دالگونا هستند. برا تهیه قهوه دالگونا شما نیاز به اسپرسو یا هر نوع پودر قهوه ای ندارید. بلکه آنچه لازم تان خواهد شد گرانول های قهوه است. گرانول قهوه که در برندهای مختلفی مانند جاکوبز، نستله و ... در بازار وجود دارند دانه های قهوه ای هستند که از پودر درشت تر و از دانه قهوه سالم ریزتر هستند. 
برای تهیه دالگونا کافی لازم است تا یک قاشق گرانول قهوه را با یک قاشق شکر و یک تا دو قاشق شیر یا آب مخلوط کنید. (می توانید این مقدار را برای قوی تر شدن قهوه تان تا 2 و در مواردی که از لیوان بزرگ استفاده میکنید تا 4 قاشق هم افزایش دهید.) حال به کمک همزن دستی یا برقی یا همزن مخصوص قهوه و کف شیر این مخلوط را آنقدر هم بزنید که به ترکیبی سبک و پف کرده و خانه ای تبدیل شود. حال داخل یک لیوان شیر گرم بریزید. مخلوطی که درست کرده اید را روی شیر بریزید و سپس نوش جان. اگر آیسد کافی دوست دارید می توانید دالگونا را سرد هم سرو کنید. برای این کار علاوه بر شیر سرد می توانید از چند قطعه یخ هم استفاده کنید و از نوشیدنی تان لذت ببرید.

قهوه فلت وایت

قهوه فلت وایت

شاید در کافی شاپ های ایران نام قهوه فلت وایت نام خیلی آشنایی نباشد. چون در کشورمان ما بیشتر با اسپرسو، لاته، موکا، کاپوچینو و در موارد حرفه ای تر آفوگاتو و فراپاچینو و ... طرف هستیم. قهوه های فلت وایت یکی از محبوب ترین قهوه ها در کشورهای نیمکره جنوبی زمین یعنی استرالیا و نیوزلند هستند. 
این قهوه خیلی شبیه به لاته و کاپوچینو است با این تفاوت که عموما خامه و فوم شیر را ندارد. ترکیب فلت وایت از یک شات اسپرسو به همراه شیر بخار دیده تشکیل می شود. نکته مهم در تهیه این نوع قهوه این است که میزان اسپرسوی این قهوه یا بهتر بگوییم نسبت آن در مقایسه با شیر موجود در قهوه بیشتر است. باریستاها عموما برای این که بافت شیر بخار داده شده مخملی تر و لطیف تر شود آن را فولد نیز می کنند.

قهوه فرانسه

قهوه فرانسه

یکی دیگر از انواع قهوه که بسیار بی قلق و راحت تهیه می شود قهوه فرانسه است. جالب است بدانید این قهوه نوعی قهوه برزیلی است نه فرانسوی و تنها دلیلی که نام آن قهوه فرانسه است این است که برای نخستین بار در فرانسه درست شده است. برای درست کردن این قهوه پودر قهوه آسیاب شده را داخل فرنچ پرنس و یا حتی قوری ریخته و روی آن میزان کافی آب جوش ریخته می شود. سپس اجازه داده میشود تا قهوه دم کشیده و آماده شود. 
می توانید قهوه فرانسه را هم با شیر و هم بدون شیر صرف کنید. میزان کافئین این قهوه در مقایسه با سایر انواع قهوه پایین تر است. اما به دلیل اینکه در لیوان های بزرگ سرو میشود گاها در مجموع میزان کافئین بیشتری دریافت خواهید کرد. این قهوه رقیق است و عموما در لیوان ها و ماگ های بزرگ سرو می شود.

قهوه دمی

قهوه دمی

اگر در چند سال اخیر به کافی شاپ هایی که به صورت تخصصی به سرو قهوه می پردازند رفته باشید احتمالا ظرف های شیشه ای یا بهتر بگوییم پیرکسی روی میزها دیده اید که مایعی تیره رنگ از قسمت بالای آن به پایین می چکد. این ظرف ها کمکس نام دارند و به کمک آنها می توان قهوه های دمی باکیفیتی درست کرد. 
سایفون و V60 هم به جز کمکس از جمله ابزارهایی هستند که می توان با آها قهوه ها دمی درست کرد.برا این دست قهوه ها باید دانه های قهوه کمی درشت تر آسیاب شوند، تقریبا می توان گفت به اندازه آسیاب فرانسه. در نهایت قهوه نهایی تان بدون لرد و همینطور کف خواهد بود و می توانید از طعم و عطر آن نهایت لذت را ببرید.
ثبت نظرات
نظرات
پریا | سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱
دانلود دلگدادان و
0