راهنمای خرید تلویزیون های هوشمند

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
یکی از مهم ترین مواردی که در راهنمای خرید تلویزیون باید به آن پرداخته شود؛ قیمت تی وی می باشد. با توجه به بودجه خود و اولویت هایی که دارید تلویزیون مورد علاقه خود را بخرید یکی دیگر از نکاتی که در راهنمای خرید تلویزیون باید درباره آن توضیحاتی را ارائه کنیم؛ رزولوشن می باشد.
راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون های جدید

اگر قصد دارید تلویزیون بخرید؛ شاید نیاز به راهنمایی داشته باشید. در راهنمای خرید تلویزیون به شما کمک می کنیم با ویژگی ها و پارامتر هایی که باید قبل از خرید تی وی به آن توجه کنید؛ آشنا شوید. امروزه تلویزیون ها مانند بسیاری از وسایل دیگر با تغییرات تکنولوژی و به وجود آمدن فناوری های جدید، تغییرات بسیار زیادی داشتند.  اگر شما قصد خرید تلویزیون جدیدی را دارید باید با مشخصات و ویژگی های تلویزیون های امروزی آشنا شوید. 
امروزه  برند های مختلف و متنوعی اقدام به تولید تلویزیون های جدید می کنند. هر یک از این برند ها مدل های مختلفی از تی وی را روانه بازار های جهانی می کنند. در نتیجه  بدون تردید می توان گفت افرادی که قصد خرید تی وی دارند می توانند انتخاب های گوناگون و متنوعی داشته باشند. در ادامه بیشتر در خصوص ویژگی ها و پارامتر هایی که هنگام خرید تلویزیون باید به آن ها توجه کنید توضیحاتی را ارائه می کنیم. 

سایز تی وی

سایز تلویزیون

اولین موردی که در راهنمای خرید تلویزیون به بررسی آن می پردازیم سایز تی وی است. تلویزیون های برند های گوناگون در اندازه های مختلف و متنوعی تولید می شوند. در گذشته های دور تلویزیون ها اندازه کوچکی داشتند و طبیعتا تماشای تصاویر در تلویزیون های کوچک چندان جالب نیست.  
تلویزیون های کوچک می توانند سبب آسیب رسیدن به چشم ها شوند و همچنین باید گفت اگر یک خانواده بخواهند با یک دیگر تلویزیون ببینید؛ تماشای تصویر کوچک کار را برای آن ها سخت خواهد کرد و نمی توان در این تلویزیون ها جزئیات را به راحتی دید. به همین دلیل امروزه تلویزیون ها در سایز های بزرگ تولید می شوند. با تی وی هایی که امروزه توسط برند های گوناگون تولید شدند می توان از فاصله دور به راحتی فیلم یا سریال تماشا کرد. همچنین باید گفت نگاه کردن به تلویزیون های بزرگ از خستگی چشم ها جلوگیری می کند. 
اما همان طور که می دانید تلویزیون های بزرگ، سایز های گوناگونی دارند. اندازه تلویزیون ها به اینچ بیان می شود. اینچ تی وی  در حقیقت اندازه قطر تلویزیون می باشد. برای اتاق خواب بهتر است از تلویزیون های کوچک تر مانند تی وی های 32 اینچ استفاده شود. اما برای سالن پذیرایی باید از تی وی های بزرگ تر استفاده کرده و نیز تناسب با لوازم دکوری ایجاد کرد.

نحوه محاسبه ابعاد تی وی مناسب برای سالن پذیرایی

ابعاد تلویزیون

طبق فرمولی که وجود دارد باید نسبت فاصله نشستن از تلویزیون، به هر اینچ  باید 1.6 برابر باشد. لازم است بدانید هر اینچ حدودا برابر 2.5 سانتی متر است. به طور مثال اگر فاصله مبل تا تی وی 2.5 متر است می توان گفت این فاصله برابر 100 اینچ است که اگر این مقدار تقسیم بر 1.6 شود عدد 62.2 به دست می آید. در نتیجه می توان گفت برای سالنی که در مثال توضیح داده شد تی وی 60 اینچی یا 65 اینجی مناسب خواهد بود. 
نسبت 1.6 برای تی وی های فول اچ می باشد و برای تی وی های 4k می توان از نسبت 2 استفاده کرد. البته باید گفت محاسبه اندازه تی وی بر اساس  این فرمول، تنها یک پیشنهاد است و شما می توانید برای سالن خود تی وی ها کوچک تر یا بزرگ تر خریداری کنید. به طور مثال برای سالن همایش که افراد زیادی به صفحه تی وی چشم می دوزند باید از تی وی های بزرگ استفاده کرد. 

نوع پنل تی وی 

پنل تلویزیون

یکی دیگر از نکاتی که در راهنمای خرید تلویزیون باید به آن توجه داشته باشید نوع پنل تی وی می باشد. برند های مختلف، تلویزیون های خود را با پنل های مختلف عرضه می کنند. کیفیت  پنل  تی وی در حقیقت نقش زیادی در کیفیت تصویر تلویزیون دارد. تلویزیون های پلاسما از گاز های یونیزه شده تشکیل شدند. این تلویزیون ها کیفیت بسیار بالایی دارند و نرخ نوسازی در آن ها حدودا 600 هرتز می باشد. 
نرخ نوسازی 600 به  این معنی است که در یک ثانیه 600 بار تصویر به روز رسانی می شود. همچنین باید گفت تلویزیون های پلاسما روشنایی زیادی داشته و توانایی زیادی  در نمایش رنگ سیاه دارند. اما جالب است بدانید تی وی های پلاسما با وجود این مزیت ها امروزه دیگر در بازار رایج نیستند و جای خود  را به مدل های جدید تر تی وی دادند. جالب است بدانید تی وی های ال سی دی نرخ نوسازی بسیار کم تری دارند. نرخ نوسازی این تلویزیون ها، در حدود یک سوم تلویزیون های پلاسما می باشد. 
اما با این وجود ال سی دی ها توانستند جایگزین  تلویزیون های پلاسما شوند.  تلویزیون های پلاسما مصرف انرژی بسیار بالایی دارند و ابعاد و وزن این نوع از تلویزیون ها نیز بالا می باشد. همچنین باید گفت فناوری پلاسما نمی تواند از تصاویر با کیفیت فول اچ دی پشتیبانی کند. امروزه تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی جایگزین پلاسما شدند. 

ال ای دی یا ال سی دی

راهنما خرید تلویزیون

در راهنمای خرید تلویزیون در مورد تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی توضیح می دهیم. در ال سی دی از کریستال مایع استفاده می شود. این صفحه های نمایش وزن و ابعاد کمی دارند. اما فناوری ال سی دی نیز بی عیب نیست این صفحه های نمایش نمی توانند رنگ سیاه را به خوبی نمایش دهند. در تلویزیون های ال ای دی، نور از چراغ های ال ای دی ساطع می شود. این صفحه های نمایش بسیار کم مصرف هستند. 
اما امروزه فناوری جدید تری از ال ای دی نیز وجود دارد. فناوری کوانتوم دات که امروزه از آن ها بهره گرفته شده سبب می شود  شاهد تصاویر با رنگ های بهتر و کنتراست بالا تر باشیم. تلویزیون های سامسونگ که از این فناوری استفاده می کنند با نام کیو ال ای دی و تلویزیون های ال جی با نام نانوسل  شناخته می شوند. 

رزولوشن 

رزولوشن تلویزیون

یکی دیگر از نکاتی که در راهنمای خرید تلویزیون باید درباره آن توضیحاتی را ارائه کنیم؛ رزولوشن می باشد. رزولوشن تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت تصاویر دارد. کیفیت تصاویر را با نام های HD، Full HD، Ultra HD  می شناسیم. تلویزیون های فول اچ دی کیفیت1080 پیکسل دارند که به معنای این است که 1080 پیکسل عمودی در این تی وی ها وجود دارد. 
اما تی وی های 4 کی یا اولترا اچ دی کیفیت بالا تری داشته و تعداد پیکسل های آن به صورت عمودی دو برابر تی وی های فول اچ دی یعنی برابر با 2160 می باشد. تراکم پیکسل این تلویزیون ها سبب می شود بتوانید تصاویر را با جزئیات بیشتر ببیند. البته باید گفت  تصاویری که با همین کیفیت تولید شدند را با این تلویزیون ها می توان دید. 

تلویزیون مسطح بهتر است یا خمیده؟

تلویزیون خمیده

یکی دیگر از نکاتی که  در راهنمای خرید تلویزیون باید درباره آن توضیح بدهیم،؛ این است که تفاوت تلویزیون های خمیده و مسطح چیست. تلویزیون های مسطح از قدیم تا به امروز وجود داشتند اما امروزه تلویزیون های خمیده نیز به جمع انواع تلویزیون اضافه شدند. زمانی که اولین بار تی وی های خمیده وارد بازار شدند بسیار مورد توجه قرارگرفتند و گفته می شد این نوع تلویزیون ها میدان دید بسیار زیادی را به ما می دهند.
اما زمان زیادی نگذشت که این تلویزیون ها محبوبیت اولیه خود را از دست بدهند. زیرا پس از مدتی مشخص شد  بخش های مختلف صفحه نمایش این  تی وی ها،  در نمایش تصاویر، کیفیت های متفاوتی دارند. اما این تلویزیون ها زیبایی خاصی دارند اما پشت آن ها ضخیم می باشد. 

ورودی های تلویزیون و هوشمند بودن آن

ورودی تلویزیون

امروزه اکثر تلویزیون ها هوشمند هستند و این تلویزیون های هوشمند می توانند  امکانات مختلفی از جمله وب گردی را در اختیار شما قرار دهند. تلویزیون های هوشمند عموما دارای پورت lan هستند که امکان وصل شدن تلویزیون به وای فای را می دهند.  ورودی ها و اتصالات تی وی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. امروزه همه تی وی ها انواع ورودی ها را دارند اما نکته قابل توجه  در خصوص ورودی های تی وی، تعداد پورت ها می باشد. 

قیمت تلویزیون 

قیمت تلویزیون

یکی دیگر از مهم ترین مواردی که در راهنمای خرید تلویزیون باید به آن پرداخته شود؛ قیمت تی وی می باشد. بدون شک قیمت تلویزیون اهمیت بسیار زیادی دارد. امروزه تلویزیون ها بازه های قیمت گوناگون و متفاوتی دارند. یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت تی وی ها، اندازه و سایز تی وی می باشد. 
همچنین باید گفت رزولوشن تی وی، امکانات و ویژگی هایی که دارد نیز بر روی قیمت نهایی تلویزیون موثر خواهد بود. همچنین برند های مختلف نیز قیمت های گوناگونی دارند به طوری که برند های نام آشنایی مانند سامسونگ، ال جی و یا سونی که وارداتی هستند قیمت حدودا بیشتری از تلویزیون های برند های داخلی دارند. شما باید با توجه به بودجه ای که دارید تلویزیون مورد نظر خود را خریداری کنید. 
اگر محدودیتی را در بودجه ندارید می توانید تلویزیون مورد نظر خود را خریداری کنید. اما اگر در بودجه محدودیت دارید؛ لازم است  قبل از خرید تلویزیون مشخص کنید که کدام یک از ویژگی های تی وی برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است. به طور مثال برای بعضی افراد اندازه تلویزیون اهمیت دارد. در حالی که برای بعضی دیگر رزولوشن اهمیت دارد. همچنین  برای تعدادی برند تلویزیون اهمیت بسیار زیادی دارد. در نتیجه با توجه به بودجه خود و اولویت هایی که دارید تلویزیون مورد علاقه خود را بخرید.
ثبت نظرات
نظرات