فوت و فن طرز تهیه قهوه ترک

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
یکی از نوشیدنی هایی که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است قهوه‌ ترک می باشد. طرز تهیه این قهوه در بیشتر کشورها و مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به طور کلی شما بهتر است به خوبی بدانید که برای درست کردن این قهوه به دانه های آسیاب شده نیاز دارید.
قهوه ترک
یکی از نوشیدنی هایی که طرفداران بسیار زیادی دارد قهوه‌ ترک می باشد. طرز تهیه این قهوه در بسیاری از کشورها و مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت است. ولی به طور کلی باید بدانید که شما برای درست کردن این قهوه به دانه های آسیاب شده نیاز دارید. البته که باید فوت و فن های دم کردن قهوه را بدانید تا قادر باشید طعم بی نظیری روی آن ایجاد کنید. این قهوه در ایران، رومانی، مجارستان، بلغارستان، ترکیه و بسیاری از کشورهای دیگر محبوبیت زیادی به دست آورده است. دم کردن قهوه برای اولین بار از کشور یمن آمده است. یکی از حکام عثمانی در قرن شانزدهم که در یمن مستقر بود از طعم بی نظیر این قهوه لذت بسیار زیادی برد.

روش های دم کردن قهوه ترک 

طرز تهیه قهوه ترک

به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که روش ‌های دم کردن قهوه ترک متفاوت است. در صورتی که می خواهید فوت و فن های دم کردن این قهوه را به خوبی بدانید باید به خوبی روش‌ های دم کردن آن را بشناسید. برخی از مهم ترین روش هایی که مربوط به دم کردن انواع قهوه می باشد و شما می توانید با اجرا کردن مراحل هر یک از روش ها قهوه مورد نظر خود را دم کنید عبارت است از :

1. طرز تهیه قهوه ترک به روش ایرانی :

طرز تهیه قهوه ترک روی گاز

برای دم کردن قهوه به روش کشور ایران باید پودر قهوه را به همراه آب در ظرفی بریزید. دقت داشته باشید که در صورت تلخ بودن مزه  قهوه می توانید مقداری شکر درون آن بریزید. مواد را به همراه آب باید درون قهوه جوش بریزید و محلول را هم بزنید و سپس روی حرارت قرار دهید. تا زمانی که آب درون قهوه جوش بالا بیاد و به نقطه جوش برسد باید صبر کنید. دقت داشته باشید زمانی که کف قهوه روی ظرف به وجود آمد باید سریعا قهوه جوش را از روی حرارت بردارید. قهوه را پیش از بالا آمدن کف باید از روی حرارت بردارید و سرو کنید. بسیاری از افراد هستند که با استفاده از این روش قهوه را دم می کنند و میل می کنند. 

2. دم کردن قهوه به روش ترکی :

طرز تهیه قهوه ترکی

برای دم کردن قهوه ترک به روش ترکیه ای باید ابتدا آب را به همراه شکر در قهوه جوش بریزید. قهوه جوش برای طرز تهیه قهوه ترک باید مدل جازوه باشد تا قهوه به خوبی دم بکشد. پس از اینکه مواد را درون قهوه جوش ریختید باید آب را به آرامی به ظرف اضافه کنید. زمانی که آب قهوه جوش به آرامی بالا آمد و فوم آن را مشاهده کردید باید فوم روی قهوه را هم بزنید و یکبار دیگر  روی حرارت بگذارید. این کار را باید چندین بار انجام دهید که به طور معمول سه بار این روش را انجام می دهند. تامی مراحلی که بیان کردیم حدود 7 دقیقه زمان می برد. زمانی که شما به کافه می روید و این قهوه را سفارش می دهید باید میزان شیرین بودن آن را تعیین کنید.

3. دم کردن قهوه به روش ایبریک :

قهوه تركيه

این روش دم کردن قهوه ترک بیشتر در کشورهای اروپایی و آمریکایی انجام می شود. البته که باید بدانید به تازگی به دلیل روش مناسبی که در این طرز تهیه قهوه وجود دارد بسیاری از افراد اقدام به دم کردن قهوه با استفاده از این روش می نمایند. غلظت قهوه با استفاده از این روش بسیار بیشتر می شود. طرفداران این روش تهیه قهوه روز به روز بیشتر می شود و به همین دلیل بسیاری از افراد با استفاده از این روش قهوه را دم می کنند. 
شما باید قهوه را در فنجان کوچکی سرو کنید که این فنجان ها شبیه به فنجان اسپرسو می باشد. اما باید بدانید که نوشیدن این قهوه مانند اسپرسو نمی باشد. نوشیدن این قهوه باید به آرامی انجام شود کم نوشیدن و مزه مزه کردن آن یکی از مهمترین ویژگی های این قهوه می باشد. در واقع شما باید به خوبی بدانید که نوشیدن این قهوه یک امر اجتماعی به شمار می رود و به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می دهند در جمع دوستانه خود قهوه بنوشند. 

مزیت های قهوه ترک چیست ؟

خواص قهوه ترک

بسیاری از افراد قهوه ترک را انتخاب می‌ کنند تا قادر باشند صبح بیدار بمانند و یا در طول روز انرژی بیشتری به دست آورند. برای افرادی که احتیاج به قهوه قوی و غنی شده دارند بدون شک این قهوه انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که قهوه مزیت‌ های بسیار زیادی دارد و شما می توانید از مزیت های قهوه برای سلامتی خود استفاده کنید. اکنون که به خوبی با روش‌ های دم‌کردن‌ قهوه آشنایی لازم را به دست آوردید بهتر است که در مورد مزیت های قهوه هم اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید. برخی از مهمترین مزیت هایی که قهوه دارد و شما باید با آنها آشنا باشید عبارت است از :

1. بهبود بخشیدن به فعالیت های ورزشی :

خاصیت قهوه

این قهوه به عنوان یک محرک طبیعی شناخته می ‌شود که می ‌تواند عملکرد ذهنی و ورزشی را افزایش دهد. نسبت به دیگر قهوه ها باید بدانید که میزان متداولی از کافئین درون این قهوه وجود دارد که ممکن است برای ورزشکاران نیز فواید زیادی به همراه داشته باشد. مطالعه ای که در بین ۲۰ ورزشکار انجام شده است محققان را به این نتیجه رسانده که  ورزشکاران بعد از مصرف قهوه مزیت ‌های زیادی مربوط به عملکرد ورزشی نسبت به دیگر ورزشکاران به دست آورده اند.

2. دارای ترکیبات مفید :

فواید و مضرات قهوه

ممکن است که درون قهوه ترک مقادیر بسیار زیادی از ترکیبات سودمند نسبت به دیگر قهوه ها وجود داشته باشد. ترکیبات بسیار سودمند که در این قهوه وجود دارد اسیدهای کلروژنیک هستند و همچنین آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها را هم می توانید درون این قهوه برای سلامتی خود دریافت نمایید. به عنوان مثال اسیدهای کلروژنیک برای بهبود پیدا کردن التهاب، قند، سطح کلسترول و غیره بسیار موثر می باشند. طبق مطالعه‌ای که روی قهوه انجام شده نشان داده است که دانه‌ های قهوه خرد شده مقادیر بسیار زیادی از اسیدهای کلروژنیک را نسبت به دیگر قهوه ها دارند. همچنین ترکیبات دیگری درون این قهوه وجود دارد که التهاب را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

3. مقابله با ضعف روحی :

خاصيت قهوه تلخ

همه ما به خوبی می‌دانیم که قهوه دارای کافئین است که مغز شما را در برابر بسیاری از بیماری های عصبی مانند آلزایمر محافظت می نماید. قهوه بیشترین مصرف را برای جلوگیری کردن از خطر ابتلا به بیماری آلزایمر به خود اختصاص داده و ۲۷ درصد موجب کاهش افسردگی می شود. مطالعاتی که روی این نوشیدنی انجام شده محققان را به این نتیجه رسانده که مصرف قهوه خطر بیماری پارکینسون و همچنین سکته مغزی را کاهش خواهد داد.

4. اثرات محافظتی :

درست کردن قهوه ترک

نوشیدن قهوه ترک امکان دارد که خطر مبتلا شدن به بیماری های خاص مانند دیابت و بیماری های قلبی را به طور کلی کاهش دهد. هر فنجان قهوه ای که شما میل می کنید کاهش پیدا کردن مبتلا شدن به دیابت نوع 2 را به همراه دارد. تحقیقاتی که روی این نوشیدنی انجام شده محققان را به این نتیجه که مصرف منظم قهوه در روز موجب کاهش پیدا کردن ۱۵ درصد بیماری‌ های قلبی می ‌شود. مصرف قهوه سالم همچنین می تواند خطر بیماری افسردگی، سرطان کبد، سیروز کبدی، سرطان آندومتر و غیره را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. اضافه کردن هل به قهوه مزیت‌ های بسیار زیادی به همراه دارد. قهوه ترک به طور معمول با استفاده از هل تهیه می‌ شود. این ادویه یکی از ادویه ‌های خوش طعم می ‌باشد که مزیت ‌های سلامتی بسیار زیادی را درون خود جای داده است.

5. بهبود گردش خون :

تهیه قهوه ترک

کافئین قلب انسان را تحریک می‌ کند و به شیوه های موثر موجب پمپاژ کردن خون بیشتر از حد معمول می گردد. محققان با استفاده از لیزر داپلر متوجه شده اند که بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه افراد تا حدودی گردش خونشان بهبود پیدا می‌ کند. خون اکسیژن را حمل می نماید و این مسئله چیزی است که برای عملکرد عضلات مفید می ‌باشد. هر چه که عضلات بدن اکسیژن بیشتری را دریافت کنند به بهترین نحو ممکن می توانند عمل نمایند. بنابراین اگر عضلات شما عملکرد بهتری داشته باشد فعالیت فیزیکی خوبی از خود نشان می ‌دهد.

6. کاهش درد :

دم کردن قهوه ترک

مصرف کردن دو الی سه فنجان قهوه احساس درد ناشی از فعالیت های ورزشی را کاهش می دهد. آن دسته از ورزشکارانی که درد ماهیچه ای دارند می توانند از قهوه استفاده کنند تا درد ماهیچه هایشان با استفاده از این قهوه کاهش پیدا کند. شما می توانید قهوه را پیش از انجام دادن فعالیت های ورزشی میل کنید و یا اینکه بعد از تمرین میل نمایید. 

7. دریافت انرژی بیشتر :

بسیاری از افرادی که می خواهند در طول روز انرژی بیشتری برای کار کردن داشته باشند یک فنجان قهوه میل می‌ کنند.. شما باید به خوبی بدانید یکی از مهمترین مزیت های قهوه ترک این است که انرژی شما را در طول روز افزایش می دهد تا قادر باشید بیشتر کارهای خود را به صورت منظم انجام دهید. این مزیت قهوه موجب پرطرفدار بودن آن گشته است. 
ثبت نظرات
نظرات