اپیلاسیون راهی برای از بین بردن موهای زائد

آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی
به اشتراک بگذارید:  
اپیلاسیون راهی است برای راحت شدن از شر موهای زائد اما این کار هم مانند هر کار دیگری نیاز به شناخت و دانستن یک سری نکات دارد. در این محتوا تمام نکات مهمی را که باید در مورد این روش موزدایی بدانید ذکر کردیم تا شما بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید. پس تا انتها با ما باشید.
اپیلاسیون
رفع موهای زائد امروزه تبدیل به دغدغه‌ی خیلی از خانم‌ها و حتی آقایان شده است. مخصوصا در ایران که اکثر افراد پر مو هستند و موهای به نسبت تیره‌ای دارند. در واقع امروزه نبود مو بر روی پوست را یکی از ملاک های‌ زیبایی و نشانه بهداشت می‌دانند به همین خاطر افراد به دنبال راه حل‌هایی برای راحت شدن از شر موهای زائد می گردند که یکی از این روش‌ها اپیلاسیون می‌باشد. با توجه به همه گیر شدن این روش، بایدها و نبایدها و اما و اگرهایی که در مورد آن وجود دارد تصمیم گرفتیم که به توضیح مفصل این روش بپردازیم.

اپیلاسیون چیست؟

اپیلاسیون چیست

برای ورود به هر بحثی لازم است که چیستی آن را بدانیم تا بهتر بتوانیم در مورد آن درک مناسبی پیدا کنیم. جالب است که بدانید اپیلاسیون یک کلمه‌ی فرانسوی است و معنای آن هم از بین بردن موهای زائد می‌باشد. به عبارتی طی اپیلاسیون موهای زائد از ریشه جدا می‌شوند و این جدایی به این معنا نیست که دیگر هیچ گاه موها رشد نخواهند کرد بلکه این که چه مدت طول می‌کشد که مو دوباره رشد کند و یا این که چگونه و در چه تعدادی بستگی به روش اپیلاسیون دارد. 
همان طور که در بالا هم اشاره شد از بین بردن موهای زائد روش‌های مختلفی دارد بند انداختن، لیزر، استفاده از موم و وکس از جمله روش‌های رایج بانوان در آرایشگاه زنانه هستند. و هر کس با توجه به میزان هزینه‌ای که می‌تواند پرداخت کند، پوست و سلیقه‌ای که دارد می‌تواند یک روش را انتخاب کند و هر روشی هم مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارد.

اپیلاسیون با موم

موم‌ها از جمله موادی هستند که برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرند و خیلی در بین خانم‌های جوان پر طرفدار هستند. اپیلاسیون با موم با دو روش سرد و گرم انجام می‌شود. از بین این دو نوع روش نمونه‌های گرم معمول‌تر هستند و طریقه‌ی استفاده از آن‌ها به این شکل است که ابتدا باید آن‌ها را در آب جوش بگذارید تا دمای آن ها بالا رود و کاملا مایع و روان شوند و بعد موم را بر روی پوست بکشید تا به موها بچسبد و عمل موزدایی را انجام دهد. 
موم‌های سرد نمونه‌های از پیش آماده شده‌ای هستند که به شکل مستقیم قابل استفاده می باشند و تنها با جدا کردن پوست رویه ی محصول می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید موم گرم اگر چه دردسر بیشتری دارد اما قیمت آن نیز بسیار کمتر می‌باشد. نوع سومی از موم‌ها هستند که گیاهی می‌باشند و انواع و اقسام متنوعی دارند. شکلاتی، منظم، آلوئه ورا، شکلات سفید و توت فرنگی از جمله موم‌های گیاهی هستند و کسانی که پوست حساسی دارند بهتر است که از این نمونه‌ها استفاده کنند.

لیزر

با توجه به دائمی نبودن نتایجی که موم‌ها به ارمغان می‌آورند عده‌ای به دنبال روش‌های موثرتری برای از بین بردن موهای زائد خود هستند. لیزر نیز روشی است که در چند سال اخیر رواج بیشتری پیدا کرده است اگر چه لیزر هم نمی‌تواند تمام موهای زائد را برای همیشه از بین ببرد اما نتایج به نسبت بهتری را برای شما ایجاد می‌کند. 
اگر موهای زائد شما خیلی نازک باشد احتمال این که اکثر موها کاملا از بین بروند بیشتر است ولی موهایی که خیل ضخیم هستند معمولا بعد از یک مدتی دوباره رشد می‌کنند اما خیلی باریک‌تر و کم رنگ‌تر از زمان قبل از لیزر. برای نتیجه گرفتن از لیزر نیاز به استمرار است و هزینه‌ی آن نسبت به سایر روش‌های اپیلاسیون بیشتر می‌شود.

نکاتی در مورد اپیلاسیون

اپیلاسیون بدن

خیلی‌ها نسبت به روش‌های مختلف اپیلاسیون بد بین هستند و برای هر روش ایرادهایی را عنوان می‌کنند. اما نکته‌ی مهم این جاست که شما هر کاری را که بخواهید انجام دهید یک سری مزایا و یک سری معایب دارد حتی اگر دارویی را برای درمان یک بیماری بخورید باز هم ممکن است نتایج متعددی را به بار آورد. بنابراین شما می‌توانید با رعایت یک سری نکات بدون نگرانی به اپیلاسیون بپردازید.
عدم استفاده از داروهایی که بر پوست تاثیر می‌گذارند.
دارویی مانند رتینول پوست را بسیار حساس می‌کند بنابراین سعی کنید حداقل دو سه روز قبل از اپیلاسیون مصرف این دارو را متوقف کنید. 

طول مناسب موها

یادتان باشد که برای اپیلاسیون با موم موها باید حداقل به اندازه‌ی دو سانتی متر رشد کرده باشند در حالی که برای موزدایی با وسایل برقی موبر هرچه موها کوتاه‌تر باشند بهتر است.
مراقبت‌های بعد از اپیلاسیون
در طی اپیلاسیون نه تنها موزدایی اتفاق می‌افتد بلکه سلول‌های مرده‌ی روی پوست نیز از بین می‌روند و منافذ پوست باز می‌شوند لذا از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا چند ساعت بعد از موزدایی پرهیز کنید. ضمن این که سعی کنید رطوبت پوستتان را حفظ نمایید تا مانع از ایجاد جوش های احتمالی شوید.

مراقبت بابت نقاط حساس

آموزش اپیلاسیون

معمولا موزدایی دست و پا به راحتی انجام می‌شود ولی برای نقاط حساس بدن مخصوصا بیکینی باید مراقب بود و کار را به یک کار بلد سپرد تا مشکلی پیش نیاید.

تست حساسیت

قبل از این که نمونه‌ی جدیدی از موم و وکس را تجربه کنید حتما ابتدا تست حساسیت داشته باشید تا مطمئن شوید که مشکلی به وجود نمی‌آید.

رعایت بهداشت

در هر جایی که می‌خواهید اقدام به حذف موهای زائد خود بکنید بهداشت را در نظر داشته باشید. وسایلی که مورد استفاده قرار می‌گیرند باید استریل شده باشند و حتی تختی که روی آن می‌نشینید باید تمیز باشد و حتما به شکلی باشد که دو مشتری پشت سر هم از یک روتختی استفاده نکند. 
رو تختی‌های پلاستیکی مناسب‌تر از پارچه‌ای هستند اما کمی گران‌اند به همین خاطر معمولا سالن‌ها آن‌ها را دیر به دیر تعویض می‌کنند لذا با خودتان کمی الکل و ماده‌ی ضد عفونی ببرید و قسمت‌های اصلی روکش را تمیز کنید. ضمن این که وسایل مخصوصا موچین‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند باید استریل شده باشند. ضرورت استفاده از دستکش هم که واضح است و لازم به ذکر نیست.

استفاده از حوله شخصی

معمولا بعد از استفاده از موم‌های گرم شما نیاز به شست و شو و پاک کردن چسبندگی‌های ناشی از موم دارید به همین خاطر باید بعد از اتمام کار یک دوش سریع داشته باشید. به جای استفاده از حوله‌های آرایشگاه حتما حوله شخصی به همراه داشته باشید.

فواید اپیلاسیون چیست؟

فواید اپیلاسیون

بعضی از افراد تنها هدفشان از اپیلاسیون این است که موهای زائد خود را از بین ببرند اما تنها فایده و مزیتی که کسب می‌کنند این نیست. در ادامه به فواید این روش‌ها اشاره می‌کنیم.

اپیلاسیون به جای شیو

شاید بتوان گفت مزیت و فایده‌ی اصلی اپیلاسیون این است که شما دیگر نیاز به شیو ندارید. استفاده از تیغ باعث تیره شدن پوست در قسمتی که مورد استفاده قرار گرفته می‌شود. بعضی از افراد نسبت به فلزات حساس‌اند و تیغ می‌تواند منجر به عود کردن حساسیت آن‌ها بشود همچنین تیغ می‌تواند باعث بریدگی و آسیب به شما بشود. البته رویش سریع‌تر موها را نیز نباید فراموش کرد.
پس به طور کلی اگر بخواهیم فواید اپیلاسیون را تیتروار نام ببریم به موارد زیر خواهیم رسید:
1- نرم و لطیف شدن پوست
2- جلوگیری از حساسیت و خارش
3- امن بودن و ایجاد نکردن بریدگی
4- از بین بردن تمام موها
5- کاهش سرعت رشد و تراکم موها

اشتباهات رایج پیش از اپیلاسیون

مزایا و معایب اپیلاسیون

حمام کردن

شما با حمام کردن تمام چربی پوست خود را از بین می‌برید و پوست خود را خشک می‌کنید درنتیجه انعطاف پوستتان از بین می‌رود و اپیلاسیون دشوارتری خواهید داشت.

مصرف قهوه

خیلی از افراد فکر می‌کنند که قهوه‌ به خاطر این که کافئین دارد می‌تواند باعث کاهش درد شود و به طور کلی اثر مثبتی دارد. اما این نگرش اشتباه است چرا که قهوه باعث قوی‌تر شدن حس لامسه و احساس درد بیشتر می‌شود.

دمای موم

اگر از موم‌های گرم استفاده می‌کنید مواظب باشید که دمای موم بیش از حد بالا نرود چرا که می‌تواند باعث سوختگی و التهاب پوستی شما بشود. موم باید روان بشود ولی لازم نیست که دمای آن‌ها را بیش از حد بالا ببرید.

جهت صحیح برداشتن مو

موها را باید در جهت مخالف رشدشان بردارید تا اثر بخشی بهتری داشته باشد.

آیا در زمان بارداری می‌شود اپیلاسیون انجام داد

اپیلاسیون در بارداری

در پاسخ باید بگوییم که بهتر است که به هنگام بارداری به جای اپیلاسیون شیو کنید. چرا که در این دوران خانم‌ها تغییرات هورمونی شدید دارند و به دلیل بالا بودن گردش خون در بدن حساسیت پوستشان نیز بیشتر می‌شود. دلیل دوم هم این است که به هنگام کنده شدن موها افراد بدن خود را منقبض می‌کنند که این انقباض‌ها برای یک خانم حامله می‌تواند مضر باشد. پس بهتر است که ریسک نکنید. لیزر هم که اگر چه اشعه‌های بی خطری دارد اما نباید در دوران بارداری انجام بشود.

آیا کنده شدن موها می‌تواند باعث کم شدن تراکم آن‌ها شود؟

در جواب باید گفت که بله این اتفاق می‌افتد اما تاثیر روش‌های مختلف بر روی پوست افراد مختلف متفاوت است ممکن است یک نفر بعد از چند بار استفاده از موم تراکم موهای زائدش کم شود در حالی که یک نفر حتی از لیزر هم نتایج دلخواهش را نگیرد. اما به طور کلی کنده شدن مکرر مو می‌تواند ریشه‌ها را ضعیف کند و شما در نهایت خواهید دید که تراکم موهای زائدتان کم شده است.

بیماری‌های اپیلاسیونی

عوارض اپیلاسیون

اگر بهداشت در زمان موزدایی رعایت نشود می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های میکروبی مانند زرده زخم و سایر بیماری‌ها قارچی و ویروسی مانند تبخال بشود. اما اپیلاسیون به هیچ عنوان باعث تحریک غدد لنفاوی یا سرطان پوست و این قبیل مشکلات جدی نمی‌شود. به همین خاطر است که شما باید به سالن‌ها و مراکز معتبر مراجعه کنید و مطمئن شوید که مرکز و فردی که اپیلاسیون را انجام می‌دهد سالم است. معمولا اپیلاسیون کارها گواهی سلامت دارند و هر از چند مدت یک بار باید نسبت به تمدید آن اقدام نمایند.
ثبت نظرات
نظرات