طرز تهیه تیرامیسوی کلاسیک و اصیل در خانه

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
در این طرز تهیه تیرامیسو با شما همراه خواهیم شد، تا بتوانید مرحله به مرحله آن را تهیه کنید. این دسر، نوعی شیرینی غنی و چند لایه است که به طور کلاسیک حاوی بیسکویت‌های مخصوص، پنیر ماسکارپونه، اسپرسو، زرده تخم مرغ، شکر، کرم و پودر کاکائو است.
طرز تهیه تیرامیسو
 اگر به دنبال یک دسر متفاوت هستید، این طرز تهیه تیرامیسو را از دست ندهید. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که درست کردن این دسر ایتالیایی، فراتر از سطح مهارت آن‌هاست و تنها به خوردن آن در رستوران‌ و کافی شاپ اکتفا می‌کنند. اما ما شما را دعوت می‌کنیم تا طرز تهیه تیرامیسو را قدم به قدم با ما دنبال کنید و در پایان از نتیجه شگفت زده شوید.

تیرامیسو چیست؟

تیرامیسو که از زبان ایتالیایی برگرفته شده است، از عبارت tirami su گرفته شده و به معنای «مرا بردارید» یا «مرا شاد کنید» می‌باشد و در انتهای غذا به عنوان نماد «امیدواریم شما را شاد کند» سرو می‌شود. این دسر، نوعی شیرینی غنی و چند لایه است که به طور کلاسیک حاوی بیسکویت‌های مخصوص به نام لیدی فینگر، پنیر ماسکارپونه، اسپرسو، زرده تخم مرغ، شکر و پودر کاکائو است.
 البته باید اعتراف کنیم که به تعداد مادربزرگ های ایتالیایی دستور پخت تیرامیسو وجود دارد. بنابراین برای اولین تجربه شما، ما یک طرز تهیه ساده اما دقیق و اصیل را انتخاب کرده‌ایم. 
بهتر است از تیرامیسوی کلاسیک شروع کنید. سپس در مراحل بعدی می‌توانید از روی تجربه یا دیگر دستورهای پخت، انواع دیگر تیرامیسو را امتحان کنید. 

طرز تهیه تیرامیسوی کلاسیک

طرز تهیه تیرامیسو ساده

اگر در اینترنت گشتی زده باشید، حتما بیش از صدها طرز تهیه دسر تیرامیسو را پیدا خواهید کرد. طرز تهیه‌هایی با ابداع‌هایی جالب و حتی غیر منطقی، از درست کردن تیرامیسوی بدون پنیر، قهوه یا تخم مرغ گرفته تا درست کردن تیرامیسو با بیسکویت‌ و نسکافه. اما آنچه که طرز تهیه تیرامیسوی پیشنهادی ما را از بقیه متمایز می‌کند، بررسی خطاهای احتمالی، آموزش تصویری و جامع بودن آن است. 

 

زمان آماده سازی

زمان پخت

سرد شدن

زمان کل

درجه سختی

40 دقیقه

5 دقیقه

8 ساعت

8 ساعت و 45 دقیقه

متوسط

مواد اولیه تیرامیسوی کلاسیک برای 9 نفر

در طرز تهیه تیرامیسو لیدی فینگر زیر مواد اولیه و میزان مورد نیاز از هر یک از آن‌ها آمده است: 
6 عدد زرده تخم مرغ بزرگ
1 فنجان (200 گرم) شکر
1/2 فنجان پنیر ماسکارپونه
1 فنجان خامه غلیظ
1 فنجان آب جوش
1 قاشق غذاخوری پودر اسپرسو فوری
1 بسته لیدی فینگر 
پودر کاکائو شیرین نشده برای تزیین
می‌توانید پس از تهیه کردن مواد اولیه، طرز تهیه تصویری زیر را دنبال کنید:

مرحله اول

1- حدود یک سانت آب در یک قابلمه کوچک بریزید و صبر کنید تا به نقطه جوش برسد. حرارت را کم کنید.

مرحله دوم از طرز تهیه تیرامیسو

تهیه تیرامیسو

2- در همین حین، زرده تخم مرغ و شکر را به کاسه اضافه کنید و هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شوند. مخلوط را روی قابلمه کوچک در حال جوش قرار دهید (می‌توانید این کار را با یک کتری نیز انجام دهید). با استفاده از همزن، مخلوط تخم مرغ و شکر را به مدت 10 دقیقه به طور مداوم هم بزنید. با این کار تخم مرغ ها پخته می‌شوند! در این مرحله حجم مخلوط با غلیظ شدن آن افزایش می‌یابد. 

مرحله سوم:

درست کردن تیرامیسو

3- کاسه را از روی حرارت بردارید و به هم زدن مخلوط ادامه دهید تا خنک شود. مخلوط باید غلیظ و به رنگ زرد لیمویی باشد. قبل از مخلوط کردن با ماسکارپونه، اجازه دهید مخلوط برای مدت کوتاهی خنک شود.

مرحله چهارم:

مراحل درست کردن تیرامیسو

4- ماسکارپونه را زودتر از یخچال بیرون بگذارید تا با محیط هم دما شود. سپس آن را به زرده‌های زده شده اضافه کنید، آنقدر هم بزنید تا خوب ترکیب شوند.

مرحله پنجم از طرز تهیه تیرامیسو لیدی فینگر:

5- در یک کاسه جداگانه، با استفاده از همزن برقی خامه را بزنید تا سفت شود. ابتدای کار به آرامی شروع کرده، با گذشت زمان به تدریج سرعت همزدن را افزایش داده و این کار را در حدود ده دقیقه ادامه دهید. خامه فرم گرفته را به آرامی به مخلوط اضافه کرده و در یخچال قرار دهید تا برای مراحل بعد تیرامیسو آماده شود. 

مرحله ششم:

طرز تهیه ترامیسو

6- مقداری اسپرسو درست کنید و اجازه دهید سرد شود. لیدی فینگرها را به اندازه‌ای که خیس شوند، در قهوه فرو کنید و کف ظرف بچینید. 

مرحله هفتم:

تهیه ترامیسو

7- نیمی از کرم (فیلینگ) را روی لیدی فینگرها بریزید و مرحله 6 را دوباره تکرار کنید. یک لایه دیگر از کرم تیرامیسو را اضافه کنید. 8 ساعت یا یک شب در یخچال بگذارید. 

مرحله هشتم از طرز تهیه تیرامیسوی خانگی:

طرز تهیه دسر ترامیسو

8- در این طرز تهیه تیرامیسو، کاکائو را به عنوان یک تزیین کلاسیک به شما پیشنهاد می‌کنیم، البته می‌توانید از دراژه‌های رنگی، میوه‌های فصل یا شکلات نیز استفاده کنید. قبل از سرو کردن با استفاده از شابلون‌های قنادی روی سطح دسر طرح بیندازید، اما پاشیدن کاکائو را به کمک الک مخصوص انجام دهید تا سطح یکدستی ایجاد کنید. 
امیدواریم تا به اینجای طرز تهیه تیرامیسو رضایت بخش بوده باشد. اما چند راهنمایی ساده، کار شما را بسیار ساده خواهد کرد. 
اگر نتوانستید ماسکارپونه را در فروشگاه‌ها خود پیدا کنید، می‌توانید این جایگزین را بسازید. دقیقاً یکسان نخواهد بود اما مزه آن بسیار نزدیک است و از کیفیت نهایی تیرامیسو کم نمی‌کند: 200 گرم پنیر خامه ای پر چرب، ¼ فنجان خامه فرم گرفته و 2 قاشق غذاخوری کره بدون نمک نرم شده را آنقدر هم بزنید تا کاملا مخلوط شود. این معادل حدود ¼ فنجان ماسکارپونه است.
در هم زدن خامه دقت کنید. کلید موفقیت در تهیه خامه فرم گرفته این است که هم زدن را به آرامی انجام دهید. با درجه کم شروع کرده  و سرعت را طی 10 دقیقه به مرور افزایش دهید. با این کار خامه فرم گرفته‌ای خواهید داشت که برای روزها در یخچال بدون کمک ژلاتین باقی می‌ماند.
اگر از ظرف دایره‌ای یا بیضی شکل استفاده می‌کنید، باید بیسکوییت‌های لیدی فینگر را بشکنید تا کف ظرف را کاملا پوشش دهد. اگر قصد دارید تیرامیسو را در چند لایه ضخیم درست کنید، پوشاندن بدنه را با لیدی فینگر فراموش نکنید. یک روش سرو دیگر نیز، سرو انفرادی تیرامیسو است. به جای یک ظرف در سفره مهمانی، به تعداد زیاد دسرهای تک نفره آماده کنید.
در کنار ترامیسو یک نوشیدنی مثل هات چاکلت می چسبد!

پاسخ به یک سوال مهم درباره این طرز تهیه تیرامیسوی کلاسیک

چرا در طرز تهیه تیرامیسو زرده تخم مرغ را روی آب در حال جوش زدن هم می‌زنید؟ پایه فیلینگ خامه‌ای ما زرده تخم مرغ است. زرده تخم مرغ برای تهیه یک تیرامیسوی اصیل ایتالیایی بسیار مهم است. با این کار زرده ها به آرامی پخته می‌شوند و دیگر بو و مزه خامی ندارند. این مرحله همچنین تضمین می‌کند که زرده‌های تخم‌مرغ به یک مخلوط غلیظ خامه‌ای تبدیل شوند که تیرامیسو را فوق‌العاده رویایی می‌کند.

اشتباهات رایج در تهیه تیرامیسوی کلاسیک

دسر تیرامیسو

ممکن است با اینکه طرز تهیه تیرامیسو را دقیقا انجام داده باشید، اما گاهی اوقات به خاطر نداشتن تجربه ممکن است، اشتباهاتی صورت گیرد که باعث شود از نتیجه راضی نباشید. 
تیرامیسو نرم شده و بیسکویت‌ها خیس خورده‌اند؟ تیرامیسو تعادلی بین نرمی و سختی است، ترد بودن آن باید حفظ شود. ممکن است هنگام خیس کردن لیدی فینگر در قهوه، بیسکویت‌ها نباید له شوند. قهوه سرد را در یک کاسه کوچک بریزید و لیدی فینگرها را به مدت 2 ثانیه در آن بگذارید، برای برداشتن آن هم عجله نکنید.
با اینکه مدت زیادی بیسکویت‌ها را در قهوه خیس نکردم، اما باز هم له شده اند! ساده است، قهوه هنوز سرد نشده بوده است. 
تیرامیسوی شما بیش از حد تلخ است؟ گناه را به گردن قهوه نیندازید. ممکن است بیش از حد از کاکائو استفاده کرده باشید. 
تیرامیسو فرم نگرفته و شل است؟ دردرجه اول به احتمال زیاد خامه را بیش از حد زده‌اید، ممکن است بیش از حد کرم برای هر لایه گذاشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم به اندازه ضخامت لایه لیدی فینگر، کرم فیلینگ بگذارید، نه بیشتر. اگر به دلایلی تیرامیسو شما سفت نشد، آن را دور نیندازید! می توانید آن را فریز کنید و یک دسر یخ زده شگفت انگیز میل کنید. 
تیرامیسو بیش از حد شیرین است؟ درست است که تیرامیسو نماد «امیدوارم شما را شاد کنیم» است، اما این کار با حجم زیادی از شیرینی انجام نمی‌شود. باید تعادلی از تلخی و شیرینی در تیرامیسو وجود داشته باشد. اگر می‌خواهید روی تیرامیسو را مجددا با خامه تزیین، یا از مارمالاد و میوه برای تزیین استفاده کنید، می‌توانید کمی از شکر گفته شده در طرز تهیه تیرامیسو را کم کنید.
دسر هوز نبسته است؟ اطمینان دارید که به اندازه کافی به آن زمان داده‌اید؟ فراموش نکنید که آشپزی و قنادی هنر صبوری کردن است. بهترین بازه زمانی برای استراحت دادن به تیرامیسو یک شب تا صبح است.

با این طرز تهیه تیرامیسوی کلاسیک، چند روز می‌توان آن را در یخچال نگهداری کرد؟

تیرامیسو لیوانی

اگر می‌خواهید تیرامیسو را برای روز خاصی تهیه کنید، کافی است یک روز قبل دست به کار شوید. از زمان تهیه تیرامیسو، در مجموع تا 4 روز می‌توان آن را در یخچال نگهداری کرد. هر بار پس از میل کردن باید باقی مانده آن، بلافاصله به یخچال برگردانده شود. البته این دسر را می‌توان تا 3 ماه در فریزر منجمد کرد.
ثبت نظرات
نظرات