نکاتی در مورد پخت آش و حلیم

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
از بی نظیرترین غذاهای ایرانی که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند آش و حلیم است. آش انواع متنوعی دارد که یکی از محبوب ترین نمونه های آن آش رشته می باشد. حلیم هم تنها به یک روش طبخ می شود و محبوبیت خاصی دارد. اگر اصول طبخ حلیم را ندانید ممکن است نتوانید به بهترین نحو آن را طبخ کنید.
آش و حلیم
یکی از بی نظیرترین غذاهای ایرانی که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند آش و حلیم می باشد. آش انواع متنوعی دارد که یکی از محبوب ترین نمونه های آن آش رشته است. حلیم هم که تنها به یک روش طبخ می شود که اگر نکات و اصول طبخ آن را نشناسید ممکن است که نتوانید به بهترین نحو ممکن آن را طبخ نمایید. به صورت جداگانه در ادامه هر یک از نکاتی که مربوط به پخت آش و حلیم می باشد را بیان می کنیم تا اطلاعات بیشتری در مورد پخت این دو  غذای بی نظیر داشته باشید و به صورت حرفه ای آن را طبخ نمایید.

معرفی نکاتی برای پخت آش و حلیم

طرز تهیه آش

نکاتی که در مورد پخت آش و حلیم می باشد را به صورت جداگانه برای شما بیان خواهیم کردن تا شما قادر باشد روش پخت هر یک از آنها را به خوبی تشخیص دهید. برخی از مهمترین نکات و اصولی که در مورد پخت آش و حلیم اهمیت دارد عبارت است از :

1. طرز تهیه آش :

شما برای پخت آش به صورت مجلسی و حرفه ای باید به خوبی در مورد مراحل پخت این غذا اطلاعات کافی داشته باشید. برخی از مهمترین مراحلی که جهت طبخ این غذا باید رعایت شود عبارت است از :

- خیساندن حبوبات :

طرز تهیه آش ساده

در اولین قدم برای پخت آش رشته باید لوبیا چیتی، نخود و لوبیا قرمز را به مدت ۲۴ ساعت در آب بگذارید تا به خوبی خیس بخورد و نفخ آن از بین برود. دقت داشته باشید که عدس نیازی به خیساندن ندارد تا زمانی که می پزد له نشود و شکل اصلی اش را از دست ندهد. با توجه به مسئله خیساندن حبوبات برای هر روزی که قصد تهیه آش رشته را دارید باید از روز قبل شروع به تدارک دیدن مواد اولیه نمایید.
آیا با تمام انواع کباب های ایرانی آشنایی دارید؟

- پخت جداگانه حبوبات :

هر یک از حبوبات را به صورت جداگانه به طور کامل بپزید، ولی به دلیل اینکه عدس پخت سریع دارد آن را در زمان کوتاهی میتوانید بپزید تا در آخر سر همه مواد آش رشته را در قابلمه بریزید. اگر می خواهید همه حبوبات به صورت همزمان در یک ظرف ریخته شود این احتمال وجود دارد که پخته شدن یکی از آنها زودتر انجام شده و  دیگر حبوبات له شوند. بر همین اساس برای اینکه پخت یکدست تری از حبوبات به دست آورید باید آنها را به صورت جداگانه بپزید.

- تف دادن پیاز و ادویه :

طرز تهیه آش رشته

در این مرحله باید پیاز را به صورت نگینی و یا خلالی خرد کرده و در ماهیتابه بریزید. به اندازه کافی به پیازها روغن اضافه کرده و اجازه دهید روی شعله ملایم اجاق گاز بپزند. پیازها را به خوبی که سرخ کردید و رنگ آن طلایی شد شعله را خاموش نمایید. پس از آن فلفل و زردچوبه را برای خوش عطر شدن پیاز به آن اضافه نمایید.

- ریختن حبوبات و آب در قابلمه :

مقدار لازم آب برای تهیه کردن آش رشته در قابلمه باید بر اساس مواد شما باشد. پیازهای سرخ شده را هم روی آن آب بریزید و بعد از آن حبوبات را به ظرف آش رشته اضافه کرده و درب قابلمه را ببندید تا آب به جوش بیاید. تمامی این مواد باید تا دقایقی با همدیگر بجوشند و طعم خوبی به دست آورند. در همین مرحله برای اینکه آش غلظت خوبی پیدا کند می توانید ۲ قاشق غذاخوری آرد به آن اضافه کنید.

- اضافه کردن سبزی :

تهیه آش رشته

بعد از اینکه آب به جوش آمد می توانید سبزی ها را درون قابلمه بریزید و آن را روی حرارت ملایم قرار داده تا سبزی ‌ها به آرامی پخته شوند. دقت کنید که زمان پخت سبزی ها حضور ۲۰ دقیقه است بنابراین حواستان باشد که سبزی ها له نشوند.

- اضافه کردن رشته :

بعد از اینکه سبزی ها پخته شدند رشته ها را از وسط باید خرد کنید  و سپس رشته ‌ها را به قابلمه اضافه کرده و درب آن را ببندید تا با شعله ملایم به تدریج بپزند. هر چند دقیقه یکبار درب قابلمه را بردارید و با یک کفگیر آش را آهسته هم بزنید تا رشته ها از یکدیگر جدا شوند. احتمال اینکه آنها  به یکدیگر بچسبند زیاد است. در این صورت نیاز است که مقداری آب به آش رشته اضافه کنید. دقت داشته باشید که رشته ها را زیاد نباید خرد کنید چرا که این کار موجب می‌شود رشته ها درون آش رشته له شوند.

- هم زدن مرتب آش :

هم زدن مرتب در طرز تهیه آش و حلیم اهمیت بسیار زیادی دارد. اینکه شما آش و حلیم را به صورت مرتب هم بزنید موجب می شود که بافت خودش را از دست ندهد و ته نگیرد. بنابراین برای پخت آش رشته باید هم زدن آن را جدی بگیرید تا زمانی که رشته آن به خوبی بپزد.

2. طرز تهیه حلیم :

طرز تهیه حلیم

برای اینکه پخت آش و حلیم را به بهترین نحو ممکن انجام دهید باید به خوبی اصول و نکات پخت هر یک را بشناسید. پخت آش را به صورت کامل برای شما بیان کردیم و اکنون نوبت به پخت حلیم می رسد. برخی از نکاتی که زمان پخت حلیم باید در نظر داشته باشید و رعایت کنید عبارت است از :

- آماده سازی گندم :

دستور پخت حلیم

برای پخت حلیم گندم ها را به مدت ۵ الی ۶ ساعت از شب قبل باید در آب بخیسانید. بعد از اینکه گندم ها به خوبی خیس خوردند باید آب گندم را خالی کرده و آن را به همراه یک لیتر آب درون یک قابلمه دیگر بریزید. قابلمه را روی شعله متوسط گاز قرار دهید تا آب آن به جوش بیاید. سپس شعله را می ‌توانید کم کنید. گندم ها را روی شعله ملایم گاز با درب قابلمه نیمه باز برای حدود ۲ الی ۳ ساعت بپزید تا به خوبی دانه‌ های آن له شود و به شکل پوره درآید. گندم ها را در حین پخت هر ۵ دقیقه یک بار باید هم بزنید تا به ته قابلمه نچسبد. دقت داشته باشید که گندم ها باید آنقدر بپزند تا به صورت یک مایع نسبتا غلیظ در بیایند و به اصطلاح شیره گندم ها باید کشیده شود. یکی از مهمترین و اصلی ترین نکاتی که زمان طبخ حلیم باید به آن دقت داشته باشید له شدن گندم است.

- پخت گوشت :

حلیم گوشت

زمانی که گندم ها در حالت پخت هستند شما باید گوشت را به همراه پیاز ها و کمی زردچوبه و ۶ لیوان آب در یک قابلمه مناسب دیگری بریزید و روی شعله ملایم گاز خود قرار دهید تا آرام آرام برای ۳ الی ۴ ساعت با یکدیگر بپزند. شما باید به خوبی بدانید که گوشت نیاز است مغز پخت شود در غیر این صورت کیفیت لازم را ندارد. بعد از اینکه گوشت به پخت کامل رسید آن را در یک صافی بگذارید و اجازه دهید که خنک شود. پس از خنک شدن گوشت را ریش ریش کنید و به گندم های پخته شده تان اضافه نمایید.

- مخلوط گوشت و گندم :

حلیم گندم

مخلوط گوشت و گندم را به اضافه کمی نمک همراه یک قاشق غذاخوری روغن و مقداری از آب گوشت صاف شده می توانید روی شعله ملایم گاز قرار داده و اجازه دهید که حلیم شما غلیظ شود و جا بیفتد. زمان طبخ حلیم باید به خوبی دقت داشته باشید که آن را نیاز است به صورت مرتب هم بزنید تا به ته قابلمه نچسبد و کشدار شود. توجه داشته باشید که غلظت حلیم باید به اندازه متوسط برسد. این یعنی حلیم شما نباید آنقدر غلیظ شود که سفت گردد و نه آنقدر رقیق شود که شل و آبکی به نظر آید. بر همین اساس هم زدن آش و حلیم به صورت مرتب جمله اصلی ‌ترین فوت و فن هایی است که می توانیم برای طبخ حرفه ای حلیم و آش معرفی کنیم.

- تزئین و آماده سازی روغن :

طرز پخت حلیم

بسیاری از افراد مخلوط به دست آمده از گوشت و گندم را به همراه گوشت کوب برقی و یا دستی به خوبی می کوبند تا غلظت آن بیشتر شده و حسابی جا بیفتد. البته که باید بدانید برخی از افراد از این روش استفاده نمی کنند. آنها دانه های گندم را پیش از پخت به خوبی با دست له می کنند و مدت زمان بیشتری درون آب نگه می دارند تا بافت بهتری پیدا کند. پس از پخت حلیم می توانید برای سرو آن روغن را کمی گرم کنید و در حین سرو به اندازه یک قاشق غذاخوری و یا مربا خوری روی هر کاسه بریزید. حلیم را می توانید بر اساس سلیقه خود با شکر و دارچین و یا روغن داغ شده سرو کنید و تزیین نمایید.

فوت و فن پخت آش و حلیم 

هر یک از نکاتی که مربوط به پخت آش و حلیم بود را برای شما بیان کردیم و اکنون شما به خوبی می توانید این دو غذای لذیذ ایرانی را طبخ کنید. البته که شما باید بدانید اگر می خواهید به صورت حرفه ای این دو غذا را طبخ نمایید باید به اصول و نکته بسیار مهمی دقت داشته باشید. اینکه هر دوی این غذاها را به خوبی زمان طبخ هم بزنید اهمیت بسیار زیادی دارد.در واقع شما با هم زدن غذا از ته گرفتن آنها جلوگیری می کنید و همچنین بافت و غلظت آنها را افزایش می دهید.
نکات پخت آش و حلیم


ثبت نظرات
نظرات