برای توسعه کسب و کار به چه چیزهایی نیاز داریم؟

کسب و کار
به اشتراک بگذارید:  
برای اینکه بتوانید در کسب و کار خود به موفقیت برسید، باید تلاش و پشتکار مضاعف داشته باشید. هر آنچه که از توسعه کسب و کار خود انتظار دارید، ملزم تلاش و پشتکار فراوان است. در این مقاله قصد داریم تا کلیدهای طلایی برای رسیدن به موفقیت و گسترش کسب و کار را به شما معرفی کنیم.
توسعه کسب و کار
پیشگفتار
آشنایی با مفهوم توسعه کسب و کار
چگونه کسب و کارمان را توسعه دهیم؟
کسب و کار خود را به صورت حرفه ای گسترش دهید
از سرمایه و کمک برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید
گام های مهم در توسعه کسب و کار کدام اند؟
گام اول حوزه فعالیت کسب و کار خودتان را بشناسید
گام دوم مشتریان شما چه کسانی هستند؟
گام سوم نیاز مشتریان را شناسایی کنید
گام چهارم در چه بازاری باید فعالیت کنید؟
گام پنجم از مقیاس کمتری شروع کنید
گام ششم نتایج به دست آمده را کنترل کنید
موانع مهم در توسعه کسب و کار چیست؟

پیشگفتار

اگر شما کسب و کاری را برای خود راه اندازی کرده اید باید این را در نظر بگیرید که این کسب و کار باید در بستری مناسب رشد کند و دیده شود.  شما می توانید با افزایش فعالیت و یادگیری مهارت های توسعه کسب و کار، در مدت کوتاهی معرفی و شناخته شوید. هر کسب و کاری قاعده و قانون خودش را دارد. شما باید با توجه به نوع حرفه و کسب و کارتان از روش های مناسب برای گسترش و توسعه، استفاده کنید. استراتژی های توسعه کسب و کار و شیوه های انجام آن موضوعیست که قصد داریم درباره آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با مفهوم توسعه کسب و کار

موفقیت در کسب و کار چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. شما برای به دست آوردن موفقیت و توسعه کسب و کار خود باید از استراتژی ها و تکنیک های خاص استفاده کنید. به طور کلی مجموعه ای از ایده های نو، خلاقیت، ابتکار و فعالیت هایی که به جهت افزایش راندمان کاری صورت می گیرد، توسعه کسب و کار نامیده می شود. شما برای توسعه و گسترش دادن کسب و کار خود می توانید از نوین ترین روش ها و شیوه ها استفاده کنید و تاثیرات فراوان آن را بر روی کسب و کارتان ببینید. شما می توانید با استفاده از استراتژی های فروش و استراتژی های بازاریابی و توسعه کسب و کار رشد و پیشرفت بسیار چشمگیری داشته باشید. برای این کار شما باید از فرآیندهای رشد کسب و کار استفاده کنید و با به کارگیری آنها به موفقیت در حرفه و کسب و کار خود برسید.

چگونه کسب و کارمان را توسعه دهیم؟

نحوه توسعه کسب و کار

بزرگترین و بالاترین سرمایه ای که شما برای رونق کسب و کارتان به آن نیاز دارید، تلاش و انرژی بالاست. شما باید مرحله به مرحله تلاشتان را بیشتر کنید و به هیچ وجه از تلاش دست برندارید؛ زیرا این کار ارزشش را دارد و در نهایت شما نتیجه تمام این تلاش ها را خواهید دید. با در نظر گرفتن این موضوع، به بررسی کلیدهای رسیدن به موفقیت در کسب و کار می پردازیم.
مشتریان خود را درک کنید
شما می توانید با فراگیری استراتژی های موفقیت در کسب و کار، هر روز به نسبت دیروز رونق بیشتری به کسب و کارتان بدهید و یک گام به سمت موفقیت بردارید. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که آیا مشتریان هم باید هم پای شما به روز شوند یا خیر؟ بهتر است شما طی یک جلسه از مشتریان خود بخواهید تا انتقادات و پیشنهادات خود را به شما مطرح کنند؛ اما جالب اینجاست که این جلسه کاملا غیر حضوری و رایگان است. زیرا شما می توانید از طریق پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی این کار را انجام دهید. بهتر است تا درک نیازهای مشتری، خود را ارتقا دهید و به نحوی هم پای مشتری پیش روید.
بهبود بخشیدن به خدمات مشتری
برای توسعه کسب و کار بهتر است تا به خدماتی که قبل و بعد از خرید به مشتریان خود ارائه می دهید، توجه داشته باشید و خدمات خود را محدود به جذب مشتری نکنید. بهبود بخشیدن به این خدمات می تواند تاثیر چشمگیری در رشد و توسعه حرفه و کسب و کار شما داشته باشد. به طور کلی شما باید بر این موضوع واقف باشید که هیچ مشتری بر اساس منطق تصمیم گیری نمی کند، بلکه این احساس است که مشتری را مجاب به خرید می کند. اگر مشتری احساس کند که از شما محصول خاصی را خریداری می کند، قطعا خودش هم این حس را دارد که با بقیه فرق دارد و به نوعی جزو مشتریان خاص شما به حساب می آید. این موضوع می تواند یکی از کلیدهای موفقیت در گسترش کسب و کار به حساب بیاید.
بیشتر گوش دهید
گوش دادن کسب و کار

یکی دیگر از رمز و رازهای کسب موفقیت این است که شما سعی کنید شنونده خوبی باشید. بهتر است به جای اینکه وقت و انرژی خود را تلف کنید و توضیحات مبهمی به مشتری دهید، در ابتدا کامل به حرف ها و نظرات مشتری گوش دهید تا بتوانید دقیقا متوجه خواسته و منظور مشتری شوید. این کار باعث می شود تا شما بتوانید اطلاعات درستی در اختیار مشتریان خود قرار دهید و از صحبت های اضافی پرهیز شود.
حس وفاداری را در مشتری برانگیخته کنید
یکی دیگر از کلیدهای موفقیت برای گسترش و توسعه کسب و کار این است که حس وفاداری را در مشتری بیدار کنید. این را در نظر بگیرید که شما استراتژی های فروش را به خوبی انجام داده اید و مشتری از شما خرید کرد. این تازه آغاز کار است. شما باید مشتری را تشویق کنید تا به شما وفادار بماند و شما را به دیگران معرفی کند. 
این کار را باید به طور غیر مستقیم انجام دهید، زیرا در این صورت مشتری گمان می کند که شما صرفا برای بازاریابی بیشتر وقت و انرژی در اختیار مشتری قرار دادید. اگر مشتری از شما و خدماتی که به آنها ارائه دادید راضی باشد، قطعا برای دفعات بعدی نیز به شما مراجعه خواهد کرد و به طور خودکار شما را به دیگران معرفی می کند. برانگیختن حس وفاداری مشتری، یکی از کلیدهای طلایی موفقیت در بازاریابی و کسب و کار به حساب می آید. این موضوع در تمام مشاغل صدق می کند برای مثال برای بهترین قالیشویی تهران یا کارواش تهران و ... همگی سعی در ارائه بهترین خدمات هستند تا حس وفاداری مشتریان خود را برانگیزند.
از رسانه های اجتماعی استفاده کنید
همانطور که میدانید رسانه های اجتماعی جزو قدرتمندترین ابزارهای تبلیغاتی به حساب می آیند بنابراین هرگز نمی توان قدرت این رسانه ها را دست کم گرفت. شما می توانید با یک بار وقت گذاشتن و انرژی صرف کردن هزاران بازدید در رسانه های اجتماعی داشته باشید و این شانس شما را برای توسعه کسب و کار بیشتر می کند. زمانی که شما از شبکه های اجتماعی استفاده کنید، می توانید به طور گسترده دیده شوید و ضمن آن، این امکان را دارید که نظرات دیگران و استقبال آنها از تبلیغات و توضیحات را به صورت یکجا ببینید. جالب اینجاست که از این طریق دیگر نیازی نیست تا شما وقت و انرژی بالا صرف کنید و همچنین در هزینه های شما نیز صرفه جویی می شود.

کسب و کار خود را به صورت حرفه ای گسترش دهید

گسترش کسب و کار

اگر یک توسعه حرفه ای در کسب و کارتان می خواهید، باید خودتان هم حرفه ای عمل کنید. اصطلاحا می توان گفت هر چه کاشته می شود، برداشت می شود! بنابراین باید شما از استراتژی های کاملا حرفه ای برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید. یکی از اصلی ترین نکاتی که در حرفه ای شدن شما تاثیر می گذارد، استخدام نیروهای حرفه ای و کاربلد است. شما می توانید با استخدام نیروهای کار بلد و حرفه ای، یک گام موثر به سمت موفقیت بردارید و یک تیم حرفه ای برای گسترش کسب و کارتان ایجاد کنید. 
اگر شما کاملا هدفمند و با ثبات به سمت موفقیت گام بردارید، این کار به کارمندان شما نیز انگیزه و قدرت می دهد و شما می توانید بازدهی آن را در موفقیتتان ببینید. شما باید حس مسئولیت پذیری را در کارمندانتان بیدار کنید و به آنها این حس را القا کنید که حضورشان و مسئولیتی که به عهده گرفتند، برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می توانید با برگزاری جلسات متعدد، مسئولیت هایشان را به آنها یادآور شوید و از این طریق بر روی هدفتان متمرکز شوید. 
برگزاری دوره های تیم سازی نیز در رشد و پیشرفت کاری شما بی تاثیر نیست. شما می توانید طی این جلسات، اهداف خود را بیان کنید و حتی به پیشنهادات کارمندانتان نیز توجه کنید. ممکن است در این میان ایده ای به ذهن یکی از کارمندانتان برسد که بتواند مسیر موفقیت شما را دگرگون کند. بنابراین سعی کنید شنوای خوبی برای ایده های کارمندانتان باشید.

از سرمایه و کمک برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید

سرمایه کسب و کار

یقینا برای شروع و گسترش هر کاری، شما به سرمایه و بودجه نیاز دارید. بهتر است تا خودتان را در مضیقه نگذارید و از وام هایی با سود پایین استفاده کنید. در کسب و کارهای بزرگتر شما می توانید از یک شریک شغلی کمک بگیرید. این کار باعث می شود تا شما ظرف مدت کوتاهی به یک کارآفرین موفق تبدیل شوید. 
یکی دیگر از کلید های موفقیت در توسعه کسب و کار این است که شما اعتبار کاری داشته باشید. این اعتبار چیزی نیست که با پول خریداری شود و یا در مدت کوتاهی به دست آورده شود. شما باید طی سالیان سال، ارائه خدمات رضایت بخش به مشتریان و خوش حسابی نزد بانک و یا شرکای خود، این اعتبار را به دست آورید تا همه به واسطه این اعتبار کاری به شما اطمینان کنند. اگر به افراد موفق توجه کرده باشید متوجه می شوید که آنها از اعتبار کاری بالایی برخوردار هستند. شما می توانید برای توسعه کسب و کار هر آنچه که در کارتان تاثیر مثبت میگذارد را در روند کاری خود پیاده سازی کنید.
در این میان استفاده از استراتژی های جدید بی تاثیر نیست. یکی دیگر از روش هایی که می تواند شما را به موفقیت برساند این است که شما می توانید با ایجاد تغییر و اصلاحات در انجام کار خود، به نوعی کلید موفقیت را برای خود روشن کنید. فراموش نکنید برای اینکه بتوانید بازتاب تلاش هایتان را ببینید باید صبور باشید و فرصت کافی برای دیدن نتایج تلاش هایتان را به خود بدهید. هیچ موفقیت با ثباتی یک شبه به دست نیامده است و قطعا پشت پرده، سالیان سال تلاش و پشتکار وجود داشته است.

گام های مهم در توسعه کسب و کار کدام اند؟

نکات توسعه کسب و کار

برای اینکه کسب و کار خودمان را توسعه دهیم و گام های بلندی در آن برداریم بهتر است تا با اصول آن شویم تا بتوانیم با کمترین هزینه های زمانی و مالی و با درک صحیح از شرایط به توسعه کسب و کار خودمان بپردازیم. به همین منظور ما گام هایی را به ترتیب برای شما در نظر گرفته ایم که توجه به آن ها ضروری است.

گام اول: حوزه فعالیت کسب و کار خودتان را بشناسید

برای اینکه آغاز به فعالیت نمایید باید بدانید دقیقا قرار است در چه بازاری و برای کدام مشتریان فعالیت کنید و از همه مهم تر قرار است چه نوع محصول یا خدماتی را ارائه دهید، میزان سرمایه لازم، تجهیزات لازم، زمان و وقت لازم، نیروی انسانی مورد نیاز و تمامی سرمایه های فیزیکی و غیر فیزیکی بایستی بطور کلی تعریف شود و برای هدف خود یک برنامه ریزی بلند مدت و برنامه ریزی کوتاه مدت داشته باشید، و مشخص کنید که در چه بازه زمانی بایستی به چه اهدافی از کسب و کار خودتان برسید.

گام دوم: مشتریان شما چه کسانی هستند؟

مشتریان شما چه کسانی هستند

تعیین اینکه مشتریان بازار هدف شما چه کسانی هستند یک مساله مهم و ضروری در توسعه کسب و کار است، شناخت مشتریان و دسته بندی آن ها باعث می شود تا با اطلاعات کامل تری بتوانید محصولی متناسب با نیاز مصرف کننده تولید کنید. شما باید بدانید، مشتریان شما چه خصوصیاتی دارند، از چه خدمات و محصولاتی خوششان می آید و چه چیزی مورد پسند آنان نیست. به عبارتی باید به اصول رفتار مصرف کننده آگاهی داشته باشید.

گام سوم: نیاز مشتریان را شناسایی کنید

باید بدانید خدمات یا محصول تولیدی شما آیا منطبق با نیاز مشتری است؟ و آیا قرار است نیاز و یا خواسته پنهانی را شناسایی و رفع کند؟ اگر بتوانید نیاز پنهان مشتری را شناسایی و در صدد رفع آن برآیید گام محکم و بلندی را می توانید در این مرحله بردارید، زیرا شناسایی نیازهای پنهان غالبا با خلاقیت و نوآوری و کارآفرینی های بزرگ همراه است.

گام چهارم : در چه بازاری باید فعالیت کنید؟

بازار هدف

یکی از گام های مهم در توسعه کسب و کار این است که بدانید دقیقا قرار است در چه بازاری باشید، برای اینکه در بازار درستی جای گیری کنید باید تحقیقات بازاریابی انجام دهید، و حفره های بازار را شناسایی کنید تا ببینید رقبای شما بیشتر در کدام بازارها حضور دارند. بازارهای دست نخورده و کمتر رقابتی می توانند گزینه جذابی برای سرمایه گذاری باشند. بازارهای رقابتی نیز زمانی گزینه خوبی به حساب می آیند، که شما یک محصول یا خدمت منحصر بفرد با ویژگی متمایز ارائه دهید.

گام پنجم: از مقیاس کمتری شروع کنید

برای شروع کسب و کار و سرمایه گذاری در آن بهتر است ابتدا با مقیاس کمتری به تولید بپردازید، و سپس با سنجش بازار رفته رفته مقیاس خودتان را افزایش دهید، زیرا اگر به یکباره با سرمایه زیادی وارد بازار شوید، ممکن است به نتایج دلخواه خودتان دست نیابید و همین امر باعث از دست رفتن سرمایه های مادی و معنوی شما شود.

گام ششم: نتایج به دست آمده را کنترل کنید

بعد از شروع فعالیت نتایج حاصله را با اهداف ابتدایی ارزیابی کنید، اگر اهداف حاصله با برنامه ریزی شما منبق باشد، راه برای توسعه کسب و کار برای شما باز می شود، اما اگر به علل مختلف این امر تحقق نیابد، بایستی عواملی را که سبب ایجاد انحراف از عملکرد برنامه ریزی شده شناسایی کنید و در صدد رفع آن برآیید.

موانع مهم در توسعه کسب و کار چیست؟

موانع توسعه کسب و کار

موانعی متعددی می توانند باعث ایجاد خلل در مسیر کارآفرینی شوند، که از جمله آن ها می توان به نبود فرهنگ حمایتی از کسب و کارها، بوروکراسی های اداری، مشکلات مالی، عدم شناخت درست از بازار و مشتریان، نبود زیر ساخت های مناسب، نبود نیروی متخصص و لازم و... اشاره کرد
ثبت نظرات
نظرات