آشنایی با بهترین سالن ورزشی فوتبال

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
ورزش یکی از مهمترین فعالیت هایی است که به جسم و روح شما تازگی می بخشد. یکی از محبوب ترین ورزش ها در میان جوانان فوتبال می باشد. سالن ورزشی فوتبال باید یک سری ویژگی ها داشته باشد تا بتوانید به راحتی در آن ورزش کنید. در ادامه شما را با سالن ها ورزشی مناسب آشنا می کنیم.
سالن فوتبال
بهترین سالن ورزشی فوتبال چه ویژگی هایی دارد؟
پیدا کردن بهترین سالن ‌های ورزشی فوتسال در سطح شهر
مشخصات یک سالن ورزشی فوتبال خوب چیست؟
آشنایی با اعضای تیم فوتسال
آشنایی با مشخصات کفپوش سالن فوتبال
داشتن تجهیزات لازم، فاکتوری مهم در انتخاب یک سالن ورزشی فوتبال
مشخصات چمن مصنوعی فوتبال
بهترین سالن ورزشی فوتبال برای بانوان کدام است؟
سیستم نورپردازی و روشنایی سالن ورزشی فوتبال
الزامات روشنایی سالن ورزشی فوتبال
محل نصب سیستم نورپردازی در سالن ورزشی فوتبال
کیفیت چراغ های سیستم نورپردازی
 سالن ورزشی فوتبال با نورپردازی 5 طرفه
نورپردازی سالن ورزشی فوتبال و فوتسال را با LED ارتقا دهید
توضیحات بیشتر در ارتباط با سالن فوتبال و فوتسال 
سایر تفاوت های بازی در سالن فوتبال و فوتسال
فوتبال، یکی از ورزش ‌های بسیار جذاب و پر طرفدار در میان جوانان می باشد. بی شک اگر از ده پسر نوجوان بپرسید که در آینده می ‌خواهید چه کاره شوید؛ حداقل ۵ نفر آن ها پاسخ می دهند فوتبالیست. آنقدر ورزش فوتبال مهیج و جذاب است که خانم ‌های زیادی هم به فوتسال علاقه پیدا کرده اند و در باشگاه ‌ها و سالن ورزشی فوتبال ثبت نام می ‌کنند. حال در صورتی که شما هم به فوتبال علاقه زیادی دارید و می ‌خواهید در بهترین سالن ورزشی فوتبال ثبت نام کنید؛ در ادامه همراه ما باشید تا با ویژگی های مهم یک سالن ورزشی فوتبال خوب و لیست بهترین باشگاه فوتبال و به طور کلی باشگاه های ورزشی در شهرتان آشنا شوید.

بهترین سالن ورزشی فوتبال چه ویژگی هایی دارد؟

ورزش فوتبال، آنقدر جذاب و پرهیجان است و طرفداران زیادی به خود جلب کرده است که در سطح شهر چندین سالن ورزش فوتبال تاسیس شده است. به واسطه ی آن، همه‌ ی افراد این امکان را پیدا کرده اند تا در یک سالن مجهز و نزدیک به محل زندگی خود فوتبال بازی کنند. در واقع تاسیس سالن ‌های ورزشی فوتسال، در شهر هایی که توانایی داشتن زمین چمن فوتبال را ندارند، باعث شده تا علاقه مندان زیادی از این فرصت استفاده کرده و از آن به عنوان یک سکوی پرش خوب استفاده کنند تا به یک ستاره فوتبال تبدیل شوند. همان طور که بعضی ستارگان فوتبال در سراسر جهان مانند پله، زیکو از یک زمین ساده و یک سالن فوتسال شروع کرده اند؛ علاقمندان به فوتبال نیز هم می ‌توانند از همین سالن‌ های فوتسال استارت کارشان را بزنند و پله ‌های ترقی را طی کنند.

پیدا کردن بهترین سالن ‌های ورزشی فوتسال در سطح شهر

سالن فوتسال

 این روزها یکی از مشکلات علاقه مندان به فوتبال، پیدا کردن یک سالن ورزشی مناسب و مجهز می باشد. به همین دلیل در این مقاله سعی کرده ایم به سراغ معرفی بهترین و معروف ترین سالن های ورزشی برویم. البته ما به شما راه را نشان می دهیم و می گوییم چگونه یک سالن ورزشی مناسب و با امکانات کافی را انتخاب کنید. در اولین قدم لازم به ذکر است قبل از آشنایی با سالن های ورزشی فوتبال، به مشخصات، تجهیزات و استاندارد های یک سالن فوتبال برویم. پس برای اینکه در مورد سالن ‌های ورزشی فوتبال همه چیز بدانید در ادامه همراه ما باشید. تا با ویژگی های مهم یک سالن مناسب بیشتر آشنا شوید.

مشخصات یک سالن ورزشی فوتبال خوب چیست؟

همان طور که گفته شد؛ پیدا کردن یک سالن ورزشی فوتبال، کمی سخت است و تعداد سالن ورزشی فوتبال مانند باشگاه‌ ها زیاد نیست. به همین دلیل بر آن شدیم تا لیست جامعی از سالن ‌های ورزشی فوتبال را گردآوری کنیم و شما را با مشخصات کامل آن ها آشنا کنیم. 
اکنون همین ابتدای کار به سراغ مشخصات زمین فوتسال می ‌رویم. البته باید خاطر نشان کنیم زمین فوتبال با زمین فوتسال تا حدودی با هم فرق دارد. زمین فوتبال، از چمن مصنوعی و زمین فوتسال، از کفپوش های ویژه ای ساخته شده است. اما منظور از سالن فوتبال، همان سالنی است که طول آن حداقل ۲۵ متر و حداکثر باید ۴۲ متر و عرض آن هم حداقل ۱۵ متر و حداکثر ۲۵ متر می باشد. زمین فوتسال با کفپوشی از جنس مواد پلاستیکی ساخته شده است. البته سالن ‌های فوتبالی که برای مسابقات بین المللی در نظر می‌ گیرند باید دارای طول حداقل ۳۸ متر و عرض آن حداقل ۱۸ متر باشد. 
علاوه بر این ‌ها، پهنای تمامی خط ‌های سالن فوتسال ۸ سانتی متر و اندازه شعاع دایره ای که وسط زمین فوتسال کشیده شده است نیز ۳ متر، شعاع دایره محوطه جریمه 6 متر و حداقل ارتفاع سقف سالن فوتبال باید 4 متر می باشد. فاصله نقطه پنالتی تا خط دروازه سالن فوتسال هم ۶ متر و فاصله نقطه پنالتی دوم سالن فوتبال تا خط دروازه ۱۰ متر می باشد. این اطلاعات برای شمایی که قصد دارید ورزش فوتبال را از همین حالا حرفه ای و یا تفریحی شروع کنید؛ لازم است. 

آشنایی با اعضای تیم فوتسال

توپ فوتسال

همان طور که می ‌دانید فوتسال یک بازی تیمی است و هر تیم حداکثر ۵ بازیکن دارد. که یکی از آن ‌ها دروازه بان می باشد. این تعداد اعضای تیم برای گروه‌ های حرفه ای می باشد. اما در صورتی که می‌ خواهید به صورت تفریحی در سالن‌ ها، فوتبال بازی کنید؛ اعضای تیم شما می ‌تواند بیشتر از این تعداد باشد. علاوه بر این مدت بازی دو نیمه ی بازی های حرفه ای فوتسال 20 دقیقه ای می باشد. که 15 دقیقه وقت استراحت بین دو نیمه وجود دارد که برای بازی ‌های تفریحی بستگی به نظر خودتان دارد. 
در مورد سپک تاکرا چه می دانید؟ همان والیبال با پا است که برای توضیحات بیشتر می توانید به بنکوی مراجعه کنید.

آشنایی با مشخصات کفپوش سالن فوتبال

خوب است بدانید که یکی از مهم ‌ترین فاکتورهای یک سالن ورزش فوتسال مناسب و استاندارد؛ داشتن کفپوشی صاف و نچسب می باشد. در واقع کفپوش سالن فوتبال باید به نحوی باشد تا فوتسالیست ‌ها، به راحتی بر روی آن بدوند و در مواقع زمین خوردن، احساس ضربه شدید نکنند و آسیب جدی نبینند.
به طور کلی برای پوشش کف سالن فوتبال، باید از کفپوشی مناسب استفاده شود. کفپوشی که نباید هیچ اختلالی در روند بازی بازیکنان ایجاد کند؛ بلکه جهت بهبود عملکرد توپ و حرکت بازیکنان کمک نماید. به همین دلیل باید از مواد مصنوعی پلاستیکی استفاده شود. بهترین ماده پلاستیکی برای چنین سالن هایی، پلی وینیل کلراید یا همان پی وی سی می باشد. پی وی سی، یک پلیمر ترموپلاستیک می باشد که امروزه در اشکال متنوعی تولید می شود و کاربرد های زیادی هم پیدا کرده است. 
کفپوش سالن فوتبال

کفپوش ‌های سالن فوتبال، به دلیل ساخته شدن با pvc، سبک می باشند و از مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و رخدادهایی مانند آتش سوزی بهره مند شده اند. علاوه بر این کفپوش ‌های سالن فوتبال، باید در برابر سرما و گرما نیز عایق شده باشند. این کفپوش ‌ها دارای قابلیت جذب ضربه نیز می باشند و باعث به حداقل رسیدن آسیب های ناشی از ضربه های شدید در هنگام بازی شده است. همچنین به دلیل انعطاف پذیری نسبتا مناسب، می تواند در جلوگیری از اتلاف نیرو و انرژی ورزشکاران کمک کند و خستگی بازیکنان را به تعویق بیندازد.
 به طور کلی از آنجایی که حفظ سلامت فوتبالیست ها بسیار اهمیت دارد و در این ورزش، مدام در حال افتادن بر روی زمین هستند؛ به همین دلیل انتخاب کفپوش سالن فوتبال نیز باید در نهایت دقت انجام شود. خوشبختانه تمامی سالن ‌های ورزشی فوتبال که این روزها در سطح شهر تاسیس شده اند؛ دارای کفپوش‌ هایی استاندارد و مناسب می باشند. پس می توانید با خیال راحت به ورزش و تفریح بپردازید.
نکته دیگر، برای اینکه فوتبالیست ها از آمادگی جسمی بهتری برخوردار باشند، باید از باشگاه بدنسازی خوب استفاده کنند تا در حوادث فوتبال آسیب دیدگی آنها به حداقل برسد.

داشتن تجهیزات لازم، فاکتوری مهم در انتخاب یک سالن ورزشی فوتبال

تا اینجا شما را با ابعاد یک سالن ورزشی فوتبال و مشخصات کفپوش و استاندارد های لازم آشنا کردیم. در اینجا با هم به سراغ تجهیزات و امکاناتی که یک سالن ورزشی باید به آن‌ها مجهز باشد؛ می ‌رویم.
سالن ورزشی فوتبال

زمانی که قصد اجاره سالن ورزشی فوتبال را دارید؛ حتما باید دقت داشته باشید که آن سالن ورزشی به بخش هایی از جمله پارکینگ، بوفه، رختکن، سرویس بهداشتی مناسب مجهز باشد. همچنین به تجهیزاتی از جمله تهویه هوا، دوش، کمد و … نیز بیشتر دقت کنید تا در هنگام بازی مشکلی نداشته باشید. از آنجایی که این روزها اجاره سالن های ورزشی فوتبال، به صورت اینترنتی شده است؛ از این رو باید به مشخصات کامل و امکانات و تجهیزات سالن، هنگام رزرو دقت کنید.

مشخصات چمن مصنوعی فوتبال

به غیر از سالن ‌های فوتسال، زمین فوتبال با چمن مصنوعی در سطح شهر، وجود دارد که می‌ توانید آن ها را رزرو کرده و با جمعی از دوستان، به ورزش فوتبال مشغول شوید. 
اغلب زمین چمن مصنوعی فوتبال هایی که برای عموم تاسیس شده است؛ نسبت به زمین های استاندارد فوتبال حرفه ای کوچکتر است. در صورتی که ابعاد زمین فوتبال استاندارد باشد؛ به تبع باید هزینه ی بیشتری را بابت اجاره آن پرداخت کنید.

بهترین سالن ورزشی فوتبال برای بانوان کدام است؟

فوتسال بانوان

بانوان زیادی در ایران هستند که به فوتبال علاقه دارند و به عنوان یک فوتسالیست در این ورزش موفق هستند. در واقع در ایران هیچ محدودیتی برای بانوان برای شرکت فوتسال وجود ندارد. یعنی با وجود محدودیت ‌های زیادی که در ایران وجود دارد و پوشش کاملی که باید بانوان در ایران رعایت کنند؛ بازهم در این رشته ورزشی پرطرفدار فعالیت می‌ کنند. 
زنان ایرانی آنقدر قوی هستند که از پس سختی ‌های این ورزش بر می آیند. حال در صورتی که شما هم جز آن دسته از بانوان عاشق ورزش فوتبال هستید؛ از همین حالا می ‌توانید این ورزش را به صورت حرفه ای در کلاس های فوتسال آموزش ببیند. 
جالب است بدانید که فوتسال بانوان ایرانی امروزه آنچنان پیشرفت کرده که در تمام دنیا معروف شده است. پس در صورتی که علاقه ی زیادی به فوتبال دارید؛ می ‌توانید در کلاس های فوتسالی که در سطح شهر برگزار می ‌شود؛ شرکت کنید. علاوه بر این شما می ‌توانید به صورت تفریحی این ورزش را انجام بدهید و در سالن های ورزشی فوتسال، از بازی با توپ و هم تیم شدن با چند نفر دیگر، از این بازی نهایت لذت را ببرید.
یکی از پیش نیاز های فوتبال داشتن آمادگی جسمانی برای دویدن های با مسافت طولانی می باشد برای همین است که فوتبالیست های ماهر در زمینه ورزش دو و میدانی نیز بایستی مهارت های لازم را داشته باشند

سیستم نورپردازی و روشنایی سالن ورزشی فوتبال

نورپردازی سالن ورزشی فوتبال

همانطور که پیشتر گفته شد، فوتبال ورزشی بسیار پرطرفدار است و این مسئله باعث شده تا نیاز به امکانات بیشتر در سالن ورزشی فوتبال برای بازی های تفریحی و حرفه ای افزایش پیدا کند. وقتی بازی، بعد از تاریک شدن هوا انجام میشود، نیاز به نورپردازی در سالن ورزشی فوتبال، ضرورت بیشتری می یابد. نورپردازی باید به گونه‌ای باشد که سالن در هر ساعتی از روز، بهترین روشنایی را داشته باشد. نورپردازی صحیح سالن ورزشی فوتبال، نوری با کیفیت بالا را برای ورزشکاران و تماشاگران فراهم می کند. بیایید نحوه روشنایی سالن ورزشی فوتبال با چراغ های LED را بررسی کنیم.

الزامات روشنایی سالن ورزشی فوتبال

قبل از ورود به زمین فوتبال برای بازی های شبانه، باید از کافی بودن میزان روشنایی آن اطمینان حاصل کنید. میزان نور مورد نیاز شما بستگی به نوع بازی، وجود یا عدم وجود تماشاگران و وسعت زمین دارد. در یک سالن ورزشی فوتبال استاندارد و بدون تماشاگر، شما حداقل به 30 چراغ روشنایی افقی احتیاج خواهید داشت. در حالی که برای روشن کردن یک استادیوم به 75 چراغ نیاز است. سالن های ورزشی فوتبال بزرگتر با حضور تماشاگران، نیاز به نورپردازی گسترده تری دارند.

محل نصب سیستم نورپردازی در سالن ورزشی فوتبال

نورپردازی سالن فوتبال

علاوه بر میزان نور، محل نصب چراغ ها نیز بسیار مهم است، چراغ ها باید در محل مناسب و با استفاده از سخت افزار های مناسب نصب شوند. میله هایی که چراغ ها روی آنها نصب میشوند باید از جنس فولاد گالوانیزه باشند. این میله ها حداقل 20 فوت دور تر از محوطه بازی در سالن ورزشی فوتبال نصب می شوند تا بازیکنان در معرض آسیب کمتری قرار بگیرند و احتمال برخورد آنها هنگام بازی با این میله ها کاهش یابد. همچنین چراغ ها باید به اندازه ای بالا نصب شوند که تابش خیره کننده‌ای ایجاد نکنند. 

کیفیت چراغ های سیستم نورپردازی

طول عمر و دوام چراغ های روشنایی سالن ورزشی فوتبال بسیار مهم است. هرچه مدت زمان روشنایی چراغ ها بیشتر باشد، زمان کمتری برای تعویض یا تعمیر آنها صرف می شود. از آنجایی که چراغ ها در سالن ورزشی فوتبال اغلب بر روی یک میله بلند نصب می شوند، تعویض یا تعمیر چراغ ها یک پروسه زمان بر و طولانی است. بنابراین، استفاده از چراغ هایی با دوام طولانی مدت و مقاوم در برابر ضربه، تغییرات آب و هوا و آسیب ناشی از گرد و غبار، بهتر و بسیار مقرون به صرفه تر است.

 سالن ورزشی فوتبال با نورپردازی 5 طرفه

نورپردازی فوتبال

سطح روشنایی بستگی به ماهیت یک زمین فوتبال یا فوتسال دارد. اگر این مکان برای مسابقات تلویزیونی HD طراحی شده بود، سطح لوکس چراغ ها باید بیشتر باشد. به عنوان مثال، در مسابقات حرفه ای کشوری یا بین المللی فیفا سطح روشنایی حدود 800 تا 1200 لوکس مورد نیاز است؛ برای سرگرمی یا آموزش، 300 تا 400 لوکس کافی است.
به چند چراغ نیاز دارید؟
برای روشن کردن زمین فوتبال 20 در 40  متری برای تمرین، به طور معمول، از 8 عدد چراغ نورافکن ال ای دی 400 واتی و 300 لوکس استفاده می کنیم. این چراغ ها در ارتفاع 10 متری نصب میشوند. اگر سالن ورزشی فوتبال، شرایط دیگری داشته باشد باید از فردی متخصص در نورپردازی کمک بگیریم.

نورپردازی سالن ورزشی فوتبال و فوتسال را با LED ارتقا دهید

نورپردازی سالن فوتسال

استفاده از نورافکن های LED به جای نورافکن های MH و HID برای صرفه جویی در مصرف انرژی، بهتر و موثر تر است. سالن ورزشی فوتبال هنگام استفاده از لامپهای MH به اندازه کافی روشن نمیشود، این مسئله باعث خستگی چشم بازیکن ها، پایین آمدن سطح انرژی بازیکنان و کاهش کیفیت بازی آنها میشود. با این حال، هنگامی که از چراغ های LED برای روشن کردن سالن ورزشی فوتبال و فوتسال استفاده شود، روشنایی را به طور یکنواخت در سراسر سالن پخش میکنند.

توضیحات بیشتر در ارتباط با سالن فوتبال و فوتسال 

ورزش فوتسال

ورزش های فوتسال و فوتبال بازی های توپی با ویژگی های متفاوت هستند. در حالی که برای سالن فوتبال از مساحت بیشتری استفاده می شود، زمین های کوچکتر برای سالن فوتسال ترجیح داده می شوند. علاوه بر اندازه زمین، که تفاوت اصلی بین بازی های فوتبال و فوتسال محسوب می شود، تعداد و اندازه توپ های استفاده شده در این دو نوع ورزش نیز متفاوت است. درست مانند فوتبال، مسابقات قهرمانی جهانی فیفا برای فوتسال نیز برگزار می شود. فوتسال، که دارای ویژگی های مشابه فوتبال است، یک نسخه کوچک شده از ورزش فوتبال می‌باشد.
قوانین بازی فوتسال با مسابقات فوتبال متفاوت است. در حالی که مسابقات فوتبال در سالن ورزشی فوتبال و در محیطی باز برگزار می شود، از فضاهای سرپوشیده برای مسابقات فوتسال استفاده می شود. در مجموع 7 بازیکن در تیم های فوتسال حضور دارند که شامل دروازه‌بان و بازیکنان تعویضی می شوند. در مسابقات فوتسال که 3 داور در آن حضور دارند، درست مثل فوتبال، دست زدن به توپ ممنوع است. در زمین های فوتسال، دو دروازه در مقابل یکدیگر قرار میگیرند و از آنجا که سالن فوتسال کوچک است، دروازه نیز به تبع، کوچک خواهد بود. اینکه تیم های حریف سعی می کنند به یکدیگر گل بزنند و بازی در 2 نیمه انجام می شود، از شباهت های فوتبال و فوتسال می‌باشد. مدت زمان مسابقات نیمه نهایی فوتسال، 40 دقیقه است. از آنجا که مناطقی که مسابقات فوتسال در آن برگزار می شوند بسیار باریک و کوچک هستند، در این ورزش نسبت به مسابقات فوتبال از تاکتیک های بیشتری استفاده می شود.

سایر تفاوت های بازی در سالن فوتبال و فوتسال

مسابقه فوتسال

در فوتبال هر تیم 11 بازیکن دارد؛ در حالی که تعداد بازیکنان در فوتسال 5 نفر است.
برای تعویض بازیکن، باید بازی را در فوتبال متوقف کرد اما این کار در مسابقات فوتسال می‌تواند در حین بازی انجام شود.
مسابقات برگزار شده در سالن فوتبال شامل 2 نیمه 45 دقیقه ای و در مجموع 90 دقیقه است. مسابقات فوتسال در 2 نیمه 20 دقیقه ای انجام می شود و مسابقه در دقیقه 40 به پایان می رسد.
در حالی که در مسابقات فوتبال هیچ تایم اوتی وجود ندارد، در هر نیمه یک تایم اوت در مسابقات فوتسال داده می شود.
در مسابقات فوتسال، پرتاب با پا نیز انجام می‌شود.
قانون آفساید در فوتبال وجود دارد اما در فوتسال خیر.
در مسابقات فوتسال، پس از وقوع 5 خطا، ضربات پنالتی باید از فاصله 6 متری زده شود. در مسابقات فوتبال محدودیتی برای خطا وجود ندارد.
در مسابقات فوتبال، بازیکنی که کارت قرمز دریافت می‌کند، اجازه ورود مجدد به بازی را ندارد اما در مسابقات فوتسال، بازیکنی که کارت قرمز دریافت کند می‌تواند بعد از 2 دقیقه یا در صورت گلزنی تیم حریف، وارد بازی شود.
زمان نگه داشتن توپ برای دروازه‌بان در فوتبال 6 ثانیه و در فوتسال 4 ثانیه است.
برای بازی در سالن فوتبال، از توپ های شماره 5 و برای فوتسال از توپ های شماره 4 استفاده می‌شود.
اندازه سالن فوتبال حداقل 100 متر و حداکثر 110 متر است. زمین های مورد استفاده برای مسابقات فوتسال حداقل 38 متر و حداکثر 42 متر طول دارند.

ثبت نظرات
نظرات
۶ | چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱
خیلی خوب
5