آموزش تنیس

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
ضربه زدن خوب را می توان با یک راکت تنیس با چند بار تلاش می توان انجام داد. اما با این وجود، برای فرستادن توپ به هدف مورد نظر، بکارگیری تکنیک های مناسب و داشتن وضعیت جسمانی مناسب ، لازم است در یک دوره آموزش تنیس شرکت کنید. تمرینات زیاد برای انجام یک بازی حرفه ای تنیس ضروری است.
آموزش تنیس
هدف ما از آموزش تنیس القای فرهنگ ورزشی و ارائه زندگی سالم برای تمام کسانی است که علاقه مند به یادگیری این ورش جذاب و هیجان انگیز هستند. چندین باشگاه تنیس معتبر در کشور ما نیز مشغول آموزش و فعالیت هستند که حتی از ورزشکاران خود در مسابقات تدارکاتی نیز حمایت می کنند تا آنها بتوانند تجربه بازی در تنیس را در سطوح بالاتری داشته باشند و فرصت بازی با حریفان مختلف را کسب کنند.
در این باشگاه ها پس از آزمون تعیین سطح رایگانی که برای ورزش جویان آموزش تنیس اعمال می شود، مناسب ترین گروه ها را تشکیل داده و با توجه به سطح تعیین شده، آموزش های لازم از صفر تا صد ارائه می شود.
با آزمون تعیین سطح، اطمینان حاصل می شود که ورزشجویان ما در سنین و سطوح مشابه در یک زمین تنیس قرار دارند. همچنان برنامه تمرینی با توجه به سطح بازیکنان همراه با مربیان و مدیران متخصص ارائه میگردد.
سوالی که اغلب با آن مواجه می شویم: "من می خواهم تنیس را شروع کنم ، باید چکار کنم؟" برای شروع بازی تنیس، در واقع به زمین تنیس، راکت تنیس و توپ نیاز دارید. می توانید قدم های نخست را با تماشای چند ویدیو از تنیس بازان حرفه ای ، بازی با دوستان خود و سپس آموزش تنیس به صورت حرفه ای در باشگاه آغاز کنید.
توصیه ما این است که حداقل در هفته 5-6 ساعت در یک باشگاه تنیس به صورت حرفه ای و تخصصی و تحت نظر مربی تمرین می کنید و با محیط و روند آن، نحوه بازی سایر هم تیمی ها و ... آشنا شوید.

آموزش تنیس، قوانین بازی

قوانین بازی تنیس

تنیس یک ورزش المپیکی است که به صورت تکی بین دو نفر و یا در دو گروه دو نفره انجام می شود. تنیسورها سعی می کنند با کمک راکت هایی که در دست دارند یک توپ پلاستیکی مخصوص را به زمین حریف پرتاب کنند، شخص یا تیمی که بیشترین امتیاز را بر اساس قوانین بازی جمع آوری می کند، برنده بازی می شود.
ریشه های تنیس به قرون وسطی برمی گردد ، آن زمان یک بازی دستی بود. در دهه 1800 ، تا حدودی به شکل فعلی خود نزدیک شد. امروزه تنیس به یک ورزش المپیکی تبدیل شده است که افراد در هر سنی ، از همه کشورها ، در تمام سطوح بازی می کنند. این ورزش به صورت های مختلفی اعم از تنیس بر روی چمن، تنیس خاکی و تنیس روی میز انجام می شود.

ابعاد زمین تنیس

ابعاد زمین تنیس

زمین های تنیس با طراحی حرفه ای مستطیل شکل ، 10.97 متر عرض و 23.77  متر طول دارند. این زمین با یک تور از روی 2 تیر با ارتفاع 1.07 متر از وسط جدا می شود. همچنین مهم است که تور وسط بافت محکمی داشته باشد تا توپ از تور عبور نکند.
بنکوی در مورد اسب سواری اطلاعات مفیدی برای شما گردآوری کرده است

اهمیت آموزش تنیس به صورت حرفه ای

یادگیری این ورزش نیاز به یک مرحله آموزش تنیس جدی در یک باشگاه تنیس معتبر دارد. ضربه زدن خوب را می توان با یک راکت تنیس با چند بار تلاش می توان انجام داد. اما با این وجود، برای فرستادن توپ به هدف مورد نظر، بکارگیری تکنیک های مناسب و داشتن وضعیت جسمانی مناسب ، لازم است در یک دوره آموزش تنیس شرکت کنید. تمرینات زیاد برای انجام یک بازی خوب و حرفه ای تنیس ضروری است. 
دوره های تنیس در فصول مختلف سال بر اساس سن و سطح شرکت کنندگان برپا میشود. و هر کسی که می خواهد تنیس یاد بگیرد به گروه رده سنی خود می پیوندد. راه پیشرفت در تنیس حضور در یک دوره آموزش تنیس پیشرفته است. برای کسانی که مهارت و دانش زیادی درباره ی تنیس ندارند ، اولین مرحله آموزش پایه تنیس است. در این فرآیند ، تکنیک های پیشاهنگ ، بک هند و سرویس آموزش داده می شود. 
زمان یادگیری بسته به مهارت فرد متفاوت است. تمرین در خارج از کلاس برای پیشرفت در تنیس بسیار مهم و موثر است. به طور متوسط 1 تا 2 هفته طول می کشد تا فرد کاملا این تکنیک ها را درک کرده و بر آن ها تسلط یابد. توسعه تکنیک های فردی در تنیس چند ماه طول می کشد. هر دوره سنی برای یادگیری تنیس مناسب است. برای کودکان ، آموزش تنیس در سن 5 سالگی توصیه می شود.
همچنین در صورت تصمیم به یادگیری و شروع ورزش تنیس به صورت جدی و حرفه ای ؛ تماشای مسابقات تنیسورهای مشهور جهان، هم انگیزه فرد را افزایش می دهد و هم درباره یادگیری و تسلط بر روی برخی قاعده و قانون های این ورزش ایده می دهد. لذا می توان این راهکار جذاب را برای داوطلبان آموزش تنیس ، به جز کودکان توصیه کرد.

تنیس روی میز

تنیس روی میز

تنیس روی میز یک ورزش سرپوشیده است که به پینگ پنگ نیز معروف است ، این ورزش در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 در انگلستان توسعه یافت. به طور کلی ، قوانین بازی تنیس روی میز شباهت های زیادی با قوانین بازی تنیس دارد. توپ بر اثر اصابت راکت، بین دو طرف تور به جلو و عقب می رود ، بدون اینکه از محدوده خارج شود. بازی ، که به صورت سه یا پنج ست انجام می شود ، با یک سرویس شروع می شود. 
ورزش تنیس روی میز بر روی میز سخت ، مسطح و سفارشی انجام می شود که معمولاً به رنگ سبز یا آبی است ، طول آن 274 سانتی متر و عرض آن 152 سانتی متر است. با توجه به سرعت ذاتی بازی ، ورزشکاران به فضای بزرگ و راحتی نیاز دارند. بنابراین ، در مسابقات قهرمانی تنیس روی میز ، مساحتی با حداقل 6 متر عرض و حداقل 12 متر طول برای هر میز در نظر گرفته میشود.

مسابقات تنیس

مسابقات تنیس

تنیس در مسابقات 3 ست و 5 ست انجام می شود ، بازیکنی که 2 ست از 3 ست و یا 3 ست از 5 ست را ببرد، برنده مسابقه اعلام میشود.
مسابقه تنیس با 0-0 شروع می شود، اولین امتیاز کسب شده هر یک از دو طرف بازی به صورت 15 امتیاز، دومی 30 ، سومی 40 امتیاز در نظر گرفته میشود. بازی زمانی به پایان می رسد و برنده اعلام می شود که یکی از حریفان امتیاز چهارم را کسب کند. اگر یکی از حریفان به امتیاز سوم برسد و حریف مقابل هم به همان نقطه و امتیاز دست یابد ، مسابقه به تساوی کشیده می شود. هنگام شمارش امتیازات ، داور در درجه اول نمره سرور را می گوید.
بسیاری از تنیس بازان به ورزش بیلیارد نیز علاقه دارند. شما چطور!؟ آیا از صفر تا صد بیلیارد اطلاع دارید؟

مفاهیم مورد استفاده در آموزش تنیس 

سرویس:

سرویس بازی تنیس

سرویس زمانی است که بازیکنان توپ را با دست خود به هوا می اندازند و با کمک یک راکت به زمین مقابل می فرستند.
بازی تنیس با سرویس یکی از حریفان شروع می شود و سپس به صورت متناوب به هر یک از بازیکنان اختصاص می یابد. 
خطا در سرویس شامل موارد زیر است:
بازیکنی که از سرویس استفاده می کند؛
اگر توپ را به تور تنیس بزند،
اگر توپ را به داخل محوطه سرویس که در آن قسمت از زمین تنیس موظف به پرتاب است، پرتاب نکند،
اگر توپ را به قسمت دیگری از منطقه سرویس دهی که لازم است پرتاب شود، پرتاب کند، خطا محسوب می شود. در این حالت، شخصی که از سرویس استفاده می کند می تواند از حق سرویس دوم خود استفاده کند.

خطای مضاعف

افرادی که در حین بازی ، خطاهای یکسانی را دو بار مرتکب می شوند، خطای مضاعف محسوب می شود و امتیاز از دست می دهند.

تعویض در تنیس

در برخی از مسابقات تنیس، یکی از بازیکنان که قوانین را نقض می کند و بر خلاف قوانین عمل می کند، امکان دارد مستقیما اخراج شود، اما در رابطه  با سیستم گلزنی پنالتی که مجازاتی بسیار جدی و سنگین است ، بازیکنان مربوطه ممکن است به داور اصلی اعتراض کنند و تصمیم داور اصلی در نتیجه این اعتراض، معتبر تلقی می شود.

فورهند

فورهند در تنیس

نوعی ضربه است که با کف دست انجام می شود و راکت را رو به جلو نگه می دارد. در این ضربه، بازو باید به عقب کشیده شود، در حالی که پاها باید کمی خم و موازی باشند. راکت کشیده درست زیر زانوهای خم شده قرار دارد و توپ باید به این شکل ضربه بخورد.

دستی

در این ضربه ، راکت باید با کمک هر دو دست به عقب کشیده شود. با کشیدن راکت به عقب ، صورت راکت به طرف حریف نشان داده می شود. هنگام کشیدن راکت ، زانوها باید به طور موازی خم شوند ، توپ باید با کمک هر دو دست از جلوی زانوها ضربه بخورد.
اگر در یک مسابقه تنیس یک تساوی 40-40 امتیازی اتفاق بیفتد ، بازی تمدید می شود و شخصی که امتیاز بعدی را بدست می آورد تنها از لحاظ امتیاز جلو می افتد. پس از آن در صورتی که همان بازیکن مجدد یک امتیاز دیگر کسب کند، برنده مسابقه است و اگر حریف امتیاز را بدست آورد ، برابری ادامه می یابد. این بازی زمانی پایان می یابد که یکی از حریفان دو بار به صورت متوالی امتیاز کسب کند. بازی باید تا شکستن تساوی ادامه یابد.

بهترین روش برای آموزش تنیس چیست؟

باشگاه تنیس

آموزش تنیس در بهترین حالت خود ؛ به صورت آموزش خصوصی و انفرادی می باشد اما اغلب شرکت کنندگان، یادگیری به صورت تیمی یا گروهی را بنا به دلایل اقتصادی و سایر دلایل احتمالی ترجیح می دهند. البته در هر دو صورت، تمام تکنیک ها و قوانین این ورزش توسط مربیان حرفه ای باشگاه تنیس آموزش داده می شوند. تنها تفاوت این دو در این است که در حالت اول یکی مربی فقط با یک ورزشکار برخورد می کند و هر آنچه را که می داند با تمرکز بالایی به او می آموزد، در حالی که در مورد دوم یا آموزش گروهی با بیش از یک ورزشکار برخورد می کند. می توانید چنین تصور کنید که داوطلبی در حال آماده شدن برای آزمون ورودی دانشگاه، موضوع مثلثات را با یک مدرس خصوصی کار می کند، و یا آن را به همراه چند نفر دیگر در یک کلاس و یا با تماشای ویدیوی اینترنتی یاد می گیرد. کدام یک برای یادگیری بهتر است؟!
تنیس یک فرایند یادگیری دو مرحله ای است. اولین مورد ، اعمال فیزیکی است. دوم قوانین این شاخه ورزشی می باشد. وقتی صحبت از تنیس می شود ، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که هدف شما این است که با راکت به توپ تنیس که از در طرف حریف می آید ضربه بزنید. اعمال بدنی و سایر قوانین بر این اساس شکل می گیرد.
جهت پیدا کردن تخصصی ترین باشگاه تنیس برای کودکان و بزرگسالان می توانید به آدرس سایت benkoy.com مراجعه نمایید.

ثبت نظرات
نظرات
ارمیتا | پنج شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۲
سلام من تنیس رو دوست دارم ۱۱ سالم هست بنظر شما میتونم از الان شروع کنم
0
سارا سعادت | دوشنبه ۲ آبان ۱۴۰۱
سلام، وقت بخیر من سارا سعادت هستم از استان بوشهر و اینکه 16 سالمه میخوام هرچه سریع تر تنیس رو یاد بگیرم، بنظرتون این سن یکم برای یادگیری زیاد نیست چون من تنیس رو دوست دارم و فکر میکنم که زود یادش بگیرم
0