با اسکی روی برف، به عنوان ورزشی جذاب و هیجان انگیز بیشتر آشنا شوید!

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
اسکی روی برف، به عنوان یک ورزش مهیج و تفریحی جذاب شناخته شده است. این ورزش دارای انواع مختلفی است و ابزار و تجهیزات مخصوصی دارد. در ایران پیست‌های اسکی بی نظیری وجود دارد که با پیست‌های بین المللی برابری می‌کند. در اینجا به انواع اسکی روی برف و تجهیزات آن و... می‌پردازیم.
اسکی روی برف

اسکی روی برف، ورزشی جذاب و هیجان انگیز

اسکی روی برف، یک ورزش جذاب با قدمت بالا است. این ورزش بسیار پر تحرک است و بدن شخص ورزشکار در زمان اسکی 1500 کالری انرژی مصرف می‌کند.  اسکی صرفا یک ورزش نیست بلکه تفریحی مهیج و لذت بخش نیز می‌باشد که دارای فواید زیادی از جمله ایجاد احساس شادی، انعطاف پذیری بدن، بالا بردن استقامت قلب و... است.  رونق ورزش اسکی در ایران به سال 1325 بر می‌گردد. در این مقاله به معرفی این ورزش جذاب و فواید آن و... پرداخته می‌شود.

انواع مختلف اسکی روی برف

انواع اسکی

اسکی روی برف، دارای انواع مختلفی است که به توضیحی در رابطه با هر کدام از آنها می‌پردازیم. 

اسکی سرازیری یا آلپاین: 

این نوع از اسکی، یکی از پرطرفدارترین انواع اسکی است. در این نوع می‌توان به کمک یک صندلی اسکی به قله کوه رفته و با انرژی به ورزش و تفریح اسکی پرداخته و لذت ببرید.  وسایل همراه شما باید مناسب اسکی سرازیری باشد. در مسابقات ورزشی،  اسکی آلپاین انواع گوناگونی دارد. 
o یکی از انواع آن اسلالوم کوچک است که نسبت به رشته‌های دیگر دارای مسیر کوتاه‌تری است که افراد شرکت کننده به طی کردن دو مسیر مارپیچ می‌پردازند و در نهایت شخصی که در زمان کوتاه‌تری این مسیر را طی کرده باشد برنده است.
o نوع دیگر که اسلالوم بزرگ است در واقع شبیه به اسلالوم کوچک می‌باشد فقط در این نوع، علامت‌ها و پیچ‌ها دارای فاصله بیشتری هستند. 
o اسکی سرعت نیز از انواع اسکی آلپاین است که در آن می‌توان با سرعت بالا در مسیر مستقیم دارای پیچ کم اسکی کرد.
o مارپیچ سرعت، اسلالوم سوپر ژه آن نوع دیگری از اسکی آلپاین محسوب می‌شود که  این نوع از اسکی، از لحاظ سرعت مابین اسکی سرعت و مارپیچ بزرگ قرار دارد.

اسکی صحرایی (اسکی در فضای باز): 

از انواع دیگر اسکی می‌توان به اسکی صحرایی اشاره کرد. سرازیری اسکی صحرایی به میزان اسکی آلپاین تند نیست. از آنجایی که در این نوع از اسکی نیازی به پرداخت هزینه لیفت نمی‌باشد، این نوع نسبت به نوع قبل ارزان‌تر است.

اسنوبرد: 

اسنوبرد

در این نوع از اسکی روی برف، شخص به جای اینکه روی تخته دوتایی بایستد، بر روی تخته‌ای تکی می‌ایستد. اسنوبرد یک تخته‌ای است که اسکی بازان روی آن هر دو پای خود را می‌گذارند و سر می‌خورند. از نظر ظاهری پهنای چوب اسنوبرد از چوب اسکی پهن‌تر است و عرض آن بین پانزده تا سی سانتیمتر می‌باشد.

اسکی فری استایل: 

این نوع از اسکی حرکت نوع چرخشی دارد و هوازی است.  در این نوع از اسکی ورزشکاران از لحاظ حرکات آکروباتی، حرکت مغولی و پرش‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند.

اسکی تله مارک یا رو به جلو: 

این نوع از اسکی باعث بالا رفتن انعطاف بدن می‌شود. در آن باید از کوه به سمت پایین آمد. 

اسکی بدون پیست: 

این نوع از اسکی، اسکی بر روی پیست برف دست نخورده نمی‌باشد. از آنجایی که این نوع خطرناک است بهتر است حتما مهارت‌های مورد نیاز را آموزش ببینید.

اسکی انطباقی: 

این نوع از اسکی برای افرادی که از نظر فیزیکی دچار ناتوانی هستند، مناسب است و به آنها کمک می‌کند که از این ورزش لذت بخش بهره مند شوند. 

پیست اسکی روی برف

پیست اسکی

پیست اسکی، ناحیه‌ اختصاص یافته برای ورزش‌های زمستانی و اسکی است. بعضی از ورزشکاران علاقمند به اسکی که مهارت کوهنوردی دارند، خود اقدام به بالا رفتن از کوه می کنند که این مورد اصلا به آماتورها پیشنهاد نمی شود. در پیست‌های اسکی روی برف به وسیله ماشین‌هایی که مخصوص این کار هستند برف صاف و فشرده می‌شود تا مانع فرو رفتن شخص در برف به هنگام اسکی شود. کشور ایران دارای پیست‌های اسکی بی نظیری است از جمله این پیست‌ها می‌توان از پیست اسکی دیزین و پیست خوشاکو، توچال نام برد. در پیست‌ها به جهت اینکه درجه سختی پیست مشخص و اعلام شود، یک سری رنگ بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
رنگ سبز نشان دهنده یک شیب ملایم است. رنگ آبی اعلام می‌دارد که این پیست شیبی بدون عمق دارد و البته دارای شیب راحت است.  پیست سطح متوسط، با رنگ قرمز نشان داده می‌شود. در نهایت رنگ مشکی در پیست، معرف شیب پیشرفته است. در ادامه به معرفی تعدادی از پیست‌های عالی و جذاب ایران می‌پردازیم.

پیست اسکی دیزین: 

این پیست، نخستین پیستی در ایران است که فدراسیون جهانی اسکی  به منظور برگزار کردن مسابقات جهانی آن را مورد تایید قرار داده است. موقعیت قرار گرفتن این پیست در شمال  استان تهران است. این پیست از نظر شیب و طول مسیر، امکانات رفاهی آن و... با پیست‌های بین المللی برابری می‌کند و در خاورمیانه معتبرترین پیست به شمار می‌آید. دارای ارتفاعی به میزان 2650 تا 3600 متر است. در آغازین روزهای آذر ماه فصل اسکی این پیست آغاز می‌شود و تا آخرین روز‌های ماه اردیبهشت ادامه پیدا می‌کند. پیست دیزین  از لحاظ گردشگری، ناحیه‌ای جذاب و کم نظیر است که دارای دو هتل و پنج رستوران می‌باشد. 

پیست اسکی خوشاکو: 

این پیست در استان آذربایجان غربی و  در منطقه راژان در قسمت سی کیلومتری غرب ارومیه واقع شده است. دارای چشم انداز جذاب و زیبایی است. همینطور شیب کوه‌هایش ملایم می‌باشد.
در تهران و استان‌های دیگر پیست‌های اسکی روی برف بسیار دیگری وجود دارد که می‌توان از  پیست شمشک، آبعلی و توچال در تهران، پیست سپیدان در استان فارس، پیست کاکان در یاسوج، پیست بیجار در استان کردستان، پیست چلگرد در شهرکرد، پیست سهند در استان تبریز، پیست فریدون شهر در استان زیبای اصفهان، پیست بزرگ و پهناور آلوارس در استان اردبیل، پیست تاریک دره در استان همدان، پیست شیرباد در شهر زیارتی و سیاحتی مشهد، پیست پاپایی واقع در استان زنجان و... نام برد

لوازم اسکی روی برف

لوازم اسکی

هر ورزشی متناسب با شرایط محیطی و... مربوط به آن ورزش، نیاز به یک سری تجهیزات و ابزار دارد. اسکی روی برف نیز  نیازمند ابزار خاصی است. این ابزار در دو دسته بندی قرار می‌گیرند. دسته اول مربوط به لباس اسکی است و دسته دوم به لوازم جانبی آن مربوط می‌شوند. 
از لحاظ پوشاک در هنگام ورزش اسکی باید مواردی که به آن‌ها اشاره می‌کنیم را به همراه داشته باشید.
o به دلیل اینکه فضای محیطی این ورزش کاملا سرد است لذا باید حتما از کاپشن مناسب برای اسکی روی برف استفاده شود. به دلیل اینکه فضای این ورزش به علت وجود برف سفید رنگ است پس بهتر است کاپشنی که انتخاب می‌کنید رنگ دیگری داشته باشد.
o شلوار مناسب از دیگر لوازم مورد نیاز اسکی است. در رشته‌های متفاوت اسکی، شلوارها انواع مختلفی دارند. البته اصولا شلوار و کاپشن در اسکی به صورت ست خریده می‌شوند.
o برای اسکی بازان داشتن یک دستکش مناسب بسیار مهم است تا از یخ زدگی دست‌ها در برابر سرمای کوهستان جلوگیری کند. 
o گرچه بیشتر اسکی بازان جوراب را مورد استفاده قرار نمی‌دهند ولی باید گفت جوراب در اسکی یک تجهیز اختصاصی به حساب می‌آید.
o عینک نیز از دیگر تجهیزات مورد نیاز است که از چشم‌ها در محافظت می‌کند.
o لوازم جانبی دیگری که در هنگام اسکی روی برف مورد نیاز است عبارتند از مواردی که در ذیل به آن‌ها اشاره می‌کنیم. 
o یکی از ضروری‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای اسکی، چوب اسکی است. چوب‌هایی که دارای انعطاف بالاتری هستند عملکرد بهتری در برف‌های نرم دارند. 
o از دیگر لوازم و تجهیزات مهم اسکی، می‌توان به کفش اسکی اشاره کرد. کفش اسکی باید به نحوی باشد که پای شخص در آن کاملا راحت باشد. 
o از دیگر وسایل مورد نیاز در این زمینه، فیکس است. فیکس ابزاری می‌باشد که به چوب اسکی پیچ می‌شود و کفش اسکی در آن قفل می‌گردد.
o به منظور حفظ و برقراری تعادل در هنگام اسکی روی برف، از وسیله‌ای تحت عنوان باتوم استفاده می‌شود.
o به منظور مراقبت از سر شخص اسکی باز، باید از کلاه ایمنی استفاده گردد. 

آموزش ابتدایی اسکی روی برف

آموزش اسکی

برای آموزش اسکی مقدماتی یک سری تمرین وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم. اولین قدم آموزش بستن اسکی است و شخص باید تجهیزات و لوازم مورد نیاز را کنترل کند. در ادامه یک سری تمرین به صورت درجا باید انجام شود و به صورت مداوم این تمرین تکرار شود تا سرعت عمل فرد افزایش پیدا کند. یکی از این تمرینات این است که فرد باید تلاش کند که زانوهایش را به سمت دو طرف و جلو فشار داده و به تعبیری خم و راست نماید. با کمک ابزار باتوم انتهای اسکی را بلند کرده و پرش کوتاه را تمرین کند. 
تمرینات دیگر مربوط به حالت حرکت است. در ابتدا با کمک باتوم یک مسیر را طی نمایید سپس تلاش کنید که بدون کمک گرفتن از باتوم مسیر را پشت سر بگذارید. در طی مسیر در سرعت تغییر ایجاد کنید. برای حرکت در مسیر دایره‌ای در یک موقعیت مشخص  نوک اسکی را  ثابت و بدون حرکت نگه دارید و چرخش در زاویه 360 درجه را با جابه جایی دم اسکی امتحان کنید. حال تمرین دیگری انجام دهید به این شکل که انتهای اسکی را در یک موقعیت مشخص  به صورت ثابت قرار داده و نگه دارید و چرخش در زاویه 360 درجه را امتحان نمایید.
برای اینکه در شیب بالا بروید دو روش صعود پله‌ای و صعود جناقی وجود دارد. در روش پله‌ای، اسکی‌ها را نسبت به خط شیب به صورت عمود و موازی با هم قرار دهید و به شکل پله‌ای از پهلو بالا بروید. در روش جناقی، سر اسکی‌ها را از یکدیگر با فاصله قرار دهید و از هم دور نمایید، یکی از پاها را به کمک باتوم بلند کنید و یک مقدار بالاتر آن را فرود آورید و ادامه دهید. 
با توجه به اینکه اسکی روی برف، در عین جذابیت خطرناک نیز می‌باشد، توصیه می‌کنیم، حتما به طور اصولی این ورزش را آموزش دیده و هنگام اسکی نکات ایمنی و آموزشی را رعایت نمایید. 
ثبت نظرات
نظرات