راهنمای خرید مبل سلطنتی

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
مبلمان یکی از مهم ترین عناصر دکوراسیون در هر محیط انسانی است. آشنایی با انواع مبل برای همه افراد به خصوص کسانی که در حوزه طراحی داخلی و معماری شاغل هستند لازم است. مبل سلطنتی، یکی از انواع مجلل و لوکس مبلمان است که باید در پیش از اقدام به خرید اطلاعات کافی در مورد آن بدست آورد.
مبل سلطنتی

مبل سلطنتی و خصوصیات آن

مبل سلطنتی یکی از انواع مبلمان است که به دلیل ویژگی های خاص برای هر فضایی مناسب نمی باشد. در همین آغاز باید بدانید که این مبلمان نمای فاخر و مجللی دارد که به دلیل طرح های شلوغ و ظریف هنری است که بر روی دسته، پایه و پشتی آن منبت کاری می شود. این طرح ها در کنار پارچه های گران قیمت و مواد اولیه مرغوب در ساخت اسکلت مبل، منجر به جلوه ای با شکوه در مبل می گردد. بنابراین این مبل سلطنتی در فضاهای بزرگ و رسمی و با طراحی کلاسیک و لوکس به کار میرود. این مبلمان را استیل و در مواقعی کلاسیک نیز می نامند. اما لازم است بدانید بین این دو تفاوتی وجود دارد. در مبل استیل، طراحی نقوش و منبت کاری های روی بخش های مختلف مبل، از جمله تاج و دسته ها مبل، جزییات و ظرافت بیشتری دارند. 
مبل سلطنتی نسبت به سایر مبل ها ارتفاع بیشتری دارد به همین دلیل چندان راحت نیست و معمولا در اتاق نشیمن استفاده نمی شود. اغلب برای جلسات و مهمانی های رسمی این مبل را تدارک کی بینند.
این مبلمان اندازه بزرگ و در مواردی وزن سنگینی دارد به همین دلیل جابجایی آن دقت زیادی را می طلبد و فضای زیادی را هم اشغال می کند. بنابراین استفاده از این مبل در محیط های کوچک توصیه نمی شود چرا که هم جلوه اش را از دست می دهد و هم موجب شلوغی و ایجاد حس خستگی در دکوراسیون داخلی منزل و محیط می شود. 

ظرفیت مبل سلطنتی

مبل سلطنتی جدید

مبل سلطنتی در ظرفیت 7 نفره عبارتست از چهار مبل تک نفره و یک مبل سه نفره به انضمام یک میز وسط و دو عدد گل میز. 
در حالت 9 نفره دو عدد صندلی هماهنگ با بقیه مبلمان از نظر تاج، پشتی، پایه و نشیمن اما بدون دسته به مجموعه اضافه می شود که در اصطلاح صندلی میزبان نامیده می شود. 
گفتنی است گاهی به انتخاب مشتری، در ظرفیت هفت نفره دو عدد از مبل های تک نفره با صندلی میزبان جایگزین می شود. 

واحد مبلمان 

شاید از برخی فروشنده ها شنیده باشید که فلان مبلمان چهار واحد است، پنج و نیم واحد است،  شش واحد است و غیره. برخلاف تصور خیلی ها، تعداد واحد مبلمان برابر با ظرفیت نشیمن آن نیست چرا که برای شمارش افراد از عدد نیم نمی توان استفاده کرد و حتی کودکان و خردسالان یک نفر انسان شمرده می شوند. واحد مبلمان بدین صورت محاسبه می شود که هر مبل سه نفره برابر دو واحد، هر مبل دو نفره برابر یک و نیم واحد و هر مبل تک نفره برابر یک واحد محاسبه می شود. با توجه به اینکه در مبل سلطنتی، مبل دو نفره نداریم پس ظرفیت مبلمان سلطنتی همیشه عددی رند خواهد بود. بنابر آنچه گفته شد مبلمان استیل هفت نفره، 6 واحد و مبلمان نه نفره 8 واحد می باشد. در صورتی که در هنگام سفارش ترکیب مبل ها به دلخواه مشتری تغییر کند، واحد مبلمان نیز تغییر خواهد کرد. به طور مثال اگر یک مبل سه نفره به ترکیب مبل هفت نفره اضافه شود، 8 واحد و به اندازه مبلمان 9 نفره خواهد شد در صورتی که ظرفیت نشیمن آن، یک نفر بیشتر است.
در کنار مبلمان، زیبایی میز ناهار خوری نیز دارای اهمیت می باشد. برای راهنمای خرید میز ناهار خوری با بنکوی همراه باشید.

بررسی ساختار مبل سلطنتی

مبلمان سلطنتی شیک جدید

ساختمان مبل سلطنتی متشکل از رویه و کلاف می باشد.

رویه مبل

یعنی هر آنچه مربوط به ظاهر و راحتی مبل است که شامل فوم، اسفنج و پارچه می باشد. 
برای اینکه مبل، خاصیت ارتجاعی خوبی داشته باشد و به زودی گود نیفتد، توصیه می شود اسفنج وزنی بین 30 تا 35 کیلوگرم داشته باشد و فوم از نوع سرد باشد. این موضوع با نشستن یا وارد کردن فشاری با دست بر روی نشیمن، قابل آزمودن است. اگر بعد از اعمال فشار مبل سریع به حالت اولیه برگردد کیفیت آن خوب تلقی می شود و اگر مدت زمانی طول بکشد تا به حالت اولیه برگردد احتمالا کیفیت فوم و اسفنج در آن مناسب نیست. 
انتخاب یک درب زیبا برای اتاق ها حائز اهمیت است که در عین زیبایی از دوام و استحکام بالیی برخوردار باشد، برای همین راهنمای خرید درب اتاق بنکوی را از دست ندهید.

پارچه مبل سلطنتی

تاثیر پارچه بر ظاهر جذابیت مبل، بر هیچکس پوشیده نیست. در ساخت مبل سلطنتی و مبل چستر از انواع پارچه ها از جنس ابریشم، مخمل، چرم، کتان و مواد دیگر استفاده می شود. پارچه های متنوع این مبل با نام هایی همچون مازراتی، ساتن، پورشه، مسکو، ملیتا، مایا، تالوس، جری، سیلویا و لاوانته در بازار عرضه می شوند. بسته به انتخاب مشتری، در طرح و رنگ های مختلف استفاده میشود. پارچه برای قسمت نشیمن، پشتی، کوسن ها و در برخی مدلها برای دسته مبل استفاده می شود. امروز با پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از علم نانو، پارچه های ضد لکه، ضد چروک و ضد بو در این زمینه می توانند بکار گرفته شوند. نکته مهم در انتخاب پارچه، تناسب آن با مدل مبلمان است. اگر مبل سلطنتی، منبت کاری ظریف و طرح های شلوغ دارد، انتخاب پارچه ساده به جذابیت آن کمک می کند و در صورتی که طرح مبل ساده باشد، با انتخاب پارچه های نقش دار، می توان بر جلوه چشمگیری به آن داد.   

کلاف مبل

مبل سلطنتی کلاسیک

اسکلت و ساختار مستحکم مبل سلطنتی را کلاف می گویند. کلاف عبارتست از قید، تاج، گوشواره، دسته و پایه های ی عقب و جلوی مبل. جنس کلاف می تواند از چوب، فلز و گاهی ترکیب این دو باشد. چوب های راش روس، صنوبر و سفید از پرکاربردترین چوب ها در کلاف مبل سلطنتی هستند. 
بهترین کلاف برای مبل، کلاف دوبل است که به معنای دو چوب به هم پیوسته است. نکته مهم دیگر در کلاف مبل، یکپارچگی جنس چوب در تمام اسکلت است. در صورت تفاوت جنس چوب در بخش های مختلف، امکان ایجاد صدای ناهنجار موقع نشستن و برخاستن و حتی شکستگی بر اثر تفاوت در میزان مقاومت چوبها وجود دارد. 
کلاف به علت پوشانده شدن توسط رویه، قابل مشاهده نیست و برای اطمینان از ساختار مستحکم و ماندگار مبل بایستی آن را از مراکز معتبر و با ضمانت فروش خریداری کنید. 
رنگ آمیزی مبل یکی از عواملی است که تاثیر بسزایی در جلوه آن دارد. درگذشته رنگ قهوه ای رنگ ثابت مبل سلطنتی بوده اما امروز در کنار آن، رنگ های طلایی، نقره ای و مسی نیز در ساخت مبلمان سلطنتی به کار می روند. تاج، دسته و پایه مبل به همراه میز اصلی پذیرایی و گل میزها، بخش هایی هستند که متناسب با پارچه مبل، رنگ آمیزی می شوند. به این ترتیب امکان هماهنگی هرچه بیشتر مبلمان با دیگر بخش های دکوراسیون وجود دارد. 

انواع مبل سلطنتی

مبل سلطنتی ترک

امروزه انواع مبل سلطنتی در کشور تولید می شوند اما وجود نام های مختلف نشان از تاریخچه تولید هر مبل و کشور مبدع آن است. 

مبل فرانسوی 

که دارای تاج کوتاه و طرح های خلوت و ظریف می باشد. معمولا پارچه به کار رفته در این مبل تک رنگ،  بدون طرح و یا با طرحی مختصر است. این مبل در دسته مبل های ساده سلطنتی قرار می گیرد و قیمت مناسب تری هم دارد. 

مبل مصری 

دارای پیچیدگی های بیشتری است. سرزمین مصر با پیشینه تاریخی زیاد، سالها مرکز زندگی پادشاهان و ثروتمندان بوده است که این نکته موجب ساخت تختها، صندلی ها و مرکبهای پرزرق و برق و باشکوه در طول تاریخ این کشور بوده است. امروزه نیز طرح مبلمان مصری با الگوگیری از این پیشینه، تجملاتی و لوکس است. وجود منبت کاری در طرح های شلوغ و پر هزینه که علاوه بر تاج، بر روی پایه و حتی دسته مبل نیز انجام می شود، در کنار پارچه های گران قیمت با جنس و دوخت اعلا، باعث می شود که مبل سلطنتی مصری قیمت بالایی داشته باشد. ترکیب رنگهای سنگین پارچه، مثل سرمه ای، صدفی و فندقی با پایه و تاج های طلایی و سفید و نقره ای شکوه خاصی دارد که در ساخت این نوع مبلمان، زیاد به کار می رود.  گفتنی است خود مبل مصری به انواع خفاشی، پنجه شیری و غیره دسته بندی می شود. 

مبل نیمه سلطنتی 

مبل نیمه سلطنتی

نسبت به مبل سلطنتی، مقدار چوب و منبت کاری کمتر و سبک تری دارد و پارچه و مواد اولیه آن نیز ارزان تر است. این مبلمان برای کسانی که دکوراسیون مجلل دارند اما توان خرید مبلمان لوکس را ندارند گزینه مناسبی است. در ضمن ابعاد مبل نیمه سلطنتی کم حجم و کوچک تر است بنابراین در مواردی که فضای کافی برای یک دست مبل سلطنتی در دسترس نیست، میتوان از مبل نیمه سلطنتی استفاده کرد. یک دست از این مبلمان علاوه بر حالت مرسوم مبل سلطنتی، که دارای یک مبل سه نفره و چهار مبل تک نفره می باشد، امکان جایگزینی دو مبل تک نفره با یک مبل دونفره را دارد. به این ترتیب چیدمان مبل، بازهم فضای کمتری اشغال خواهد کرد. 

انتخاب مبل سلطنتی

مبلمان سلطنتی

برای انتخاب مبل سلطنتی بیش از هر چیز باید به فضای موجود، سبک دکوراسیون و ترکیب رنگهای محیط، توجه شود. چه بسیارند مبل های زیبایی که با چیدمان نابجا و قرارگرفتن در یک محیط نامناسب، جلوه خود را از دست می دهند. در مرحله بعد توصیه می شود میزان بودجه برای خرید مبل،  بصورت دقیق و یا حداقل به صورت تخمینی، تعیین شود. در این صورت خود به خود برخی گزینه ها حذف و انتخاب آسانتر می شود. رعایت تناسب پارچه و طرح منبت کاری مبل در جذابیت آن تاثیر چشمگیری دارد. دقت داشته باشید که همیشه یکی از این دو، باید ساده و دیگری طرح دار باشد. 
با رعایت این نکات و مراجعه به فروشگاه های معتبر و خوشنام در زمینه فروش مبل سلطنتی، می توانید حداکثر بهره وری و رضایت را از مبل، البته با توجه به توان مالی خود داشته باشید. 

ثبت نظرات
نظرات
auwuqyela | شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱
<a href=http://slkjfdf.net/>Iivuedif</a> <a href="http://slkjfdf.net/">Otoyavu</a> icw.bczn.benkoy.com.wpr.rr http://slkjfdf.net/
0