راهنمای خرید مبلمان اداری

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
امروزه مبلمان اداری یکی از ملزومات محیط های کاری محسوب می شود که علاوه بر جنبه اعتبار و آبرو برای هر مجموعه، تاثیر زیادی در روحیه و راندمان کاری افراد دارد. آگاهی در این زمینه به مدیران و صاحبان کسب و کارهای گوناگون کمک می کند که به افزایش بهره وری و سود بیشتر در کارشان برسند.
مبلمان اداری

مقدمه ای بر مبلمان اداری

مبلمان اداری مجموعه ای است متشکل از صندلی مدیریت، صندلی کارمندی، صندلی ارباب رجوع، صندلی کنفرانس، میز کارمندی، میز مدیریت، میز کنفرانس، گل میز و قفسه. حتی گاهی کتابخانه و پارتیشن را هم جزئی از مجموعه مبلمان اداری به حساب می آورند. همان طور که از نام مبلمان اداری برمی آید، این مبلمان جهت استفاده در محیط های رسمی و اداری در سازمان ها و ادارات دولتی، دفاتر کار خدمات مهندسی، پزشکی، وکالت و دیگر محیط های کاری است که حداقل فضایی را برای برگزاری جلسات و مذاکرات نیاز دارند. شاید واژه اداری این مفهوم را به ذهن متبادر کند که مبلمان اداری خشک و بی ظرافت است و یا نسبت به دیگر انواع مبل، جایگاه پایین تری دارد اما در واقع چنین نیست. امروزه خیلی ها ارتباط نزدیکی با کارشان دارند. ساعات زیادی از روز و زندگی شان را در دفتر کار می گذرانند. استفاده از مبلمان راحت و با دوام در محیط کار، ضمن حفظ سلامتی افراد، انگیزه برای انجام کار را در ایشان ایجاد می کند. 
مبلمان اداری  به عنوان جلوه ای تفکر و اندیشه هر فرد یا شرکت، تاثیر بسزایی در دیدگاه مشتری دارد. بنابراین بدیهی است که یک مبلمان شیک و چشم نواز و در ضمن، مرتبط با حیطه کاری هر مجموعه، چه تاثیر شگرفی در جلب اعتماد مشتریان، افزایش اعتبار مجموعه و در نتیجه موفقیت های کاری در پی دارد. 

انواع مبلمان اداری

مبلمان اداری لوکس

مبلمان اداری را به سه دسته لوکس، مدرن و کلاسیک تقسیم بندی می کنیم: 
دسته اول، مبلمان لوکس، برای کسانی مناسب است که محدودیت مالی ندارند. طراحی ظریف و هنری ، مواد اولیه درجه یک و با کیفیت در کنار پارچه اعلا به همراه تزییناتی از جواهر و دوردوزی باعث می شوند که این مبلمان اداری بسیار چشمگیر و جذاب باشد. اغلب مبلمان لوکس به صورت سفارشی و سازگار به دکور محیط طراحی و ساخته می شود. 
دسته دوم در طراحی، روش ساخت و چیدمان پیرو مد روز است. مبلمان اداری مدرن با الگوبرداری از سبک زندگی مدرن، در مدلهای کم حجم، تاشو و چند منظوره با الگوهای خطی یا ال مانند، تولید می شود. مواد اولیه و پارچه این مبل در طیف قیمت متوسط و کیفیت مرغوب است هرچند که بسیاری از تولید کنندگان هر پارچه مد نظر مشتری را می توانند در ساخت آن بکار بگیرند.
دسته آخر مخصوص کسانی است که به دوره خاصی از تاریخ علاقه دارند و یا مبل را برای استفاده در فیلم، جشنواره و یا گالری های هنری در نظر دارند. مبلمان اداری کلاسیک همچنین برای افرادی که به طرح های ساده و سنتی یا مبلمان سلطنتی تمایل دارند، نمونه های دلپسندی دارد. این نوع مبلمان ممکن است حجیم و سنگین باشد و در ضمن به علت ساختار و مواد اولیه کمیاب، قیمت بالایی نیز خواهد داشت. علاوه براین معمولا مبلمان کلاسیک با استفاده از چوب با کیفیت درختانی همچون گردو ساخته می شود که این نکته حتی در طرح های ساده و روتین هم موجب بالا رفته هزینه تولید و قیمت نهایی آن می شود.

مبلمان اداری شامل چه مواردی است؟

تجهیزات مبلمان اداری و انواع آنها به شرح زیر بیان می شوند:

صندلی اداری

صندلی اداری

مبلمان اداری دارای صندلی های متعددی است از جمله: مدیریتی، کارشناسی، کنفرانس، همایش، انتظار، و کارمندی. 
از این میان، صندلی های کارمندی، کارشناسی و مدیریتی می توانند چرخدار و ثابت باشند که بسته به نوع کار و سلیقه افراد انتخاب می شوند. این صندلی ها معمولا راحت تر با قابلیت تنظیم ارتفاع نشیمن و حالت پشتی هستند که مناسب استفاده در ساعات طولانی کار باشند. 
صندلی های انتظار و همایش در دسته های چندتایی و تکی تولید می شوند که بسته به نوع کاربری و محل استقرار جنس آنها نیز تعیین می شود. صندلی های انتظار با توجه به کاربردشان، اغلب پر مصرف اما در زمان های کوتاه هستند. به همین دلیل زودتر کثیف می شوند و امکان آسیب پذیری بیشتری دارند. بنابراین از مواد سخت تر و قابل شستشوی مکرر ساخته می شوند. صندلی های همایش به دلیل زمان نشیمن  بیشتر و استفاده کمتر نسبت به صندلی انتظار اغلب دارای راحتی بیشتر و مواد سازنده مرغوب تری هستند.

میز اداری

میز اداری

انواع میز در مبلمان اداری عبارتند از: میز کارمندی، میز کارشناسی، میز پذیرایی، میز کنفرانس، میز مشاوره گروهی، میز مذاکره، میز کانتر و گیشه. 
در این میان میزهای مدیریت و کنفرانس اغلب با یکدیگر در ارتباط هستند و در چیدمان کنار یکدیگر قرار می گیرند. از اینرو هماهنگی بین طرح و رنگ آنها اهمیت زیادی دارد. میزهای کارمندی و کارشناسی با اینکه از درجه اهمیت کمتری برخوردارند اما راحتی و انطباق پذیری آنها با دراور، کشو و قفسه به راحتی پرسنل و افزایش بهره وری می انجامد. 
میز کانتر نیز از آنجا که همیشه در ورودی نصب می شود تاثیر مستقیمی در جذب مشتری، احساس راحتی و جلب اعتمادش دارد. 

کتابخانه و قفسه 

کتابخانه اداری

وجود این دو، در مبلمان اداری جهت نظم دهی، افزایش سرعت کار و چشم نوازی است. اسناد و پرونده های گوناگون، زونکن های قرارداد، فایل های بایگانی، مدارک امور مالی و غیره باید طوری طبقه بندی شوند که در مواقع نیاز در کمترین زمان در دسترس باشند. کتابخانه و قفسه هم در اتاق مدیریت و هم در محیط کارمندی کاربرد کلیدی دارند. 

فایل و دراور 

این جعبه های مربع مستطیل معمولا در قفل شونده دارند که مناسب قرار دادن اسناد و مدارکی است که از بقیه مهمتر هستند و باید حفاظت شوند اما نه تا آن حد که در گاوصندوق گذاشته شوند. افراد زیادی وسایل شخصی و بهداشتی شان در محیط کار را در دراور میز می گذارند. در طراحی مبلمان اداری، فایل معمولا در کنار کتابخانه قرار می گیرد و دراور مناسب استقرار در زیر و یا کنار میز است مخصوصا برای میزهایی که کشو و کمد ندارند.  

عوامل تاثیرگذار در انتخاب مبلمان اداری

مبلمان اداری کلاسیک

انتخاب مبلمان اداری بخش مهم و تاثیرگذار در زیبایی دکوراسیون، افزایش بهره وری پرسنل و موفقیت های کاری هر مجموعه است. بدین منظور باید مواردی را مد نظر قرار داد که در ادامه بیان می شوند:

فضای موجود 

در اختیار داشتن فضای کافی برای هر نوع مبلمان اداری نکته ای بسیار ضروری است. چه بسا مبلمانی که در فروشگاه یا در عکس زیبا و مناسب به نظر می آید اما وقتی در محیطی نامناسب قرار می گیرد اصلا جلوه ای ندارد. توجه داشته باشید که چه مبلمان برای فضا بزرگ باشد و چه کوچک، هر دو مصداق عدم تناسب است. مثلا میز مدیریتی بزرگ و پر ابهت و یک صندلی با شکوه را در نظر بگیرید که در یک اتاق کوچک و کم عرض قرار بگیرد یا یک میز و صندلی نقلی و ظریف که در سالن وسیعی گذاشته شود. در نظر داشته باشید که پس از استقرار مبلمان اداری باید فضای کافی برای تردد افراد و راحتی در انجام امور کاری وجود داشته باشد. مثلا در یک دفتر طراحی معماری و یا نقشه کشی ساختمان باید فضا برای جمع شدن افراد دور میز و بررسی نقشه ها و اعمال تغییرات دستی بر روی آنها وجود داشته باشد. به هر حال اگر به تناسب فضا و نوع مبلمان دقت شود می توان گفت همه انواع مبلمان اداری زیبا خواهند بود. 

آسودگی و نشیمن راحت

صندلي طبی

تصور کنید قرار است چند ساعت بر سر موضوعی با کارفرما و یا مشتری مذاکره نمایید در حالی که صندلی بسیار خشک و ناراحتی دارید که بیشتر از چند دقیقه نمی توان بر روی آن نشست. در این صورت چقدر به موفقیت در کار می اندیشید؟  این که مبلمان اداری برای چه منظوری به کار میرود بسیار مهم است؛ برای استفاده های طولانی نظیر کار روزانه کارمندی، جلسات کنفرانس باید ارتفاع صندلی قابل تنظیم و جنس نشیمن و پشتی آن ضد تعریق باشد. میز باید در ارتفاع استاندارد و در حالت نشسته زیر آرنج باشد. برای استفاده های موقت نظیر سالن انتظار ارباب رجوع در مطب های پزشکی و صندلی های باجه های بانک نیازی به چنین قابلیت هایی نیست. 

تناسب مبلمان با دکور فضا و نوع کار 

دکوراسیون تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری در محیط کار دارد. برای کارهای طولانی مدت و مراکز بهداشتی درمانی، استفاده از رنگ های شاد و روشن در مبلمان اداری بسیار مفید است. از طرفی در مواردی که مبلمان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، به قابلیت شستشو و تا حدی چرک تاب بودن مبلمان باید توجه کرد. استفاده از مبلمان اداری با رنگ های سنگین و آرامش بخش در دفتر وکالت یا مطب روانپزشک و روانشناس در ایجاد حس صمیمیت و اعتماد بین طرفین تاثیر بسزایی دارد. مبلمان کنفرانس می تواند رنگی سنگین و پارچه چرم یا مخمل، به منظور ایجاد حس رسمیت و ابهت داشته باشد در حالی که پارچه چرمی در میز و صندلی پرسنل با توجه به استفاده طولانی مدت، ایجاد تعریق و ناراحتی می کند. 

ضمانت کیفیت و خدمات پس از فروش

از آنجا که مبلمان اداری اغلب هر روز مورد استفاده قرار می گیرد باید استحکام و مقاومت خوبی چه در بخش ساختار و اسکلت و چه در بخش پارچه داشته باشد. از طرفی به دلیل اهمیت مبلمان اداری در اعتبار و آبروی یک شرکت یا دفتر کار، باید خدمات تعمیر و رفع ایراد در حداقل زمان و حتی الامکان در محل انجام شود. بنابراین توصیه می شود در هنگام خرید، در این موارد با فروشنده هماهنگی لازم را انجام دهید و از ایشان بخواهید تعهدات مربوطه را در فاکتور خرید قید نماید.
میز کنفرانس


ثبت نظرات
نظرات