کوهنوردی، راه حل ساده حفظ سلامتی جسم و جان

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
از ورزش های هوازی مهیج و ماجراجویانه کوهنوردی است، که دارای فواید جسمی و روحی بسیار زیادی برای کوهنورد می باشد. کوهنوردی تنها ورزشی است که بدن فرد از بالا(سر) تا پایین درگیر فعالیت می شود و نیز بهترین انتخاب افرادی است که قصد افزایش چربی سوزی و تقویت قوای جسمی و روحی خود را دارند.
کوهنوردی

 کوهنوردی چیست؟

به ورزش ماجراجویانه جهت دستیابی به نقاط مرتفع یا قله کوه، کوهنوردی گفته می شود.
 لذت رسیدن به قله برای شخص کوهنورد وصف نشدنی است و علاوه بر فواید ویژه ای که برای جسم فرد دارد، سبب تقویت نشاط روحی و همچنین افزایش اعتماد بنفس فرد نیز می شود. اهمیت این ورزش سالم به حدی است که که 11 دسامبر به عنوان روز جهانی کوهنوردی برگزیده شده است این انتخاب در سال 2003 توسط مجمع عمومی سازمان ملل به جهان معرفی گردید. 

تاریخچه این ورزش

مطابق اسناد تاریخی اولین کوهنوردی ها و صعود به قلل در هزاران سال پیش اتفاق افتاده است. همچنین مشخص شده است که نخستین خاستگاه کوهنوردی در  اروپا و کشورهای نزدیک کوه آلپ بوده است. همچنین تاریخچه اولین کوهنوردی و صعود در ایران باستان به زمان خشایار شاه باز می گردد.

در هنگام انجام این ورزش باید به چه اصولی توجه ویژه شود ؟

ورزش کوهنوردی

کوهنوردی نیز همانند سایر ورزش ها دارای اصول و قواعد مهمی است که عمل به  این اصول سبب دستیابی سریعتر و ایمن تر کوهنورد به قلل کوهها  و حفظ سلامت وی می گردد. این اصول شامل موارد ذیل می باشد:
1. اولین نکته  برنامه ریزی اساسی و دقیق می باشد.
2. فراگیری مهارت های لازم 
3.پیش بینی شرایط غیر مترقبه مسیر 
4. فراهم آوری وسایل ضروری کوهنوردی
5. اهمیت دادن به محیط زیست و جلوگیری از آلوده کردن آن  
6. رعایت اصول مهم گروه و داشتن همکاری مفید با آن ها
7. بررسی دقیق  شرایط اقلیم منطقه 
8. بهترین زمان جهت شروع کوهپیمایی صبح هاست؛ سعی کنید در طول مسیر سطح انرژی خود را ثابت نگه  دارید و  توصیه می شود به ازای هر 30 دقیقه کوهنوردی ده دقیقه به استراحت بپردازید. 

فواید کوهنوردی 

فواید کوهنوردی

 کوهنوردی از تمرینات هوازی فواید بسیار زیادی برای جسم و روح فرد دارد که در ذیل به آن ها اشاره خواهد شد:
ورزش مذکور  بهترین راه برای لاغری و آب کردن چربی هاست در هنگام این ورزش بدن به سوخت و انرژی زیادی نیاز دارد در نتیجه جهت فراهم کردن این میزان انرژی، مجبور به سوزاندن چربی های ذخیره شده خواهد بود و بنابراین این ورزش تاثیر بسزایی در سوزاندن چربی های اضافی و در نتیجه لاغری خواهد داشت؛ از طرفی با سوخت و ساز صحیح مواد مغذی همچون قندها و کلسترول و ... از ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت جلوگیری می کند. همچنین تحقیقات اخیر نشان داده است که این ورزش از ابتلای فرد به انواع سرطان ها نظیر سرطان کولون، سینه، ریه و ... جلو گیری می نماید.
این ورزش با افزایش گردش خون به عضلات قلبی سبب ارتقا سیستم قلبی عروقی می گردد و از گرفتگی عروق جلوگیری می نماید.  همان طور که قبلا  اشاره شد علاوه بر تاثیر این ورزش بر جسم انسان، دارای تاثیر به سزایی روی روح و روان نیز می باشد با انجام این ورزش سطح هورمون های شادی افزایش می یابد که به نوبه ی خود سبب بهبود خلق و خوی فرد می شود. از طرفی تحقیقات نشان داده است که این ورزش در بالا بردن سطح اعتماد بنفس فرد و کاهش شدید استرس بسیار موثر می باشد. 

وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی  

لوازم کوهنوردی

اگر اکنون تصمیم دارید این ورزش را به طور اصولی شروع کنید باید یک سری وسایل و تمهیدات مهم آن تحت عنوان لوازم کوهنوردی را فراهم کنید؛ علاوه بر آن بایستی این وسایل را با دقت ویژه ای انتخاب کنید چرا که سهل انگاری در این انتخاب می تواند به قیمت سلامتی و حیات کوهنورد تمام شود.
 از مهم ترین لوازم کوهنوردی ، کوله پشتی کوهنوردی می باشد که از جنبه های مختلف اهمیت ویژه ای دارد. در ذیل به مهم ترین نکات جهت خرید کوله پشتی اشاره خواهد شد. 

*راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی: 

کوله پشتی کوهنوردی

برای خرید یک کوله پشتی کوهنوردی استاندارد باید به چند ویژگی مهم آن توجه گردد. اولین خصیصه کوله پشتی کوهنوردی ظرفیت آن است و شما  باید بر اساس طول سفر و مسافت پیش بینی شده کوله پشتی با اندازه مناسبی را انتخاب کنید تا بتوانید تمام وسایل مورد نیاز خود را در آن جای دهید. نکته بعدی جنس و حجم کوله پشتی را بر اساس جنسیت و آناتومی بدن خودتان انتخاب کنید؛ مثلا بهتر است خانم ها که دارای استخوان بندی ظریف تری هستند از کوله پشتی های مناسب خانم ها استفاده کنند. 

*راهنمای خرید لباس کوهنوردی : 

لباس کوهنوردی

یکی دیگر از مهم ترین اقلامی که باید یک کوهنورد با خود همراه داشته باشد، لباس کوهنوردی مناسب می باشد کوهنوردان با تجربه توصیه می کنند که فرد سه لایه لباس با خود به همراه داشته باشد: زیری ‌ترین لایه که در تماس مستقیم با پوست بدن انسان است از جنس نرم و الیاف نخی بوده تا بدن را در مقابل لایه زمخت بعدی محافظت کند از طرفی این لایه نقش عرق گیری را نیز بر عهده دارد. لباس های لایه وسط لباس هایی هستند که با هدف گرم نگه داشتند فرد انتخاب می شوند و عموما  شامل پیراهن و شلوار کوهنوردی از جنس پشم و یا پلار هستند. لایه آخر لباس هایی هستند که وظیفه حفاظت کوهنورد را در برابر باران و برف و باد شدید دارند و  توصیه می شود از کاپشن ها از جنس کورتکس برای مناطق بادخیز یا پانچوهای مناسب برای مناطق پر باران  استفاده شود. استفاده از کلاه و دستکش و کفش مناسب کوهنوردی نیز اهمیت ویژه ای دارد. کوه های پربرف برای اسکی روی برف مکان مناسبی برای تفریح و آدرنالین است ولی به شرط اینکه مهارت های لازم و تجهیزات مناسب را داشته باشید.
اسکی روی برف

*باتوم کوهنوردی یا عصای کوهنوردی

باتوم کوهنوردی

استفاده از عصا یا باتوم کوهنوردی در کاهش فشاری که به دست و پا وارد می شود کمک کننده است. علاوه بر آن می توان به کمک عصای کوهنوردی عمق سطوح شنی و برفی را به راحتی حدس زد و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کرد. بنابراین عصا یا باتوم کوهنوردی نیز یکی از وسایل پرکاربرد برای کوهپیمایی ایمن می باشد. 

*راهنمای انتخاب گتر کوهنوردی مناسب 

گتر کوهنوردی

گتر وسیله ای است که از ورود برف و باران و شن ریزه ها به داخل کفش کوهنورد جلوگیری می نماید.  گتر از قسمت بالایی کفش تا بالای ساق پا را به خوبی می پوشاند و از ورود سنگریزه و آب باران و برف ممانعت می کند در هنگام تهیه گت مناسب، حتما به نوع مسیر  خود دقت کنید به طور مثال  اگر قصد پیاده روی دارید باید از گتر های سبک تر استفاده کنید یا اگر قصد یخ نوردی دارید بایستی از گتر هایی که خاصیت ضد آبی فوق العاده ای دارند، بهره ببرید. نکته بعدی در تهیه گتر مناسب برای شما ارتفاع آن است که وابسته به محل  و نوع فعالیت شما دارد بهتر است اگر قصد دویدن را دارید از گتر های کوتاه استفاده کنید و همچنین اگر هدف شما کوهپیمایی در کوه های پوشیده از برف است، از گترهایی با ارتفاع زیاد استفاده کنید.

*راهنمای تهیه چادر کوهنوردی  

چادر کوهنوردی

یکی از وسایل بسیار مهمی که جهت استقرار فرد در جریان کوهنوردی استفاده می گردد چادر کوهنوردی که توصیه می شود در هنگام خرید آن به مولفه هایی نظیر ظرفیت، استحکام، وزن و دوام آن در فصول مختلف سال توجه ویژه ای داشته باشید.

 سایر وسایل لازم برای  این ورزش: 

قبل از کوهپیمایی حتما  قمقمه آب و مواد غذایی مقوی و کم حجمی مثل کنسروها، میوه خشک.، شکلات و... به همراه داشته باشید. همچنین چراغ قوه و وسایلی نظیر قطب نما و سنگ آتش زننده طناب و سوت نجات و ... را نیز با خود همراه داشته باشید تا در زمان هایی که به آنها احتیاج پیدا میکنید در دسترس شما باشند.

مضرات و خطراتی که ممکن است در هنگام  کوهنوردی دچار شویم:

خطرات کوهنوردی

 هر ورزشی بنا به شرایط آن دارای خطرات پیش بینی شده یا خطرات پیش بینی نشده ای است این ورزش ماجراجویانه نیز از این قاعده ی کلی مستثنا نمی باشد بنابراین کوهنورد بایستی در هنگام کوهپیمایی توانایی مدیریت و کنترل خطرات را داشته باشد.
 از جمله خطراتی که ممکن است کوهنورد در حین مسیر با آن مواجه شود شامل: ریزش سنگ و یخ، خطر سقوط از ارتفاع،گیر افتادن در بهمن، ارتفاع زدگی، گم کردن مسیر یا صاعقه، درد زانو و... می باشد بنابراین کوهنورد باید مهارت هایی همچون صعود از یخ و صخره کار با طناب و پیش بینی  سریع شرایط آب و هوایی و تشخیص راه درست از غلط را فراگرفته باشد. از دیگر  عوارض این ورزش می توان به کمر درد اشاره کرد که عموما به دلیل حمل کوله پشتی های سنگین در هنگام کوهپیمایی می باشد. از طرفی خطر حمله حیوانات وحشی کوهستان نیز از دیگران خطرات احتمالی  این ورزش است. بنابراین سعی کنید به طور گروهی به کوهنوردی بپردازید تا میزان خطرات در حداقل میزان خود باشند.  

سخن آخر 

همیشه پیدا کردن باشگاه کوهنوردی مناسب و همچنین یافتن فروشگاه هایی که واجد بهترین و با کیفیت ترین برند وسایل کوهنوردی هستند سخت و دشوار است؛ اما شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت https://benkoy.com/ بهترین باشگاهها را در رشته مورد علاقه خود مقایسه کرده و یکی از بهترین انتخاب ها را در این زمینه داشته باشید. 

ثبت نظرات
نظرات