بازاریابی و توسعه کسب و کار چگونه باعث موفقیت یک برند می شوند؟

کسب و کار
به اشتراک بگذارید:  
شما برای توسعه کسب و کار خود از چه تاکتیک هایی استفاده می کنید؟ چه استراتژی هایی برای این کار مد نظر دارید؟ برای بازاریابی و توسعه کسب و کار باید مواردی را رعایت کنید که حاصل تلاش و صبوری زیاد است. در این مقاله سعی داریم تا شما را با این مفاهیم آشنا کنیم. با ما همراه باشید.
بازاریابی و توسعه کسب و کار

بازاریابی و توسعه کسب و کار چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

شاید بازاریابی و توسعه کسب و کار کنار یکدیگر با یک معنی یکسان به نظر برسند، اما در اصل این چنین نیست و معنی این دو با یکدیگر متفاوت است. بازاریابی به معنای انتقال پیام شما به دیگران برای معرفی کسب و کار شماست. در بازاریابی شما می توانید برای برندتان جایگاهی را در بازار ایجاد کنید تا مشتریان مختلف بتوانند با کسب و کار شما آشنا شوند. شما می توانید از طریق بازاریابی با مشتریان و مردم تعامل برقرار کنید و آنها را مجاب به خرید از خود کنید. حال که با مفهوم بازاریابی آشنا شدید، بهتر است تا به این موضوع بپردازیم که توسعه کسب و کار چه معنی و مفهومی دارد؟ 
زمانی که شما قصد دارید به کسب و کار خود توسعه ببخشید، در واقع از قبل و از طریق بازاریابی این کسب و کار را ایجاد کرده اید و به نوعی جذب مشتری داشته اید؛ حال می خواهید کارتان را توسعه دهید و یک گام جلوتر بروید. این مفهوم با مفهوم بازاریابی کاملا متفاوت است. شما در توسعه کسب و کار باید به نوعی مدیریت اقتصادی بر روی روند کاری تان داشته باشید و مشتریان احتمالی را از مشتریان دائمی تفکیک کنید. 
می توان از بازاریابی و توسعه کسب و کار به طور همزمان برای گسترش دادن به وضعیت موجود استفاده کرد. به شرط اینکه از یک فرد بسیار با استعداد و با اطلاعات و روابط عمومی بالا استفاده کنید. حال که متوجه تفاوت مفهوم بازاریابی با توسعه کسب و کار شدید، بهتر است تا به نحوه توسعه کسب و کار از طریق بازاریابی بپردازیم.

چگونه می توان از طریق بازاریابی به توسعه کسب و کار پرداخت؟

توسعه کسب و کار

بازاریابی یکی از عناصری است که می توان از طریق آن به توسعه کسب و کار پرداخت. اگر بازاریابی به طور اصولی انجام شود، قطعا تاثیرگذار خواهد بود. بسیاری از برندهای معروف، از طریق بازاریابی به توسعه کسب و کار خود پرداختند و امروزه به یک برند قدرتمند تبدیل شدند. اما شاید بپرسید چگونه این امر امکان پذیر است؟ 
در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که توسعه کسب و کار رابطه مستقیمی با برقراری تعامل دارد. اگر توجه کرده باشید بازاریابی نیز همین گونه است. بنابراین در اولین گام برای بازاریابی و توسعه کسب و کار باید به برقراری تعامل بپردازید. شما می توانید برای توسعه کسب و کارتان از یک فردی که روابط عمومی بالایی دارد و می تواند بازاریابی را به نحو احسن انجام دهد، کمک بگیرید. این فرد می تواند با راهبردهایی که به شما پیشنهاد می دهد، جهت و مسیر توسعه کسب و کار را برای شما مشخص کند و با فعالیت های مستمری که انجام می دهد، به جذب مشتری بپردازد. در حقیقت این فعالیت ها بسیار متفاوت تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید، زیرا به تخصص و مهارت های لازم نیاز دارد. 
معمولا کسانی که در زمینه بازاریابی و توسعه کسب و کار فعالیت می کنند، ذهن های بسیار خلاقی دارند. خلاقیت در به خرج دادن ایده های نو می تواند باعث متفاوت شدن کار شما با سایر رقبا شود و همین موضوع می تواند برای شما جذب مشتری به همراه داشته باشد. این را در نظر بگیرید که ترفندها و مهارت های بازاریابی چیزی نیستند که یک شبه به دست بیایند و شما بتوانید با خواندن چند مطلب این مهارت ها را به دست بیاورید؛ بلکه می توانید تنها با مروری به نکات مهم یک سری از جزئیات را رعایت کنید و در کار خود تغییرات مثبتی ایجاد کنید. اگر می خواهید کسب و کارتان را به صورت حرفه ای توسعه دهید، باید از یک فرد حرفه ای نیز کمک بگیرید.

کلیدهای مهم در بازاریابی برای توسعه کسب و کار

بازاریابی کسب و کار

حال که به طور کامل با مفهوم بازاریابی و توسعه کسب و کار آشنا شدید و متوجه شدید که این دو با یکدیگر تفاوت هایی  دارند، بهتر است تا با کلیدهای مهم در بازاریابی و توسعه کسب و کار آشنا شوید. قبل از هر چیزی باید به این نکته مهم اشاره کنیم که بازاریابی و توسعه کسب و کار در بعضی نقاط با یکدیگر هم پوشانی دارند و این نقاط مشترک می تواند به شما در جهت گسترش کار و معرفی برندتان کمک بسیار زیادی کند.

فاکتورگیری از خلاصه کار:

بهتر است تا در گام اول یک نگرش کلی به مسیری که پیش رو دارید، داشته باشید. شما می توانید اهداف نهایی تان را بررسی کنید و راه های رسیدن به آن را پیش روی خود ترسیم کنید. این ترسیم ذهنی به شما این قدرت را می دهد تا در مورد جزئیات دیگر به درستی تصمیم بگیرید. با این کار شما حتی می توانید خطاهای احتمالی را پیش بینی کنید و برای برطرف کردن آنها تدابیری لازم را در نظر بگیرید.

تفکیک مشتریان: 

یکی دیگر از اقداماتی که شما باید برای بازاریابی و توسعه کسب و کار انجام دهید این است که مشتریان خود را تفکیک کنید. همانطور که میدانید از رفتار بعضی از مشتریان مشخص است که چه هدفی دارند؟ آیا آنها جزو مشتریان ثابت و وفادار هستند یا جزو مشتریان موقتی؟ زمانی که بر این موضوع آگاه شوید می توانید مشتریان خود را به دو دسته مختلف تفکیک کنید و برای هر کدام از آنها تدابیر جداگانه ای در نظر بگیرید. شما باید برای مشتریان موقتی وقت بیشتری بگذارید و آنها را به سمت دائمی شدن مجاب کنید. در مقابل مشتریان ثابت نیز به این نیاز دارند که با ایده های جدید شما، برای خرید و وفاداری به برند و خدمات شما، مصمم شوند. بنابراین زمانی که این تفکیک ها را انجام دهید می توانید با آگاهی بیشتری بازاریابی کنید و از این طریق کسب و کار خود را گسترش دهید.

استراتژی قیمت گذاری و موقعیت:

استراتژی قیمت گذاری

شما باید با استراتژی و سیاست های لازم قیمت گذاری را انجام دهید. اگر می خواهید به یک برند قدرتمند تبدیل شوید، باید قیمت های مناسب تری را در نظر بگیرید تا مشتریان بیشتری از محصولات شما استقبال کنند. همچنین شما باید با توجه به جایگاه و موقعیتی که دارید به قیمت گذاری بپردازید. برندهایی که برای مشتریان بسیار نام آشنا هستند می توانند قیمت گذاری بالاتری داشته باشند. اما برند هایی که کمتر نام آنها بر سر زبان است، باید از قیمت های پایین تر استفاده کنند تا کیفیت محصولاتشان برای مشتریان روشن شود.

ابزارهای بازاریابی: 

یکی دیگر از روش های بازاریابی و توسعه کسب و کار این است که شما از ابزارهای مناسب بازاریابی استفاده کنید. استفاده از تبلیغات مدرن، تبلیغات در فضای مجازی و سایر ابزارهای قدرتمند تبلیغاتی می تواند در توسعه کسب و کار تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. برای این موضوع بهتر است با انواع تبلیغات آشنا شوید. همانطور که میدانید امروزه تمام کسب و کارهای موفق از یک دیجیتال مارکتینگ کمک گرفته اند. شما باید با یک معرفی قدرتمند، حضور خود را در عرصه رقابت اعلام کنید. با این کار هم می توانید خود را به مشتریان و هم به رقبا معرفی کنید.

استفاده از استراتژی های گسترش فروش: 

برای اینکه فروش محصولات خود را افزایش دهید، می توانید از تاکتیک های خاص برای فروش استفاده کنید. فراموش نکنید گسترش دادن فروش نیز می تواند برای شما منافعی را در بر داشته باشد و در شناخته شدن شما تاثیر زیادی داشته باشد.

مشارکت و همکاری: 

مشارکت و همکاری شما با سایر صاحبین مشاغل می تواند گامی موثر برای قدرتمندتر شدن در عرصه رقابت باشد. به طور مثال اگر شغل شما فروش انواع پارچه است، می توانید با کسی که روتختی تولید می کند، همکاری و مشارکت داشته باشید تا از این طریق بتوانید کسب و کار خود را توسعه دهید. این مشارکت هم می تواند منافع شما را در بر داشته باشد و هم منافع طرف مقابلتان را. بنابراین قدرت این مشارکت ها را نیز دست کم نگیرید و از هر عامل مثبتی، هر چند کوچک برای توسعه کسب و کارتان استفاده کنید.

حفظ مشتریان: 

حفظ مشتری

شاید بعد  از جذب مشتری گمان کنید که دیگر نیازی به تلاش نیست و به موفقیت رسیدید. اما باید به شما بگوییم این تازه آغاز کار است. زمانی که شما با هدف بازاریابی و توسعه کسب و کار مسیری را پیش روی خود ترسیم می کنید و مشتری را به سمت برند خود جذب می کنید، در واقع تنها بازاریابی را انجام دادید. همانطور که در بخش اول برای شما توضیح دادیم، مفهوم بازاریابی و توسعه کسب و کار با یکدیگر متفاوت اند. بنابراین پس از اینکه از بازاریابی نتیجه گرفتید بهتر است تا به توسعه کسب و کار بپردازید. برای توسعه کسب و کار می توانید از تاکتیک ها و استراتژی های لازم برای حفظ مشتری استفاده کنید. 
فراموش نکنید زمانی که مشتری به سمت حرفه و کسب و کار شما جذب می شود، در واقع به نوعی به شما اطمینان کرده است. اگر شما در جهت حفظ و افزایش این اطمینان و اعتماد تلاش کنید، در واقع در جهت توسعه کسب و کارتان تلاش کردید. اعتماد مشتری یکی از فاکتورهای بسیار مهم و گرانبهایی است که به سادگی به دست نمی آید و شما باید برای به دست آوردن این اطمینان تلاش کنید. مهمتر از به دست آوردن اطمینان مشتری، حفظ آن است. اگر بتوانید اعتماد مشتری را حفظ کنید، در واقع به توسعه کسب و کار خود دست یافتید و به موفقیت در آن رسیدید. یقین داشته باشید با رعایت اصول مهم بازاریابی و توسعه کسب و کار می توانید به این موفقیت برسید. فقط کافیست تا صبور باشید و دست از تلاش برندارید.

ثبت نظرات
نظرات