طرز تهیه کوفته تبریزی خوشمزه

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
بسیاری از افراد آگاهی لازم برای طرز تهیه کوفته تبریزی را ندارند و همواره این دغدغه با آنها همراه است که نمی توانند یک کوفته تبریزی اصل را تهیه نمایند. طرز تهیه کوفته تبریزی اصلا کار سختی نیست و تنها به چند مورد هنگام تهیه باید توجه داشت و یکی از مهمترین آن داشتن دقت بالا است.
طرز تهیه کوفته تبریزی
یکی از نعمتهایی که خداوند همواره در وجود ما انسانها قرار داده نعمت خوردن است تا بتوانیم از تمام مواد خوراکی که جزو لذیذترین ها محسوب می‌شوند استفاده نماییم. همواره همه خانم های ایرانی سعی می کنند از تمام نعمتهایی که در اختیار دارند بهترین استفاده ها را برای پخت و پز داشته باشند.
همه غذاهای موجود در جهان بسیار خوشمزه هستند اما غذاهای ایرانی جزو بهترین غذاها در سراسر دنیا محسوب می شود و هر شهری در ایران دارای غذای محلی خاص و معروفی است.
ما در ادامه مطلب به بررسی طرز تهیه کوفته تبریزی که جزو غذاهای سنتی شهر تبریز به شمار می رود می پردازیم.
کوفته تبریزی یکی از لذیذترین غذا های ایرانی است که علاوه بر مردمان شهر تبریز طرفداران زیادی در دیگر شهرها و استانها دارد و اغلب با ذائقه همه افراد سازگار است.
یکی از نکاتی که باید مد نظر داشت سلیقه خاص مردم تبریز است که هنگام پخت و پز غذا تمام سلیقه خود را به کار می‌گیرند تا بتوانند بهترین غذا را تهیه نمایند طرز تهیه کوفته تبریزی شاید به ظاهر ساده بیاید اما باید هنگام تهیه این غذا دقت زیادی داشت تا حسابی جا بیفتد و خوشمزه شود.

مرغوبیت مواد اولین گام برای طرز تهیه کوفته تبریزی اصل

کوفته تبریزی اصل

افرادی که قصد دارند یک کوفته تبریزی اصل را تهیه نمایند باید این مسئله را مد نظر داشته باشند که اولین گام برای پخت کوفته تبریزی اصل تهیه مواد اولیه بسیار مرغوب است زیرا مرغوبیت مواد غذایی تاثیر بسزایی در طعم کوفته تبریزی دارد.
طرز تهیه کوفته تبریزی به این گونه است که ابتدا باید تعداد نفرات را مد نظر قرار داد و اینکه بر اساس همان تعداد نفرات مواد را تهیه کرد البته این موضوع را نباید فراموش کرد که میزان مواد مورد نظر برای پخت بستگی به میزان میل و اشتها افراد نیز دارد زیرا برخی از افراد بسیار کم خوراک و برخی دیگر پر خوراک هستند و میزان مواد به طور نسبی است و افراد می توانند مواد را براساس مواردی که ذکر کردیم کم یا زیاد نمایند.
 ما در ادامه به صورت پله پله تمام مراحل درست کردن کوفته تبریزی را توضیح خواهیم داد تا علاقمندان به این غذا بتوانند یک کوفته تبریزی اصل را برای خود و خانواده تهیه نمایند و از خوردن آن نهایت لذت را ببرند.
مواد لازم جهت طرز تهیه کوفته پیاز، تخم مرغ و تخم مرغ پخته که قابل حذف نیز می باشد، برنج، سبزی های معطر (تره، مرزه، نعنا، گشنیز، جعفری)، پیازداغ، آرد نخودچی، رب گوجه فرنگی، ادویه های طعم دهنده مانند نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز، زردچوبه، دارچین، زرشک، گردو، آلو، سبزی مخصوص کوفته تبریزی، گوشت چرخ کرده است.

طرز تهیه کوفته تبریزی و روش از بین بردن نفخ حبوبات آن

کوفته تبریزی

نکته ای که در ادامه خواهیم گفت برای کسانی که می خواهند این غذای لذیذ را تهیه نمایند باید جزو اولویت ها باشد و آن هم این است که برخی از افراد با اینکه غذاهایی را که دارای حبوبات می باشند بسیار دوست دارند اما به دلیل آنکه پس از خوردن دچار مشکلات ورم روده، معده و نفخ می‌شوند از خوردن آن پرهیز می‌کنند برای این کار همواره راه حل های زیادی وجود دارد از جمله ساده ترین این راه حل ها این است که باید ابتدا نفخ حبوبات را گرفت.
هنگام طرز تهیه کوفته تبریزی باید حتما از دو روز قبل  حبوبات این غذا که شامل لپه می شود را در آب ولرم قرار داد و هر چند ساعت یکبار آب آن را تعویض کرد و همان روزی که قرار است کوفته تبریزی اصل تهیه شود لپه ها را در قابلمه ای کوچک قرار داد و برای مدت زمانی کوتاه یک بار بر روی شعله گاز قرار داد بعد آب آن را دور ریخت و مجدد آن را در قابلمه قرار داد تا به صورت نیم پز در بیاید این کار باعث می شود که لپه نرم و نفخ آن به صورت کامل گرفته شود. 
یادآوری می شود که پخت کوفته تبریزی اصیل نیاز به زمان زیادی دارد و تقریبا یک روز کامل را به خود اختصاص می‌دهد برای همین بهتر است برخی از مواد اولیه آن را از قبل تهیه نمود تا هنگام پخت زمان زیادی از افراد گرفته نشود.

مدیریت زمان و طرز تهیه کوفته تبریزی 

سبزی کوفته تبریزی

یکی از موادی که هنگام تهیه کوفته تبریزی نیاز به زمان زیادی دارد و می‌توان از قبل آن را تهیه نمود سبزی های معطر است البته امروزه سبزی معطر به صورت خشک در همه خانه ها وجود دارد اما مواد اولیه تازه عطر و طعم دیگری به غذا می دهد و بهتر است از سبزی‌های تازه استفاده نمود. 
 به این صورت که از چند روز قبل سبزی های معطر تهیه و به خوبی آنها را پاک کرده و شست سپس در گوشه ای قرار داد تا آب آن کاملا گرفته شود پس از خشک شدن سبزی ها را به صورت ساطوری خرد کرد با این کار قطعا افراد تفاوت عطر و طعم سبزی معطر خشک و تازه را احساس خواهند کرد و می توانند زمان را هم مدیریت کنند.
یادآوری می شود که هنگام تهیه سبزی های معطر مقدار نعناع از دیگر سبزی ها کمتر باشد زیرا باعث تلخی غذا می شود اما به هیچ عنوان نباید آن را حذف کرد زیرا عطر و طعم نعنا بسیار بی نظیر است. پس از اینکه لپه ها و سبزی های معطر آماده شدند می توان با خیالی آسوده به سراغ تهیه دیگر مواد کوفته تبریزی رفت زیرا که بقیه مواد نیاز به زمان زیادی ندارند.  

نیم پز کردن مواد از مهمترین گامهای طرز تهیه کوفته تبریزی

طرز تهیه کوفته تبریزی ساده

برای تهیه دیگر مواد که برای تهیه کوفته تبریزی نیاز است باید به سراغ برنج رفت به این صورت که ابتدا  قابلمه ای را که درون آن آب ریخته شده بر روی گاز قرار داد و منتظر شد تا حسابی قل قل کند و به نقطه جوش برسد و پس از آن برنج را درون قابلمه ریخت (برخی از افراد تمایل دارند که برنج را از نوع هندی و برخی دیگر برنج ایرانی را استفاده نمایند و این کاملا سلیقه ای است و بستگی به ذائقه افراد دارد) پس از اینکه برنج به مرحله ای رسید که بتوان آن را با دست به صورت دو نیمه کرد می توان شعله گاز را خاموش و برنج را برای آبکش کردن درون صافی ریخت.
پس از آبکش کردن باید برنج را به لپه های نیم پخته اضافه کرد و با استفاده از یک گوشت کوب معمولی آنها را له کرد تاکید می شود که حتما از گوشت کوب معمولی یا همان دستی استفاده شود و به هیچ عنوان برنج و لپه را درون غذاساز نریزید زیرا این کار باعث می شود تا مواد به صورت خمیری در بیاید و چسبندگی لازم را برای اضافه کردن دیگر مواد نداشته باشد.
پس از اینکه از این مرحله گذر کردیم باید مواد را در گوشه ای قرار دهیم و به سراغ دیگر مواد که درست کردن پیاز داغ است برویم.
برای تهیه پیاز داغ بهتر است پیازها را به صورت نگینی خرد کرد و درون یک قابلمه نچسب سرخ کرد تا به صورت طلایی رنگ شود البته مراقب باشید که به هیچ عنوان بیش از حد سرخ نشود و نسوزد زیرا طعم سوختگی بر روی دیگر مواد تاثیر می گذارد.

طرز تهیه کوفته تبریزی و تاثیر بسزای سس آن

طرز تهیه کوفته

سپس رب گوجه فرنگی، نمک، زردچوبه، دارچین، فلفل سیاه و فلفل قرمز را باید به پیاز داغ اضافه کرد و اجازه داد چند لحظه بگذرد و همه مواد با یکدیگر قاطی شوند بعد چند لیوان آب به رب گوجه فرنگی اضافه کرد و حدود یک ساعت با شعله بسیار ملایم اجازه داد بپزد این مرحله از مراحل مهم طرز تهیه کوفته تبریزی است و این مواد برای تهیه سس کوفته تبریزی اصل است و اگر سس آن به خوبی درست نشود قطعا طعم غذا لذیذ نخواهد شد پس این مرحله هم مانند دیگر مراحل نیاز به دقت بالایی دارد.
پس از اینکه سس کوفته تبریزی برای آماده شدن بر روی شعله ملایم گاز قرار گرفت باید به سراغ تهیه کوفته ها که از قبل مواد آن به میزان لازم تهیه شده و جزو مراحل طرز تهیه کوفته تبریزی است رفت.
برای تهیه کوفته ها باید یک پیاز درشت را پوست گرفت، شست و با دستمال آب آن را گرفت تا کاملا خشک شود و رنده کرد بهتر است پس از رنده کردن آب پیازها را گرفت و تنها از تفاله آن استفاده کرد. گوشت چرخ کرده، نمک، فلفل سیاه، دارچین، آرد نخودچی و زردچوبه را باید به پیاز رنده شده اضافه کرد و حسابی ورز داد هر چقدر این مواد بیشتر ورز داده شود احتمال وا رفتن مواد هنگام پخت کمتر می شود.

طرز تهیه کوفته تبریزی و تاثیر ورز دادن مواد در طعم آن

کوفته تبریزی ساده

سپس باید لپه و برنج کوبیده شده را به گوشت چرخ کرده اضافه کرد در این مرحله باید مواد را بیشتر ورز داد تا همه مواد به خوبی با یکدیگر قاطی شود بعد از این مرحله باید به سراغ  سبزی های معطر که شامل تره، مرزه، نعنا، گشنیز، جعفری می شود رفت و آن را با دیگر مواد قاطی کرد و به خوبی ورز داد هنگام ورز دادن نباید اصلا تنبلی کرد هر چقدر مواد بیشتر ورز داده شود قطعا کیفیت طعم غذا بالاتر خواهد رفت.
در نهایت برای اینکه چسبندگی مواد بیشتر شود ابتدا تخم مرغ ها را درون کاسه ای شکسته و با یک همزن دستی هم زده شود و بعد به مواد کوفته اضافه و ورز داده شود.
در آخرین مرحله به اندازه یک توپ کوچک از مواد را در کف دست بگذارید و داخل آن را گود کنید به اندازه ای که تخم مرغ آب پز، گردو، آلو، زرشک و سبزی مخصوص کوفته را درون آن جای بگیرد و بعد برای درب آن هم به اندازه یک توپ کوچک دیگر مواد بر دارید و به عنوان درب بر روی مواد قرار دهید به گونه ای که هیچگونه درزی نداشته باشد و مواد از درون آن بیرون نریزید.
زمانی که همه مواد کوفته را تهیه کردید به آرامی آنها را درون سس کوفته بگذارید و درب قابلمه را به صورت نیم باز قرار دهید و اجازه دهید به مدت چند ساعت در سس بپزند و جا بیفتند.

کوفته تبریزی مجلسی

کوفته تبریزی مجلسی

برخی از افراد تصور می کنند که کوفته تبریزی مجلسی با کوفته تبریزی اصل تفاوت دارد در صورتی که این دیدگاه کاملا اشتباه است و هیچ گونه تفاوتی وجود ندارد و مواد لازم برای تهیه کوفته تبریزی مجلسی و اصل دقیقا یکی است.
تنها چیزی که شاید باعث تفاوت کوفته تبریزی مجلسی و اصل شود نحوه دیزاین و سرو آن است که آن هم به این صورت می باشد که برای سرو کوفته تبریزی مجلسی مقداری از گردو، زرشک و سبزی های معطر مانند نعناع را به صورت سالم و خرد نشده نگه می دارند و هنگام دیزاین در ظرف بر روی کوفته ها قرار می دهند تا زیبایی کوفته ها دو چندان شود.
ثبت نظرات
نظرات