ورزش یوگا را دقیق تر بشناسیم

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
ورزش یوگا یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین ورزش هایی است که برای سلامت و آرامش جسم و ذهن بسیار مفید است. این ورزش محبوب، سبک های مختلفی دارد و بیش از صدها حرکت را می توان در این سبک ها انجام داد. در این بخش تصمیم داریم تا شما را با یوگا بیشتر آشنا کنیم.
ورزش یوگا
 پیشگفتار
ورزش یوگا، یکی از پرطرفدارترین ورزش هایی است که در کل دنیا جایگزین مناسبی برای انواع مدیتیشن می باشد. این ورزش به کاهش استرس، کاهش تنش های عصبی، بهبود وضعیت بدن و... کمک زیادی می کند. معمولا کسانی که می خواهند ورزش جسم و روح را با یکدیگر و به طور همزمان انجام دهند، به یوگا روی می آورند. این ورزش فواید و مزایای بسیار زیادی دارد. ما این بخش را اختصاص دادیم به بررسی کامل ورزش یوگا. بنابراین اگر در این زمینه اطلاعات محدودی دارید، بهتر است تا در ادامه همراه ما باشید.

یوگا چیست؟

یوگا چیست

ورزش یوگا، مجموعه ای از حرکات و تمرینات ذهنی بدن می باشد. شما در این ورزش و به طور کلی در این تمرینات، تمرکز بسیار زیادی بر روی کنترل تنفس خود دارید و می توانید با این کار، به ذهن و روحتان آرامش ببخشید. ریشه اصلی این ورزش به هند باستان بر می گردد. ورزش یوگا دارای تکنیک های خاص و شاید گاهی شبیه به تکنیک های ورزش های رزمی می باشد که این امر به تقویت عمومی بدن و آرامش ذهنی منجر می شود. آیا در خصوص مزایای این ورزش اطلاعاتی دارید؟ شاید به طور کلی همه ما بدانیم، یوگا باعث آرامش ذهنی و جسمی می شود و برای همین موضوع است که بعضی از رانندگان در مسابقات اتومبیل رانی قبل از مسابقه از این ورزش استفاده می کنند. اما بهتر است تا برای بررسی و اطلاع دقیق تر، مزایای بیشترِ این ورزش را بشناسیم.

مزایای ورزش یوگا عبارتند از:

افزایش ایمنی بدن
بهبود بخشیدن به جریان خون
افزایش قدرت و استقامت کلی بدن
بهبود عملکرد گوارشی
کاهش اضطراب و استرس
کاهش دهنده علائم افسردگی
افزایش کیفیت خواب
از بین بردن فلزات سنگین و همچنین سموم بدن
کاهش دردهای مزمن و مشکلات عضلانی مثل کمردرد، پادرد و...
تقویت کننده سیستم دفاعی بدن
حال که متوجه شدید این ورزش تا چه حد برای سلامتی جسمی و روحی شما مفید است، بهتر است تا با انواع یوگا و حرکات یوگا آشنا شویم.

انواع یوگا را بشناسیم

انواع یوگا

همانطور که در بخش های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم، ورزش یوگا فوایدی فراتر از آرامش ذهنی و جسمی دارد. در بخش قبلی با این مزایا آشنا شدید. افراد با توانایی های جسمی مختلف می توانند ورزش یوگا را انجام دهند و از آن لذت ببرند. یوگا سبک های متفاوتی دارد که این سبک ها می توانند برای افراد با وضعیت های مختلف، مفید باشند.
خوب است تا بدانید ورزش یوگا این روزها تا حدی مورد اهمیت و توجه قرار گرفته است که بعضی از مدارس به تعلیم این ورزش می پردازند. فرقی ندارد که افراد علاقه مند به یوگا، در چه سن و سالی باشند و توانایی بدن آنها در چه حدی باشد. چیزی که مهم است، سبک های مختلف تعریف شده برای یوگا است که می توان گفت برای همه قابل انجام است. در ادامه به این سبک ها اشاره ای خواهیم داشت.
وینیاسا
کندالینی
آینگار
فارست
ینی
کریپالو
آناندا
کالی ری تری
آنوسارا
اینتگرال
بیکرام
در بین تمامی سبک های یوگا اگر بخواهیم به رایج ترین آن اشاره کنیم، باید سبک وینیاسا را به شما معرفی کنیم. این سبک در واقع به معنی پیشرفت تدریجی و آرام است. همچنین می توان این سبک را به پیشرفت سیستم تنفسی نیز تعبیر کرد. این سبک از یوگا، به دانش آموزان تعلیم داده می شود و سبک بسیار قدرتمندی است.
آموزش شطرنج نیز برای تقویت قوای ذهنی مفید است.

با بعضی از حرکات ورزش یوگا آشنا شوید

شما در سبک های مختلف ورزش یوگا، حرکات متعددی را می بینید. هر کدام از این حرکات، برای یک هدف مشخص تعریف شده اند. به خاطر داشته باشید هدف نهایی تمامی حرکات یوگا این است که تنش های عصبی و استرس ها از بدن دور شود و وضعیت جسمانی بدن بهبود پیدا کند. حال می خواهیم در ادامه شما را با بعضی از این حرکات آشنا کنیم.

1. حرکت سگ: 

حرکت سگ یوگا

در این حرکت شما باید به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید و سرتان کاملا رو به بالا باشد. با منقبض و منبسط کردن شکم این حرکت انجام می شود. از فواید این حرکت می توان به افزایش قدرت بالاتنه اشاره کرد.

2. حرکت ایستادن روی شانه ها: 

حرکت ایستادن روی شانه ها

یکی دیگر از حرکات ورزش یوگا، ایستادن روی شانه ها است. به این ترتیب که شما روی زمین دراز می کشید و به آرامی پاهایتان را کاملا صاف به بالا هدایت می کنید. این کار را تا جایی ادامه می دهید که کل وزن بدنتان، کاملا روی شانه هایتان باشد. این تمرین به تقویت ماهیچه های قسمت پایین کمر کمک زیادی می کند.

3. حرکت گاو آهن: 

حرکت گاو آهن

در این حرکت مانند حرکت قبلی، شما روی زمین دراز می کشید؛ با این تفاوت که این بار به جای بالا بردن پاهایتان، آنها را به سمت بالای سر هدایت می کنید. دست ها باید کاملا صاف و بالای سر باشد و پاها را تا جایی که می توانید به سمت بالا هدایت کنید. در این تمرین عضلات کمر شما به خوبی تقویت می شود.

4. حرکت ایستادن روی سر: 

ایستادن روی سر

در این حرکت همانطور که از نامش پیداست شما باید روی سرتان بایستید. به این ترتیب که قسمت مرکزی سرتان کاملا روی زمین باشد و دست هایتان را به دور سرتان بپیچید. حالا پاهایتان را به صورت کاملا صاف بالا ببرید و در این وضعیت قرار بگیرید. این تمرین باعث ایجاد هماهنگی بین عضلات دست می شود.

5. حرکت کلاغ: 

حرکت کلاغ

ورزش یوگا مجموعه ای از حرکات ساده اما تاثیرگذار است. حرکت بعدی، حرکت کلاغ است. در این تمرین شما باید کل وزن بدنتان را روی دست هایتان بیندازید. به طوری که کف دست هایتان کاملا روی زمین باشد. سپس به حالت نیمه نشسته، از روی زمین بلند شوید و پاهایتان را خم نگه دارید. این تمرین یک تمرین مفید برای افزایش تمرکز است.

6. حرکت هلال نیمه ماه: 

حرکت هلال نیمه ماه

در این تمرین شما باید دست و پای موافق را روی زمین قرار دهید و پشتتان کاملا صاف باشد. سپس دست و پای دیگر را در یک امتداد صاف، قرار دهید. این تمرین به افزایش قدرت ماهیچه های ران پا و حفظ تعادل کمک زیادی می کند.

7. حرکت کمان: 

حرکت کمان

در حرکت کمان شما باید روی شکم بخوابید و پس نیم تنه بالا را تا حدی که دست هایتان به پاهایتان برسد بالا بیاورید. سپس با دست هایتان، پاهایتان را بگیرید. این تمرین برای نیرو بخشیدن به ماهیچه های کمر بسیار مفید است.

چرا استفاده از مت یوگا در ورزش یوگا اهمیت بسیار زیادی دارد؟

مت یوگا

مت یوگا یا در واقع همان زیرانداز یوگا است که یکی از ملزومات بسیار ضروری در ورزش یوگا به حساب می آید. استفاده از این مت برای حفظ سلامتی در حین ورزش بسیار اهمیت دارد. مت یوگا از تماس مستقیم بدن با سطح زمین جلوگیری می کند و از آسیب دیدن اندام های بدن در هنگام برخورد با زمین جلوگیری می کند.
فرقی ندارد که شما یک حرفه ای باشید یا یک مبتدی. در هر صورت باید از مت یوگا استفاده کنید تا بتوانید سطح عملکرد ورزشی تان را ارتقا دهید. همچنین باید به این موضوع دقت داشته باشید که در ورزش یوگا، باید بهداشت و نظافت را رعایت کنید. اگر در باشگاه ورزشی، یوگا انجام می دهید، حتما باید از مت استفاده کنید؛ چرا که این مت از تماس مستقیم پوست بدن شما با زمین جلوگیری می کند و این گونه سلامت پوست و موی شما در باشگاه حفظ می شود. بنابراین استفاده از مت یوگا جزو یکی از ضروریات در این ورزش به حساب می آید.

آموزش یوگا به زبان ساده

آموزش یوگا

تا به اینجا در خصوص جزئیات ورزش یوگا با شما صحبت کردیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دادیم. در این بخش شما را با چند نمونه از حرکات یوگا آشنا کردیم و گفتیم که استفاده از مت یوگا، برای انجام تمرینات چه اهمیتی دارد. حالا بهترین فرصت است تا یک اشاره کوچک و کلی به نحوه انجام ورزش یوگا داشته باشیم و سبک و نحوه انجام این ورزش را برای افراد مبتدی و علاقه مند به یوگا توضیح دهیم.
برای اینکه ورزش یوگا را شروع کنید در اولین قدم مت یوگا را پهن کنید و یک بطری آب کنارتان بگذارید. بهتر است تا قبل از شروع ورزش یوگا، به اندازه کافی آب بخورید. حالا باید با تمرکز عمیق بر روی تنفستان، تمرینات را شروع کنید. شما باید در تک تکِ ثانیه هایی که یوگا انجام می دهید، کنترل بسیار مناسبی بر روی تنفس و کیفیت تنفستان داشته باشید.
فراموش نکنید که یک اصل مهم در انجام یوگا، کنترل و کیفیت تنفس است. حالا که حسابی تنفس هایتان را کنترل کردید و بر روی کیفیت آن تمرکز کردید، بهترین زمان برای شروع ورزش یوگا است. شما می توانید تمرینات یوگا را به صورت آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی ببینید و آنها را انجام دهید. این بهترین راه برای انجام یوگا در خانه و در این شرایط شیوع ویروس کرونا است.
سعی کنید هنگام انجام حرکات یوگا، موزیک های بی کلام و با ریتم ملایم پلی کنید. این موزیک ها می توانند به آرامش جسم و روح شما کمک زیادی کنند. حتما به نحوه انجام تمرینات و حرکات یوگا دقت داشته باشید و سعی کنید آنها را کاملا صحیح انجام دهید. بیش از هر چیز دیگری، نحوه انجام حرکات آن هم به طور صحیح اهمیت دارد. در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که اگر تمرینات یوگا را به درستی انجام ندهید و یا دقت کافی برای یادگیری و آموزش این حرکات را نداشته باشید، ممکن است به بدن شما آسیب برسد. پس حتما با دقت و تمرکز بالا این تمرینات را انجام دهید و از آن لذت ببرید.

ثبت نظرات
نظرات