16 نکته در تزیین اتاق کودک که باید در نظر بگیرید

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
وقتی صحبت از ایجاد هارمونی در خانه به میان می‌آید همه اتاق‌ها از آشپزخانه و اتاق نشیمن گرفته تا حمام و اتاق کودک باید در دکوراسیون، انسجام طرح و سبک داشته باشد. بنابراین تزیین اتاق کودک نیز باید با توجه به طراحی داخلی خانه انجام شود و شامل انتخاب رنگ دیوارها، سبک دکوراسیون اتاق کودک می‌شود.
تزیین اتاق کودک
 نکات مهم در تزیین اتاق کودک
1. از قبل برای فضا و دکوراسیون برنامه ریزی کنید
2. قبل از هر چیز برای خودتان فضایی ایجاد کنید
3. با کمد لباس شروع کنید
4. تم اتاق را انتخاب کنید
5. دکوراسیون مرتبط با تزیین اتاق کودک را از هر جایی خرید نکنید
6. نقطه کانونی اتاق را پیدا کنید
7. فضای ذخیره سازی و طبقه بندی
8. مبلمان دوگانه انتخاب کنید
9. یک ست میز و صندلی خریداری کنید
10. سقف را فراموش نکنید
11. استفاده از رنگ‌های خنثی
12. طرح‌های چاپی را فراموش نکنید
13. یک تخت شیری و کرم رنگ بهترین گزینه است 
14. مکانی برای مطالعه ایجاد کنید
15. تخت خواب یکی از مهم‌ترین اجزای دکوراسیون اتاق کودک است
16. به مخفیگاه نیاز داریم
در پایان ...
نظر کودک را جویا شوید

 نکات مهم در تزیین اتاق کودک

تزیین اتاق کودک یک تجربه‌ بسیار متفاوت برای هر خانواده است. دکوراسیون و مبلمان‌های کوچک و فانتزی و همچنین رنگ‌های شاد و زنده همگی فریبنده هستند. اما وقتی صحبت از ایجاد هارمونی در خانه به میان می‌آید همه اتاق‌ها از آشپزخانه و اتاق نشیمن گرفته تا حمام و اتاق کودک باید در دکوراسیون، انسجام طرح و سبک داشته باشد. اگرچه ممکن است به نظر غیرممکن باشد که بتوان سبک خانه خود را با فضایی که فرزندانتان بیشتر وقت خود را در آن سپری می‌کنند، هماهنگ کرد، تولیدکنندگان و طراحان داخلی ترفندهای هوشمندانه زیادی را پیش بینی کرده‌اند که بتوان این کار را به بهترین نحو ممکن انجام داد. 

1. از قبل برای فضا و دکوراسیون برنامه ریزی کنید

گام اول ارزیابی قطعاتی است که در حال حاضر دارید، ممکن است بتوانید آنها را تغییر دهید. تعیین کنید که چه نوع دکوراسیون و مبلمانی باید تهیه کنید و چه نوع پلان کف ممکن است برای فضایی که با آن کار می کنید بهتر عمل کند. قبل از انجام هر کاری با پلان زمین بازی شروع کنید، سپس مطمئن شوید که فضای کافی برای دیگر وسایل باقی مانده است.

2. قبل از هر چیز برای خودتان فضایی ایجاد کنید

تزیینات اتاق کودک

اتاق بچه‌ها باید در امتداد بقیه خانه شما باشد. شما زمان زیادی را در این اتاق سپری خواهید کرد (برای بازی، مطالعه یا حتی استراحت در حین چرت زدن آن‌ها) مهم است که فضایی را بسازید که برای بزرگسالان نیز کاربردی باشد. با یک صندلی راحتی، مبل راحتی یا یک نیمکت به عرض پنجره یک گوشه راحت ایجاد کنید. این گوشه دنج هم برای کودک و هم برای شما کاربردی است. از این به بعد وقتی که آنجا هستید، صندلی‌ها را از اتاق غذاخوری بیرون نکشید یا روی زمین ننشینید.

3. با کمد لباس شروع کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید تزیین اتاق کودک راً از کجا شروع کنید، اول از همه، به فکر پیدا کردن یک کمد بزرگ برای نگه داشتن تمام لباس‌های کودک باشید. طراحان داخلی توصیه می‌کنند که این فضای ذخیره‌سازی خوبی را بدون اینکه فضای بصری زیادی بگیرد تامین کنید. یک کمد از چوب طبیعی یا رنگ روشن انتخاب کنید. می‌توانید کمد جدیدی بخرید، یا یک تکه مبلمان بزرگسال را تغییر داده و رنگ آمیزی کنید.

4. تم اتاق را انتخاب کنید

طراحی اتاق کودک

برای کودکانی که علایق خاص سرگرم کننده‌ای دارند، پیدا کردن یک موضوع می‌تواند هم کودک شما را هیجان زده کند و هم فضا را منسجم نگه دارد. طرح رنگی را انتخاب کنید که برای بقیه خانه شما نیز مناسب باشد تا اتاق با طراحی کلی شما ترکیب شود. حتی اگر تم در اصل با دکوراسیون شما مطابقت نداشته باشد، ترکیب موضوع آن در رنگ‌های مناسب باعث می‌شود همه چیز تمیز و حساب شده به نظر برسد.

5. دکوراسیون مرتبط با تزیین اتاق کودک را از هر جایی خرید نکنید

فقط به این دلیل که در حال خرید مبلمان و دکوراسیون برای اتاق کودک هستید، به این معنی نیست که باید سبک یا حساسیت طراحی خود را کنار بگذارید. تخت خواب، کمد و میز را از فروشگاه‌های تخصصی و نام آشنا تهیه کنید، این نسخه شامل رو تختی و کف پوش و دیوارپوش نیز می‌باشد. 

6. نقطه کانونی اتاق را پیدا کنید

دکوراسیون اتاق کودک

فقط به این دلیل که شما در حال تزیین اتاق کودک هستید به این معنی نیست که قرار است قوانین طراحی داخلی تغییر کنند. یک نقطه کانونی برای اتاق در نظر بگیرید. ملاک انتخاب را اندازه بگذارید و قطعه‌ای از دکوراسیون را انتخاب کنید که جلب توجه کند. به عنوان مثال، تخت یا چراغ آویز بزرگ، می‌تواند برای بقیه اجزای اتاق تصمیم گیری کند.

7. فضای ذخیره سازی و طبقه بندی

شلف و طاقچه‌های کتاب را می‌توان به اندازه کافی پایین آویزان کرد تا کودک بدون اشغال فضای زیادی به وسایل خود دسترسی داشته باشند. شلف‌های دیواری نیز فضای مناسبی برای نگهداری وسایل و اسباب بازی‌ها هستند. 
قفسه‌های بالاتر را می‌توانید برای نگهداری اشیاء با ارزش‌تر که ترجیح می‌دهید دور از دسترس کودکانتان نگه دارید، استفاده کرد، در حالی که قفسه‌های پایین‌تر برای اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌ها مناسب هستند. 

8. مبلمان دوگانه انتخاب کنید

دیزاین اتاق کودک

از اثاثیه دارای تاریخ انقضا چشم پوشی کنید. بیشترین بهره را از مبلمان خود ببرید. دوام هر مبلمانی را که خریداری می‌کنید در نظر بگیرید. از خود بپرسید که آیا این اقلام کیفیت و عملکرد خود را حداقل تا پنج سال حفظ می‌کنند؟ به عنوان مثال، برای کودک میز و تختی بخرید که تبدیل به میز و تخت نوجوان شود و یا هنگام خرید تخت، رشد کودک را نیز در نظر بگیرید.

9. یک ست میز و صندلی خریداری کنید

هنگام تزیین اتاق کودک، اگر فضا اجازه می‌دهد، یک ست میز کوچک با صندلی‌ با رنگ‌های زنده اضافه کنید تا رنگ‌آمیزی را به اتاق بیاورید و در عین حال به کودکان خود اجازه دهید جایی داشته باشند که کاملاً متعلق به خودشان باشد. آنها می‌توانند از آن برای معاشرت با خواهر و برادر و دوستان، بازی، رنگ آمیزی یا حتی نشستن برای خوردن میان وعده استفاده کنند. این یک فضای اختصاصی برای کودک شما است، از جمله بزرگترین مزیت‌های آن این است که  مکانی مفید برای دور نگه داشتن اسباب بازی‌ها و به هم ریختگی میز ناهارخوری خانه است.

10. سقف را فراموش نکنید

سقف اتاق کودک

در تزیین اتاق کودک نیاز به خلاقیت دارید. اگر  نمی خواهید که دیوارها را با کاغذ دیواری مخصوص کودکان بپوشانید، آن را به سقف ببرید. به عنوان مثال یک سقف پر ستاره به کودک این امکان را می‌دهد که وقتی از روی تختشان به بالا نگاه ‌کنند لذت ببرند. برای داشتن یک طراحی منسجم، الگویی را انتخاب کنید که در طرح رختخواب نیز وجود دارد تا هارمونی و نظم اتاق به هم نخورد. 

11. استفاده از رنگ‌های خنثی

اتاق کودک می‌تواند به سرعت با وسایل هنری، کتاب و اسباب بازی‌های رنگارنگ پر شود. به همین دلیل بهتر است رنگ‌های دیوار را، خنثی و کلاسیک نگه دارید. رنگ‌های روشن برای رنگ آمیزی اتاق کودک مناسب هستند. در عین حال فراموش نکنید که رنگی را که انتخاب می‌کنید دور از رنگ دیوار و دکوراسیون کل خانه نباشد. 

12. طرح‌های چاپی را فراموش نکنید

استیکر اتاق کودک

در تزیین اتاق کودک برای داشتن یک طراحی منحصر به فرد، الگوهای مختلف را در اتاق کودک خود ترکیب کنید. طرح چاپی را انتخاب کنید که دارای الگوهای کوچک و یا طرح  بزرگ و انتزاعی باشد. با خنثی نگه داشتن دیوارها، الگوها بیشتر به چشم می‌آیند. از این طرح‌های چاپی بر روی کمد و در استفاده کنید.
یکی دیگر از راه‌های عالی برای جلوگیری از شلوغی الگوها، استفاده از یک طرح یا رنگ ساده است: یک تا سه رنگ را انتخاب کنید، سپس چاپ‌هایی را انتخاب کنید که آن‌ها را بین ملحفه‌ها، فرش‌ها و هنر دیواری ترکیب می‌کند.

13. یک تخت شیری و کرم رنگ بهترین گزینه است 

یکی دیگر از المان‌های اتاق کودک که طراحان داخلی ترجیح می‌دهند آن را خنثی نگه دارند، ملحفه‌هاست. ملحفه‌ها و پتوها باید کاملاً سفید نگه شوند تا به راحتی شسته شوند، می‌توان روبالشی و یک روتختی رنگی و طرح دار برای بافت بصری اضافه کرد. برای روتختی، ملحفه، روبالشی و کوسن‌های تخت چند نوع پارچه مختلف را انتخاب کنید تا رنگ‌های سفید با هم ترکیب نشوند و ملحفه را با الگوهایی برای جذابیت بصری بپوشانید.

14. مکانی برای مطالعه ایجاد کنید

دکور اتاق بچه

بچه های بزرگتر و نوجوانان به فضایی برای انجام تکالیف خود نیاز دارند. یک منطقه مطالعه اختصاصی می‌تواند نشستن و تمرکز را آسان‌تر کند. رنگ‌های روشن راهی عالی برای زیبا کردن طرح و ایجاد شور و شوق در فضا هستند، در حالی که تزیین اتاق کودک با رنگ‌های خنثی و ملایم پس‌زمینه‌ای آرام برای ذهنی شفاف ایجاد می‌کنند. ضمنا نورپردازی را فراموش نکنید، حتی یک چراغ مطالعه ساده نیز گوشه اتاق را روشن می‌کند و به کودکان شما کمک می‌کند در زمان مطالعه هوشیار باشند. اگر به جای خرید میز آماده آن را سفارش می‌دهید، تم اتاق را فراموش نکنید و از آن بهره ببرید. در سفارش خود به کشو، کمد نیز فکر کنید. کودکان وسایل زیادی دارند، به همین ترتیب به فضای ذخیره سازی بیشتری نیز نیاز دارند. 

15. تخت خواب یکی از مهم‌ترین اجزای دکوراسیون اتاق کودک است

هر اتاق کودک نیاز به یک تخت خواب عالی دارد که راحت و متناسب با اندازه فضا باشد. کودکان از بدو تولد تا ده سالگی بیش از نیمی از عمر خود را در خواب به سر می‌برند. می‌توانید به جای رفتن به تخت کودک در هنگام انتقال از تخت کودک، یک تخت دو نفره بخرید. اگر این ایده را نمی‌پسندید و دوست دارید تخت اتاق کودک متفاوت باشد، از بین طراحی‌های جدید انتخاب کنید، تخت‌هایی به فرم ماشین، کشتی و سفینه و ... همیشه برای کودکان ایده‌های جذابی هستند. در صورتی که کمبود فضا دارید، از ترکیب کمد و تخت‌هایی استفاده کنید که تخت در ارتفاع نصب شده و زیر آن کشو و کمد تعبیه شده است. در اتاق‌های مشترک تخت‌های دو طبقه در فضا صرفه جویی می‌کنند. 

16. به مخفیگاه نیاز داریم

چیدمان اتاق کودک

حتی در بزرگسالی، چیزی در مورد یک مخفیگاه شخصی برای بازی و گوشه‌ای برای مطالعه هنوز جادویی به نظر می‌رسد. هر بار که کودک شما فضای خاصی برای بازی می‌خواهد، به‌جای بیرون آوردن پتوهای اضافی از کمد گوشه‌ای ایجاد کنید که بتواند همیشه ثابت بماند. طرحی را بخرید که قبلاً ساخته شده یا خودتان آن را انجام دهید. از بین اشکال و اندازه‌های مختلف متناسب انتخاب کنید. می‌توانید با هر بودجه ای که دارید برای تزیین اتاق کودک اقدام کنید. چادرهای کوچک مسافرتی، خانه‌های سرخپوستی، اتاقک‌های کوچک پیش ساخته هر یک می‌توانند ساعت‌ها کودک شما را به خود مشغول کنند. 

در پایان ...
نظر کودک را جویا شوید

کلید طراحی فضایی که این تعادل را پیدا کند، این است که به فرزندان خود اجازه دهید بخشی از این فرآیند باشند. برای تزیین اتاق کودک، طبق نظر او پیش بروید، ظاهر را به او بسپارید، سپس مبلمانی انتخاب کنید که ماندگار باشند، در واقع در عین بها دادن به خواسته او، اجزای دکوراسیون را طوری انتخاب کنید که بین سبک و کاربرد تعادل برقرار باشد. برای این کار ایده‌هایی را که در ذهن دارید یا در فضای مجازی می‌بینید با بچه‌هایتان به اشتراک بگذارید و عکس‌العمل آن‌ها را ببینید. ایده‌هایی را بیابید که به شما کمک ‌کند فضای مناسبی برای زندگی، بازی و رشد خانواده خود ایجاد کنید. با الهام گرفتن با هم، فرزندان شما می‌توانند ایده‌هایی را انتخاب کنند که به اندازه شما دوست دارند. در نهایت با توجه به نکات بالا، مراحل تزیین اتاق کودک درست مانند نتیجه نهایی جذاب و به یاد ماندنی خواهد بود. 
ثبت نظرات
نظرات