طرز تهیه کباب کوبیده لذیذ ایرانی

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی کباب کوبیده است. طعم لذیذ این غذا نه تنها در بین ایرانیان، بلکه در بین سایر افراد جهان و در سطح بین المللی محبوب و پسندیده می باشد. تصور عموم بر این است که طرز تهیه کباب کوبیده بسیار سخت و دشوار است؛ ولی با رعایت یکسری نکات نتیجه مطلوبی بدست خواهید آورد
طرز تهیه کباب کوبیده
یکی از محبوب ترین و اصلی ترین غذاهای ایرانی کباب کوبیده است. طعم لذیذ این غذا نه تنها در بین ما ایرانیان، بلکه میان سایر  افراد جهان و در سطح بین المللی، محبوب و پسندیده می باشد. تصور عموم بر این است که طرز تهیه کباب کوبیده بسیار سخت و دشوار است؛ اما واقعیت این است که اگر یکسری نکات را با دقت انجام دهیم این تصور به هیچ عنوان صحیح نیست.
 اصلی ترین ماده تشکیل دهنده ی کباب کوبیده گوشت گاو یا گوسفندی است و معمولا در کنار برنجی که از دیرباز به آن پلو گفته می شود، سرو می گردد. بر اساس اسناد موجود از تاریخ نویسانی چون اعتمادالسلطنه اولین کباب ها به زمان ناصرالدین شاه بر می گردد. این کباب از غذاهای محبوب ناصرالدین شاه بوده به همین دلیل از دیدگاه آشپزان شاه جایگاه ویژه ای در بین سایر غذاها داشته است. 
قصد داریم در این مطلب به طرز تهیه کباب کوبیده بپردازیم؛ پس  با ما همراه باشید تا به بررسی خوشمزه ترین غذا که در واقع نماد ملی ما ایرانیان است، بپردازیم.
پیش از بیان طرز تهیه کباب کوبیده بهتر است مواد لازم برای تهیه آن را با هم مرور کنیم.

مواد لازم برای کباب کوبیده

مواد لازم برای کباب کوبیده

1. گوشت: که بهتر است ترکیب راسته ی گوساله و قلوه گاه گوسفند باشد. مطلوب است که از 500 گرم راسته ی گوساله و 500 گرم قلوه گاه گوسفند را چرخ کرده و با هم مخلوط کنید.
2. پیاز : 500 گرم 
3. زعفران دم کرده 1.5 قاشق 
4. فلفل سیاه و قرمز و نمک : به میزان دلخواه
5. گوجه فرنگی : 5 عدد 
6. سیخ کباب کوبیده و سیخ مناسب گوجه فرنگی 
7. زغال، منقل یا کباب پز گازی 

طرز تهیه کباب کوبیده لذیذ 

طرز تهیه کوبیده

دقت کردن به نکاتی که در ذیل عنوان خواهد شد سبب تهیه کباب کوبیده ای خوش طعم و لذیذ خواهد شد.
طلایی ترین نکته در طرز تهیه کباب کوبیده آماده سازی گوشت چرخ کرده می باشد.
 توصیه می شود در مرحله اول در طرز تهیه کباب کوبیده از گوشت گوسفندی یا ترکیب گوشت گوساله و گوسفندی استفاده کنید سعی کنید از قسمت های چربی دار گوشت در تهیه کباب کوبیده استفاده کنید این کار باعث می شود گوشت انسجام بیشتری داشته باشد و در نهایت به خوشمزه تر شدن کباب شما کمک شایانی خواهد کرد. بعد از انتخاب گوشت مورد نظر نوبت به مرحله چرخ کردن می رسد گوشت را تکه تکه کرده و سپس در چرخ گوشت یکبار با دنده ی درشت و بار دیگر با دنده ریز چرخ کنید این کار باعث می شود انسجام گوشت شما زیاد شود و در هنگام به سیخ کشیدن نریزد. (بهتر است گوشت به صورت گرم چرخ نشود و آن را ابتدا در فریزر قرار دهید تا یخ بزند و همچنین اگر گوشت  حاوی میکروارگانیسم هاست در دمای پایین فریزر از بین بروند از طرفی گوشت فریز شده با سرعت بیشتری چرخ می شودو انسجام بیشتری خواهد داشت.)

مرحله دوم در طرز تهیه کباب کوبیده

پیاز ها را پوست کنده و بشویید و با رنده ریز یا به کمک گوشت کوب برقی پوره کنید. سپس به طور کامل آب آن را بگیرید و کنار بگذارید. آب پیاز را دور نریزید زیرا در مراحل بعدی طبخ به آن نیاز دارید. 

مرحله سوم در طرز تهیه کباب کوبیده

در این مرحله باید مخلوط پیاز و گوشت را مزه دار کنیم ابتدا زعفران را اضافه کرده و کمی مخلوط کنید سپس نمک و فلفل سیاه  و قرمز را افزوده و حسابی ورز بدهید این کار از ریختن گوشت در هنگام به سیخ کشیدن ممانعت به عمل می آورد و در نتیجه انجام درست این مرحله بسیار مهم می باشد. 

مرحله چهارم در طرز تهیه کباب کوبیده

طرز تهیه کباب کوبیده حرفه ای

در این مرحله باید مخلوط گوشتی آماده شده را استراحت دهیم؛ به این منظور مخلوط را در ظرفی ریخته و روی آن سلفون کشیده و حداقل برای دو ساعت در یخچال قرار می دهیم تا مزه ها با هم مخلوط شوند و به اصطلاح بیات شود. پس از سپری شدن زمان مورد نظر آن را از یخچال خارج کرده و به مدت 15 دقیقه دیگر ورز می دهیم تا مخلوط گوشتی در حداکثر انسجام، قرار گیرد. توجه داشته باشید ورز دادن زیاد گوشت سبب افزایش تراکم و نرمی گوشت خواهد شد. 

مرحله پنجم : سیخ کشیدن مرحله حساس در طرز تهیه کباب کوبیده

 ابتدا دست خود را با آب پیازی که نگه داشته بودیم مرطوب می کنیم سپس یک مشت از مایع کباب برداشته و از قسمت فوقانی سیخ مخصوص کباب کوبیده فشار می دهیم تا سطح قابل قبولی از سیخ پوشیده شود (بهتر است وزن و سهم هر سیخ تقریبا 75 تا 120 گرم باشد) در پایان  به کمک انگشتان خود روی آن پستی و بلندی ایجاد کنید  این پستی و بلندی ها سبب می شوند که قسمت داخلی کباب ها نیز پخته شود و در واقع مغز پخت شوند. بعد از اینکه تمام کباب ها را به سیخ کشیدید باید آتش را برپا کنید؛ در صورتی که عجله ای ندارید سیخ ها را یک ساعت در یخچال قرار دهید این عمل از ریختن کبابها جلوگیری خواهد کرد.

مرحله ششم آماده سازی آتش و منقل 

زغال ها را در منقل بریزید و روشن کنید ابتدا با سرعت باد بزنید که همه زغال ها داغ و گداخته شوند وقتی زغال ها به طور کامل قرمز شدند، سرعت باد زدن را کاهش دهید تا شعله فروکش کند سپس سیخ ها را روی منقل بچینید و به آرامی باد بزنید تا گوشت خودش را بگیرد. توجه داشته باشید مرتب سیخ ها را بچرخانید تا گوشت از سیخ جدا نشود وقتی کباب کمی خودش را گرفت دیگر نیازی به ادامه باد زدن نیست و صبر کنید تا کباب ها به آرامی مغز پخت شوند. در کنار آنها گوجه را نیز نمک بزنید و به آرامی کباب کنید در انتها نانی را روی سینی قرار داده و کباب ها را داخل نان از سیخ خارج کنید تا هنگام پخت کباب های شما سرد نشوند. خاطر نشان می گردد که اگر از کباب پز گازی برای پخت کباب استفاده می کنید بهتر است ابتدا شعله را زیاد کرده تا کباب خودش را بگیرد و پس این مرحله شعله را کم کرده و به صورت آرام سیخ ها را پشت و رو کنید.
در ادامه کبابها روی برنج یا نان منتقل کنید تا چربی کباب لذیذ شما به آنها منتقل و طعم غذای شما چندین برابر گردد.

 فوت کوزه گری طرز تهیه کباب کوبیده

تهیه کباب کوبیده

اگر در غذای ایرانی کباب کوبیده یکسری نکات مهم را رعایت کنید تهیه کباب کوبیده به کاری بسیار آسان تبدیل می شود. 
1.گوشت بدون چربی یا دارای چربی زیاد کباب شما را خراب خواهد کرد  لذا سعی کنید از گوشتی با میزان چربی مناسب استفاده کنید و همچنین سعی کنید گوشت را دو الی سه  بار به خوبی چرخ کنید تا انسجام آن زیاد شود.
2. برخی از افراد به جای زعفران از زردچوبه استفاده می کنند توصیه می شود از این کار اکیدا خودداری کنید چرا که افزودن زردچوبه به کباب عطر واقعی کباب اصیل  ایرانی را از آن می گیرد.
3. آب پیاز کیفیت کباب را تنزل می بخشد سعی کنید پس از رنده کردن آن آب اضافی را کاملا بگیرید. 
4. اضافه کردن نان خشک یا جوش شیرین کاری اشتباه است که برخی آن را به طرز تهیه کباب کوبیده اضافه کرده اند؛ افزودن این مواد سبب مزه ی ناخوشایند کباب می شود جوش شیرین تلخ مزه است و همانطور که اطلاع داده شد طعم کباب را بسیار بد خواهد کرد. نان خشک نیز سبب از بین رفتن رطوبت کباب و خشک شدن آن می شود. 
سیخ های آماده را در یخچال قرار دهید این عمل از ریخته شدن  و جدا شدن گوشت در حین پخت جلوگیری می نماید. 
5. سعی کنید فاصله ی کباب ها از روی شعله آتش کم و زیاد نباشد چرا که در این صورت یکی از کباب ها می سوزد در حالی که دیگری هنوز نپخته است.
6. جهت ممانعت از وا نرفتن گوشت، سیخ ها را در یخچال قرار دهید و همچنین پیش از به سیخ کشیدن گوشت ها سیخ  را با آب مرطوب نمایید. 
در انتها خاطر نشان می گردد که مدت زمان تقریبی برای تهیه ی مواد اولیه کباب کوبیده ۲ ساعت بوده 
و همچنین صرف تقریبا نیم ساعت برای پخت آن ضروری است  این غذا در هر دو وعده نهار و شام قابل سرو می باشد.
7.  اگر تمام نکات فوق را به خوبی رعایت کردید ولی از ریختن کباب ها دلهره دارید بهتر است یک تخم مرغ را به مایع کباب خود اضافه کنید. در این صورت مطمئن باشید که کباب شما به هیچ عنوان نمی ریزد.

سخن آخر 

آموزش کباب کوبیده

یکی از بی نظیرترین غذاهای جهانی کباب کوبیده ما ایرانیان است که در سطح جهانی طرفداران زیادی دارد. تمام مراحلی که بایستی در  طرز تهیه کباب کوبیده رعایت شود در طعم و مزه این غذای اصیل مهم است. یافتن بهترین رستوران ها که  دارای کباب های خوشمزه باشد کاری بس دشوار و وقت گیر است. راه حل ما برای این مشکل، مراجعه  به سایت https://benkoy.com/  می باشد تا بهترین رستوران های سنتی و مدرن را به راحتی با هم مقایسه کنید و از بین آنها یکی از درخور ترین رستورانها را جهت گذراندن ساعاتی خوش با عزیزان خود انتخاب کنید؛ همچنین می توانید با مراجعه به این سایت، بهترین کافی شاپ ها، شیرینی فروشی ها و یا سالن های زیبایی و ... را پیدا کرده و بهترین مقایسه را در این زمینه داشته باشید.
ثبت نظرات
نظرات