چگونه به یک فروشنده موفق تبدیل شویم؟

کسب و کار
به اشتراک بگذارید:  
فروشندگی دنیای گسترده و پرفراز و نشیبی دارد. برای اینکه به یک فروشنده موفق تبدیل شوید، باید مهارت های فروشندگی را در خود تقویت کنید. اگر می خواهید با این مهارت ها و تکنیک ها آشنا شوید، با بنکوی باشید در این بخش به معرفی یک سری نکات طلایی و تکنیک های فروشندگی پرداختیم.
فروشنده موفق

فروشنده موفق چه کسی است؟

فروشنده موفق به چه کسی می گویند؟ آیا می دانید یک فروشنده حرفه ای و موفق چه ویژگی هایی دارد؟ بسیاری از افراد گمان می کنند فروشنده ای موفق است که تحصیلات عالیه داشته باشد. و یا سابقه کاری اش طولانی باشد. اما در حقیقت هیچ یک از این دلایل باعث نمی شود تا یک فروشنده به موفقیت برسد. برای اینکه به موفقیت در فروش برسید، باید به یک سری مهارت ها و تکنیک های خاص دست پیدا کنید. آیا می دانید منظور از این مهارت ها چیست؟
به طور کلی برای موفقیت در فروش باید به سه نکته کلیدی و مهم توجه کنید: 
1) دانش و اطلاعات کافی از کالا 
2) اشتیاق و علاقه به فروش 
3) معرفی و ارائه حرفه ای و درست محصول به مشتری.
در صورتی که به این سه نکته مهم و کلیدی توجه داشته باشید، در فروش موفق می شوید. بنابراین فروشنده موفق کسی است که به خوبی با مهارت ها و تکنیک های فروش آشنایی داشته باشد. البته باید بگوییم ممکن است تحصیلات مربوطه و یا سابقه کاری بالا، در موفقیت تاثیرگذار باشند، اما رُکن اصلی کار نیستند.

آشنایی با سه نکته مهم و کلیدی برای فروش موفق

نکات کلیدی فروشنده موفق

همانطور که در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم، فروش موفق به سه عامل مهم و اساسی بستگی دارد. هر فروشنده ای که مهارت کافی برای رسیدن به این سه عامل مهم را به دست بیاورد، به یک فروشنده موفق تبدیل می شود. در ادامه این سه عامل را به طور دقیق بررسی می کنیم.

1. دانش و اطلاعات کافی از کالا

یکی از مهمترین ویژگی های یک فروشنده موفق این است که در خصوص کالا و خدماتی که ارائه می دهد، اطلاعات کافی داشته باشد. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا یک فروشنده زمانی می تواند متوجه قصد و منظور مشتریان خود شود که از کالا و یا خدمات خود اطلاعات کافی داشته باشد. در هر صورت می دانید که فروشنده باید اطلاعات مفیدی را در اختیار مشتریان خود قرار دهد. بنابراین دانش و اطلاعات کافی از کالا یا خدمات یکی از اصلی ترین و طلایی ترین نکاتی است که یک فروشنده باید آن را رعایت کند.

2. اشتیاق و علاقه به فروش

از دیگر نکات و موارد مهمی که یک فروشنده موفق باید آن را داشته باشد، اشتیاق و علاقه به فروش است. قطعا ذوق و علاقه به هر کاری باعث می شود تا افراد در جهت پیشرفت در آن قدم بردارند. کسانی که به فروشندگی علاقه ای ندارند، نمی توانند در کار خود موفق شوند. زیرا بدون داشتن علاقه، مسیر موفقیت، یک مسیر سخت و طاقت فرسا به نظر می رسد. در هر صورت می دانید که در مسیر انجام هر کاری، فراز و نشیب های زیادی وجود دارد. بنابراین باید علاقه به فروشندگی در وجود شما باشد تا بتوانید با کمک این علاقه به یک فروشنده موفق تبدیل شوید.

3. معرفی و ارائه حرفه ای و درست محصول به مشتری

زمانی که یک فروشنده به دو ویژگی بالا مسلط باشد، می تواند به خوبی محصولات و یا خدمات مورد نظر را به خوبی به مشتریان خود ارائه دهد. قطعا دانش و اطلاعات کافی در مورد کالا و یا خدمات می تواند در این مرحله به فروشنده کمک کند تا اطلاعات درستی را در اختیار مشتریان خود قرار دهد. زمانی که یک محصول یا یک کالا به خوبی به مشتری معرفی شود، قطعا مشتری با دید باز نسبت به خرید اقدام می کند و هیچگاه در تصمیم گیری اش دچار تردید و یا پشیمانی نمی شود. یک فروشنده موفق قادر است تا مشتری خود را به خوبی راهنمایی کند و اطلاعات درستی در خصوص محصولات و یا خدمات خود به مشتری ارائه دهد.

فروشنده موفق باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

خصوصیات فروشنده موفق

حال که با سه رُکن اصلی و مهم برای فروشندگی آشنا شدید، بهتر است تا به بررسی این موضوع بپردازیم که یک فروشنده موفق باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

با وجدان باشد

همانطور که می دانید دست بالای دست بسیار زیاد است. به همین علت باید بگوییم فروشنده ای موفق است که وجدان کاری داشته باشد. معمولا مشتریان به دنبال خرید و عقد قرارداد با فروشنده هایی هستند که در خصوص فروش محصولات خود با وجدان باشند. داشتن وجدان کاری یکی از اصلی ترین و مهمترین ویژگی های یک فروشنده حرفه ای است چرا که باعث جلب اعتماد مشتری می شود. این فروشنده ها حتی گران ترین اجناس و محصولات خود را به راحتی به مشتریان خود می فروشند. زیرا به دنبال وجدان کاری که دارند، اعتماد مشتریان را جلب کرده اند و مشتری به خوبی می داند که قیمت بالای اجناس، به دلیل کیفیت بالای آن است؛ نه سود بیشتر فروشنده.

با ادب باشد

اکثر مشتریان گرایش زیادی به خرید از فروشنده های با ادب دارند. فروشنده موفق فروشنده ای است که ادب داشته باشد و برای وقت و کلام مشتری احترام قائل شود. این یکی از مهمترین ویژگی های یک فروشنده با اخلاق و محترم است.

زیرک باشد

از دیگر خصوصیات فروشندگان موفق، زیرک بودن آنهاست. یک فروشنده حرفه ای و موفق باید زیرک باشد و در صورتی که با برخورد منفی مشتری روبرو شد، بداند که باید چگونه رفتار کند. خلاقیت در فروش و همچنین برخورد هوشمندانه در مواجه شدن با رفتار منفی مشتری می تواند جزو زیرک بودن فروشنده به حساب بیاید. یک فروشنده باید در رفتار با مشتری کاملا زیرکانه رفتار کند.

از مشتری سوال بپرسد

یکی دیگر از ویژگی های فروشنده موفق در بازاریابی این است که حتما از مشتری سوال بپرسد تا متوجه قصد و منظور مشتری شود. البته در سوال پرسیدن از مشتری باید به یک سری نکات و موارد مهم توجه کرد. اولین و مهمترین نکته این است که سوالات منطقی و به جا از مشتری پرسیده شود. پرسیدن سوال های متعدد و بی ربط می تواند مشتری را به برقراری تعامل با فروشنده مشتاق کند. بهتر است پرسش و پاسخ به گونه ای هوشمندانه و هدف دار باشد. تا فروشنده به خوبی متوجه قصد و منظور مشتری شود. این یکی دیگر از رموز موفقیت در فروشندگی است.

تکنیک هایی برای تبدیل شدن به یک فروشنده موفق

تکنیک های فروشنده موفق

برای اینکه به یک فروشنده موفق تبدیل شوید، لازم است تا یک سری تکنیک های به خصوص را برای موفقیت خود به کار بگیرید. این تکنیک های می توانند تاثیرات مثبتی بر رونق کسب و کار شما و بالا رفتن میزان فروشتان داشته باشد. بنابراین شما با به کار گیری این تکنیک ها، با یک تیر چند نشان می زنید. در ادامه این تکنیک ها را برایتان عنوان خواهیم کرد.

شفاف صحبت کنید

یکی از اصلی ترین و مهمترین تکنیک هایی که شما باید در برخورد با مشتری به کار بگیرید، شفاف صحبت کردن است. بهتر است تا کلام خود را بدون هیچ حاشیه و ابهامی برای مشتری عنوان کنید. مشتری زمانی متوجه حرف و منظور شما می شود که بتواند آنها را به درستی درک کند. بنابراین سعی کنید شفاف صحبت کردن را تمرین کرده و به یکی از مهارت های اصلی تان تبدیل کنید.

به جای مشتری تصمیم گیری نکنید

حتما شما هم تا به حال با فروشندگانی برخورد کرده اید که به جای مشتری تصمیم می گیرند. مثلا به مشتری می گویند من اگر به جای شما بودن قطعا گران ترین جنس را انتخاب می کردم. این طرز صحبت کردن با مشتری یکی از زننده ترین نوع برخورد است که یک فروشنده با مشتری خود دارد. یک فروشنده موفق هیچگاه به جای مشتری تصمیم نمی گیرد؛ بلکه سعی می کند تا مشتری را برای تصمیم گیری درست راهنمایی کند.

انرژی مثبت به مشتری القا کنید

اگر می خواهید به یکی دیگر از تکنیک های حرفه ای فروشندگی دست پیدا کنید، سعی کنید به مشتری انرژی مثبت القا کنید. در واقع فروشنده حرفه ای باید در ذهن مشتری تجربه یک خرید عالی و لذت بخش را ثبت کند. برای این کار باید در حین خرید انرژی مثبت به مشتری بدهید. این کار باعث می شود تا مشتری حس خوبی نسبت به خرید از شما پیدا کند. همین موضوع باعث موفقیت در کسب و کار می شود.

زمان را مدیریت کنید

اگر می خواهید در زمان کوتاهی به یک فروشنده موفق تبدیل شوید، باید بتوانید به خوبی زمان را مدیریت کنید. منظور از زمان، همان وقتی است که مشتری به فروشگاه شما مراجعه می کند. قطعا مشتری نمی تواند کل روز را در فروشگاه شما سپری کند. به همین علت شما باید با استفاده از تکنیک های مشتری مداری، در همین زمانی که در اختیار دارید اطلاعات کافی را در اختیار مشتریان خود قرار دهید. فروشندگانی که وقت مشتریان خود را می گیرند، بدون آنکه اطلاعات مفیدی در اختیارشان قرار دهند، قطعا با ریزش مشتری مواجه می شوند. فراموش نکنید تبدیل شدن به یک فروشنده موفق، به تلاش و پشتکار زیادی نیاز دارد.

سخن پایانی

رمز فروشنده موفق

فروشندگی دنیای بسیار گسترده ای دارد. برای اینکه به موفقیت در فروشندگی برسید، باید از تکنیک ها و مهارت های جذب مشتری استفاده کنید. ما در این بخش به معرفی برخی از این تکنیک ها و مهارت های فروشندگی پرداختیم. برای اینکه به یک فروشنده موفق و توانمند تبدیل شوید، باید از یک مهارت های فروشندگی را در خود پرورش دهید و آنها را به خوبی تقویت کنید. در این صورت می توانید از سایر رقبای خود پیشی بگیرید و به موفقیت در کسب و کارتان برسید.