اصول چیدمان منزل

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
چیدمان منزلی که در آن قرار است زندگی کنید باید به شیوه ی درست و اصولی انجام شود. در صورتی بخواهید محیط زندگی و لوازمی که در داخل آن قرار دارند را جایگذاری و چیدمان کنید، باید از روش های گوناگون جهت چیدمان منزل خود استفاده کنید. و تمامی اصول را رعایت نمایید.
چیدمان منزل

 چیدمان منزل باید به چه صورتی باشد:

چیدمان منزلی که در آن قرار است زندگی کنید باید به شیوه ی درست و اصولی انجام شود. در صورتی که بخواهید محیط زندگی و لوازمی که در داخل آن قرار دارند را جایگذاری و چیدمان کنید، باید از روش های گوناگون و اصول اساسی جهت چیدمان منزل  خود استفاده کنید. شاید برای شما این اتفاق بیفتد که بعد از گذشت مدت زمانی به این نتیجه برسید که رنگ مبل ها با پرده ها و یا فرش های شما همخوانی نداشته و باید به طور دیگری انتخاب می کردیم. همین مورد بیانگر این موضوع است که طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل از اصول خاص و مشخصی پیروی می کند. ما در این محتوا شما را با تمامی این اصول و باید ها و نبایدهای چیدمان منزل آشنا می کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.
در ابتدا باید گفت برای طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل تمامی لوازم و اسباب اثاثیه به روش درست و اصولی باید انتخاب شود. در صورت خرید نادرست و غیر اصولی این لوازم ممکن است خیلی زود فرم و دکوراسیون خانه شما را خسته کرده و از انتخاب جزئیات لوازم پشیمان شوید. اصول دکوراسیون منزل و طراحی آن را نباید در ابتدا از خرید مبلمان و لوازم دکوری شروع کنید. فرض بر این داشته باشید که شما یک مبل صورتی خیلی زیبا را خریده اید و وقتی آن را به منزل خود آوردید، بایستی سایر چیدمان منزل را بر اساس رنگ آن انجام دهید. همین موضوع منجر به انتخاب اشتباه های بعدی در طراحی دکوراسیون خانه ی شما می شود.

اولین اصل در چیدمان منزل کدام مورد است؟

چیدمان خانه

یکی از اصول اولیه در چیدمان منزل، اندازه گیری وسیله ی مورد نظر قبل از خرید آن است. متناسب بودن مقیاس و اندازه ی پذیرایی شما با مبلمانی که خریداری می کنید، بسیار مهم است. قبل از این که اقدام به شروع طراحی دکوراسیون اتاق خواب و یا خانه ی خود نمایید، طول و عرض محلی که می خواهید آن جا را دکور کنید را اندازه گیری و متر کنید. در اندازه گیری محیط مورد نظر از متر کردن ارتفاع سقف و سایر مواردی که می تواند سر راه چیدمان لوازم منزل شما قرار بگیرند، مانند ستون ها و راه پله ها و حتی رادیاتور شوفاژ و ...  غافل نشوید. بعد از اندازه گیری فضای داخلی منزل خود، بهتر است یک نقشه ی داخلی و یا نمای کلی از این متراژها داشته باشید، چون این کار در انتخاب های لوازم شما می تواند خیلی کمک کند. این همان کاری است که طراحان داخلی و مهندسان  بر روی نرم افزارهای اتوکد  انجام می دهند، تا فضای کلی را برای قرارگیری انواع مبلمان بر روی نقشه آزمایش کنند. اندازه گیری درست و اصولی به شما این امکان را می دهد تا انتخاب وسایلی از قبیل مبلمان و جلو مبلی ها و پرده ها و ... را درست و به صورت اصولی انجام دهید.  در صورتی که قسمتی از خانه ی شما دارای تورفتگی ها و برآمدگی هایی بود، حتما این مورد را نیز در نقشه ی اندازه گیری خود اعمال کنید تا با در نظر گرفتن آن ها اقدام به خرید و انتخاب وسایل مورد نیاز خود نمایید.

اصل دوم در چیدمان منزل به شکل اصولی چیست؟

مدل چیدمان منزل

دومین مورد در چیدمان منزل به شکل صحیح و اصولی در تعیین استایل کلی از خانه است. در این مرحله باید تصمیم بگیرید که دوست دارید در چه جور خانه ای زندگی کنید، و خانه ی رویایی شما از بچگی که تصور می کردید چه مدل خانه است. تصمیم گیری این بخش، در واقع تعیین کننده ی قدم های بعدی شما برای خرید و انتخاب لوازم منزل شما است. در این مورد هیچ گونه جواب صحیح و اشتباهی وجود ندارد، چرا که این موضوع مربوط به چیدمان منزلی است که شما قصد زندگی و دکوراسیون آن را مطابق با سلیقه ی خود دارید. همه ی انتخاب ها و تصمیم ها در این بخش به سلیقه ی شما مربوط می شود. بعضی ها دوست دارند چیدمان منزل خود را به صورت مدرن انجام دهند، و برخی دیگر به صورت سنتی و یا رسمی و یا آرام و کلاسیک. 
تنها موردی که در تعیین استایل کلی خانه به عنوان یکی از اصول چیدمان منزل رعایت کنید، طراحی استایل مورد نظر شما از لحاظ بصری طبع رنگی است. باید دقت کنید رنگ هایی که انتخاب می کنید یا گرم باشند یا سرد. این مورد در خانواده های پر جمعیت و یا افرادی که خانه اش میزبان مهمانی و جشن ها می باشد و یا فردی که در خانه کار می کند و نیاز به آرامش زیادی دارد، متفاوت است. در کل تعیین استایل کلی از منزل موجب می شود تا خرید های لنگه به لنگه انجام نداده و از خرید هایی که با هم هیچ گونه تناسبی ندارند و کاملا تا به تا هستند جلوگیری به عمل بیاورید.

برای چیدمان منزل به صورت اصولی دست به کار شوید

چیدمان منزل کوچک

بعد از اتمام و گذراندن دو اصل اول چیدمان منزل و گرفتن تصمیمات اولیه برای دریافت خروجی بهتر است در نقشه ی مقیاسی که تهیه کرده اید، با ماژیک رنگی جای مبل ها و سایر لوازم را بر روی کف تعیین کنید. این کار میزان فضای باقیمانده و فاصله ای که بین لوازم برای رفت و آمد باقی می ماند را مشخص می کند. در این نقشه اگر از طرح ایجاد شده خوشتان نیامد، می توانید آن را به راحتی تغییر داده تا به نتیجه ی ایده آل و دلخواه خود برسید. بعد از این که از چیدمان و دکوراسیون دلخواه منزل خود بر روی نقشه ی مقیاس نتیجه گرفتید، نوبت به قدم بعدی، یعنی تعیین کردن میزان بودجه و هزینه است. در تعیین هزینه ها حتما مراحل آماده سازی خانه را نیز باید در نظر داشته باشید، در صورتی که خانه ی شما نیاز به تعویض پارکت و کفپوش داشت، قبل از خرید لوازم منزل اقدام به انجام مراحل آماده سازی نمایید تا بعد از خرید اسباب و اثاثیه دست و پا گیر نشود.
از دیگر اصول مورد نیاز که باید در چیدمان منزل آن را رعایت کرد، تعادل و میانه روی در انتخاب لوازم منزل است. چون در صورت زیاده روی در انتخاب رنگ ها و یا اغراق در این کار، و یا استفاده از  بیش از اندازه از یک طرح خاص، موجب شلوغی و به هم ریختگی دکوراسیون محیط می شوید. این مورد شامل، استفاده از یک طرح  و مدل کلی در همه ی اتاق ها نیز می شود. برای هر اتاق یک طرح جداگانه ای در نظر بگیرد و با توجه به آن طرح اقدام به چیدمان آن اتاق را داشته باشید. از دیگر موارد مهم در چیدمان منزل، کیفیت محصولاتی است که انتخاب می کنید، اصلا خوشایند نیست که بعد از گذشت یک سال، شکل ظاهری اسباب و اثاثیه ی شما مانند لوازم ده سال پیش باشد.
در چیدمان اصولی منزل از شلوغ کردن فضا خودداری کنید و سعی کنید با مد سال های پیش جلو نروید. البته این کار در مورد انتخاب لوازم با مد روز نیز صدق می کند، چرا که احتمال دارد، وسیله ای که امسال مد می باشد و خیلی زیبا به نظر می آید، سال بعد خیلی بد و زشت و از مد افتاده به نظر بیاید. برای همین خاطر در چیدمان منزل به صورت اصولی سعی نکنید زیاد از مد پیروی کنید. 

باید ها و نباید های طراحی دکوراسیون منازل

دکوراسیون منزل

 اگر از شکل های هندسی زیادی در چیدمان منزل خود استفاده کنید، موجب شلوغی بیش از اندازه ی محیط می شوید. اگر قصد استفاده از شکل های هندسی را دارید، سعی کنید یک محدوده ی کوچکی را برای این کار انتخاب کنید تا جلوی این شلوغی را بگیرید. در صورتی که دوست داشته باشید از اشکال هندسی و نظم آن ها در دکوراسیون استفاده کنید، می توانید روی مبل های خود  کوسن های رنگی و با اشکال هندسی قرار دهید. در طراحی دکوراسیون، ساده گرایی از دیگر اصول مهم است.  با استفاده از رنگ های مناسب و مختلف می توانید به خانه روح داده و با همین رنگ ها موجب ایجاد تناسب بین لوازم منزل شد. در این راستا قانون اعداد فرد را فراموش نکنید. این قانون به گونه ای است که باید تمامی لوازم و اشیا به صورت عدد فرد دسته بندی شوند. این کار موجب می شود تا ظاهری جذاب تر و خیلی بهتر و موثرتر از جفت بودن لوازم داشته باشد.
 اصلی ترین هدف این قانون در جلوگیری از خسته کننده شدن و یکنواخت شدن دکوراسیون و چیدمان خانه است. البته این مورد را نیز فراموش نکنید که گاهی اوقات  کم هم زیاد می شود! به این مورد، فضای منفی نیز گفته می شود. این نواحی در فضای خانه بیشتر قسمت سفید دیوارها هستند که به وسیله ی المان های زیادی اشغال می شوند. همیشه سعی کنید اصل سادگی و دوری از شلوغی را از یاد نبرید.  این اصل موجب بزرگتر نشان دادن خانه نیز می شود و برای همین خاطر باید تعادل و میانه روی را در انتخاب های خود داشته باشید. سعی کنید در ابتدا نقطه ی کانونی خانه ی خود را پیدا کرده و بعد اقدام به تزیین اطراف آن نمایید و از رنگ های اصلی در لوازم آن قسمت استفاده کنید. 
اصول چیدمان منزل

ثبت نظرات
نظرات