توضیحاتی در مورد دکوراسیون داخلی منزل

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
دکوراسیون داخلی منزل به معنی چیدمان و آراستن مبلمان و لوازم خانه، و توجه به رنگ بندی آنها می باشد. دکوراسیون داخلی، امروزه نه تنها در منازل، بلکه در ادارات، مغازه‌ها، کلینیک‌ها و سایر مکان های عمومی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ایران، دارای قدمت طولانی در طراحی دکوراسیون است.
دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل چیست؟

دکوراسیون داخلی منزل به معنی چیدمان و آراستن مبلمان و لوازم خانه، و توجه به رنگ بندی آنها می باشد. دکوراسیون داخلی، امروزه نه تنها در منازل، بلکه در ادارات، مغازه‌ها، کلینیک‌ها و سایر مکان های عمومی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دکوراسیون، به معنی هماهنگ سازی عناصر موجود در خانه به بهترین شیوه، برای زیبا نشان دادن خانه می باشد. انجام دکوراسیون داخلی منزل، نیاز به تخصص زیادی دارد. تخصص در زمینه دکوراسیون، به معنی چیدمان لوازم به بهترین شکل و  آگاهی کامل از قوانین ترکیب رنگ می باشد.

دکوراسیون داخلی در ایران

دکوراسیون داخلی ایران

ایران، دارای قدمت طولانی در طراحی دکوراسیون است. قدمت آن به بیش از 4000 سال میرسد. به همین دلیل برای ساخت بابل و تاج محل از معماران ایرانی بهره برده اند.
همانطور که اشاره شد، دکوراسیون داخلی یک دانش محسوب می شود. امروزه، افراد جذب مغازه‌هایی می‌شوند که زیبایی بصری بیشتری در آنها وجود داشته باشد. این مکان ها به نوعی آنها را به صورت ناخودآگاه مجذوب خود میکند. اینجاست که اهمیت دکوراسیون داخلی بیش از پیش مشخص می گردد. حتی در محیط های کاری و ادارات نیز دکوراسیون داخلی موجب ایجاد احساس آرامش و نظم در اداره می گردد. در مکانهای عمومی نیز برای راحتی در رفت و آمد، و حمل و نقل، از اصول و قوانین خاص دکوراسیون استفاده می گردد. طراحی دکوراسیون داخلی منزل و سایر مکان ها، یکی از شاخه های هنر است و مانند سایر هنرها، قوانین و مقررات ویژه خود را دارد که با رعایت آنها می توان زیبایی فوق‌العاده‌ای به محیط اطراف بخشید.
در ادامه انواع دکوراسیون داخلی منزل را با هم مرور می کنیم.

دکوراسیون مدرن

دکوراسیون مدرن

دکوراسیون داخلی منزل به سبک مدرن، ترکیبی از خطوط تیز و یک پالت رنگ ساده است. در این  سبک هنری، فضای دکوراسیون، با استفاده از مواد جدید و امروزی از جمله: فلز، شیشه و فولاد استفاده می گردد.
سادگی، یکی از برجسته ترین مشخصات سبک مدرن می باشد.. از این نظر، اگر می خواهید یک سبک مدرن ایجاد کنید، جایی برای پیچیدگی بیش از حد و لوازم جانبی مجلل و چیدمان منزل وجود ندارد.

دکوراسیون معاصر

دکوراسیون معاصر

دو سبک مدرن و معاصر، اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. مهمترین وجه تمایز بین سبک های طراحی مدرن و معاصر این است که سبک مدرن، که از قرن بیستم شروع شد، حاوی قوانین خاصی است. اما سبک معاصر، دارای اصول و قوانین خاصی برای طراحی و اجرا نمی باشد و بیشتر بر اساس خلاقیت طراح صورت می گیرد، در حالی که سبک مدرن چنین نیست. برای مثال: در سبک معاصر میتوانیم از خطوط منحنی در طراحی دکور منزل استفاده کنیم، در صورتی که در سبک مدرن از خطوط منحنی استفاده نمی گردد.

دکوراسیون مینیمالیسم

دکوراسیون مینیمالیسم

دکوراسیون مینیمالیستی، ابتدا در استرالیا بسیار رایج بود. این سبک، تا حدودی مفاهیم طراحی مدرن را می گیرد و آنها را ساده تر از آنچه که هستند می سازد.
پالت های رنگی این سبک، معمولا دارای ترکیب رنگ های خنثی و تک رنگ هستند. مبلمان در این سبک، ساده و کاربردی است. هیچ چیز در لوازم جانبی یا دکوراسیون بیش از حد جلب توجه نمی کند. سبک مینیمالیستی به طور خلاصه، با خطوط بسیار ساده تعریف می شود.

دکوراسیون صنعتی

دکوراسیون صنعتی

همانطور که از نامش پیداست، سبک صنعتی از انبار یا مناظر شهری الهام گرفته است.
بسیاری از عناصر این سبک از دکوراسیون داخلی منزل، حس ناقص بودن را به انسان القا می کنند. آجر کاری، کانال کاری و استفاده از لوازم دکوری چوبی از ویژگی های این سبک است. این سبک دکوراسیون، بسیار معمول است. یک دکوراسیون با سبک صنعتی، اغلب با یک بخش نیم طبقه و یا اتاق زیر شیروانی ترکیب می شود و ظاهر بسیار شیکی را ارائه می دهد. سقف های بلند، استفاده از چوب های قدیمی و چراغ های فلزی برجسته، اغلب در این سبک دیزاین خانه به چشم می خورد. با افزودن یک یا دو نقاشی انتزاعی یا عکس، می توانید این سبک دکوراسیون را تکمیل کنید. این کار، تضادی زیبا به دکوراسیون داخلی منزل شما می بخشد.

دکوراسیون سنتی

دکوراسیون سنتی

دکوراسیون منزل به سبک سنتی، دارای جزئیات باشکوه، مبل سطنتی و اشرافی و لوازم تزئینی زیاد می باشد.
خانه های سنتی اغلب دارای چوب تیره، با جزئیات فراوان، پالت رنگی غنی و انواع بافت و خطوط منحنی هستند. مبلمان در این سبک، دارای جزئیات فراوان است. همچنین، پارچه های مجلل و تزیین شده، از جنس مخمل و ابریشم با طرح های ترمه و نقوش گلدار هستند.
بسیاری از طرح های سنتی تحت تاثیر عمق، لایه بندی و حالت چند بعدی قرار دارند. به عبارت دیگر، این سبک دارای پارچه های پر چین است.

دکوراسیون به سبک انتقالی

دکوراسیون سبک انتقالی

سبک انتقالی، یک سبک بسیار محبوب است. زیرا جزئیات خود را از تلفیق طراحی سنتی و مدرن وام گرفته است. شما می توانید این روند را به ویژه برای مناطقی که نمی خواهید یک سبک واحد بر آن تسلط داشته باشد ترجیح دهید. این گذار، دارای حس تعادل، جذابیت و تنوع است.
در دکوراسیون انتقالی از موادی مانند فولاد و شیشه استفاده میشود. شما میتوانید آنها را با مبلمان مخمل، طرح ترمه و بته جقه تلفیق کنید. طراحی انتقالی همچنین دارای پالت های رنگی نسبتا خنثی است و فضایی آرامش بخش و راحت ایجاد می کند که در عین حال شیک، گرم و متفاوت است. از این رو، سبکی محبوب برای طراحی و دکور منزل است. علاوه بر القای احساس صداقت، شیوه زندگی بی دغدغه را با قوانین کوچک منعکس می کند.

دکوراسیون بوهمین

دکوراسیون بوهمین

دکوراسیون داخلی منزل به سبک بوهمین دارای مبلمان و سایر لوازم قدیمی، منسوجات و فرش هایی است که الهام گرفته از اقلام ساده است. کوسن ها و فضاهای نشیمن راحت، هنگام ایجاد سبک بوهمی ترجیح داده می شوند. این سبک التقاطی، می تواند شامل یک فرش بافته شده و یک لوستر فوق العاده زرق و برق دار باشد که با یک صندلی به سبک قرون وسطایی ترکیب شده است.

دکوراسیون روستیک

دکوراسیون روستیک

طراحی روستایی از طبیعت الهام گرفته شده است. این سبک دکوراسیون داخلی منزل، با استفاده از عناصری که در طبیعت یافت می شود، مانند چوب و سنگ طراحی می شود.
لوازم جانبی طراحی روستایی، به دلیل جزئیات معماری، دارای حال و هوای گرم هستند که می توانند شامل ویژگی هایی مانند تیرهای چوبی یا سقف های طاق دار مزین به کف چوبی قدیمی باشند و می توانند با قطعات متناسب با آن ترکیب شوند.

دکوراسیون ساحلی

دکوراسیون ساحلی

به دکوراسیون داخلی منزل به سبک ساحلی، سبک همپتون نیز گفته می شود. این سبک، دارای خطوط و رنگ های مشابه با سواحل می باشد. از ویژگیهای کلیدی این سبک می توان به رنگهای روشن در کنار  رنگ های خنثی و سرد، همراه با رنگ های آبی و سبز اشاره کرد. مبلمان معمولا سفید یا بژ است. اتاق هایی با این سبک می توانند شامل عناصر چوبی باشند و لوازم جانبی اغلب از سواحل الهام گرفته شده است.
هدف اصلی این جنبش، ایجاد آسایش و آرامش است. دیزاین خانه با بالش های بزرگ، صندلی هایی به شکل کیسه و پارچه های آبی و سفید، از عناصر آرامش بخش این سبک است.

روش های درست ارتباط با مشتری در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی

برای ایجاد اعتماد و سازماندهی هر چه بیشتر نیاز های مشتری، یک پرسشنامه استاندارد را پیشنهاد می کنیم، تا همه عناصری را که پروژه طراحی داخلی منزل باید در برداشته باشد را به طور کامل رعایت کنید.
پرسش در مورد ساکنان
تعداد اعضای خانه
سن اعضا
حرفه و شغل هر یک از اعضا
سرگرمی ها و علایق (آشپزی ، موسیقی ، فیلم یا باغبانی)
شیوه زندگی و عادات (سفر، مهمانی و...)
آیا تعداد زیادی کتاب در منزل وجود دارد؟
آیا به فضایی برای کارهای اداری نیاز است؟
آیا خانواده دارای فرزند هستند؟
آیا افراد مسن یا معلول در خانواده وجود دارد؟
آیا خانواده حیوانات خانگی دارند؟
و....

طراحی داخلی در مقابل دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی

تفاوتهایی بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی وجود دارد. طراحی داخلی و دکوراسیون، هر دو مربوط به زیباسازی یک مکان هستند. اصطلاحات طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی منزل، برای اشاره به افرادی که علاقمند به زیبا کردن مکان یا اصلاح آن برای زیبایی بیشتر هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، تفاوت هایی بین طراحی و دکوراسیون وجود دارد و اگر علاقه مند به فعالیت در زمینه طراحی هستید، باید تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را بدانید. هنگامی که این تفاوت را درک کردید، به راحتی می توانید مسیری را که می خواهید، دنبال کنید.
برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل و سایر مکان ها، مهارت های حرفه ای و آموزش هایی مورد نیاز است.
 برخی از کشورها مانع از این میشوند که فردی، خود را طراح داخلی بنامد. مگر آنکه مدرک تخصصی مربوطه را دارا باشد.
رایج ترین انواع چیدمان مورد استفاده در هنر دکوراسیون منزل عبارتند از: اشکال هندسی، نقوش فنی - معماری، نقوش طبیعت گرایانه و زیور آلات نمادین.
دکوراسیون، نه تنها به زیبایی بیشتر اشیا کمک می کند، بلکه بر ارزش نمادین آنها نیز تأکید می کند. در طول قرن ها، هنرمندان و صنعتگران، مجموعه ای بسیار غنی از اشیایی ایجاد کرده اند که اشیای زینتی نامیده میشود. این اشیا، انواع مختلفی از طرح ها را شامل می شوند که در دکوراسیون داخلی منزل بسیار کاربرد دارند.

طراح داخلی کیست؟

طراح داخلی

طراح داخلی، یک تکنسین در طراحی دقیق دکوراسیون منزل است. هدف از آموزش های دکوراسیون داخلی منزل، آموزش افراد حرفه ای با پایه های محکم طراحی است؛ که قادر به ایجاد و توسعه دکور منزل یا بازسازی دیزاین خانه متناسب با سلایق مشتری باشند. با کسب مهارت های کافی در زمینه های فنی، و دکور منزل، او توانایی انجام پروژه هایی متناسب با بودجه مشتریان را خواهد داشت.
طراح دکوراسیون داخلی منزل، همچنین می تواند در استودیوهای بازسازی و طراحی داخلی، استودیوهای فنی، کارخانه های مبلمان و سایر حرفه های مرتبط، مشغول به کار شود.
ثبت نظرات
نظرات