• image

معرفی انواع دمنوش پرکاربرد و خواص مفید آنها

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
در مورد انواع دمنوش لازم است بگوییم برای اینکه بتوانید شاهد نتایج مثبت آنها باشید باید برای یک بازه ی زمانی مشخص، مصرف این نوشیدنی ها را در اولویت قرار دهید. قرار نیست با یک بار استفاده از دمنوش خاص، بیماری موجود از بین برود. امروزه توجه به نوشیدنی های گیاهی در سراسر جهان رو به رشد است.
انواع دمنوش

 آشنایی با انواع دمنوش

با ما همراه باشید تا با انواع دمنوش مفید به همراه خواص مطلوب آنها آشنا شوید. دمنوش به عنوان یک نوشیدنی  گیاهی می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها کارایی فوق العاده ای داشته باشد.  از دیرباز استفاده از دمنوش به ویژه در طب سنتی از توجه بالایی برخوردار بوده است. مصرف منظم این نوشیدنی های گیاهی می تواند قوای بدن را افزایش داده و از ابتلا به بسیاری از بیماری ها جلوگیری کند. در مقایسه با ترکیبات شیمیایی، محصولات به دست آمده از گیاهان به دلیل اینکه هیچ گونه عوارض جانبی ندارد ، توانسته اند از محبوبیت بالایی برخوردار باشند. مصرف دمنوش ها محدودیت خاصی ندارد. از سوی دیگر بررسی و تحقیقات علمی نشان می دهد که به کارگیری آنها می تواند در درمان مشکلات  مختلف بسیار کارساز باشد.
در مورد انواع دمنوش ها،  لازم است بگوییم برای اینکه بتوانید شاهد نتایج مثبت آنها باشید باید برای یک بازه ی زمانی مشخص ، مصرف این نوشیدنی ها را در اولویت قرار دهید. قرار نیست با یک بار استفاده از آنها، بیماری موجود از بین برود. امروزه توجه به نوشیدنی های گیاهی در سراسر جهان  رو به رشد است.  افرادی که به سلامت جسمی و روحی خود اهمیت می دهند، از مزیت دمنوش ها غافل نباشند. یک دمنوش مفید می تواند به راحتی همه ی اضطراب روزمره ی شما را از بین ببرد.
 اگر چه مصرف دمنوش ها هیچ گونه عوارض خطرناکی ندارد ولی توصیه می شود در به کار گیری آن ها زیاده روی نکنید. لازم به ذکر است که بسیاری از انواع دمنوش ها تداخل خاصی با ترکیبات دیگر ندارد ولی اگر داروی خاصی را مصرف می کنید، حتما قبل از انتخاب یک دمنوش، با پزشک خود در ارتباط باشید. برای تهیه ی دمنوش ها از گل، برگ، ریشه ی گیاهان ، دانه ی میوه ها، و ... استفاده می شود. بسیاری از گیاهان  به کار رفته برای یک دمنوش، معمولا متعلق به یک منطقه ی خاصی می باشند. به همین دلیل برخی از آنها به مقدار کم یافت می شوند. 

دمنوش لاغری

دمنوش لاغری

انواع دمنوش لاغری بسیار زیاد است.  به طور کلی دسته ای از دمنوش ها به عنوان دمنوش لاغری طبقه بندی می شوند. در مورد دمنوش های لاغری لازم به ذکر است که بگوییم،  این نوع از دمنوش ها به تنهایی نمی توانند برای لاغری مفید باشند. در کنار مصرف آنها لازم است تغذیه ی مناسب داشته و به مقدار کافی ورزش کنید. دمنوش لاغری به عبارت بهتر یک مکمل خوبی برای لاغری است. با مصرف آن به همراه رژیم غذایی مطلوب،  می توانید از مزایای این دمنوش بهره مند باشید. از انواع دمنوش های لاغری می توان موارد زیر را نام برد:
دمنوش زنجبیل
دمنوش قهوه سبز
دمنوش چای ماچا
دمنوش چای سبز
دمنوش نعناع
دمنوش هل
دمنوش رویبوس
دمنوش گل محمدی
و ...
در مورد دمنوش های لاغری لازم است بگوییم که هرگز چندین دمنوش را به طور همزمان مصرف نکنید. زیرا در این صورت نمی توانید از خواص درمانی این نوشیدنی ها کمک بگیرید. زیاده روی در مصرف دمنوش ها نیز ضرر دارد. اگر دمنوش خاصی در اولویت قرار دادید و بعد از مدت زمانی شاهد کارایی مطلوب آن نبودید، می توانید با نمونه ی دیگری جایگزین کنید. در صورتی که پس از مصرف نوشیدنی های گیاهی ، دچار هرگونه حساسیت شدید،  بلافاصله مصرف آن را قطع کنید و با پزشک خود در تماس باشید. بعضی از انواع اسموتی نیز برای کاهش وزن مفید هستند که مطالعه انواع اسموتی نیز برای شما مفید خواهد بود.
استفاده از انواع دمنوش های لاغری در چند سال اخیر توجه بسیاری به دست آورده است. اگر شما نیز اضافه وزن دارید می توانید از خواص درمانی آنها استفاده کنید. برخی از گیاهان دارویی به دلیل داشتن ترکیبات مطلوب می توانند در سم زدایی و کاهش میزان چربی بدن بسیار مفید باشند. با مصرف دمنوش ها همچنین می توانید از فواید دارویی و درمانی آنها نیز استفاده کنید، زیرا بسیاری از نوشیدنی های گیاهی ، دارای خواص درمانی مطلوب هستند.

خواص دمنوش لاغری

خواص دمنوش لاغری

دمنوش های لاغری به عنوان یکی از پرفروش ترین انواع دمنوش ها دارای خواص بسیار خوبی برای از بین بردن چربی های بدن است. دمنوش های لاغری در بلند مدت می توانند کارایی خود را نشان دهند.  در بازار شاهد انواع مختلف از دمنوش های بی نام هستیم که به عنوان نوشیدنی لاغر کننده به فروش میرسند. از مصرف این نوع از محصولات پرهیز کنید. باید به طور دقیق مشخص شود در یک دمنوش خاص، چه ترکیب هایی استفاده شده است. خرید از فروشگاه های معتبر، اطمینان بیشتری را فراهم خواهد کرد. 

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه از دیگر انواع دمنوش های مفید می باشد که به مقدار بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. دمنوش بابونه در طب سنتی به مقدار زیاد تجویز می شود. مصرف آن به طور منظم در دوره های خاص می تواند قوای بدن شما را افزایش داده و بسیاری از بیماری ها را از بین ببرد. گیاه بابونه معمولا تا ارتفاع 30 سانتی متری رشد می کند. این گیاه به دلیل داشتن بوی معطر و طعم فوق العاده به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مصرف این دمنوش مانند دمنوش های دیگر می توانید آن را دم کرده و مصرف کنید.  طبع دمنوش بابونه معتدل است. البته بابونه های صحرایی دارای طبع گرم و خشک هستند.

خواص دمنوش بابونه

دمنوش بابونه به عنوان یکی از پرطرفدارترین انواع دمنوش، دارای خواص  درمانی بسیار خوبی می باشد. در صورتی می توانید از همه ی مواد مغذی موجود در این دمنوش بهره مند باشید که نمونه های تازه را در اولویت قرار دهید.  از مهمترین خواص درمانی و دارویی آن می توان موارد زیر را نام برد:
آرام بخش اعصاب
ضد بلغم
بسیار مفید برای شستشوی کلیه ها
درمان زخم معده و روده
تقویت کننده ی سیستم عصبی
اشتهاآور
ضد یبوست
ضد انگل
ضد تب

دمنوش گل گاو زبان

دمنوش گل گاو زبان

دمنوش گل گاو زبان به عنوان یکی از انواع دمنوش های مفید، در ایران  و سایر کشورها ، از محبوبیت زیادی برخوردار است. گل گاوزبان یک گیاه علفی خوش طعم و البته مفید بوده که از آن به عنوان آرام بخش استفاده می شود. ناگفته نماند گل گاو زبان نه تنها به عنوان دمنوش بلکه به روش های مختلفی نیز مورد استفاده قرار میگیرد، ولی دم کردن آن مرسوم می باشد. این گیاه بومی کشورمان بوده است و در دامنه  کوههای البرز به عمل می آید. دمنوش گل گاو زبان نشاطی آور است و دارای طبعی گرم می باشد. خاصیت آرام بخش آن می تواند در تقویت قوای بدن نیز موثر باشد.

خواص دمنوش گل گاو زبان

برای استفاده از دمنوش گل گاو زبان می توانید دو قاشق چای خوری از آن را به دو لیوان آب جوش اضافه کرده  و بعد از نیم ساعت میل کنید. زمانی که رنگ آن قرمز آلبالویی باشد، یعنی به طور کامل دم کشیده و قابل استفاده است. معمولا استفاده از نبات به همراه این دمنوش  توصیه می شود. از مهمترین خواص دارویی و درمانی دمنوش گل گاو زبان می توان موارد زیر را نام برد:
خواب آور و آرام بخش
تقویت کننده مغز و اعصاب
مفید برای سردردهای عصبی
افزایش ترشح ادرار
رفع تنگی گلو
مفید برای سنگ کلیه

دمنوش آویشن

دمنوش آویشن

دمنوش آویشن دارای 350 گونه ی خاص بوده و مشخص شده است که آویشن دارای طبع گرم می باشد. برگ های تازه و خشک آن دارای ترکیبات معدنی و مقوی بسیار مفیدی است به همین دلیل می تواند در درمان بیماری های مختلف موثر باشد. از آویشن نه تنها به عنوان یک دمنوش بلکه، به عنوان یک طعم دهنده در تهیه ی غذاهای مختلف استفاده می شود. چای آویشن به عنوان یکی از بهترین انواع دمنوش ها ، طرفداران بسیاری دارد. این دمنوش دارای خواص پرخاصیت بسیار زیاد است.

خواص دمنوش آویشن

دمنوش آویشن دارای خواص بسیار خوبی می باشد از آن می توان برای شستشوی کلیه ها استفاده کرد. این دمنوش می تواند به راحتی غلظت خون را کاهش داده و رطوبت اضافی بدن را دفع کند. به همین دلیل در درمان سرفه و آسم و البته زکام نیز بسیار خوب است. برای مصرف این دمنوش می توانید یک قاشق چای خوری از آن را به مقداری آب جوش اضافه کرده و اجازه دهید دم بکشد، بعد از آن قابل استفاده خواهد بود. از مهمترین خواص درمانی دمنوش آویشن می توان موارد زیر را نام برد:
رفع التهاب های مزمن
افزایش اشتها
تقویت کلی چهار هاضمه
دفع انگل های گوارشی
افزایش قدرت بینایی
تقویت کننده ی اعصاب
بالا برنده ی فشار خون

دمنوش به لیمو

دمنوش به لیمو

دمنوش به لیمو از انواع دمنوش های پرطرفدار می باشد که بوی شبیه به لیمو دارد. گیاه به لیمو به طور کلی بومی آمریکای جنوبی بوده است و در این ناحیه درختچه های به لیمو بین 1.5 تا 2 متر رشد می کنند. در ایران در باغ شهرهای شمالی،  می توان درختچه های آن را مشاهده کرد. با استفاده از پودر به لیمو خشک میتوان یک دمنوش بسیار مفید  آماده کرد. دمنوش به لیمو می تواند در درمان بسیاری از مشکلات و بیماری ها مفید باشد. مصرف منظم آن همچنین شما را از ابتلا به بسیاری از بیماری ها در امان نگه می دارد. مصرف آن در زمان شیوع ویروس کرونا ، می تواند به مقدار قابل ملاحظه ای قوای بدن را افزایش دهد.

خواص دمنوش به لیمو

دمنوش به لیمو دارای خواص دارویی بسیار مطلوبی است. برای مصرف این دمنوش می توانید یک قاشق غذاخوری از آن را به همراه دو لیوان آب جوش در روی شعله ی غیر مستقیم گرم کنید. دمنوش به لیمو مانند دمنوش گیاه نعناع دارای طبع گرم است.  از مهمترین خواص درمانی دمنوش به لیمو می توان موارد زیر را نام برد:
آرام بخش و خواب آور
رفع درد شکم
رفع خستگی
تقویت میگرن و سردرد
تقویت معده و  مفید برای نفخ

دمنوش نعناع

دمنوش نعناع

دمنوش نعناع دارای تمام  خواص دمنوش پونه است. این گیاه در بین دمنوش های پرمصرف طبقه بندی می شود.  ناگفته نماند نعناع در مقایسه با پونه بسیار ملایم تر است. برگ های آن نیز در مقایسه با پونه بریدگی های بیشتری داشته و کرک کمتری دارند. طبع این دمنوش گرم و خشک است. به دلیل داشتن خواص دارویی و درمانی بسیار زیاد از دیرباز مورد تایید بوده و به مقدار زیاد استفاده می شود. حتما این دمنوش را به صورت تازه مصرف کنید تا بتوانید از خواص درمانی آن به طور کامل بهره مند باشید. زیرا در بازار نمونه های بی کیفیت و نامرغوب بسیار زیاد است. انتخاب مراکز خرید معتبر، می تواند کیفیت خرید را افزایش دهد.

خواص دمنوش نعناع

دمنوش تهیه شده از گیاه نعناع یکی دیگر از بهترین و پرکاربردترین انواع دمنوش ها می باشد که دارای خواص بسیار خوبی می باشد. برای استفاده از این دمنوش کافی است مقداری برگ نعنا را در قوری ریخته و به آن آب جوش اضافه کنید سپس روی سماور قرار دهید تا دم بکشد. معمولا پیشنهاد می شود برای 5 گرم نعناع از یک لیتر آب استفاده شود. از مهمترین خواص درمانی دمنوش نعناع می توان موارد زیر را نام برد:
ضد اسهال و استفراغ  قوی
ضد نفخ و مقوی معده
خوشبو کننده ی دهان
آرام کننده ی روده ها
رفع مشکل کیسه صفرا
ضد نفخ 
بسیار مفید برای آسم و سرفه
مناسب برای خستگی بدن
درمان ناراحتی های ریوی

راهنمای خرید انواع دمنوش پرخاصیت

راهنمای خرید دمنوش

برای خرید و مصرف انواع دمنوش ها، حتما مراکز معتبر را هدف قرار دهید تا بتوانید از کیفیت محصول خریداری شده مطمئن باشید. ترکیبات گیاهی در صورتی می توانند همه ی خواص مطلوب یاد شده را داشته باشند که تازه باشند. مصرف دمنوش های بی کیفیت نه تنها برای درمان بیماری خاصی مفید نخواهند بود بلکه می تواند مشکلات جدی در سلامت شما ایجاد کند. با خرید از فروشگاه های معتبر و شناخته شده می توانید از کیفیت دمنوش مطمئن باشید.
ناگفته نماند برخی از افراد ممکن است به مصرف دمنوش ها، حساسیت داشته باشد. در واقع مهمترین عوارض  دمنوش ها همین مورد است. در این صورت از مصرف آن محصول پرهیز کنید. امروزه تحقیقات علمی بسیاری در مورد خواص و کارایی نوشیدنی های گیاهی انجام می شود و روز به روز به اهمیت آنها افزوده می شود. بکارگیری ترکیبات بدست آمده از گیاهان به دلیل اینکه سازگاری بیشتری با بدن دارند،  بسیار مناسب است. از سوی دیگر اطمینان کاملی وجود دارد که به کار گیری آنها هیچ گونه عوارض خطرناکی ندارد. از مزیت دمنوش ها غافل نباشید. دمنوش های گیاهی به منظور افزایش قوای بدن در برابر ویروس کرونا نیز بسیار موثر می باشند.