طرز تهیه قورمه سبزی چگونه است؟

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
هدف ما از نوشتن این مقاله این است که می خواهیم به بررسی روش هایی برای طرز تهیه قورمه سبزی بپردازیم. همچنین می‌ خواهیم مطالبی را در مورد قرمه سبزی، سبزی قورمه، خورشت قورمه سبزی و قورمه سبزی بیان کنیم و با فواید این غذای بسیار خوب و خوشمزه بیشتر آشنا شویم.
طرز تهیه قورمه سبزی

مقدمه:

در ادامه این مقاله می خوانیم که طرز تهیه قورمه سبزی چگونه است و چگونه می توان این غذای بسیار خوب و خوشمزه را در سریع ترین زمان ممکن آماده کرد. علاوه بر این، می خواهیم مطالبی را در مورد قرمه سبزی، سبزی قورمه، طرز تهیه قرمه سبزی، خورشت قورمه سبزی و قورمه سبزی بیان کنیم و با فواید و خاصیت هایی که این غذا دارد، بیشتر آشنا شویم. همچنین به بررسی نکات مهم در تهیه قورمه سبزی می پردازیم تا افراد بتوانند این غذا را بسیار عالی و خوشمزه درست کنند.

طرز تهیه قورمه سبزی: 

قرمه سبزی

 قورمه سبزی یکی از غذاهای محبوب و بسیار لذیذ ایرانیان می باشد که طرفداران بسیار زیادی دارد. به عبارت دیگر می توان گفت کمتر کسی پیدا می شود که قورمه سبزی را دوست نداشته باشد. 
طرز تهیه قورمه سبزی در شهر های مختلف متفاوت می باشد. اما می ‌توان گفت برخی از این شهر ها قورمه سبزی را با گوشت درست می کنند و برخی دیگر آن را با مرغ درست می کنند. همچنین می توان گفت بسیاری از آن ها از سبزی محلی و کوهی استفاده می کنند و برخی دیگر از سبزی قورمه.
مواد لازم برای تهیه خورشت قورمه سبزی عبارت اند از: گوشت خورشتی، سبزی قرمه، لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی، پیاز، زردچوبه، نمک، فلفل سیاه، روغن مایع و لیمو عمانی. 
طرز تهیه قورمه سبزی خوشمزه با استفاده از این مواد به شرح زیر می باشد:
1. در اولین مرحله برای درست کردن قرمه سبزی، لازم است لوبیا های آن را خیس کنیم. خیس کردن و عوض کردن آب لوبیا ها برای جلوگیری از نفخ معده می باشد و بهتر است افراد از شب قبل آن ها را خیس کنند و ۲ یا ۳ بار آب روی آن ها را عوض کنند.
2. دومین مرحله، تفت دادن سبزی قرمه می باشد. سبزی ها را هر چه بیشتر تفت دهیم، خورشت خوشمزه تر می شود و روغن بیشتری می اندازد. اما می توان گفت سبزی ها را بیش از حد نباید تفت داد؛ چرا که باعث تلخی غذا می شود.
3. سومین مرحله، اضافه کردن گوشت و پیاز قورمه سبزی می باشد. به عبارت دیگر می توان گفت تمامی مواد لازم برای تهیه این غذا را با یکدیگر مخلوط می کنیم و مقداری آب به آن اضافه می کنیم و اجازه می دهیم با حرارت ملایم بپزد و کاملاً جا بیفتد.
4. آخرین مرحله نیز در طرز تهیه قرمه سیزی، اضافه کردن لیمو عمانی می باشد که بهتر است یک یا دو عدد لیمو را نیم ساعت الی یک ساعت قبل از صرف غذا به آن اضافه کنیم تا طعم آن بی نظیر شود.
یکی از دلایل خوشمزه شدن این غذا، جا افتادن آن می باشد. به همین دلیل افراد می بایستی اجازه دهند این غذا با حرارت ملایم کاملا پخته شود تا طعم بی نظیر و لذیذی داشته باشد.

فوت و فن های طرز تهیه قورمه سبزی:

سبزی قرمه

می دانیم که تهیه و پخت هر غذایی نیاز به فوت و فن هایی دارد تا علاوه بر طعم بی نظیر، رنگ و بوی بسیار خوبی نیز داشته باشد. همان طور که در بالا اشاره کردیم، قورمه سبزی یکی از انواع غذای ایرانی پر طرفدار می باشد و همه عاشق آن هستند. به همین منظور خانم ها می توانند فوت و فن هایی را در طرز تهیه قورمه سبزی به کار بگیرند تا این غذا را با بهترین مزه، رنگ و بو آماده کنند.
فوت و فن های لازم در طرز تهیه قورمه سبزی عبارت اند از:
یکی از فوت و فن های اصلی در طرز تهیه قورمه سبزی، جا افتادن و پخت کامل آن می باشد. زمان لازم برای پخت قورمه سبزی ۵ الی ۶ ساعت می باشد که افراد می بایستی این غذا را در این مدت روی شعله ملایم قرار دهند تا گوشت و دیگر مواد آن به خوبی پخته شود.
در تهیه و پخت قرمه سبزی استفاده از زودپز مناسب نمی باشد و بهتر است افراد اجازه دهند این غذا با حرارت ملایم پخته شود تا خاصیت و فواید اش را از دست ندهد.
یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام پخت هر غذایی مانند قورمه سبزی به وجود بیاید، شوری آن می باشد. به همین منظور افراد می بایستی هنگامی که غذایشان شور شد، از یک سیب زمینی استفاده کنند؛ چرا که شوری آن را می گیرد.
یکی دیگر از نکاتی که افرادی می بایستی در طرز تهیه قورمه سبزی آن را رعایت کنند تا غذای خوشمزه و لذیذی درست کنند، استفاده کمتر از شنبلیله می باشد؛ چرا که ممکن است غذای آن ها را تلخ کند. همچنین می ‌توان گفت لیمو عمانی زیاد هم می تواند دلیل تلخی غذا شود. لذا افراد باید این مواد غذایی را به اندازه نیاز استفاده کنند تا هیچ مشکلی در مزه و رنگ غذایشان به وجود نیاید.
تازه بودن سبزی ها نیز یکی دیگر از فوت و فن های مهم در طرز تهیه قورمه سبزی می باشد؛ چرا که اگر سبزی ها تازه نباشد علاوه بر تلخ کردن غذا، رنگ و مزه آن را نیز بد می کند.
در ادامه با فواید این غذا بیشتر آشنا می شویم و مضرات هر یک از مواد لازم در تهیه آن را نیز بیان می کنیم.

فواید قورمه سبزی:

قورمه سبزی

همان طور که می دانیم این غذای خوشمزه و لذیذ، فواید و خاصیت های بسیار زیادی دارد؛ چرا که از مواد مقوی و پر ویتامین مانند گوشت، سبزی و.... تهیه می شود. همچنین می‌ توان گفت یکی از دلایل محبوبیت و پر طرفدار بودن این غذا، مزایا و خاصیت های آن می باشد. 
از مهم ترین مزایا و فواید قورمه سبزی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
1. کاهش فشار خون: لیمو عمانی از موادی است که وجود آن در هر غذایی مانند قیمه، قورمه سبزی و.....، باعث کاهش فشار خون می ‌شود. به عبارت دیگر می توان گفت افراد می توانند برای نرمال بودن فشار خونشان از لیمو عمانی استفاده کنند.
2. افزایش حافظه و مفید بودن برای آن: از آنجایی که زردچوبه یکی از ادویه های لازم و ضروری در طرز تهیه قورمه سبزی می باشد، می ‌توان گفت مزایای بسیار زیادی دارد؛ چرا که در افزایش و تقویت هوش و حافظه نقش گسترده ای دارد و مصرف آن مفید می باشد.
3. افزایش استخوان بندی بدن: پیازچه و تره از جمله سبزیجاتی هستند که مصرف آن ها در قورمه سبزی باعث افزایش استخوان بندی بدن می ‌شود.
4. مناسب و مفید برای سیستم ایمنی و سیستم عصبی: گوشت و دیگر مواد غذایی استفاده شده در این غذا سرشار از ویتامین می باشند. به همین منظور است که برای سیستم ایمنی و تقویت سیستم عصبی مناسب و مفید هستند.
5. افزایش اشتها: قورمه سبزی به دلیل طعم و مزه بسیار لذیذ و خوشمزه ای که دارد، باعث افزایش اشتها می‌ شود. همچنین می ‌توان گفت زردچوبه نیز از ادویه هایی است که اشتها را افزایش می دهد.
6. جلوگیری از بیماری های سرطانی: سبزی قرمه از جمله جعفری می تواند از وجود بیماری های سرطانی جلوگیری کند و رشد تومورها را کاهش دهد.
7. محافظت از حس بینایی: قورمه سبزی یکی از غذاهایی است که سرشار از ویتامین a می باشد. به همین منظور افراد برای محافظت از حس بینایی و سالم نگه داشتن چشم های خود، می توانند آن را مصرف کنند؛ چرا که علاوه بر جلوگیری از نابینایی، باعث تقویت و بهبود چشم ها نیز می شود.

ضرر های مواد استفاده شده در طرز تهیه قورمه سبزی:

طرز تهیه قرمه سبزی

اگر چه قورمه سبزی دارای مزایا و خاصیت های بسیار زیادی می باشد؛ اما می‌ دانیم که مصرف بیش از حد آن می تواند مشکلات و عوارضی را برای افراد به وجود بیاورد و یا باعث ایجاد بیماری های جبران ناپذیر شود.
هر یک از مواد استفاده شده در طرز تهیه قورمه سبزی دارای عوارض و ضرر هایی می باشند که از جمله آن ها می ‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
سبزی ها: سبزی ها به دلیل اینکه در مدت زمان طولانی با روغن تفت داده می شوند، ممکن است عوارضی را برای افراد به وجود بیاورند. به عبارت دیگر می توان گفت خاصیت این سبزی ها هنگام تفت دادن در روغن از بین می رود و باعث ایجاد بیماری های مختلف می شود.
گوشت: عوارض و مشکلاتی که ممکن است مصرف بیش از حد گوشت به وجود بیاورد، اضافه وزن می باشد؛ چرا که پروتئین بسیاری وارد بدن می ‌شود. همچنین می ‌توان گفت مصرف بیش از اندازه گوشت باعث کاهش انرژی می ‌شود. به همین دلیل افراد می بایستی به مقدار لازم آن را مصرف کنند.
لوبیا: اگر چه لوبیا سرشار از ویتامین می باشد، اما می ‌توان گفت مصرف بیش از حد آن برای کسانی که شرایط بدنی آن ها نا مساعد می باشد، می تواند مشکل ساز باشد. به عبارت دیگر می توان گفت لوبیا با طبع این افراد سازگاری ندارد و مشکلاتی را برایشان به وجود می آورد. همچنین می‌توان گفت لوبیا باعث نفخ معده می شود که افراد برای از بین بردن این مشکل می توانند آن را خیس کنند.
پس هر غذایی علاوه بر اینکه مزایا و فواید بسیار زیادی دارد، مشکلاتی را هم می تواند برای افراد به وجود آورد. لذا می توان گفت یکی از نکات بسیار مهم برای جلوگیری از این عوارض و مشکلات، مصرف آن ها به مقدار لازم می باشد.
خلاصه اینکه در این مقاله به بررسی طرز تهیه قورمه سبزی و نکات مهم در پخت آن پرداختیم تا افراد بتوانند این غذا را به بهترین شکل ممکن تهیه کنند و علاوه بر بهره مندی از مزایای آن، از عوارضی که ممکن است به وجود بیاید، جلوگیری کنند.

مواد لازم جهت طرز تهیه قورمه سبزی برای 6 نفر

قورمه سبزی

برای اینکه بخواهید یک قورمه سبزی خوشمزه بپزید، و در طرز تهیه قورمه سبزی استاد شوید، حتما باید بدانید چه میزان از سبزی، لوبیا، گوشت و... را بکار ببرید، وگرنه ممکن است نتیجه دلخواه خودتان را بدست نیاورید!
برای طرز تهیه قورمه سبزی رفته رفته شما به طور چشمی یاد خواهید گرفت که چه میزان از مواد را استفاده کنید، اما در ابتدا بهتر است تا با عیار و میزان خاصی اقدام به پخت این خورشت نمایید. مواد لازم برای طرز تهیه قورمه سبزی برای 6 نفر به شرح زیر است: 
سبزی قورمه: 1کیلوگرم
لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی : به اندازه 1 پیمانه
گوشت خورشت: نیم کیلو
پیاز: 1 عدد بزرگ
لیموعمانی : 2 الی 3 عدد
روغن : به مقدار کافی
ادویه جات ( شامل زردچوبه، فلفل سیاه، نمک) : به مقدار کافی و لازم

سبزی مورد نیاز برای پخت قورمه سبزی کدام است؟

همان طور که اشاره کردیم طرز تهیه قورمه سبزی در شهرهای مختلف ایران متفاوت است، با این حال اصول کلی پخت قورمه سبزی تقریبا یکی است. یکی از مواردی که باعث خوشمزگی هرچه بیشتر قورمه سبزی می شود، سبزی قورمه است. استفاده از درصد مناسبی از سبزی های خوش عطر و پر رایحه باعث خوشمزگی هرچه تمام این خورشت خوش طعم ایرانی می شود. پس اگر شما نیز به دنبال پخت یک قورمه سبزی خوشمزه هستید همراه ما باشید.
انواع سبزی قورمه عبارت است از:
تره :
تره از جمله سبزی های پر کاربرد در پخت انواع آش، خورشت، سبزی خوردن و سبزی قورمه است، و دارای آهن و کراتین است و به قاعده آوری، رفع انسداد، هضم غذا و...کمک بسیار زیادی می کند و دارای طبع گرم و خشکی است.
جعفری:
چه کسی است که از کاربرد این سبزی خوش عطر باخبر نباشد؟ جعفری پای ثابت بسیاری از غذاها و از جمله سبزی قورمه است. این سبزی دارای خواص بسیار زیادی بوده و خواص آنتی اکسیدانی دارد، و طبع آن نیز گرم و خشک است.
گشنیز:
یکی از سبزی های خوش عطر مورد استفاده در پخت قورمه سبزی استفاده از گشنیز است، گشنیز یک سبزی شبیه جعفری است اما تفاوت هایی با آن دارد، گشنیز دارای طبع سردی بوده و برگ های لطیف تری به نسبت سبزی جعفری دارد، و وجود آن لازمه ی یک قورمه سبزی خوشمزه است.، گشنیز دارای خواص بی شماری است که از جمله می توان به آنتی ویروس بودن و خاصیت ضدمیکروبی آن اشاره کرد.
شنبلیله:
همه بانوان کدبانو با عطر و طعم فوق العاده این سبزی آشنایی دارند، و می دانند که سبزی قورمه بدون شنبلیله عطر و طعم ندارد. البته بایستی در نظر داشت تا از آن به مقدار بیش از حد استفاده نکرد زیرا باعث تلخی سبزی قورمه می شود. این سبزی دارای آهن، مس، کلسیم بوده و سرشار از ویتامین است.
اسفناج:
اسفناج گیاهی با برگ های بزرگ سرشار از آهن است، و دارای انواع ویتامین ها است که به کاهش وزن نیز کمک می کند و دارای طبع سرد است.

نکات تکمیلی که در طرز تهیه قورمه سبزی بدانیم:

قورمه سبزی مجلسی

• برای طرز تهیه قورمه سبزی می توان گوشت را به طور جداگانه پخت، و بعد به قورمه سبزی اضافه کرد.
• برای جلوگیری از نفخ، می توانیدکمی نعنا به سبزی قورمه اضافه کنید.
• قبل از اضافه کردن لیمو عمانی ها می توانید با یک چنگال یا چاقو یک برش کوچک و نازک در لیمو ها بدهید تا بیشتر طعم خودش را نشان دهد.
• اگر دوست داشته باشید می توانید از رب نیز برای بهتر شدن طعم قورمه سبزی استفاده کنید.
• برای گوشت قورمه سبزی می توان از گوشت گوسفند استفاده کرد، زیرا خود دارای چربی است و طعم بهتری به خورشت شما می دهد.
ثبت نظرات
نظرات