آموزش شمشیر بازی با کمترین هزینه

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
شمشیر بازی یکی از ورزش‌ها و بازی‌های تهاجمی بسیار قدیمی بوده که تا به امروز همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده و خیلی از افراد را به آموزش شمشیربازی سوق داده‌ است. بنکوی شما را با اصطلاحات، قوانین، تجهیزات ورزش شمشیر بازی آشنا می کند.
شمشیر بازی
شمشیر بازی یکی از ورزش‌ها و بازی‌های تهاجمی بسیار قدیمی بوده که تا به امروز همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده و خیلی از افراد را به آموزش شمشیربازی سوق داده‌است. مراکز آموزشی بسیاری در سراسر کشور به‌منظور آماده سازی افراد علاقه‌مند به این رشته ورزشی مشغول به فعالیت هستند و متقاضیان می‌توانند به‌سادگی در این کلاس‌ها حضور پیدا کرده و آن را فرا گیرند. مجموعه ما به‌عنوان یک مرکز آموزش شمشیر بازی حرفه‌ای، کلیه فوت‌وفن های این ورزش را به بهترین شکل ممکن و با قیمتی مناسب به علاقه مندان به این رشته ورزشی، آموزش خواهند داد.

درباره ورزش شمشیر بازی چه می دانید؟

ورزش شمشیر بازی

اسلحه شمشیر در گذشته وسیله دفاعی بوده است و انسان در جنگ ها برای حفاظت خود از حمله دشمن، این ابزار را به کار می برده است. امروزه از شمشیر به شکلی متفاوت تر از گذشته و به منظور تفریح و ورزش استفاده می شود. شمشیربازی قدمت بسیار طولانی دارد، اما این قدمت از محبوبیت آن نکاسته‌است و به‌مرور زمان و با گذشت دوره‌های مختلف، قوانین و فنون جدیدی به آن اضافه شده‌است. شمشیر بازی که امروزه آموزش داده‌شده و در مسابقات اجرا می‌گردد، به‌صورت تیمی و یا تک‌نفره می باشد. دو نفر در محل مسابقه حاضر شده و در محوطه‌ای که به آن پیست گفته شده و به واسطه هفت‌خط افقی به مناطق مختلف تقسیم‌بندی می‌شود، قرار گرفته و با هم مبارزه می کنند.

آموزش شمشیر بازی

آموزش شمشیر بازی
شمشیر بازی ورزشی مبارزه ای است که توسط دو ورزشکار به وسیله شمشیر انجام می شود. ورزش شمشیر بازی در سه رشته فلوره، اپه و سابر انجام می شود، که هرکدام از این رشته ها قوانین و مقررات خاص خود را دارد. در مسابقات فلوره هدف نیم تنه بالا بدن می باشد و ضرباتی که به این قسمت برخورد می کند مورد محاسبه قرار می گیرد. در رشته اپه هدف کل بدن است اما فقط ضربه با نوک شمشیر مجاز می باشد و در مسابقات سابر، حرکات و سرعت عمل نسبت به دو رشته دیگر بسیار بالاست و با ضربات نوک و لبه شمشیر می توان امتیاز کسب کرد. مسابقات شمشیر بازی به صورت انفرادی و تیمی انجام می شود. 
گروه تیمی این ورزش شامل چهار نفر می باشد که سه نفر اعضای اصلی و یک نفر به عنوان ذخیره است. زمان هر مسابقه چهار دقیقه است که زمان های تلف شده نیز به صورت جداگانه محاسبه می شود‌. لباس کاملا سفید، ماسک صورت و دستکش و جلیقه الکتریکی از جمله وسایل این رشته است. بیشتر پوشش های بازیکنان از جنس پنبه سخت و نایلون است. در این ورزش بازیکنان با حرکات تهاجمی و دفاعی به رقابت با یکدیگر می پردازند. به لباس بازیکنان یک سیم متصل است که این سیم به دستگاه مخصوصی وصل است و تمام ضربات وارد شده را ثبت و ضبط می کند.

لباس شمشیربازی

لباس شمشیربازی

شمشیربازها لباس های مخصوصی دارند که از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در زیر به معرفی بخش های مختلف این لباس خواهیم پرداخت:
1- ژاکت: لباس اصلی و پوشش بدن شمشیرباز که به آن ژاکت گفته می شود. طراحی این لباس در رشته های مختلف شمشیربازی با هم متفاوت هستند،
2- دستکش: دستکش مخصوص شمشیر بازی، بلند و پوشیده بوده و دارای تیغه‌ای می باشد که از دست در برابر ضربات وارده محافظت کرده و در به دست گرفتن بهتر شمشیر به ورزشکار کمک بسزایی می کند.
3- ماسک: ماسک‌هایی که از یک تور فلزی و یک پیشبند تشکیل شده تا از گردن و صورت در برابر بسیاری از صدمات و ضربات شمشیر حفاظت کنند.
4- جوراب و کفش: جوراب های بسیار ساق بلند و تا بالای زانو و کفشی که کف آن به منظور حرکت راحت و سریع ورزشکار کاملا صاف می باشد و برای آن‌که کف پا محفوظ بماند، داخل آن از مواد بسیار مقاوم ساخته شده‌است.
5- اتصالات الکترونیکی: به جلیقه ورزشکار یک سری اتصالات الکترونیکی متصل شده است، در اثر برخورد شمشیر به رقیب، از طریق این اتصالات امتیاز ثبت می گردد.
مسابقه شمشیر بازی در 3 راند 3 دقیقه ای برگزار می شود و هر بازیکن به مدت 1 دقیقه زمان استراحت دارد. مانند همه مسابقات، این مسابقه نیز زمان تلف‌شده دارد که پس‌از پایان مسابقه محاسبه‌شده و در نظر گرفته می شود. با سوت داور و پس از وارد آمدن ضربه های امتیاز دار، شمشیربازان به جایگاه و وضعیت اولیه خود در پشت خط گارد برمی‌گردند. جالب است بدانید که در ورزش های رزمی شمشیر بازی در دو دسته رقابتی و کلاسیک تقسیم بندی می شود. در نوع رقابتی آن، دو مبارز به شکل مسابقه و رقابتی وارد پیست شده و به مبارزه می پردازند و نتیجه کار برنده و بازنده را تعیین می نماید. در نوع کلاسیک آن، هدف از شمشیربازی، صرفا جنبه تفریح و سرگرمی آن در نظر گرفته می شود و مانند مسابقات ورزشی، امتیاز و برد و باخت ملاک و هدف ورزشکاران نمی باشد.

انواع اسلحه شمشیربازی 

شمشیر شمشیر بازی

شمشیر و ابزاری که توسط ورزشکار در مسابقه شمشیر بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در سه دسته کلی طبقه‌بندی می‌شوند. با توجه به اسلحه‌ای که ورزشکار از آن استفاده می‌کند، سه دسته کلی مسابقات به وجود می آیند. انواع اسلحه‌شمشیربازی در ادامه توضیح داده خواهد شد:

- فلوره (Foil): 

نوعی از شمشیر این حرفه ورزشی می باشد که بسیار سبک بوده و ماکزیمم وزن آن 500 گرم می باشد. این اسلحه یک گارد کوچک فلزی دارد که وظیفه حفاظت از دست در برابر ضربات را بر عهده دارد. این شمشیر از جنس آلیاژ بوده و در سر آن زایده‌ای وجود دارد. در مبارزه با این اسلحه نیم‌تنه بالایی حریف به جز دست‌های او مورد هدف می باشد و درواقع هدف این مسابقه وارد آوردن ضربه بر قسمت جلوی سینه و پشت آن است. زمانی که این زائده‌ سر شمشیر بر تن‌ حریف ضربه وارد آورد، از طریق اتصالات الکترونیکی امتیاز کسب شده ثبت می گردد. در این نوع شمشیربازی، قانون تقدم وجود داشته و ضربات همزمان توسط داور قضاوت می شوند.

- اپه (Epee): 

اپه شمشیر و اسلحه دیگری است که شمشیر باز از آن استفاده می‌کند و مانند فلور از طریق فشاری که از سر آن بر حریف وارد می‌شود، می توان امتیاز کسب کرد. وزن این اسلحه کمی از فلور سنگین تر بوده و به 778 گرم می رسد. نقاط مجاز برای دریافت امتیاز در این نوع شمشیر، کل بدن است، اما تنها ضرباتی مورد تایید بوده و منجر به کسب امتیاز می شوند که از نوک شمشیر بر بدن حریف وارد شود. در این نوع شمشیربازی، قانون تقدم وجود نداشته و در ضربات همزمان، دو ورزشکار امتیاز دریافت می کنند.

- سابر(Saber): 

این اسلحه نیز مانند فلور بسیار سبک بوده و وزن آن به 500 گرم می رسد. نقاط مجاز امتیازگیری در این نوع اسلحه نیم تنه بالای بدن به اضافه دست ها می باشد و ضربه شمشیر بایستی از نوک و یا کنار آن بر تن حریف وارد شود. سرعت‌عمل و سرعت ضربه در این نوع اسلحه از بقیه بیشتر است. در این نوع شمشیربازی، قانون تقدم وجود داشته و ضربات همزمان توسط داور قضاوت می شوند.

قوانین شمشیر بازی

قوانین شمشیربازی

زمین مسابقه در این بازی دارای ۱۴ متر طول و یک و نیم متر عرض می باشد. قبل شروع مسابقه بازیکنان باید با نگه داشتن محافظ شمشیر درکنار چانه به یکدیگر ادای احترام کنند. هر ست مسابقه شمشیر بازی سه دقیقه است، ولی اگر یکی از بازیکنان ۱۵ امتیاز بگیرد مسابقه زودتر به پایان می رسد. از جمله اصطلاحات این رشته ورزشی می توان به؛ فلش، آپل، اتک، سپر و فول اشاره کرد. هر کدام از این اصطلاحات معنی خاصی دارد. هنگامی که شمشیر باز هم زمان با دویدن شروع به حمله می کند را فلش می گویند.کوبیدن پای راست به صورت ناگهانی و شدید برای بر هم زدن تمرکز رقیب را آپل می گویند. حالت حمله شمشیر باز نیز اتک نامیده می شود. سپر نیز قسمتی از شمشیر است که در برابر ضربات از دست بازیکن محافظت می کند و به خطا و رعایت نکردن قوانین مسابقه نیز فول گفته می شود.

آیا با اصطلاحات شمشیر بازی آشنایی دارید؟ 

شمشیربازی

در هر رشته ورزشی، اصطلاحاتی متداول است که در حین مسابقه مکررا گفته می شود. در مورد شمشیربازی هم این قاعده مستثنی نبوده و اصطلاحات زیادی وجود دارد که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت:
- اتک: در زبان انگلیسی این کلمه به‌معنای حمله می‌باشد و در بازی شمشیر بازی به حالتی گفته می‌شود که در آن شمشیرباز، یکی از دست‌های خود را جلو گرفته و حمله می کند، در این شرایط رقیب مقابل شمشیرباز برای دفاع آماده می‌شود.
- لانژ: حرکت سریع و ناگهانی شمشیر باز به سمت جلو و رقیب
- فلش : حمله و دویدن ورزشکار به صورت همزمان
- باز کوب: دومین حمله ورزشکار شمشیر باز
- آپل: ورزشکار با نیت بر هم زدن تمرکز حریف، پای راست خود را محکم به زمین می کوبد، به این کار آپل گفته می شود
- گارد: قسمتی از شمشیر است که از دست شمشیرباز در مقابل ضربات شمشیر حریف حفاظت می‌کند.
- فول: در کلیه رشته‌های ورزشی این اصطلاح متداول بوده در این رشته ورزشی نیز به‌معنای خطا می‌پاشد و به حرکاتی گفته می‌شود که در حین مسابقه سبب اخطار به شمشیر باز، توقف بازی و یا حذف وی از مسابقه می‌شود.
 از جمله فول هایی که در شمشیربازی موجود هستند عبارت‌اند از:
پرتاب شمشیر به سمت حریف
گرفتن بدن حریف و مانع حرکت او شدن
ادامه دادن ضربات شمشیر به حریف با وجود دستور ایست داور
توهین به داور و یا به حریف شمشیرباز
ناقص بودن لباس و تجهیزات استاندارد مسابقه

تاثیر شمشیربازی بر سلامتی بدن

ورزش شمشیربازی

ورزش شمشیر بازی نیز همچون سایر ورزش‌ها تاثیر مثبتی بر سلامتی و بهبود عملکرد کلیه ارگان های بدن داشته و کیفیت زندگی را بالا برده و سبب افزایش طول عمر افراد می گردد. انجام مرتب حرکات ورزشی زیر نظر اساتید و مربیان، علاوه بر آن که ورزشکار را در حرفه مورد علاقه خود به سطح حرفه ای می‌رساند، بر سلامت جسم و روح وی نیز تاثیر مستقیمی خواهد داشت. در زیر به فواید ورزش شمشیربازی خواهیم پرداخت:
1. این ورزش بسیار ارزشمند، به دلیل فعالیت‌های زیاد، باعث سوزاندن کالری فراوان و کاهش وزن می‌شود.
2. سیستم قلبی و عروقی بدن را تقویت کرده و با تقویت عضلات قلب، سبب خون‌رسانی بهتر آن به بخش‌های مختلف بدن می شود.
3. ورزش به دلیل آنکه تفریح و سرگرمی نیز محسوب می‌شود، باعث آرامش سیستم عصبی شده و از استرس انسان تا حد زیادی می‌کاهد.
4. تعریق پوست در حین ورزش و همچنین فرح‌بخش بودن حرکات ورزشی، بر زیباسازی و جوان ماندن پوست کمک شایانی خواهد کرد.
5. شمشیربازی به دلیل آنکه همه اعضای بدن را فعال و درگیر کرده و به حرکت درمی‌آورد، در سفت شدن ماهیچه‌ها و همچنین تناسب اندام ورزشکار تاثیر بسیاری دارد.
6. این ورزش با تقویت سیستم ایمنی بدن، باعث دفع سموم شده و از بروز بسیاری از بیماری‌های خطرناک و لاعلاج پیشگیری می کند.
ثبت نظرات
نظرات