آشنایی با انواع ورزش های رزمی

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به ورزش های رزمی علاقه مند می باشید متناسب با استعداد و قدرت جسمانی خود سعی کنید در آموزش رشته های رزمی شرکت کرده و مهارت های لازم را فرا بگیرید. برای آموزش این ورزش ها لازم است حتما با مراکز معتبر که به صورت تخصصی فعالیت دارند، در ارتباط باشید.
ورزش های رزمی

معرفی ورزش های رزمی

انواع ورزش های رزمی  شامل کدام است؟ آیا شما نیز علاقه مند به رشته های رزمی هستید؟ بسته به علاقه و استعداد خود می توانید در این رشته تخصص کافی به دست آورده و حتی به موفقیت های زیاد دست یابید. ورزش های رزمی، امروزه در کل جهان توجه ویژه ای به دست آورده اند. افراد با استعداد و سلیقه های مختلف در شاخه های گوناگون رشته ی رزمی فعالیت می کنند. در این بخش از مقاله در نظر داریم به برخی از مهمترین انواع ورزش های رزمی بپردازیم و راهنمای کاملی در اختیار شما قرار دهیم، با ما همراه باشید.
اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به ورزش های رزمی علاقه مند می باشید متناسب با استعداد و قدرت جسمانی خود سعی کنید در آموزش رشته های رزمی شرکت کرده و مهارت های لازم را فرا بگیرید.  داشتن تسلط کافی در یک ورزش رزمی نه تنها می تواند قوای جسمی شما را روز به روز افزایش دهد، بلکه می توانید با دریافت آموزش های لازم، در مسابقات کشوری و جهانی شرکت کرده و موفقیت های بسیاری به دست آورید. انتخاب این نوع از ورزش ها باید متناسب با سلیقه و استعداد شما باشد در غیر این صورت نمی توانید تسلط کافی داشته باشید. تنوع این نوع از ورزش ها زیاد است. با توجه به علاقه خود می توانید در یکی از انواع رشته های رزمی فعالیت کنید.
ورزش یوگا، مجموعه ای از حرکات و تمرینات ذهنی بدن می باشد که در گذشته در اکثر ورزش های رزمی استفاده می شد.

انواع ورزش های رزمی

انواع ورزش های رزمی

انواع رشته های رزمی شامل موارد زیر است:
- تکواندو
- کاراته
- ووشو
- جودو
- موی تای
هر یک از انواع ورزش های یاد شده طرفداران خاص خود را دارد. امروزه جوانان و نوجوانان بسیاری در سراسر جهان به این نوع از ورزش ها علاقه مند هستند و هر سال، مسابقات زیادی به صورت کشوری و بین المللی برگزار می شود. کشور ما نیز جزو یکی از برترین کشورهای فعال در زمینه ی ورزش های رزمی می باشد. جوانان ایرانی با تلاش و استعداد های عالی توانسته اند همیشه سبب سرافرازی کشورمان باشند.

آموزش ورزش های رزمی

ورزش رزمی

برای آموزش این نوع از ورزش ها لازم است حتما با مراکز معتبر که به صورت تخصصی فعالیت دارند، در ارتباط باشید. هر گونه ندانم کاری در فرایند یادگیری، می تواند سبب اتلاف زمان و هزینه باشد .در حال حاضر موسسه های مختلفی در زمینه ی آموزش هنرهای رزمی فعالیت دارند و هر یک از آنها نیز از اساتید برجسته بهره مند هستند. قبل از انتخاب یک موسسه برای کسب مهارت های لازم حتما اطلاعات کامل در مورد کیفیت آموزش به دست آورید. یک استاد کاربلد با تخصص و تجربه ای که دارد به راحتی می تواند ترفندهای لازم برای فراگیری مهارت های لازم در یک ورزش رزمی خاص را در اختیار شما قرار دهد. کدام یک از هنرهای رزمی برای شما جذاب است؟ علاقه مند به آموزش کدام یک از انواع رشته های رزمی هستید ؟ آیا برای گرفتن نتیجه بهتر رفتن به باشگاه بدنسازی مفید است؟ متناسب با استعداد خود می توانید مهارت کافی به دست آورده و پیشرفت کنید.

ورزش های رزمی : تکواندو

تکواندو

تکواندو به عنوان یکی از پرطرفدارترین انواع ورزش های رزمی توانسته است توجه بسیاری را به سوی خود جلب کند. به احتمال زیاد اولین ورزشی که به ذهن افراد در حین شنیدن هنرهای رزمی می آید، تکواندو است. ناگفته نماند این رشته از هنرهای رزمی بیشترین ورزشکاران را به خود اختصاص داده است و همچنین فدراسیون تکواندو در سراسر جهان از  فعال ترین فدراسیون های موجود است. تکواندو به عنوان یک ورزش المپیکی هر ساله طرفداران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. بیشتر ضربات به کار رفته در این ورزش، از طریق پا است. در ابتدا با کسب مهارت های لازم می تواند کمربند سفید دریافت کنید، اگر تخصص کامل در تکواندو به دست آورید، صاحب کمربند مشکی خواهید بود.
جالب است بدانید در تکواندو تعداد حرکت و تنوع آن ها بسیار زیاد است. به همین دلیل نیازمند زمان و تمرین کافی برای تسلط می باشید. هر یک از ورزش های رزمی دارای سبک های ویژه ای است. تکواندو نیز با سبک های خاصی شناخته می شود. از محبوب ترین سبک های تکواندو می توان موارد زیر را نام برد:

هان مادانگ

هان مادانگ

هان مادانگ یکی از سبک های تکواندو می باشد که شامل بخش های مختلفی است. هان مادانگ یک اصطلاح کره ای است که به معنی گردهمایی خانوادگی است. بخش های مختلف این سبک شامل موارد زیر است:
هوشین سول
کیوک پا
پوسه ابداعی
هوشین سول یا همان دفاع شخصی در مقایسه  با کیوک پا نیازمند تکنیک های ویژه ای است. هر یک از سبک های تکواندو در تکنیک های به کار رفته، تفاوت بسیاری دارند.  

کیوروگی

کیوروگی

کیوروگی یکی از معروف ترین و محبوب ترین سبک های تکواندو می باشد. اصطلاح کیوروگی در زبان کره ای به معنای مبارزات جذاب می باشد. این نوع از سبک ها از سطح حفاظت بسیار خوبی برخوردار هستند. لوازم امنیتی زیادی در حین آموزش و  برگزاری مسابقات این سبک از تکواندو مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین لوازم امنیت و سلامت ورزشکاران می توان موارد زیر را نام برد:
ساق بند
لثه
کاپ
هوگو
کلاه
استفاده از موارد یاد شده برای رزمی کاران در حین تمرین ورزش های رزمی الزامی است. این نوع از لوازم می تواند هر گونه خطر و آسیب را به خوبی مهار کنند. در این سبک هر ضربه ی پا به تنه می تواند سبب کسب 2 امتیاز باشد. مبارزات تکواندو در 3 راند در بازه ی زمانی 2 دقیقه ای انجام می شود. یک داور در وسط و 4 داور کناری در حین مسابقه به ارزیابی بازی می پردازند. تشک به کار رفته برای بازی در تکواندو، شیانگ چانگ نام دارد.

پومسه

پومسه

پومسه از دیگر سبک های تکواندو در ورزش های رزمی می باشد. که شاخه های مختلفی دارد. امتیاز کسب شده در مسابقات پومسه به صورت دیجیتالی یا بر روی برگه ای توسط داوران ثبت می شود و در نهایت امتیاز کل اعلام می شود. در این سبک از هنرهای رزمی، تکواندو کار به اجرای تکنیک های مختلف به صورت نمایشی می پردازد. با توجه به کیفیت اجرا و تکنیک هایی که به کار برده است، امتیاز ویژه ای دریافت می کند.

ورزش های رزمی: کاراته

کاراته

از دیگر انواع ورزش های رزمی میتوان کاراته را نام برد. کاراته نیز مانند تکواندو جزو محبوب ترین هنرهای رزمی می باشد. ورزشکاران این شاخه نیز می توانند در مسابقات بین المللی شرکت کنند. فدراسیون جهانی کاراته، نظارت ویژه ای به مسابقات اجرا شده در این شاخه دارد. پیش بینی می شود در آینده ای نه چندان دور، کاراته به مسابقات المپیک راه یابد زیرا تلاش های بسیاری در این زمینه انجام می شود. این امر می تواند در آینده محبوبیت کاراته را در بین ورزش های رزمی افزایش دهد. رده بندی کمربندهای کاراته به صورت زیر است:
سفید
زرد
نارنجی
سبز
آبی
بنفش
قهوه‌ ای
مشکی
همانند تکواندو، سبک های مختلفی برای ورزش رزمی کاراته موجود است. سبک های این رشته به دو صورت کنترل شده و غیر کنترلی طبقه بندی می شود. از مهمترین انواع سبک های کنترل شده می توان موارد زیر را نام برد:
-         شوتوکان
-         شیتوریو
-         گوجوریو
-         وادوریو
از محبوب ترین سبک های غیرکنترلی ورزش رزمی کاراته نیز می توان موارد زیر را در اولویت قرار داد:
-         کیوکوشین
-         گوجوریو
-         انشین کاراته
شما علاقه مند به کدام یک از ورزش های رزمی در شاخه ی کاراته هستید؟ با دریافت اطلاعات کامل و حضور در جلسه های آموزشی مختلف، می توانید به راحتی تصمیم بگیرد. اگر علاقه مند به کاراته هستید و در انتخاب یک سبک مناسب دچار تردید می باشید در این صورت حتما با اساتید کاربلد و حرفه ای در این رشته در ارتباط باشید. در این صورت می توانید متناسب با استعداد خود بهترین سبک را انتخاب کنید. فردی که تخصص مربی گری و آموزش دارد به آسانی می تواند با توجه به قوای جسمی و استعدادهای شما، راهنمایی کاملی ارائه دهد. در ادامه به طور مختصر به بررسی سبک های کاراته می پردازیم:

- شوتوکان:

شوتوکان

اولین و اصلی ترین شاخه ی کاراته می باشد که جزو ورزش های رزمی ژاپن و چین است. در ایران نیز از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. این سبک از کاراته دارای 9 شاخه ی جداگانه است و در حال حاضر توسط فدراسیون داخلی کشور ثبت شده و مورد تایید می باشد.

- شیتوریو: 

از دیگر سبک های کاراته می باشد که نیازمند نیرو و سرعت در تکنیک های آن هستیم.

- گوجوریو:

گوجوریو

گوجوریو یک ورزش رزمی با روش نرم و سخت است که در آن تکنیک های نرم و سخت به طور همزمان استفاده می شوند. گوجوریو از سبک های اصلی کاراته در نظر گرفته می شود.

- وادوریو: 

وادوریو

وادوریو به عنوان یکی از سبک های کاراته توسط اوتسو کاهی روی ابداع شده است.

- کیوکوشین: 

کیوکوشین از مهمترین سبک های غیر کنترلی کاراته می باشد. در این سبک از تکنیک ضربه های متوالی برای کم کردن مقاومت حریف استفاده می شود.  
- گوجوریو: این سبک از کاراته دارای شاخه های زیادی است. برای آموزش آن 12 کاتا وجود دارد.  

- انشین کاراته: 

از نخستین سبک های غیرکنترلی کاراته، انشین کاراته است. در ایران نیز در سال 1372 بنیانگذاری شده و در سال 1376 به طور رسمی توسط فدراسیون ورزشی ایران تایید گردید.

 ورزش های رزمی: آشنایی با ووشو

ووشو

هنر رزمی ووشو از انواع ورزش های رزمی زیر مجموعه کونگ فو است که به طور کلی می توان گفت به نوعی سرچشمه تمام ورزش های رزمی محسوب می شود. نکته مهم درباره ورزش ووشو، تفاوت سبک ها به دلیل تنوع در شیوه های مختلف مبارزات ورزشی است. ورزش ووشو که برخلاف کونگ فو که هنوز هم تا حد زیادی سنتی باقی مانده است؛ تغییرات زیادی نکرده است. با توجه به این که، این ورزش قدمتی 5000 ساله دارد.
ووشوی ابتدایی تاکید بر جابه جایی و پریدن دارد؛ به گونه ای که باید در آن کمر صاف و بازو های باز و هم چنین بلند شدن از حالت دولا با کمک بازو ها و کف دست انجام شود. افراد با استعدادی که شروع به ورزش ووشو می کنند، شاید بعد از شش ماه بتوانند پرش پروانه را انجام دهند. اما نکته قابل تامل درباره این ورزش این است که این ورزش به ابعاد درونی و بیرونی توجه می کند یعنی علاوه بر بدن، ذهن را هم برای مبارزه آماده می کند.

ورزش های رزمی: آشنایی با جودو

جودو

ورزش جودو از جمله انواع ورزش های رزمی کشور ژاپن است که منشا آن از هنر رزمی جوجیتسو گرفته شده است. ورزش رزمی جودو نیز مانند خیلی از ورزش های رزمی دیگر برای تربیت ذهن و جسم شناخته می شود. ورزش جودو، هنر رزمی است پویا و قدرتمند که به نظم ذهنی بالا و  نیروی فیزیکی بالا احتیاج دارد. تمام تکنیک های ورزش رزمی جودو بر پایه آرامش و پیوستگی بنا شده است.  
ورزش جودو که از جمله ورزش های بدون سلاح محسوب می شود، هیچ گونه سلاح و تجهیزاتی وجود ندارد. در این ورزش ضربه، مشت و اعمال فشار بر مفاصل وجود ندارد که به جای آن جودو با قدرت تعادل، گرفتن لباس فرم و نیروی حرکتی برای شکست دادن حریف انجام می شود. البته همین سادگی جودو است که انجام این ورزش را دشوار می کند. 
جودو نیز در کنار کاراته و تکواندو سیستم درجه بندی رنگی برای سطح مهارت های مختلف دارد. البته که این درجه بندی و رنگ بندی در کشور های مختلف، متفاوت است و با افزایش مهارت فرد، رنگ کمربند افراد نیز تغییر می کند. به طور کلی این رنگ ها به صورت سفید، زرد، سبز، بنفش، قهوه ای در سه درجه مختلف و مشکی است. به احتمال زیاد شما هم اصلاح دان را زیاد شنیده اید. این اصطلاح که برای سطوح رنگ بندی کمربند مشکی به کار می رود، ده دان را تشکیل می دهد. 
ثبت نظرات
نظرات
upoxuwh | سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
<a href=http://slkjfdf.net/>Azuxemos</a> <a href="http://slkjfdf.net/">Uigoyobiy</a> wwc.xkay.benkoy.com.xgc.fn http://slkjfdf.net/
0
unabohafeey | سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
<a href=http://slkjfdf.net/>Uvexpe</a> <a href="http://slkjfdf.net/">Opyawuyo</a> vqp.jbpm.benkoy.com.cbw.rk http://slkjfdf.net/
0
جراحی | جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱
خیلی عالی بود
0