نکاتی که در مورد ماساژ صورت باید بدانید

آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی
به اشتراک بگذارید:  
برای داشتن پوست و صورتی زیبا که مستحکم و بدون چین و چروک باشد اقدامات متعددی می‌توانید انجام دهید یکی از این کارها استفاده از ماساژ صورت است. ماساژ اگر به شکل صحیح و اصولی انجام شود هیچ ضرری ندارد و روشی کاملا ایمن می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با ماساژ صورت این محتوا را مطالعه نمایید.
ماساژ صورت
ماساژ صورت از جمله روش‌هایی است که هم می‌تواند پوست شما و حالت صورتتان را بهبود بخشد و هم این که احساس آرامش خوشی را برای شما ایجاد کند. در واقع با ماساژ صورت جریان خون به بافت های صورت افزایش پیدا می‌کند در نتیجه تغذیه پوست و ترمیم بافت‌ها با سرعت بیشتری انجام می شود ضمن این که کمک می‌کند صورت شما جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد. حتی این روش به شما در لیفت صورت، کاهش چین و چروک و از بین رفتن پف کمک زیادی می‌کند. در ادامه به شکل مفصلی به بررسی این موضوع می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.
ماساژ ضمن این که می‌تواند در کاهش خستگی موثر باشد در درمان انواع عفونت‌ها کوفتگی‌ها و اختلالات روانی مانند افسردگی نیز موثر می باشد.

فواید ماساژ صورت

فواید ماساژ صورت

کاهش چین و چرک‌های کوچک و کم عمق و کمک به زیبایی و مقدمه ای مناسب برای آرایش صورت
افزایش خون رسانی به بافت های صورت: ماساژ به منزله‌ی ورزش پوست است. اگر روزانه 5 دقیقه وقت بگذارید و صورت خود را ماساژ دهید می‌توانید آثار آن را به خوبی در چهره خود ببینید.
کاهش تنش و اضطراب: ماساژ صورت محرک سیستم عصبی سمپاتیک است بنابراین می‌تواند یک روش بسیار خوب برای مقابله با احساسات منفی و تنش‌زا باشد.
استحکام بخشیدن به پوست صورت
اصلاح حالت عضلات: ماساژ می‌تواند عضلات را تقویت کند وقتی عضلات استحکام بیشتری داشته باشند حالت چهره نیز بهتر می شود.
ریلکس شدن عضلات صورت و چشم‌ها
تسکین سر دردها و دردهای ناحیه‌ی صورت: ماساژ صورت نه تنها به تسکین دردهای ناحیه سر و گردن کمک می‌کند بلکه به یاد داشته باشید که صورت دارای صدها نقطه‌ی فشاری می‌باشد که هر کدام از این نقاط متعلق به یک ناحیه‌ی مخصوص در بدن هستند. با ماساژ دادن این نقاط می‌توانید به بهبود خیلی از بیماری‌های خود کمک کنید.
نکته‌ای که در این جا باید گفته شود این است که اگر صورت شما زخم یا آکنه دارد بهتر است که از ماساژ دادن صورتتان خودداری کنید.

چگونه ماساژ صورت را انجام دهیم

آموزش ماساژ صورت

اگر چه ماساژ صورت به طرق مختلفی انجام می‌شود اما یک سری اصول پایه در مورد نحوه‌ی ماساژ دادن صورت وجود دارد که در ادامه به آن اصول می‌پردازیم.
حرکت دست یا ماساژور باید به شکلی باشد که عضلات صورت را به سمت بالا بکشد و پوست را باز کند. 
برای پیشانی دو حرکت وجود دارد 1- حرکت باید از مرکز پیشانی به سمت طرفین باشد. 2- حرکت از وسط ابرو به سمت خط مو(این کار را تا 5 بار تکرار کنید.)
حرکت ماساژ چشم‌ها باید دورانی و دور یک چشم در جهت ساعتگرد و دور چشم دیگر در جهت پادساعتگرد باشد. به عبارت دیگر حرکت مدور را از کنار قسمت گیجگاهی آغاز نمایید. مراقب باشید که در حین ماساژ به چشمان خود فشار وارد نکنید.
برای ماساژ گوشه‌های دهان ابتدا با انگشت اشاره و میانی خود یک وی درست کنید جوری که انگشت اشاره در بالای لب بالایی و انگشت میانی پایین لب پایینی قرار بگیرد. حال با ایجاد کمی فشار انگشتان خود را به سمت گوش‌ها بکشید.
برای عضلات فک و گونه حرکت ماساژور باید اریب و موازی با خط گونه باشد.
ابتدا، میانه و انتهای ابرو، گوشه‌های داخلی چشم به سمت بینی و بین دو ابرو نقاطی هستند که باید با انگشتان خود این نواحی را ماساژ دهید.
توجه داشته باشید که فشارها باید به شکل متقارن و همزمان باشند.
این حرکاتی که تا اینجا گفته شد بیشتر برای روشن سازی پوست صورت انجام می‌شود و یکی از رایج‌ترین و راحت‌ترین حرکات ماساژ می‌باشند.

ماساژ دادن غدد لنفاوی

ماساژ دادن غدد لنفاوی

از آن جایی که غدد لنفاوی نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارند بهتر است که به هنگام ماساژ صورت زیر گوش و اطراف گردن را نیز ماساژ دهید تا سموم بهتر آزاد شوند و از تجمع آن‌ها در غدد لنفاوی جلوگیری شود. با کمک حرکات دورانی انگشتان خود ماساژ را آغاز کنید. با دایره‌هایی عریض به سمت فک و گلوی خود بروید.

میزان فشار

فشارهایی که به هنگام ماساژ صورت اعمال می‌کنید باید در حدی باشد که تا ماهیچه‌ها و بافت های عمقی پوست نیز برسد اما به یاد داشته باشید که قرار نیست به صورت خود آسیب بزنید مخصوصا منطقه‌ای که غدد لنفاوی قرار دارند در این نواحی باید با احتیاط بیشتری فشار وارد کنید. بنابراین مقدار فشار را کنترل کنید تا ماساژ اثر بخشی مناسب را داشته باشد.

تمیز کردن پوست صورت

قبل از انجام هر ماساژی صورت خود را به شکل صحیحی شست و شو دهید. همان طور که میدانید ماساژ صورت در واقع مرحله آخر پاکسازی پوست هم محسوب می‌شود. بعد از شست و شو صورت خود را کامل خشک کنید.

استفاده از روغن

استفاده از روغن حرکت دست و یا ماساژور را نرم‌تر و بهتر می‌کند ضمن این که مانع از آسیب دیدن پوست در اثر حرکات مکرر وسیله‌ی ماساژ می‌شود. اما به یاد داشته باشید که نباید از مقادیر زیاد روغن استفاده کنید تنها یک لایه نازک به شما کمک می‌کند تا فرایند ماساژ به خوبی طی شود. ضمن این که  روغن مناسب می‌تواند به درخشندگی و تغذیه‌ی پوست شما نیز کمک نماید به همین خاطر سعی کنید روغنی را برای ماساژ انتخاب کنید که بیشترین همخوانی را با پوست صورت شما داشته باشد. روغن‌های نارگیل، بادام، آرگان و جوجوبا از جمله بهترین روغن‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید به طور مثال افراد برای پوست‌هایی که خیلی خشک هستند می‌توانند از روغن بادام یا آرگان استفاده کنند. برای پوست‌های چرب هم روغن جوجوبا یا ترکیبی از جوجوبا و کرچک گزینه های خوبی هستند. در ادامه به انواع پوست‌ها و روغن‌های مناسب هر کدام اشاره شده است.
پوست خشک: بادام، مارولا و آرگان
پوست چرب: جوجوبا و انگور
حساس: بابونه، آلوئه ورا  و مورینگا
پوست نرمال: آرگان رتینول
پوست مستعد آکنه: پوست انار و درخت چای

انواع ماساژ زیبایی صورت

انواع ماساژ صورت

ماساژ تخلیه‌ی لنف صورت

لنف یک مایعی است در بدن متشکل از آب پروتئین و نمک که ضایعات سلولی باکتریایی و ویروسی را از بدن خارج می‌کند. با انجام ماساژ صورت می‌توان لنف جمع شده در صورت را تخلیه کرد و پوست خود را به شکل عمیقی تمیز و جوان‌سازی کنید.

ماساژ شیاتسو صورت

در این ماساژ از طب فشاری استفاده می‌شود که این فشارها در نواحی خاص از صورت به نام کانال‌ها وارد می-گردد. کسانی که ماساژ چینی انجام می‌دهند از دستگاه‌های مخصوص، انگشت و یا کف دست خود برای ماساژ و تقویت عضلات استفاده می‌کنند.

ماساژ کلاسیک صورت

روش کلاسیک رایج‌ترین نوع ماساژ در کل جهان می‌باشد که در بالا اصول آن را برای شما شرح داده ایم. در این روش با کمک حرکات نوازش مانند، ضربه زدن و نیشگون گرفتن فرایند کلاژن سازی را بهبود می‌بخشند.

ماساژ صورت کوبیدو

این روش نوعی ماساژ قدیمی است که برای تسکین دردها هم از آن استفاده می‌شود. در این ماساژ از 47 روش برای تقویت 16 عضله‌ی واقع در صورت استفاده می‌شود.

هر چند وقت یک بار پوست خود را ماساژ دهیم؟

خواص ماساژ صورت

روزانه می‌توانید حدود 5 دقیقه وقت بگذارید و صورت خود را ماساژ دهید اما پیشنهاد می‌کنیم که اگر برایتان مقدور است ماهی یک بار به دنبال ماساژهای حرفه‌ای در یک سالن زیبایی خوب باشید تا عضلات صورتتان به شکل عمیق‌تری تقویت شود. اگر ماهی یک بار برایتان مقدور نیست می‌توانید یک دوره‌ی بزرگ‌تری را برای خود در نظر بگیرید.

مضرات ماساژ صورت

ماساژ صورت اگر به شکل اصولی باشد و کسی که ماساژ را انجام دهد نسبت این کار دانش کافی داشته باشد هیچ ضرر و زیانی را به بار نمی‌آورد و یکپارچه سود است. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که کسی که ماساژ را انجام می‌دهد کار خود را بلند نباشد و در کار خود اشتباهاتی را انجام دهد در چنین حالتی ماساژ می‌تواند تاثیر معکوس داشته باشد و باعث افتادگی پوست بشود.
ماساژ خشن و نامناسب می‌تواند در صورت شما کبودی زخم و درد عضلانی ایجاد کند.
در برخی موارد که ماساژ بیش از اندازه نامناسب بوده ممکن است به اعصاب موجود در صورت آسیب برساند و یا عضلات را دچار کشیدگی کند.

نکات مهم به هنگام انجام ماساژ صورت

نکات ماساژ صورت

با یک جست و جوی ساده متوجه خواهید شد که چقدر ماساژهای متنوع وجود دارد و تنوع حرکات در هر کدام از ماساژها چقدر در عین حالی که تفاوت دارند مشابه هستند. هر مجموعه حرکت و روشی را که برای ماساژ انتخاب می‌کنید نکات زیر را در نظر داشته باشید.
به هنگام ماساژ دست و روغنی که می‌خواهید استفاده کنید را گرم نمایید.
فشاری که دست‌ها و انگشتان وارد می‌کنند باید ملایم باشد.
تماس انگشت، دست و به طور کلی ماساژور باید مداوم روان و نرم باشد. انگشتان خود را نباید روی پوست بکشید. 
در کار خود علاقه و صبر داشته باشید.
قبل از انجام ماساژ تمام آرایش خود را پاک کنید و صورت خود را کاملا تمیز با شوینده‌ی مخصوص پوست بشویید. البته از تمیزی دستی که ماساژ را انجام می‌دهد هم نباید غافل شد.
اگر صورتتان خیلی جوش زده، مستعد آکنه است و به طور کلی مشکلی وجود دارد قبل از ماساژ با یک متخصص مشورت کنید و سپس ماساژ را با توجه به این موضوع انجام دهید.
اگر در صورت خود زخم دارید از انجام ماساژ به شکل جدی‌ای خودداری کنید چرا که ماساژ صورت با افزایش گردش خون شما در ناحیه سر می‌تواند منجر به کاهش سرعت بهبودی شما بشود.
حرکت انگشتان باید به سمت بالا باشد تا از افتادگی پوست جلوگیری شود.
به نقاطی که احساس گرفتگی در آن‌ها می‌کنید فشار بیشتری وارد نمایید.
ثبت نظرات
نظرات