هر آن چه را که باید درباره براشینگ مو بدانید

آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی
به اشتراک بگذارید:  
برس و سشوار دو رکن اصلی براشینگ مو هستند. شما با کمک این دو وسیله می‌توانید به راحتی موهای خود را برای یک مهمانی آماده کنید ضمن این که براشینگ زیر بنای تمام مدل موها می‌باشد. بعضی از افراد برای این که موهای لخت‌تری داشته باشند از اتو مو نیز استفاده می‌کنند.
براشینگ مو
براشینگ مو چیست؟
نحوه‌ی کار با سشوار معمول‌ترین وسیله‌ی حرارتی برای مو
انواع براشینگ مو
براشینگ موی کوتاه
براشینگ موی بلند و متوسط
براشینگ موی فر
براشینگ مو به چه شکلی انجام می‌شود.
ویژگی ابزارهای براشینگ مو
برس مناسب
استفاده از نرم کننده‌ها و یا سرم های مو
سشوار در کمترین زمان ممکن
براشینگ موهای چرب
اشتباهات رایج در براشینگ مو


تقسیم نکردن مو
انتخاب نکردن برس مناسب
خیس بودن بیش از حد موها
استفاده از درجه حرارت زیاد
ثابت نگه داشتن سشوار
براشینگ مو با اتو مو
براشینگ مو یک روش برای حالت دار کردم مو می‌باشد. hair brushing در لغت به معنای شانه کردن مو می‌باشد. در ادامه به توضیح مفصل این روش می‌پردازیم.

براشینگ مو چیست؟

خیلی وقت‌ها وقتی که به آرایشگاه برای کوتاه کردن، کراتینه یا بوتاکس مو مراجعه می‌کنیم معمولا یک سوالی را آرایشگر از شما می‌پرسد و آن هم این است که آیا در خانه براشینگ مو هم انجام می‌دهید یا خیر؟ اکثرا می‌دانند براشینگ به چه معناست اما برای آن عده که نمی‌دانند باید بگوییم که براشینگ به معنای حالت دادن به مو با کمک برس و یک وسیله‌ی حرارتی می‌باشد. آن وسیله‌ی حرارتی که ما از آن حرف می‌زنیم معمولا سشوارها هستند وسیله‌هایی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند و کار کردن با آنها بسیار راحت است. از سشوارها بیشتر برای خشک کردن مو بعد از حمام و یا حالت دادن به مو قبل از رفتن به یک مراسم یا دورهمی استفاده می‌شود. مخصوصا کسانی که موهای فر دارند معمولا زیاد از سشوار و به طور کلی براشینگ استفاده می‌کنند.

نحوه‌ی کار با سشوار معمول‌ترین وسیله‌ی حرارتی برای مو

براشینگ مو چیست

باید کار با سشوار را بلد باشید تا کمترین آسیب را به موی خود برسانید. حرارت و گرمای سشوار آب موجود در مو را خشک می‌کند پس بهتر است که حتی الامکان سشوار را از موهای خود فاصله بدهید و آن را به هیچ عنوان به موهای خود نچسبانید مخصوصا زمان‌هایی که صرفا قصد خشک کردن موهای خود را دارید. بهترین و مطمئن‌ترین فاصله بین مو و سشوار 30 سانتی متر است.
برای سشوار کشی و حالت دادن به موهای خود در سالن های زیبایی بهتر است که از برسهای فلزی استفاده کنید چرا که فلزها به شیوه‌ی موثرتری گرما را جذب و پخش می‌کنند و باعث می‌شوند که موها بهتر شانه بشوند مانند یک اتو یا فر مو که گرمای موجود در تیغه‌ها باعث می‌شود که مو بهتر حالت بگیرد. حواستان باشد که روی موهایی که سشوار کشی شده آب نریزید چرا که موها وز می‌شود.

انواع براشینگ مو

هر مدل مویی براشینگ مختص خودش را دارد. به عبارتی برای هر نوع مویی باید به شکل مناسبی از سشوار استفاده کنید تا نتیجه خوبی را بتوانید از براشینگ بگیرید. در ادامه انواع براشینگ و اصول آن را برای شما شرح می‌دهیم.

براشینگ موی کوتاه

اگر موهایتان کوتاه و کم پشت است سشوارها گزینه‌ی خوبی برای بلند کردن و حجم دادن به موهای شما می‌باشند به طور کلی بعد از سشوار معمولا کمی موی افراد پر پشت‌تر به نظر می‌رسد و به خاطر صاف شدن موها و از بین رفتن فرها طول آن نیز بلندتر می‌شود. سعی کنید با کمک برس های فلزی متناسب با فرم صورت خود به موهایتان فرم بدهید. با براشینگ می‌توانید حجمی را در زیر موهایتان ایجاد کنید تا پر پشت‌تر به نظر برسند.

براشینگ موی بلند و متوسط

براشینگ موی بلند

سشوار از داخل و یا سشوار از بیرون دو روشی هستند که شما می‌توانید برای موهای خود انتخاب کنید. در ابتدا موهای خود را به 4 قسمت تقسیم کنید و بعد به کمک شانه‌های گرد یا تخت بزرگ براشینگ را به راحتی انجام دهید. برای انتخاب نوع براشینگ سعی کنید به مدل موی نهایی خود توجه داشته باشید.

براشینگ موی فر

کسانی که موهای فر و وزی دارند معمولا راه سختی را برای صاف کردن موهای خود پیش رو دارند و سر سشوار را باید کاملا بر رویی موهای خود بگیرند تا موهایشان صاف بشود چنین افرادی بهتر است که از سشوارهای کم قدرت استفاده کنند.

براشینگ مو به چه شکلی انجام می‌شود.

معمولا هر مدل مویی را که بخواهید برای خود درست کنید نیاز است که موها را ابتدا براشینگ کنید. تا مو کاملا صاف و خشک باشد و نتیجه‌ی کار قابل قبول شود. به طور مثال شینیون‌ها به هیچ عنوان با موهای خیس یا وز دار خوب در نمی‌آیند.
برای شروع کار باید موها را به چهار قسمت تقسیم کنید. برای این کار بهتر است که ابتدا فرق افراد را باز کنید و سپس هر دسته از موهای حاصل شده را به دو قسمت تقسیم نمایید. بعد با کمک گیره‌ها دسته‌های مو را از هم جدا کنید تا در هم نشوند.
سپس از یکی از دسته‌های پشت سر شروع به سشوار کشیدن می‌کنیم. در این مرحله دقت کنید که لایه‌هایی را که برای سشوار کشی انتخاب می‌کنید باید کم ضخامت باشند تا تمام موها در معرض باد سشوار قرار بگیرند.
این کار را آن‌قدر انجام می‌دهیم تا در نهایت کل مو سشوار شود.
زاویه‌ی برس و سشوار باید 90 درجه باشد و برس را زیر مو به همراه سشوار به پایین می‌آوریم و بعد این حرکت را از روی مو دو بار تکرار می‌کنیم تا موها کاملا صاف و لخت بشوند. 
یادتان باشد که براشینگ و صاف کردن موها را تا حد امکان از ریشه‌ی مو انجام دهید که مبادا وز موجود در بالای موها باقی بماند و تمام زحمات شما بر باد برود.
برای این که جلو مو بهتر حالت بگیرد بهتر است که موهای جلو را ابتدا به سمت صورت و سپس به سمت بالا سشوار بکشید.

ویژگی ابزارهای براشینگ مو

ابزار براشینگ مو

برای براشینگ هر چه از سشوارهای حرفه‌ای پر قدرت‌تری استفاده کنید بهتر است. به جز موهای فر که باید سشوار را کاملا نزدیک به موی خود بگیرید برای سایر موها بهتر است که از سشوارهای پر قدرت استفاده کنید چرا که هر چه قدرت سشوار بیشتر شود مدت زمان براشینگ کمتر می‌شود و آسیب کمتری به موهای شما وارد می‌گردد. ضمن سشوارهای حرفه‌ای نمونه‌های خانگی ‌هم در بازار عرضه می‌شوند و شما می‌توانید متناسب با موی خود یک نمونه را خریداری کنید.

برس مناسب

تاثیر یک برس مناسب را دست کم نگیرید. برس های گرد مناسب‌ترین نمونه‌ها برای این کار هستند. بهترین جنسی که می‌تواند گرما را به مو منتقل کند سرامیک‌ها هستند هر چند که نمونه‌های فلزی هم مناسب هستند. پس سعی کنید در حین براشینگ از برس های گرد فلزی یا سرامیکی استفاده کنید. دسته‌ی برس نیز باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که به خوبی در دست قرار گیرند و دست خسته نشود.

استفاده از نرم کننده‌ها و یا سرم های مو

اگر چه برای براشینگ کردن موهای فر استفاده از نرم کننده و یا سرم های دو فاز ضروری است اما ما پیشنهاد می‌کنیم که همه ی افراد قبل از استفاده از سشوار به موهای خود ماسک مو یا سرم بزنند. این مواد محافظی را روی موها ایجاد می‌کنند. این محافظ ضمن این که از آسیب دیدن مو بر اثر حرارت جلوگیری می‌کند باعث نرم و لخت شدن بیشتر موها می‌شود. ضمن این که مواد نام برده خاصیت آب‌رسانی دارند و مانع از بین رفتن رطوبت موها می‌شوند.

سشوار در کمترین زمان ممکن

اگر عجله دارید لازم نیست که وقت خود را برای موهای زیر و پشت سرتان هدر دهید. البته این توصیه به این معنا نیست که موهای پشت سر مهم نیستند و برای آن‌ها اصلا وقتی نگذارید بلکه به این معنی است که موهای کناری و جلویی صورت شما مهم‌تر هستند و بیشتر وقت خود را روی آن‌ها باید بگذارید تا در نهایت نتیجه‌ی کار همانی شود که می‌خواستید.

براشینگ موهای چرب

احتمالا برای شما هم این شرایط پیش آمده که بنابر دلایلی نتوانسته‌اید که در روز موعد به حمام بروید و موهایتان را بشویید و حال لازم است که به یک مهمانی مهم بروید. از طرفی حتی وقت و حوصله‌ی این را ندارید که موها یا حتی بخشی از آن را بشویید. در چنین موقعیت‌هایی شما می‌توانید مقداری شامپو خشک  یا پودر بچه به موهای خود اسپری کنید و بعد براشینگ را انجام دهید.

اشتباهات رایج در براشینگ مو


اشتباهات براشینگ مو


تقسیم نکردن مو

خیلی‌ها به تقسیم کردن مو قبل از شروع سشوار کشیدن اهمیت نمی‌دهند و بدون تقسیم ‌بندی یک دسته مو را جدا می‌کنند و شروع به سشوار کشی می‌کنند. شما این اشتباه را تکرار نکنید تقسیم‌بندی مو از شما 5 دقیقه هم وقت نمی‌گیرد ولی بسیار کار شما را راحت‌تر می‌کند و کیفیت کار شما را بالا می‌برد.

انتخاب نکردن برس مناسب

اگر شما از جمله کسانی هستید که دائما براشینگ مو انجام می‌دهید حتما برای کار خود یک برس مناسب تهیه کنید چرا که یک برس نامناسب می‌تواند باعث سوختن موهای شما شود.

خیس بودن بیش از حد موها

یک اشتباه رایجی که قبل از براشینگ زیاد انجام می‌شود این است که موهایی بیش از حد خیس¬اند را شروع به سشوار کشی می‌کنند. این در حالی است که شما باید موهای نم دار خود را سشوار بکشید. لذا وقتی از حمام در آمدید بهتر است که یک مدت زمان را صبر کنید و آب موهای خود را با حوله بگیرید.

استفاده از درجه حرارت زیاد

آموزش براشینگ مو

حرارت بیش از حد می‌تواند باعث خشکی و آسیب دیدن موها بشود. حتی هوای گرم غدد چربی سر را بیشتر تحریک می‌کند و باعث می‌شود که موها با سرعت بیشتری چرب بشوند بنابراین با دمای پایین شروع به سشوار کردن موها از ریشه کنید و وقتی که به پایین ساقه ی مو نزدیک می‌شوید کمی حرارت را بالا ببرید تا موها بهتر حالت بگیرند.

ثابت نگه داشتن سشوار

حرکت مداوم سشوار و پخش شدن صحیح حرارت برای براشینگ مو بسیار مهم می‌باشد. با تمرکز سشوار بر یک نقطه می توایند موهای خود را بسوزانید.

براشینگ مو با اتو مو

امروزه در براشینگ از اتو مو نیز زیاد استفاده می‌شود مخصوصا کسانی که موهای فری دارند و با سشوار کشی ساده موهایشان صاف نمی‌شود. این افراد بعد از سشوار کشی یک دور موهای خود را اتو می‌کنند. بعضی‌ها که موهای فری هم ندارند ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از سشوار از همان ابتدا از اتو مو برای براشینگ مو استفاده کنند.
ثبت نظرات
نظرات