پاکسازی صورت مهم‌ترین رکن در مسائل بهداشتی و زیبایی

آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی
به اشتراک بگذارید:  
پاکسازی صورت کاری است که همه‌ی ما به طریقی آن را انجام می‌دهیم. همین که خیلی از افراد برای شستن صورت خود از فیس براش استفاده می‌کنند نشان می‌دهد که این موضوع اهمیت زیادی پیدا کرده است. در این محتوا انواع پاکسازی صورت را نام می‌بریم و به توضیحاتی در این باره می‌پردازیم.
پاکسازی صورت
پاکسازی صورت و به طور کلی پوست چیست
منظور از پاکسازی پوست
انواع پاکسازی پوست
پاکسازی عمیق در کلینیک
پاکسازی صورت در خانه
پاکسازی صورت با لیزر
پاکسازی صورت با میکرو ابریژن
فرق پاکسازی خانگی با پاکسازی کلینیکی
بهترین روش پاکسازی صورت
چه کسانی حتما پاکسازی صورت را انجام دهند
پاکسازی صورت‌های جوش‌دار
فواید پاکسازی
عوارض پاکسازی
پاکسازی صورت برای آقایان
چه موقع نسبت به پاکسازی صورت خود اقدام کنیم
قلم پاکسازی پوست
پاکسازی صورت می‌تواند جوش های سر سیاه را از بین ببرد؟
پاکسازی صورت در دوران بارداری
پاکسازی صورت موضوعی است که خوشبختانه امروزه جدی گرفته می‌شود. شاید یکی از دلایل آن هم این باشد که افراد فهمیده‌اند برای این که حتی بتوانند از وسایل آرایشی  به خوبی استفاده کنند و انتظاراتشان برآورده شود باید پوستی صاف تمیز و سالم داشته باشند تا اصطلاحاً مواد آرایشی روی صورتشان بنشیند. ضمن این که یک پوست سالم و زیبا شما را از تعداد زیادی وسایل آرایشی راحت می‌کند و تاثیر به سزایی در زیبایی شما می‌گذارد.  پس در ادامه با ما باشید تا به شکل مفصلی به برسی این موضوع بپردازیم.

پاکسازی صورت و به طور کلی پوست چیست

در طول زمان روی پوست ما چربی و آلودگی‌های زیادی می‌تواند تجمع یابد ضمن این که بخشی از آلودگی‌ها مربوط به فعالیت‌های عادی پوست و سلول‌های مرده می‌باشد. پاکسازی پوست کمک می‌کند تا به شکل موثری آلودگی‌های موجود بر روی پوست از بین بروند و پوست را تمیز و شاداب می‌کند. بنابراین تعریف پاکسازی پوست به ویژه پوست صورت چیزی نیست که مختص یک عده‌ی خاص باشد وعده‌ای دیگر بی نیاز از آن باشند. پاکسازی صورت با روش‌ها و ابزارهای مختلفی انجام می‌شوند و هر کدام از آن روش‌ها و ابزارها ویژگی‌های خاص خود را دارند.

منظور از پاکسازی پوست

پاکسازی پوست

وقتی می‌گوییم پاکسازی پوست منظور این است که سه کار را باید برای پوست انجام داد: 
1- برداشتن سلول‌های مرده‌ی روی پوست: سطحی‌ترین لایه‌ی پوست ما سلول‌های شاخی هستند که نقش دفاعی دارند و هر از 30 روز یک بار به شکل کامل از بین می‌روند و سلول‌های جدیدی جایگزین می‌شوند. برداشتن این لایه‌ی مرده باید با دقت انجام شود و صرف این که پوست خود را با کیسه و یا لیف بشویید کار پاکسازی انجام نمی شود و تنها فرایند پیری پوست را تسریع می‌کنید.
2- تمیز کردن پوست و از بین بردن هر گونه آلودگی یا چربی اضافه: چربی پوست طبیعی است اما باید مقدار آن متعارف باشد. مقدار زیاد چربی می‌تواند باعث جوش و آکنه و کم بودن آن باعث خشکی و خارش بشود پس در نظر داشته باشید که در یک پاکسازی صورت مناسب تمام چربی‌های پوست از بین نمی‌رود.
3- آب‌رسانی پوست و بهبود خون رسانی: بعد از پاکسازی اصولی صورت می‌توانید از بخور، ماساژ و یا لوسیون های آب‌رسان استفاده کنید.

انواع پاکسازی پوست

انواع پاکسازی پوست

روش‌های مختلفی برای پاکسازی پوست وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

پاکسازی عمیق در کلینیک

این روش از جمله بهترین روش‌ها برای پاکسازی صورت و تغذیه‌ی آن می‌باشد. در پاکسازی کلینیکی پوست به شکل عمیقی تمیز می‌شود و باکتری‌ها و چربی‌های موجود بر روی پوست از بین می‌روند. این روش شش مرحله دارد.
 مرحله‌ی اول ماساژ است در این مرحله متخصص مربوطه با یک روغن آرام بخش صورت را به شکل صحیحی ماساژ می‌دهد. 
گام بعدی پاکسازی است و با محصولات ملایمی اقدام به تمیز کردن پوست می‌کنند. 
مرحله‌ی سوم که شاید حساس‌ترین مرحله باشد شامل لایه برداری می شود که متخصص ها با توجه به نوع پوست از لایه بردارها و یا اسکراب های مختلف استفاده می‌کنند.
مرحله‌ی چهارم بخور و یک مرحله‌ی دلبخواهی است که می‌تواند انجام شود و یا نشود. بخور می‌تواند منافذ پوست را به راحتی باز کند.
در مرحله پنجم با کمک یک قلم پوستی جوش ها و ضایعات صورت خارج می‌شود.
مرحله‌ی آخر و ششم در کلینیک‌های مختلف متفاوت است عده‌ای از حوله‌ی سرد وعده‌ای دیگر از ماسک یا لیزر استفاده می‌کنند.

پاکسازی صورت در خانه

پاکسازی صورت در خانه

امروزه به لطف اینستاگرام با پاکسازی های خانگی آشنایی داریم چرا که خیلی از افراد در مورد روتین‌های پوستی خود صحبت می‌کنند و ویدئو می گیرند و همان طور که در ویدئوها می‌بینید خیلی از آقایان هم از این روش ها استفاده می‌کنند. ژل شست و شو، وسیله‌ای برای پاک سازی پوست(ترجیحا فیس براش های مناسب)، اسکراب، دستگاه بخور، ماسک، تونر، مرطوب کننده و حوله از جمله وسیله‌هایی هستند که باید برای این روش تهیه نمایید. 

پاکسازی صورت با لیزر

لیزر با کمک اشعه‌های خود ضمن پاکسازی پوست باعث از بین رفتن لکه‌ها و چین چروک ها نیز می‌شود. ضمن این که بعد از لیزر تا یک مدت فعالیت غدد چربی پوست کاهش پیدا می‌کند. ولی اگر به دنبال پاکسازی های اساسی و عمیق هستید پاکسازی کلینیکی مناسب‌تر می‌باشد.

پاکسازی صورت با میکرو ابریژن

در این روش فیشیال صورت و لایه برداری به شکل همزمان اتفاق می افتد و بسیار مناسب درمان زخم و آفتاب سوختگی می‌باشد.
پاکسازی در این روش به دو شکل انجام می‌شود. در روش اول ابتدا کریستال با کمک یک دستگاه روی پوست پخش می‌شود و سپس یک مکنده کریستال‌ها را با سلول‌های مرده جمع می‌کند.
در روش دیگر از ابزاری استفاده می‌شود که در نوک آن الماس قرار دارد و ضمن حرکت روی پوست سلول‌های مرده را از بین می‌برد. ارتعاشی که این روش به وجود می‌آورد مثل ماساژ می‌ماند و می‌تواند گردش خون را افزایش دهد و خیلی از مشکلات پوستی را از بین ببرد.

فرق پاکسازی خانگی با پاکسازی کلینیکی

پاکسازی صورت در آرایشگاه

در روش خانگی معمولا از مواد گیاهی و طبیعی استفاده می‌شود در حالی که تهیه مواد مورد نیاز برای پاکسازی کلینیکی نیاز به نسخه و یا مدرک پزشکی دارد.  ابزارهای کلینیکی گران هستند و تمام وسایل باید استریل باشند در حالی که پاکسازی های خانگی و بعضا آرایشگاهی به این شکل نیستند. اثرات پاکسازی در کلینیک معمولا عمیق و ماندگاری آن بالا است و تعداد جلسات محدودی در سال نیاز است. در حالی که آثار روش‌های خانگی چندان زیاد نیست.

بهترین روش پاکسازی صورت

بهترین روش برای هر پوستی متفاوت است. شما می‌توانید از افراد مختلف در این زمینه مشورت بخواهید کسانی که بدون هیچ پیش داوری و غرض ورزی‌ای به شما کمک کنند نوع پوست شما را تشخیص دهند و با توجه به سبک زندگی شما یک روش مناسب را به شما پیشنهاد دهند. به طور کلی اگر پوستتان زیاد در معرض آلودگی نیست همان روش‌های خانگی کفایت می‌کند اما سعی کنید از محصولات با کیفیت و متناسب با پوست خود استفاده کنید.

چه کسانی حتما پاکسازی صورت را انجام دهند

همان طور که گفتیم پاکسازی پوست چیزی نیست که مختص عده‌ی خاصی باشد و هر کسی می‌تواند فراخور پوستی که دارد از پاکسازی استفاده کند. 
کسانی که پوست خشکی دارند، زیاد آرایش صورت انجام می دهند و به طور کلی زیاد در معرض آلودگی هستند بهتر است که پاکسازی پوست را در برنامه‌ی خود داشته باشند. همچنین کسانی که در پوست خود چین و چروک دارند یا با جوش و کک و مک های صورت خود مشکل دارند پاک سازی صورت می‌تواند کمک شایانی به آن‌ها بکند.

پاکسازی صورت‌های جوش‌دار

فیشیال صورت

جوش ها در زیبایی و سلامت پوست می‌توانند تاثیر به سزایی بگذارند. پاکسازی پوست‌های جوش‌دار بیشتر به کمک دستگاه میکرودرم انجام می‌شود این دستگاه با تخلیه‌ی جوش ها و منافذ پوست‌، پوست شما را پاک خواهد کرد. البته اگر جوش ها تبدیل به مشکلات پوستی شده باشند ممکن است بنابر تشخیص پزشک به چند جلسه درمان نیاز داشته باشید.

فواید پاکسازی

ماساژ پوست و آب‌رسانی‌ای که در طی پاکسازی برای پوست شما انجام می‌شود شاید مهم‌ترین فواید را برای شما به ارمغان بیاورند. آب‌رسانی پوست و از بین رفتن لکه‌ها و چروک ها واضح‌ترین فایده‌های پاکسازی صورت می‌باشند. همچنین پس از پاکسازی شما احساس سبکی و راحتی بسیار زیادی خواهید داشت و به عبارتی ریلکس می‌شوید.

عوارض پاکسازی

اگر فیشیال صورت توسط متخصصین این حوزه انجام بشود هیچ عوارضی ندارد. اما در صورتی که کسی که این کار را انجام می‌دهد اطلاع درستی از انواع پوست و محصولات نداشته باشد و از وسایل نامرغوب استفاده کند می‌تواند مشکلاتی را از جمله خشکی بیش از حد پوست ایجاد التهاب و جوش و در نهایت عفونت‌های پوستی به وجود بیاورد. پس در مورد صلاحیت فردی که قرار است کار پاکسازی پوست را برای شما انجام دهد حساس باشید تا نتیجه‌ی خوبی را هم بگیرید.

پاکسازی صورت برای آقایان

پاکسازی صورت آقایان

مردان اغلب به سلامت پوست خود اهمیت نمی‌دهند وگرنه بیشتر از خانم‌ها در معرض نور خورشید و انواع آلودگی‌ها قرار دارند. در نتیجه فرقی بین خانم‌ها و آقایان نیست و هر کسی که مایل باید می‌تواند از این روش‌ها بهره ببرد.

چه موقع نسبت به پاکسازی صورت خود اقدام کنیم

وقتی صورت خود را پاکسازی می‌کنید تا مدتی می‌توانید طراوت و شادابی را در پوست خود احساس کنید و حتی در ظاهر شما هم این تمیزی پیدا می‌باشد. اما این اثر بعد از مدتی از بین می‌رود تا جایی که مجددا نیاز است که به پاکسازی صورت بپردازید. بعضی از روش‌ها مانند روش‌های خانگی شاید لازم باشد هر روز یا هر یک روز در میان کار پاکسازی را انجام دهید اما در سایر روش‌ها هر هفته هرماه و یا هر چند ماه یک بار باید این کار را تکرار کنید. اگر در پاکسازی از لایه بردار استفاده می‌کنید بهتر است که زیاد این کار را انجام ندهید و تعادل را رعایت نمایید.

قلم پاکسازی پوست

این ابزار کوچک در یک طرف خود سر تیز و در طرف دیگر یک حلقه دارد و برای از بین بردن جوش و زگیل به کار می‌روند. استفاده از این ابزارها بسیار ساده است و شما خودتان در منزل می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. 

پاکسازی صورت می‌تواند جوش های سر سیاه را از بین ببرد؟

در پاکسازی های عمیق و کلینیکی که اصطلاحاً به آن‌ها فیشال می‌گویند بله جوش ها کاملا از بین می‌روند چرا که در این روش از ابزارهای مختلف و تخصصی استفاده می‌شود و تا صورت شما را عمیقا پاکسازی نکنند دست بردار نیستند.

پاکسازی صورت در دوران بارداری

پاکسازی صورت در دوران بارداری اگر به روش‌های خانگی و با کمک مواد گیاهی انجام بشود هیچ ایرادی ندارد. اما در روش‌هایی که از مواد شیمیایی استفاده می‌شود چون می‌توانند جذب و وارد خون جنین بشوند زیادی توصیه نمی‌شوند.
ثبت نظرات
نظرات