همه چیز درباره ورزش دو و میدانی

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
دو و میدانی یکی از ورزش های مادر و اصیل در دنیا است. این ورزش از زمان یونان باستان وجود داشته است. گرم کردن بدن قبل از مسابقه و سرد کردن بدن بعد از دو از اصلی ترین موارد در دو استقامت به حساب می آیند. مورد مهمی که در هنگام ورزش دو و میدانی به آن توجه نمایید وجود درد در بدن می باشد.
دو و میدانی
دو و میدانی یکی از ورزش های مادر و اصیل در دنیا است. این ورزش از زمان یونان باستان وجود داشته است. در زمان باستان مسابقات دو انجام می شده است. حالت ابتدائی این ورزش دویدن و پیاده روی سریع می باشد. در حال حاضر رشته های پرتاب نیزه، پرتاب دیسک و پرش در گروه این ورزش قرار دارند. دویدن یکی از راحت ترین و در عین حال هیجان انگیز ترین کارهایی است که انسان توانایی انجام آن را دارد.
ورزش دو

با حرکت سریع ماهیچه های بدن ضربان قلب بیشتر شده و خون بیشتر به اندام ها پمپاژ می گردد. تنفس در هنگام دویدن بیشتر می شود و ریه ها باید حجم بیشتری از اکسیژن را به داخل بدن برسانند. برای انجام ورزش دو و میدانی باید عضلات و ریه های خود را تقویت نمایید. احتمالا برای شما نیز این موضوع پیش آمده که بعد از دویدن دچار تنگی نفس و سرفه های مداوم شده اید. در صورت کمبود قدرت در ریه ها تنفس فرد دچار مشکل خواهد شد. البته در اغلب موارد بعد از استراحت کوتاهی بدن به حالت عادی بازمی گردد.
در صورتی که این ورزش را به صورت حرفه ای انجام دهید دارای اندامی بسیار متناسب و زیبا خواهید شد. هنگام دویدن تمام عضلات پا و بدن درگیری شدیدی پیدا می کنند. یک فرد حرفه ای که تمرین مرتب و منظمی دارد بعد از گذشت مدت زمانی شاهد به وجود آمدن بدن عضلانی بسیار زیبا خواهد شد. در مواردی می توان گفت این ورزش می تواند در داشتن تناسب اندام بیشتر از ورزش بدنسازی کمک کند. برای آشنایی بیشتر با این ورزش و شناخت رشته های دیگر ورزش دو و میدانی با ما همراه باشید.

دو سرعت از رشته های دو و میدانی

دو میدانی

دو سرعت به معنی دویدن یک مسافت تقریبا کوتاه و مدت زمان کم می باشد. یعنی ورزشکاری برنده مسابقه است که مسافت را با شتاب و سرعت بیشتری طی کرده باشد. این نوع دو میدانی در مسافت های 100 تا 400 متر انجام می گردد. انجام دادن تکنیک هایی برای افزایش سرعت در این نوع ورزش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یعنی علاوه بر داشتن عضلات قوی در بدن باید تکنیک هایی انجام شود تا فرد زودتر از سایرین به خط پایان برسد.
یکی از تکنیک های مرسوم در دو سرعت استفاده از تخته و بلوک در استارت می باشد. در این تکنیک فرد پاهای خود را بر روی بلوکی قرار می دهد و بیشتر وزن بدن را بر روی دست و بالا تنه انتقال می دهد. در این حالت فرد در نقطه ی استارت سرعت بیشتری را خواهد داشت زیرا فشار و وزن موجود بر روی پاها بسیار کمتر می باشد. البته تکنیک های بسیار دیگری در این رشته ورزش دو وجود دارد که باعث پیروزی و برنده شدن ورزشکار می گردد. دو سرعت یکی از رشته های محبوب در این ورزش می باشد.
وجود هماهنگی کافی در بین عضلات بدن و رشته های عصبی از دیگر موارد بسیار مهم در دو سرعت می باشد. رشته های عصبی در هنگام دویدن کاری بسیار حیاتی را انجام می دهند و در صورت وجود اختلال بین عضلات و رشته های عصبی فرد نمی تواند سرعت کافی را در خود ایجاد نماید. میزان اکسیژن مورد نیاز در حالت شتاب در 100 متر حدود 200 برابر حالت عادی و استراحت می باشد. یعنی ورزشکار باید میزان اکسیژن زیادی را به عضلات بفرستد تا سرعت و شتاب کافی را داشته باشد. ورزشکاران دو میدانی با تمرین مدام تمام اندام های بدن خود را تقویت می نمایند.

دو استقامت در رشته های دو و میدانی

دو استقامت

دو استقامت به دویدنی گفته می شود که مسافت آن حداقل 3 کیلومتر باشد. در این نوع دو سرعت و شتاب بدن ورزشکار در اولویت نیست. دونده باید به گونه ای دو خود را شروع کند که تا مراحل آخر توانایی رسیدن و عبور از خط پایان را داشته باشد. این نوع دو سخت تر است و همان طور که از نامش پیداست نیازمند استقامت می باشد. حفظ سرعت متعادل و حتی افزایش سرعت در لحظات پایانی مسابقه یکی از موارد بسیار مهم در این ورزش به حساب می آید.
استفاده از تکنیک بلوک در استارت مسابقه و تماس دست با زمین در این نوع دو و میدانی ممنوع است. ورزشکار باید در حالت سرپایی مسابقه را شروع کند و از خط مسابقه خارج نگردد. نوع لباس، تجهیزات و کفش از جمله موارد بسیار مهم در هنگام انجام این ورزش می باشند. در صورتی که لباس نامناسب و یا کفش غیر استاندارد استفاده شود قطعا استقامت بدن ورزشکار کمتر خواهد بود. به طور کلی سلامت جسمی و سیستم عروقی فرد نقش اصلی را در استقامت دارند. در صورت نبود خون رسانی کافی قطعا استقامت به خوبی انجام نخواهد شد.
گرم کردن بدن قبل از مسابقه و سرد کردن بدن بعد از دو از اصلی ترین موارد در دو استقامت به حساب می آیند. توجه داشته باشید که بدن و تمام ارگان ها قبل از شروع ورزش حتما باید به حد کافی گرم شوند. انجام تمرینات موثر برای گرم شدن می تواند یک راهکار خوبی باشد. همچنین بعد از دویدن نیز باید مسافتی را به حالت پیاده روی طی نمود تا بعد سرد شود. نشستن ناگهانی می تواند عوارض خطرناکی را در پی داشته باشد. ورزشکاران حرفه ای دو میدانی که دو استقامت انجام می دهند از سلامت عمومی بالایی برخوردار می باشند.

مزایای ورزش دو میدانی

ورزش دو میدانی

1. کاهش وزن بدن و رسیدن به اندام ایده آل یکی از مزایای بارز ورزش دو و میدانی می باشد. این ورزش می تواند کالری بسیار زیادی را در بدن بسوزاند. در صورتی که از چاقی و اضافه وزن رنج می برید با انجام دو میدانی می توانید عضلات بدن خود را تقویت نموده و کالری بسوزانید. یک دونده در هر یک ساعت حدود 50 کالری می سوزاند. داشتن تغذیه مناسب به همراه ورزش دو می تواند راهکار خوبی برای کاهش وزن باشد.
2. افزایش ایمنی بدن از جمله مزیت های دیگر این ورزش می باشد. با افزایش گردش خون و تولید بیشتر گلبول های سفید در بدن میزان مقاومت افزایش پیدا می کند. روند پیر شدن سلول ها نیز کمتر می گردد. مقاومت بدن در برابر انواع بیماری ها بیشتر می شود و بافت های استخوانی و عضلانی قدرت بیشتری را پیدا می کنند. افرادی که ورزش دو میدانی را انجام می دهند کمتر به بیماری هایی مثل پوکی استخوان، دیابت و انواع سرطان مبتلا می گردند. بنابراین در صورتی که خواستار یک بدن سلامت هستید بهتر است شروع به انجام ورزش دو کنید.
3. کمتر شدن استرس از دیگر فواید ورزش دو می باشد. در حال حاضر انواع اضطراب و استرس برای بیشتر افراد وجود دارد. دویدن می تواند مانند یک قرص آرام بخش عمل کند و میزان استرس و اضطراب فرد را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. تجربه خواب عمیق و آرام بعد از ورزش دو و میدانی می تواند سلامت بدن را بیشتر از قبل نماید. افرادی که مشکلات خواب دارند به وسیله ی انجام این ورزش می توانند شرایط خواب بهتری را تجربه نمایند. بهتر است قبل از استفاده قرص های خواب آور دو میدانی انجام دهید.

نکات مهم درباره ی ورزش دو و میدانی

دو سرعت

مورد مهمی که در هنگام انجام ورزش دو میدانی به آن توجه نمایید وجود درد در بدن می باشد. در مواقعی که هنگام دویدن درد را احساس می کنید حتما باید سرعت را کم کرده و به دنبال دلیل آن باشید. وجود مشکل در استخوان ها و یا عضلات ممکن است سبب ایجاد این درد باشد. بی توجهی و ادامه دویدن می تواند مشکلات جدی را در پی داشته باشد. مشکلات دیسک گردن و کمر از جمله موارد بسیار مهمی هستند که باید قبل از ورزش به آن ها توجه شود.
دویدن در هوای آلوده و ناسالم می تواند خسارت های جبران ناپذیری را برای سلامتی شما به وجود آورد. حتما قبل از دویدن نسبت به سالم بودن هوا اطمینان پیدا کنید. همچنین توجه داشته باشید که در دویدن های طولانی گرفتن هوا از بینی و خارج کردن آن از دهان یکی از موارد بسیار مهم می باشد. این نوع تنفس سبب رسیدن اکسیژن کافی به اندام های بدن می شود. در صورتی که تنفس را از دهان وارد ریه ها کنید قطعا احساس سوزش و درد را در گلو تجربه خواهید نمود. 
در صورتی که ورزشکاری حرفه ای در حوزه دو و میدانی نیستید حتما باید قبل از شروع به دویدن اطلاعات کافی و کاملی را درباره ی این ورزش به دست آورید. دویدن بدون انجام مرحله گرم کردن، استفاده از لباس و کفش نا مناسب و انجام ندادن سرد کردن بدن از جمله خطاهایی است که می تواند ضررهایی را در پی داشته باشد. بنابراین بهتر است از یک مربی دو حرفه ای کمک بگیرید و از او بخواهید تا برنامه ی ورزشی استانداردی برای شما تهیه نماید. اصول دو و میدانی صحیح از جمله موارد بسیار مهم است. برای انجام هر ورزشی حتما باید از یک فرد متخصص کمک گرفت. در صورتی که ورزش دو را به صورت اصولی انجام دهید قطعا کاهش وزن، کاهش استرس و افزایش ایمنی سیستم بدن را مشاهده خواهید نمود. البته داشتن تغذیه سالم از موارد مهم دیگر می باشد.
ثبت نظرات
نظرات
قاسم عبدی آهنگری | یکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱
با سلام و عرض ادب و حترام از مطالب خوب و ارزنده شما بنده حدود 50 سال دارم که به مدت 25 سال دونده هستم و صاحب چند مدال اگر مطالب خودتان را غنی تر کنید تشکر میکنم
0