تهیه قهوه اسپرسو و مزیت های آن

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
قهوه اسپرسو اولین بار توسط لوییجی بتزرا در ایتالیا اختراع شد. وی با عبور فشار بالا در میان دانه های قهوه، مدت زمان آماده سازی قهوه را به شدت کاهش می دهد. قهوه اسپرسو به دلیل کافئین بالا در مقیاس های کوچک سرو می شود و پایه نوشیدنی های دیگر از جمله کافه لاته، کاپوچینو، آمریکانو و... می باشد
اسپرسو
تهیه کردن اسپرسو با استفاده از دستگاه های متنوعی انجام می‌ شود. دستگاه های برقی، گازی و یا دستگاه هایی که کوچک و همراه هستند از جمله این تجهیزات می باشند که شما می توانید برای تهیه این نوشیدنی مورد استفاده قرار دهید. درصد بسیاری از افراد برای تهیه کردن این نوشیدنی از نمونه‌ دستگاه های برقی خانگی استفاده می‌ کنند. به همین دلیل مهم است که بدانید چطور می توانید در خانه خود با بهترین کیفیت این نوشیدنی را تهیه کنید. اولین قدم برای تهیه این نوشیدنی این است که یکی از قهوه سازهای با کیفیت را خریداری کنید تا بتواند قهوه ‌ای بی نظیر به شما ارائه دهد. شما برای اینکه یک نوشیدنی لذیذ و باکیفیت داشته باشید باید به برخی از نکات مهم توجه نمایید که در ادامه آنها را بیان خواهیم کرد.

نکاتی در مورد تهیه اسپرسو 

برخی از نکاتی که برای تهیه کردن اسپرسو با کیفیت باید به آن ها دقت داشته باشید و اهمیت بسیار زیادی دارد عبارت می باشد از :

1. توجه به دمای آب : 

در بسیاری از روش های تهیه انواع قهوه باید بدانید که دمای آب نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد. اگر شما تازه کار می باشید باید بدانید آب کمتر این مسئله ‌ای است که نیاز می باشد نگران آن باشید. در این نوشیدنی درجه تفت دادن نوع قهوه و نوع فرآوری آن می ‌تواند روی میزان دمای نوشیدنی تاثیر بسیار زیادی بگذارد. تمامی دستگاه‌ هایی که این نوشیدنی را تولید می‌ کنند قابلیت یکسان ‌سازی دما را دارند. اما به طور کلی دمایی که برای قهوه نیاز است نزدیک به ۹۰ تا ۹۲ درجه سانتیگراد می باشد. البته اگر شما می‌ خواهید درجه قهوه لایت باشد باید بین ۹۳ تا ۹۵ درجه سانتیگراد آن را بالا ببرید.

2. توجه به مقادیر توزیع قهوه :

مقدار مشخص شده‌ ای از پودر قهوه حدود ۱۴ الی ۲۲ گرم را باید درون سبد فیلتر بریزید. این میزان بسته به اندازه سبد و همچنین میزان غلظت نوشیدنی مورد نظرتان متغیر می باشد. اگر بیش از اندازه سبد را پر کنید ممکن است که مواد در جای خود قرار نگیرند و اگر مقدار مناسب شما کمتر از میزان استاندارد باشد قهوه درون سبد ریخته نمی شود و بی‌کیفیت می گردد. حتماً از مقدار مشخص شده پودر قهوه استفاده کنید و مطمئن شوید که وزن آن بر اساس استاندارد دقیق می باشد.

3. تمپ کردن و یا فشرده سازی :

طرز تهیه اسپرسو

مرحله بعدی که برای تهیه اسپرسو باید رعایت شود فشرده سازی پودر قهوه می باشد. قهوه آسیاب شده در درجه های متنوعی نرم خواهند بود و ما برای حذف کردن هوای موجود بین ذرات ترجیح می دهیم که آن را فشرده کنیم تا یکدست گردد. در این صورت عمل انحلال در زمان عبور پیدا کردن آب از آن به بهترین نحو ممکن انجام می ‌شود. اگر قهوه درون سبد یکدست نباشد باید به خوبی بدانید که عمل انحلال انجام می پذیرد. میزان نیروی که جهت فشرده سازی مورد استفاده قرار می گیرد هیچ تأثیری روی نحوه انحلال ندارد. چرا که دستگاه مورد نظر نیروی معادل ۹ برابر از دستان شما را روی پودر قهوه اعمال می‌ کند. در سال‌های اخیر مسئله تمپ کردن و یا فشرده سازی قهوه به دلیل اهمیت بسیار بالایی که دارد مورد تاکید قرار گرفته است.

4. پیش تزریق :

در این مرحله پیش از اینکه فیلتر جایگذاری شود مقداری آب را باید به دستگاه و یا همان هدگروپ تزریق کنید. این کار موجب می شود که اطمینان خاطر نسبت به آب تازه پمپ به دست بیاورید. سپس فیلتر در جای خود قرار داده می شود و وسیله های لبه آن در هدگروپ قفل می گردد. این کار به دلیل فشار ضروری می باشد. زمان بین انحلال و تزریق بسیار کم است و سپس باید بعد از مشخص کردن این زمان و مراحل انجام شده دکمه دستگاه را فشار دهید.

5. انحلال :

قهوه اسپرسو

مرحله بعدی انحلال می باشد، زمانی که آب با فشار به درون فیلتر وارد شود و موجب انحلال پیدا کردن ذرات قهوه گردد این عملیات آغاز می‌ شود. به طور کلی باید بدانید که این عمل وجود ۲۵ الی ۳۵ ثانیه زمان می برد که البته زمان آن بسته به نوع قهوه متفاوت است.

6. فشار پمپ :

فشار دستگاه کمترین مسئله ای می باشد که شما به عنوان تهیه کننده قهوه باید نگران آن باشید. امروزه بسیاری از دستگاه‌ های اسپرسو ساز قادر خواهند بود که به طور عملی و واقعی توان برابر با 9  بار ایجاد کنند. فشار آب که روی پودر قهوه اعمال می گردد مدت زمان تماس آب با قهوه را مشخص می ‌کند. فشار زیاد به معنای زمان کمتر است و فشار کم به معنای زمان بیشتر می باشد. اما باید بدانید که میزان پودر قهوه و درجه آسیاب آن بهتر است در نظر گرفته شود.

7. کرما :

بسیاری از افراد ماده قهوه‌ ای رنگ مایل به زرد روی اسپرسو به وجود می آورند. در تمامی روش های تهیه قهوه مقداری از کربن دی اکسید به رنگ قهوه ای روی آب حل می گردد و در روش‌های فیلتری قابلیت مشاهده دارد. کاهش ناگهانی فشار زمانی که اولین قطرات قهوه از دستگاه خارج می گردد نشان دهنده حل شدن کربن دی اکسید است که موجب خواهد شد حباب های بزرگی درون نوشیدنی ایجاد گردد. همچنین موجب می ‌شود فنجان شما سریعتر پر شود.
بعد از آگاهی کامل در مورد اسپرسو آشنایی با آداب رفتن به کافی شاپ برایتان مفید خواهد تا براحتی به کافی شاپ بروید و از خوردن یک فنجان قهوه اسپرسو لذت ببرید.

خواص قهوه اسپرسو

خواص قهوه اسپرسو

اکنون که شما به خوبی در مورد مراحل تهیه کردن اسپرسو اطلاعات لازم را به دست آوردید بهتر است با مزیت ها و خواص این نوشیدنی آگاهی بیشتری داشته باشید. برخی از مهمترین مزیت ها و خواص این نوشیدنی که فرآورده قهوه می باشد عبارت است از :

1. تقویت حافظه بلند مدت :

طبق تحقیقاتی که روی این نوشیدنی انجام شده نشان داده شده است که نوشیدن آن می‌تواند روی حافظه بلند مدت شما تاثیر زیادی بگذارد. در واقع این نوشیدنی نه تنها به حافظه مغز شما کمک می ‌کند تا اطلاعات را ذخیره سازی نمایید بلکه می ‌تواند روی بازیابی استفاده از اطلاعات به شما نیز کمک بسزایی کند. اگر برای آزمون مشغول هستید می توانید مقداری اسپرسو بنوشید. در واقع شما باید به خوبی بدانید که این نوشیدنی به شما کمک می کند تا بسیاری از موارد را بهتر به یاد بیاورید.

2. تقویت و بهبود تمرکز :

یکی دیگر از مزیت های این نوشیدنی در این است که به شما انرژی بیشتری انتقال می دهد. این انرژی می تواند عملکرد خوبی روی تمرکز روزانه تان جهت تسهیل بخشیدن به کارها داشته باشد. یک فنجان از این نوشیدنی تغییرات زیادی در حافظه شما ایجاد می نماید. دقت داشته باشید که مصرف این نوشیدنی نباید بیشتر از حد باشد چرا که آسیب هایی به بدن شما وارد می سازد.

3. سرشار از آنتی اکسیدان :

قهوه سرشار از انواع آنتی اکسیدان می باشد. به همین دلیل شما باید بدانید این نوشیدنی که یکی از فرآورده‌ های قهوه است پر از آنتی اکسیدان هایی می باشد که شما می توانید با میل کردن آن آنتی اکسیدان ها را به بدنتان برسانید. برای مثال این نوشیدنی حاوی پلی فنول است که برای جلوگیری کردن از بیماری ها می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. این نوشیدنی مانند داروی هیدروکسی نامیک می باشد و روی خنثی‌ سازی رادیکال‌ های آزاد در بدن تاثیر زیادی دارد. این رادیکال های آزاد می توانند ناشی از دخانیات و آلودگی های هوا در بدن باشند.

4. افزایش فعالیت فیزیکی :

خواص اسپرسو

یک فنجان اسپرسو پیش از شروع کردن فعالیت‌ های فیزیکی می تواند عملکرد شما را تا حد زیادی افزایش بخشد. این فعالیت ها چه ورزشی باشد و یا چیز دیگری فرقی نمی ‌کند. نوشیدن این فرآورده قهوه ترشح آدرنالین را تحریک می نماید و استحکام و سرعت شما را افزایش می بخشد. این استحکام سطح ایمنی تان را بالاتر می آورد و به صورت معقول نمی توانید بدون آن به ایمنی کافی دست پیدا کنید. افزایش آدرنالین می ‌تواند به فعالیت‌های بیشتری در روز به شما کمک کند

5. کاهش دادن ریسک سکته :

بر اساس مطالعاتی که روی این نوشیدنی انجام شده به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن آن کاهش ریسک سکته را در خانم ها به دنبال دارد. بسیاری از بیمارانی که این نوشیدنی را می نوشند ریسک ابتلای مجدد را به سکته کمتر می کنند. 

6. کمک به کاهش وزن :

از آنجایی که این نوشیدنی می تواند روی عملکرد فیزیکی شما تاثیر زیادی بگذارد شدت کارهای روزانه تان را کاهش می‌ دهد. اسپرسو می تواند شما را به فعالیت بیشتر و سخت ‌تر وا دارد. همچنین نوشیدنی از هر نوع درد ماهیچه جلوگیری می ‌کند. حقیقتی که به این مسئله اضافه شده این است که مقدار بسیار کمی کالری در این نوشیدنی وجود دارد. به همین دلیل شما برای کاهش وزن می توانید از آن استفاده کنید. نوشیدن این فراورده قهوه نیم ساعت پیش از تمرین می تواند تغییرات بزرگی در شما ایجاد کند.

7. بهبود گوارش :

یک فنجان از این نوشیدنی می تواند به چرخه گوارش شما در بدن کمک کند. اگر شما مشکلات گوارشی بسیار زیادی دارید می توانید مقداری از این نوشیدنی را به صورت روزمره میل کنید. با توجه به خواص ضد التهاب بودن این نوشیدنی حالت نفخ و درد بعد از هر وعده غذایی به طور کلی از بین خواهد رفت.
اسپرسو ساز


ثبت نظرات
نظرات