در مورد دیجیتال مارکتینگ چه میدانید؟

کسب و کار
به اشتراک بگذارید:  
یکی از گسترده ترین روش های معرفی کسب و کار و خدمات، دیجیتال مارکتینگ است. شما می توانید با استفاده از این روش، تبلیغات گسترده تر و وسیع تر داشته باشید، به شرط اینکه مهارت های آن را به خوبی فرا بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا این مبحث را مورد بررسی قرار دهیم.
دیجیتال مارکتینگ
پیشگفتار
آشنایی با دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی
آشنایی با نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ
آشنایی با نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ
مقایسه بازاریابی آفلاین با دیجیتال مارکتینگ
آیا اینترنت مارکتینگ همان دیجیتال مارکتینگ است؟
چرا اکثریت از دیجیتال مارکتینگ استفاده می کنند؟
  تبدیل آسان و راحت
برقراری ارتباط بیشتر و وسیع تر با مشتری
بررسی نتایج
آغاز یک کسب و کار خلاقانه 
ایجاد فرصت های شغلی متنوع
دستیابی به دامنه وسیع جغرافیایی
صرف هزینه کمتر

پیشگفتار

آیا تا به حال به شکل و ظاهر جدید کسب و کارهای امروزی توجه کرده اید؟ همانطور که میدانید امروزه دیجیتال مارکتینگ، سبک تمامی کسب و کارها را دستخوش تغییراتی کرده است که با استفاده از آن دستیابی مشتریان به محصولات و خدمات صاحبین مشاغل بسیار آسان تر شده است. بازاریابی دیجیتالی یا همان دیجیتال مارکتینگ روش های سنتی را کنار زده و با ورود خود به عرصه تجارت و رقابت، تحولی عظیم به وجود آورده است. اگر می خواهید تا در مورد این نوع بازاریابی اطلاعات بیشتری به دست آورید، با ما همراه باشید.

آشنایی با دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی

دیجیتال مارکتینگ چیست

حتما شما هم تا به حال از طریق دیجیتال مارکتینگ خرید کرده اید. هرگونه خریدی که از طریق دستگاه های الکترونیکی انجام شود، به معنی بازاریابی دیجیتالی است. این بازاریابی روز به روز در حال گسترش می باشد و از هر روشی که باعث بالا بردن ارتباطات و تعامل با مشتری می شود، استفاده می کند. با استفاده از دیجیتال مارکتینگ شما می توانید به صورت آنلاین و آفلاین خدمات خود را به مشتریان خود ارائه دهید و از هر نوع ابزار دیجیتالی برای این کار استفاده کنید.

آشنایی با نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ آنلاین

بازاریابی آنلاین یکی از رایج ترین نوع بازاریابی است که شما می توانید به کمک اینترنت و سایر ابزارهای دیجیتالی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و از این طریق کسب و کار خود را گسترش دهید. حال شاید این سوال برای شما مطرح شود که با استفاده از چه ابزارهایی می توان این ارتباط را برقرار کرد؟ به موارد زیر توجه کنید:
تبلیغات کلیکی
آنالیز و تحلیل داده ها
ایمیل مارکتینگ
بهینه سازی موتور جستجو یا سئو
تبلیغات در شبکه های اجتماعی
انتشار رپورتاژ آگهی
چت آنلاین
کوتاه کننده لینک
ارسال پوش نوتیفیکیشن
مدیریت شبکه های اجتماعی و تحلیل آن
هر کدام از موارد بالا به نوعی بر روی کسب و کار و تجارت ها تاثیر می گذارند. اگر توجه کرده باشید هر کدام از این موارد در شان کسب و کار خاصی هستند. شما می توانید با شناسایی گروه های سنی که به کسب و کار شما نیاز دارند، از این ابزارها استفاده کنید و کسب و کار خود را به صورت گسترده، معرفی و تبلیغ کنید.

آشنایی با نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ آفلاین

شاید با شنیدن بازاریابی دیجیتال آفلاین، کمی متعجب شوید، اما این بازاریابی تلفیقی از بازاریابی سنتی و محیطی با ابزارهای دیجیتالی است. اگر بخواهیم به ابزارهای این بازاریابی اشاره کنیم، باید موارد زیر را ذکر کنیم:
رادیو مارکتینگ یا بازاریابی رادیویی
تلویزیون مارکتینگ یا بازاریابی تلویزیونی
تلفن مارکتینگ یا بازاریابی تلفنی
بازاریابی محیطی ارتقا یافته
هر چند که این نوع بازاریابی به نسبت نوع آنلاین آن چندان رایج نیست اما با این حال هنوز چنین بازاریابی هایی به چشم می خورد. در این نوع بازاریابی شما به سختی می توانید سمع و نظر مشتری را به خود جلب کنید و به نوعی پیام های شما به سختی مورد هدف گیری قرار می گیرد. اگر بخواهیم مثالی در این خصوص برای شما بیان کنیم باید بگوییم، در بازاریابی رادیویی یا رادیو مارکتینگ شما دقیقا نمی دانید چه گروه سنی مخاطبین شما هستند و یا آیا به برنامه های رادیویی علاقه دارند یا خیر. همچنین تبلیغات تلفنی و تلویزیونی نیز همین خصوصیت را دارند.از این رو این نوع بازاریابی چندان رایج نیست و به نسبت بازاریابی آنلاین بازخورد چندانی ندارد.

مقایسه بازاریابی آفلاین با دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتالی

همانطور که در بخش های قبلی مطالعه کردیم، دیجیتال مارکتینگ از دو بخش آنلاین و آفلاین تشکیل شده است. هر کدام از این دو، دارای ابزارهای مخصوص به خود هستند که با توجه به شرایط از آنها استفاده می شود. یکی از اصلی ترین ویژگی های بازاریابی دیجیتالی این است که شما بدون هیچ واسطه ای در فضای وب و شبکه های اجتماعی می توانید با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید. در این نوع بازاریابی شما می توانید میزان موفقیت و بازخورد تبلیغاتتان را بسنجید و آن را تجزیه و تحلیل کنید.
در بازاریابی اینترنتی شما این امکان را دارید که میزان هزینه ای که برای تبلیغات صرف کردید را به نسبت بازخوردی که دریافت کردید، بسنجید و آن را تجزیه و تحلیل کنید؛ چیزی که در بازاریابی آفلاین غیر قابل پیش بینی است. شما هرگز نمی توانید در بازاریابی آفلاین مثل بازاریابی تلویزیونی این میزان را بسنجید و دقیقا نمی دانید که آیا تبلیغات شما در حد انتظارتان دیده شده است یا خیر. 

آیا اینترنت مارکتینگ همان دیجیتال مارکتینگ است؟

اینترنت مارکتینگ

از آنجایی که ابزارهای دیجیتال مارکتینگ همگی به نوعی با اینترنت سروکار دارند، شاید برای شما این سوال مطرح شود که آیا دیجیتال مارکتینگ همان اینترنت مارکتینگ است یا خیر؟! در واقع بازاریابی اینترنتی برای دیده شدن از تمام ابزارهای اینترنتی استفاده می کند، اما در اینترنت مارکتینگ اینطور نیست. اینترنت مارکتینگ تنها از تبلیغات اینترنت برای دیده شدن استفاده می کند، این در حالیست که در بازاریابی دیجیتالی از تمامی پلتفرم ها، اپلیکیشن ها، موبایل ها، کامپیوترها، بازی ها و... به صورت کاملا مجزا برای تبلیغات استفاده می شود.
با این تفاصیل، دامنه تبلیغات بازاریابی اینترنتی بسیار گسترده تر از دامنه تبلیغات اینترنتی یا اینترنت مارکتینگ است. همچنین یکی دیگر از اصلی ترین تفاوت های این دو با یکدیگر در این است که در بازاریابی اینترنتی، شما می توانید به منابع تبلیغات خود مراجعه کنید و آنها را مورد هدف گیری قرار دهید. حتی می توانید این تبلیغات را برای افراد خاصی ارسال کنید تا بتوانند متناسب با نیازشان از این تبلیغات استفاده کنند. یکی از اصل های مهم در بازاریابی اینترنتی این است که در این نوع بازاریابی، شما می توانید مشتریان خود را بسازید و اهداف آنها را شناسایی کنید تا بتوانید متناسب با نیاز آنها تبلیغات انجام دهید.

چرا اکثریت از دیجیتال مارکتینگ استفاده می کنند؟

مزایای دیجیتال مارکتینگ

با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم و از مزایا و اهمیت های بازاریابی اینترنتی گفتیم، شاید این سوال ذهن شما را به خود درگیر کند که چرا اکثریت صاحبان مشاغل و کسب و کارها، برای معرفی و تبلیغات از دیجیتال مارکتینگ استفاده می کنند؟ طبیعتا این موضوع دلایل متعددی دارد که موجب شده اکثریت به این روش روی بیاورند. اگر مایل هستید تا این دلایل را بررسی کنیم بهتر است تا ادامه مطلب را دنبال کنید.

  تبدیل آسان و راحت

در بازاریابی اینترنتی شما این امکان را دارید که با مشتریان خود به راحتی ارتباط برقرار کنید و تعامل بگیرید. در این نوع بازاریابی در صورتی که سوالی برای مشتری به وجود بیاید، می تواند با یک کلیک با شما ارتباط برقرار کند و ابهام خود را برطرف نماید. به همین سادگی این فرصت در اختیار شما و مشتریان قرار می گیرد.

برقراری ارتباط بیشتر و وسیع تر با مشتری

شما در بازاریابی اینترنتی این امکان را دارید که به راحتی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. بستر اینترنت و فضای مجازی به شما این امکان را می دهد که بتوانید اعتماد مشتریان را به خود جلب کنید و برند و خدمات خود را به طور گسترده تر و وسیع تر به آنان معرفی کنید.

بررسی نتایج

نتایج دیجیتال مارکتینگ

یکی از مهمترین مزایا و ویژگی هایی که دیجیتال مارکتینگ در اختیار شما قرار می دهد، این است که شما امکان بررسی دارید. در این بستر شما این اجازه را دارید که میزان بازخورد تبلیغات تان را بررسی کنید و از تجزیه و تحلیل نتایج متوجه شوید که تا چه حد تبلیغات و معرفی شما موثر بوده است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در این قابلیت، کمیت اهمیت ندارد بلکه آن چیزی که مهم است، کیفیت است. ممکن است تنها 10 نفر تبلیغات شما را مشاهده کرده باشند، اما از همین تعداد 6 نفر جذب کسب و کار شما شده باشند. در مقابل ممکن است تعداد 20 نفر تبلیغات را مشاهده کرده باشند، اما از بین آنها تنها 1 یا 2 نفر مشتاق به خرید شده باشند. بنابراین همیشه با بررسی نتایج کیفیت را مد نظر قرار دهید، نه کمیت را.

آغاز یک کسب و کار خلاقانه 

یکی دیگر از مزایایی که موجب شده تا اکثر افراد به بازاریابی اینترنتی روی بیاورند، این است که می توانند در کسب و کار خود خلاقیت به خرج دهند و به کمک استراتژی های مناسب، خلاقیت و پیشرفت داشته باشند. علاوه بر این شما می توانید از این طریق متوجه سلیقه و نظر مشتریان خود شوید و در سایر تبلیغات خود نظرات آنها را مد نظر قرار دهید.

ایجاد فرصت های شغلی متنوع

بازاریابی دیجیتال چیست

بازاریابی دیجیتالی می تواند زمینه مناسبی برای فراهم کردن فرصت های شغلی متنوع برای شما باشد. این تنوع تا حدی امکان پذیر است که شما می توانید از طریق دورکاری، یک شغل مناسب با درآمد بالا برای خود داشته باشید.

دستیابی به دامنه وسیع جغرافیایی

اگر می خواهید در کل کشور شناخته و مطرح شوید، می توانید از بازاریابی دیجیتالی استفاده کنید. همانطور که میدانید هیچ محدودیتی در این نوع بازاریابی ها وجود ندارد و شما می توانید تبلیغات خود را به صورت گسترده به مردم شهرهای مختلف اعلام کنید.

صرف هزینه کمتر

یکی دیگر از دلایلی که موجب می شود تا افراد زیادی به بازاریابی دیجیتالی روی بیاورند، صرف هزینه کمتر است. در نظر داشته باشید به نسبت طیف وسیعی از تبلیغاتی که شما انجام می دهید، هزینه های بسیار پایین تری را به نسبت سایر روش ها صرف می کنید و این موضوع می تواند از هر نظر منافع شما را در بر داشته باشد.
ثبت نظرات
نظرات