نقش لوازم دکوری در محیط کار و خانه

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
همیشه نکات جزیی اثری بزرگ و ماندگار در کارها برجای می گذارند. در تزیین محیط شخصی و عمومی، در کنار وسایل کاربردی متداول، لوازم دکوری با وجود کم اهمیت بودن از نظر کاربرد، تاثیر زیادی بر افراد می گذارند و باعث می شوند که فرد نسبت به یک خانه و یک شخص دیگر حس خوب یا بدی داشته باشد.
لوازم دکوری

تعریف لوازم دکوری

لوازم دکوری مجموعه وسایل و اشیایی هستند که در کنار تجهیزات اساسی دکور همچون مبل، تلویزیون، پرده، فرش و سایر کفپوش های مانند سرامیک و پارکت قرار می گیرند و علاوه بر زیباتر کردن محیط، اغلب موجب تسهیل عملکرد دیگر وسایل و یا محافظت از آنها می شوند. مثلا استند گلدان، فضایی برای نگهداری گلدان های مختلف در اتاق به دست می دهد که در عین حال خود استند هم به دلیل طراحی و اشکال زینتی می تواند جلوه جذابی در محیط داشته باشد. 

لوازم دکوری در چه جایی بکار می روند

وسایل دکوری

برای بررسی دقیق تر وسایل دکوری، محیط منزل را بخش بندی می کنیم و در حد بضاعت برای هر بخش به معرفی لوازم مربوطه می پردازیم. بدیهی است که در هر محیط بسته به شکل، رنگ و اندازه وسایل اصلی، باید لوازم دکوری مناسب انتخاب گردد. در نظر داشته باشید که این وسایل باید کاملا در خدمت دکوراسیون باشند. زیاده روی در بکارگیری تجهیزات تزیینی، ضمن ایجاد خستگی و القای حس آشفتگی، موجب شلوغ شدن محیط و کم شدن جلوه دیگر وسایل می شود.

لوازم دکوری پذیرایی

لوازم دکوری پذیرایی

سالن پذیرایی معمولا آراسته ترین و جذاب ترین بخش هر خانه است چرا که محل گردهمایی اعضای خانواده و مهمانها است. هماهنگی اسباب و اثاثیه این قسمت و چیدمان مناسب آنها، در جلب نظر مهمان و القای حس صمیمیت و راحتی در افراد بسیار موثر است.  
میز نوشیدنی از جمله وسایل دکوری کاربردی است که در کنار میز اصلی مبلمان، برای افزایش فضای پذیرایی و قرار دادن فنجان چای، قهوه، شربت و امثال اینها استفاده می شود. بیشتر از هر چیز هماهنگی رنگ و طرح این میز باید در نظر گرفته شود.
کنسول آینه از دیگر لوازم خانگی است که بایستی متناسب با سبک مبلمان منزل اینکه مدرن و استیل باشد یا چوبی و سلطنتی انتخاب شود و نقش به سزایی در زیبایی دکوراسیون داخلی دارد.  
یک قفسه کتاب نقلی در کنار مبلمان امکان بهره گیری از کتب ارزشمند ادبی و داستانی را در حین دورهمی های خانوادگی فراهم میکند. علاوه بر این وجود تعدادی کتاب در محیط، شوق مطالعه و کتابخوانی را در افراد بیشتر می کند. 
تزیینات نوری همچون لوستر، آباژور، چراغ مطالعه و چراغ های دیواری برای متمرکز کردن نور به منظور تاکید بر یک تابلو، قاب عکس و تشدید نور در محل نشیمن به کار می روند. رنگ بندی این لوازم دکوری و همچنین رنگ خود نور تاثیر بسزایی در ایجاد دکوراسیون داخلی منزل و دکوراسیون های مختلف کلاسیک، مدرن، اشرافی، هنری و غیره دارد.
وسایل دکوری گل و گیاه

وجود گل و گیاه در هر مکانی، حس طراوت و شادابی را به افراد منتقل می کند. گلدان یکی از جذاب ترین لوازم دکوری در سالن پذیرایی است که علاوه بر گل هایی که در آن قرار می گیرد، جنس و شکل خود گلدان هم در زیبایی محیط موثر و نشان دهنده سلیقه و نوع تفکر میزبان است. 
آینه و شمعدان مظهر صداقت و روشنایی در فرهنگ ما هستند. از دیرباز در خانه های ایرانیان آینه و شمعدان عضو ثابت مهمان خانه بوده اند و امروزه نیز انواع آینه و شمعدان در طرح های ظریف و دلربا، در رنگهای طلایی، نقره ای، مسی و غیره جزو وسایل دکوری منزل هستند.
تابلو با هر تصویری که بر روی آن باشد، خیلی راحت جلب توجه می کند. افراد بر حسب سلیقه و نوع پسندشان، تابلوهایی از تصاویر نقاشی و عکس از طبیعت، افراد مشهور، اعضای خانواده و دوستان را در سالن پذیرایی نصب می کنند که علاوه بر گرامیداشت محتوای تابلو، نمای سالن را هم زیباتر کنند.
ساعت یکی دیگر از لوازم دکوری است که کاربردی دو منظوره دارد. بسیار پیش می آید که پس از مدتی گفتگو در یک مهمانی افراد بخواهند زمان را بدانند. انواع ساعت در سایز و اشکال گوناگون مناسب برای هر نوع دکور، علاوه بر نشان دادن زمان، به افزایش جذابیت محیط نیز کمک می کنند. 

وسایل دکوری اتاق خواب

وسایل دکوری اتاق خواب

اتاق خواب محل استراحت و کسب آرامش است. از طرف دیگر یک فضای خصوصی برای افراد است تا به کارهای شخصی شان بپردازند. معمولا لوازم دکوری اتاق خواب برخلاف سالن پذیرایی دارای شکل و طرح خودمانی و کمتر رسمی هستند. آباژور، لوستر ستاره ای و درختی با نور ملایم و اغلب در رنگ های همچون آبی، بنفش و قرمز زینت بخش سقف و اطراف تخت خواب هستند. انواع چوب لباسی های دیواری و ایستاده در طرح های درختی، مترسک و به اشکال پرندگان و حیوانات می توانند زینت بخش اتاق خواب برای کودکان و بزرگسالان باشند. اکثر افراد در اتاق خواب، خرت و پرت های زیادی دارند که کم حجم و کوچک هستند اما تعدادشان زیاد است. استندهای قفسه بندی شده و یا بوفه های دیواری از جنس فلز، چوب، ام دی اف و پلاستیک فشرده گزینه مناسبی در میان وسایل دکوری هستند که می توانند برای سامان دهی این تجهیزات بکار گرفته شوند. همچنین یک صندوقچه کلاسیک می تواند نمای دلپذیری داشته باشد و در ضمن محلی برای انبار کردن لباس و انواع وسایل خرد و ریز باشد.

لوازم دکوری اتاق کار

لوازم دکوری اتاق کار

برخی افراد که به صورت انفرادی کار می کنند، همچون نویسنده ها و هنرمندان در صنایع دستی کوچک، محلی در خانه برای کار کردن خود در نظر گرفته می گیرند. همچنین افرادی در مشاغل پشت میزی فعال هستند همچون کارمندان، وکلا و پزشکان در مطب و مغازه داران. این افراد برای جلوگیری از ملال و خستگی در حین کار نیاز دارند که محیط کاری شان را با لوازم دکوری که موجب سرگرمی و تعویض روحیه شود، تزیین کنند. استفاده از انواع دیوارپوش های جذاب، تابلوهای هنری، دارت، کتابخانه و استند های طبقه بندی شده، ساعت دیواری، گل و گیاهان طبیعی، چراغ مطالعه، نورپردازی با لامپ های ال ای دی و هالوژن، انواع صنایع دستی مکعب و استوانه و دیگر اشکال هندسی برای نگهداری نوشت افزار و لوازم التحریر اداری و یک ویترین شیشه ای برای قرار دادن اشیای تزیینی از جمله وسایل دکوری و پر کاربرد در محیط کار هستند. 

لوازم دکوری آشپزخانه

لوازم دکوری آشپزخانه

آشپزخانه محلی است که شاید کمتر در دید مهمان قرار بگیر اما وجود لوازم دکوری در آن در ایجاد انگیزه برای افراد خانواده به خصوص بانوان که مدت زمان قابل توجهی را در آن به فعالیت های مختلفی از قبیل پخت و پز و شست و شو می پردازند، تاثیر فراوانی دارد. در واقع هرچه فضای آشپزخانه دلپذیر و دسترسی به تجهیزات ساده تر باشد فعالیت در آن، لذت بخش تر است. آویزهای روی اپن، گلدان هایی با گیاهان طبیعی و مصنوعی، استیکر ها و  گیره های چوبی، پلاستیکی و فلزی که بر روی در یخچال و کابینت ها نصب می شوند، شلف های قفسه بندی شده برای نگهداری ادویه جات و حبوبات، ظروف فانتزی برای نگهداری روغن، مایع ظرفشویی، دستگیره های پارچه ای و سبد های حصیری گوناگون از جمله لوازم دکوری در آشپزخانه هستند. 

لوازم دکوری تراس

تراس یک مکان با گردش هوای آزاد است که برای محفل کوچک خانوادگی یا دوستانه، صرف صبحانه و یا عصرانه  استفاده می شود. یک از لوازم دکوری رایج در تراس، گلدان با انواع گیاهان و گل های رنگارنگ است. در کنار این پوشش چمن مصنوعی، صندلی های راحتی چوبی، تاب، میز و صندلی های فانتزی، باربیکیو، چراغ دیواری و یک چراغ آویز بیرونی می توانند زینت بخش تراس منزل باشند.

وسایل دکوری سرویس بهداشتی

وسایل دکوری سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی از جمله مکان هایی است که افراد مدت زمان طولانی در آن نمی مانند اما در همان لحظات استفاده از سرویس، وجود برخی لوازم دکوری علاوه بر تسهیل نظافت، موجب آرامش و نشاط فرد می شود. سبد رختکن، استند برای قرار دادن انواع شامپو، صابون، رنگ مو و دیگر مواد شوینده، پرده های تزیینی ضد آب، آینه، گیاهان سازگار با محیط مرطوب، ظروف نگهدارنده شامپو و مایع دستشویی، خوشبو کننده های برقی و کمدهای دیواری برای نگهداری لوازم اصلاح و آرایش از موارد پرکاربرد در تزیین سرویس بهداشتی هستند. 

نکاتی درباره انتخاب لوازم دکوری 

لوازم دکوری شیک و ارزان

اولین نکته در خصوص لوازم دکوری این است که نشان دهنده سلیقه، نوع فکر و علایق شخصی هر فرد هستند پس دقت کنید که چه چیزی از خود به دیگران نشان می دهید. 
دوم در نظر داشته باشید که هر وسیله ای برای هر محیطی مناسب نیست. برای محیط رسمی بهتر است از لوازم دکوری نوستالژیک و فانتزی استفاده نشود. در دکوراسیون کلاسیک استفاده از لوازم دکوری مدرن مجاز نیست مگر آنکه نوع دکور تلفیقی باشد. توجه به تم کار و پس زمینه شغل نیز در بکارگیری تزیینات دکوری در محیط کار مهم است. به طور مثال از یک پزشک انتظار تمیزی، سلامت و بهداشت می رود پس بهتر است در انتخاب لوازم تزیینی مطب، از طرح های ساده و رنگهای روشن استفاده شود. برای یک وکیل، یک تندیس ترازوی قانون یا شمایلی از شخصیت های برجسته حقوقی در تاریخ می تواند به عنوان وسایل دکوری مورد استفاده قرار بگیرد. 
نکته سوم اینکه رنگ بندی لوازم دکوری باید مکمل رنگ تجهیزات اصلی باشد. تلفیق طیف گسترده رنگ های سرد با تعداد اندکی لوازم تزئینی به رنگ گرم جذابیت زیادی ایجاد می کند. مثلا در یک میز سراسر قهوه ای سوخته، یک جامدادی نارنجی رنگ جلوه دلپسندی دارد. بر روی یک پیشخوان کاملا سفید، یک گلدان سیاه براق به خوبی جلب نظر می کند.
و در آخر باید بدانید که امروزه بسیاری از دکورها در منازل و دفاتر کار، دارای اِلِمان های اصلی مشترک و مشابه هستند. آنچه که می تواند تمایز ایجاد کند لوازم دکوری است. در نظر بگیرید که در محفلی رسمی که همه کت و شلوار پوشیده اند، یک عینک، ساعت یا دکمه سرآستین می تواند یک نفر را در نظر دیگران برجسته کند. به همین ترتیب، یک گلدان، یک نوشت افزار خوش رنگ، یک تابلوی جذاب و یا حتی یک هواساز خوشبو می تواند تاثیر عمیقی بر ذهن مهمان، دوست و یا مشتری شما بگذارد.
لوازم دکوری لوکس

ثبت نظرات
نظرات