آشنایی با تکنیک های موثر در جذب مشتری

کسب و کار
به اشتراک بگذارید:  
موفقیت در کسب و کار قطعا آرزوی هر فروشنده ای است. برای اینکه به موفقیت برسید، باید با تکنیک های جذب مشتری آشنا شوید. این تکنیک های موثر به شما کمک می کند تا تعامل بهتری با مشتریان خود برقرار کنید. ما در این بخش تصمیم داریم تا مطالبی مفیدی در این خصوص به شما ارائه دهیم.
جذب مشتری
جذب مشتری با استفاده از تکنیک های قدرتمند
1) مشتریان خود را بشناسید
2) سبک خودتان را داشته باشید
3) کلام و بیان گیرا داشته باشید
تاثیر رفتار و برخورد در جذب مشتری – چگونه با مشتری رفتار کنیم؟
مشتری را درک کنید
تمرکز داشته باشید
تعادل را در پیشنهاد دادن رعایت کنید
با اخلاق و با صداقت باشید
تاثیر تبلیغات در فروش موفق
تبلیغات موثر داشته باشید
تبلیغات مستمر داشته باشید
تبلیغات غیر مستقیم
به مشتریان خود خدمات متنوع ارائه دهید
1. تعیین اهداف، اصل اول تکنیک های جذب مشتری 
2. شناخت مشتری
3. درک بهتر روند خرید یکی از مهمترین تکنیک های جذب مشتری
4. استخدام نیروی با تجربه
ایجاد محتوای قانع کننده یک روش جلب اعتماد مشتری کارآمد
ارائه خدمات رایگان یا تخفیف دار
ایجاد مشارکت با سایر مشاغل و مشتریان مهمترین روش جذب مشتری
سوالات متداول
جمع بندی

جذب مشتری با استفاده از تکنیک های قدرتمند

جذب مشتری موضوع بسیار مهمی است که اگر تکنیک های آن را به خوبی فرا بگیرید، قطعا می تواند در پیشرفت و موفقیت شما تاثیرگذار باشد. برای این کار لازم است تا یک سری موارد مهم در خصوص مشتری مداری و اینکه چگونه خودتان را به مشتری معرفی کنید، بدانید. قطعا هر فروشنده ای به خوبی می داند، جذب مشتری چه تاثیر فوق العاده ای در کسب و کار دارد. کسب و کارهایی که در آن جذب قدرتمند وجود نداشته باشد، قطعا به کسب و کار مُرده تبدیل می شود.

1) مشتریان خود را بشناسید

برای استفاده از تکنیک های قدرتمند در مورد جذب هوشمندانه مشتری باید در مورد مشتریان خود یک سری اطلاعات کسب کنید. مثلا اینکه مشتریان شما در چه گروه سنی قرار دارند و یا اینکه چه خدماتی برای آنها مناسب تر است؟ شما باید با بررسی های دقیق، به این موضوع پی ببرید و مشتریان خود را شناسایی کنید. اگر مشتریان شما هم از قشر جوان و هم از قشر میانسال هستند، باید برنامه ریزی شما به گونه ای باشد که خدمات و تبلیغاتتان برای هر دو گروه مناسب باشد. زمانی که شما شناخت بهتری در مورد مشتریان خود داشته باشید، قطعا می توانید نقاط ضعف و نقاط قوت کارتان را به خوبی پیدا کنید. این موضوع می تواند یک پیشرفت چشمگیر برای شما به حساب بیاید.

2) سبک خودتان را داشته باشید

خوب است که گاهی برای ایده گرفتن، به سایر افراد موفق توجه کنید و یا از آنها الگو برداری کنید. اما به خاطر داشته باشید، برای جذب مشتری، باید سبک خودتان را داشته باشید. در صورتی که بخواهید با تقلید از دیگران موفق شوید، چند گام به عقب باز می گردید. زیرا افراد موفق همیشه در یک سطح باقی نمی مانند و دائما سعی بر اعمال تغییرات در کسب و کار خود هستند. بنابراین ایده بگیرید اما تقلید نکنید تا مشتریان شما با سبک کار و فروش شما آشنا شوند و متوجه تفاوت های موجود شوند.

3) کلام و بیان گیرا داشته باشید

از دیگر تکنیک های فروش موفق و جذب بهتر مشتری این است که شما کلام گیرا و بیان مناسب داشته باشید. این را در نظر بگیرید که هر شغلی بیان متفاوتی را می طلبد. قطعا بعضی از مشاغل به بیان فوق العاده رسمی و بعضی دیگر به بیان دوستانه تر نیاز دارند. به همین خاطر سعی کنید با توجه به شغل و کسب و کاری که دارید، روی نحوه بیان خود کار کنید.

تاثیر رفتار و برخورد در جذب مشتری – چگونه با مشتری رفتار کنیم؟

تاثیر رفتار جذب مشتری

جذب مشتری تاثیر زیادی در موفقیت شما دارد. معمولا مشتریان ثابت و قدیمی، تعامل بهتری با فروشنده و صاحبین مشاغل برقرار می کنند. بنابراین نوع رفتار و برخورد شما تا حد زیادی در جذب بهتر مشتری تاثیر دارد. در ادامه قصد داریم چند ترفند مهم برای نحوه رفتار با مشتری را برایتان عنوان کنیم.

مشتری را درک کنید

یکی از بهترین اقداماتی که شما می توانید در جهت جذب مشتری انجام دهید این است که مشتری را درک کنید. بهتر است تا با دقت به حرف ها و خواسته های مشتری توجه کنید تا به درستی متوجه منظور آنها شوید. زمانی که شما درک درستی از خواسته های مشتریان خود داشته باشید، قطعا می توانید آنها را بهتر راهنمایی کنید. همچنین می توانید محصول و یا خدمات مورد نیاز مشتری را در اختیارش قرار دهید. این کار باعث می شود تا مشتریان بیشتری جذب حرفه و شغل شما شوند.

تمرکز داشته باشید

ما این حق را به شما می دهیم که مشغله و دغدغه فکری زیادی داشته باشید اما بهتر است در برخورد با مشتری کاملا متمرکز عمل کنید. زمانی که مشتری احساس کند شما وقت خود را به صورت تمام و کمال در اختیارش قرار می دهید، قطعا حس بهتری پیدا می کند و شما را به عنوان یک فروشنده محترم به سایر دوستان و آشنایانش معرفی می کند. این اتفاق به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث جذب مشتری می شود.

تعادل را در پیشنهاد دادن رعایت کنید

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که باید در رفتار با مشتری رعایت کنید، حفظ تعادل در برقراری ارتباط با مشتری است. فروشنده هایی که به صورت مکرر به مشتری پیشنهاد می دهند، هیچگاه در کسب و کار خود موفق نمی شوند. این فروشنده ها اجازه تصمیم گیری و قدرت انتخاب را از مشتریان خود سلب می کنند و گاهی این رفتار به یک رفتار زننده تبدیل می شود. بهتر است در حد متعادل به مشتریان خود پیشنهاد دهید. این را به خاطر داشته باشید که اگر به جای پاسخ دادن به سوالات مشتری، به آنها پیشنهاد دهید، قطعا باعث زده شدن مشتری در برقراری تعامل و تبادل اطلاعات می شوید.

با اخلاق و با صداقت باشید

تکنیک جذب مشتری

یکی دیگر از موارد مهمی که یک فروشنده برای جذب مشتری باید رعایت کند این است که با اخلاق و صادق باشد. فروشنده هایی که به اصطلاح پیاز داغ موضوعی را زیاد می کنند، صرفا فروشنده های موفقی نیستند. زیرا جذب مشتری به معنی یک بار فروش نیست؛ بلکه به معنی فروش های پی در پی است. همچنین سعی کنید فروشنده با اخلاقی باشید. شما باید با صبوری و لطافت به سوالات ایجاد شده در ذهن مشتری پاسخ دهید.

تاثیر تبلیغات در فروش موفق

تمامی روش های جذب مشتری، به برخورد و بیان فروشنده ختم نمی شود. بلکه راه های دیگری هم هست که با استفاده از می توان به جذب بیشتر و بهتر مشتری کمک کرد. در این بخش تصمیم داریم تا این راه ها را برای شما عنوان کنیم. با ما همراه باشید.

تبلیغات موثر داشته باشید

تبلیغات موثر به این معنی نیست که شما بیشترین هزینه را برای انجام تبلیغات صرف کنید و یا کل شهر را از بنرها و بیلبوردهای تبلیغاتی پر کنید. در واقع تبلیغات موثر به این معنی است که شما بدانید مشتریانتان بیشتر به کدام یک از روش های تبلیغاتی توجه می کنند. این موضوع تاثیر زیادی در موفقیت شما دارد. به طور مثال اگر مشتریان شما بیشتر به سمت تبلیغات اینترنتی گرایش دارند، می توانید از روش های رایج برای این تبلیغات استفاده کنید.  شما برای انتخاب روش تبلیغات مناسب و تاثیرگذار به همان موضوع شناخت مشتری نیاز دارید که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم. 

تبلیغات مستمر داشته باشید

بهتر است تا هر انواع تبلیغات که دارید، مستمر و ادامه دار باشد. شاید گاهی اوقات و در فصول خاصی از سال نیاز باشد تا شما دامنه تبلیغاتی خود را افزایش دهید و تبلیغات زیادی داشته باشید. اما این بدین معنی نیست که پس از اتمام یک دوره تبلیغات، دست از تبلیغ بکشید. شما باید تبلیغات مستمر داشته باشید تا مشتریان به خوبی با شما آشنا شوند.

تبلیغات غیر مستقیم

تاثیر تبلیغات غیر مستقیم را دست کم نگیرید. یکی از مهمترین مسائلی که در خصوص تبلیغات وجود دارد این است که شما از تبلیغات غیر مستقیم استفاده کنید. این تبلیغات را می توان جزو موثرترین شیوه های تبلیغاتی دانست. در تبلیغات غیر مستقیم شما از مشتریان دائمی و مشتریانی که از خدمات شما رضایت داشتند، می خواهید که این رضایت را با دیگر دوستان و آشنایان شان به اشتراک بگذارند. قطعا زمانی که یکی از مشتریان، شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کند جذب مشتری از روش غیر مستقیم اتفاق می افتد. این موضوع باعث می شود تا شما بدون اینکه هزینه ای برای تبلیغات کرده باشید، به دیگران معرفی شوید.

به مشتریان خود خدمات متنوع ارائه دهید

خدمات مشتریان

یک فروشنده موفق هیچگاه اجازه یکنواخت شدن کسب و کارش را نمی دهد. برای اینکه همیشه موفق تر از قبل باشید، بهتر است تا خدمات متنوعی به مشتریان خود ارائه دهید. شما برای جذب مشتری باید خدمات متنوع داشته باشید. به طور مثال برای بعضی مناسبت های خاص تخفیف در نظر بگیرید. اما چند روز در سال را به یک روز ویژه تبدیل کنید و تخفیفات استثنایی برای مشتریانتان داشته باشید. مطمئن باشید مشتریان شما از تخفیف و فروش ویژه استقبال زیادی می کنند.
سعی کنید روزهای تخفیفی خود را به مشتریان به گونه ای معرفی کنید که بدانند این روزها دیگر تکرار نمی شوند و قطعا این تخفیفات فرصت مناسبی را برای خرید به آنها می دهد. تخفیف و تخفیفات ویژه هر دو به نوعی سیاست فروشنده برای جذب مشتری به حساب می آیند. قرار نیست شما در این تخفیفات سود دریافت نکنید. بلکه حتی یک تخفیف ده درصدی هم می تواند تاثیر مطلوبی روی خرید بیشتر مشتریان شما بگذارد. 
همچنین شما می توانید بسته به نوع شغل و خدماتی که ارائه می دهید، خدمات ویژه ای را برای مشتریان خود در نظر بگیرد. به عنوان مثال می توانید یکی از محصولاتتان را در ازای دو بار خرید در ماه به مشتری بدهید. این یک پیشنهاد ویژه برای مشتریان شما است تا از این تنوع استفاده کنند. نیازی نیست تا محصولی که به عنوان هدیه در نظر گرفتید خیلی گران قیمت باشد. همین که مشتری بداند شما دائما به فکر ایجاد تنوع هستید، به جذب مشتری کمک می کند.
سعی کنید همیشه در حال تغییر و تحول باشید. در صورتی که ارائه خدمات شما یکنواخت باشد، مشتریانتان به زودی خسته می شوند و دیگر تمایلی به دریافت خدمات از شما ندارند. هر چقدر هم که خدمات شما قدرتمند و عالی باشد، باز هم به آپدیت شدن نیاز دارد. بنابراین برای جذب بهتر مشتری این موضوع را در نظر بگیرید.
اصول جذب مشتری

از مهمترین بخش های هر شغلی روش جذب مشتری جدید است. به عنوان مثال یک پزشک نیاز به مشتری ندارد، بیماران خود به خود به پزشک مراجعه می کنند. اما این مسئله با اکثر مشاغل صدق نمی کند. بعضی از کارآفرینان به شغل و کار خود علاقه دارند و از روی همین علاقه اقدام به راه اندازی این شغل نموده اند، ولی اگر نتوانند از تکنیک های جذب مشتری استفاده کنند، شکست خواهند خورد.

1. تعیین اهداف، اصل اول تکنیک های جذب مشتری 

برای هر شغلی تعیین اهداف امری مهم و حیاتی است. تمام خواسته های خود را در یک دفتر یادداشت کنید. سعی کنید که لیست کاملی از خواسته های خود تهیه کنید. خواسته های خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و آنان را به ترتیب اولویت مرتب کنید. برای به تحقق پیوستن خواسته خود زمان تعیین کنید. یک بازه ی زمانی مشخص کنید و در این مدت برای محقق شدن هدف خود تلاش کنید. این کار اولین قدم در اجرای تکنیک های جذب مشتری است.

2. شناخت مشتری

با شناخت مشتری های خود، راه موفقیت خود را هموار سازید. در صورتی که مشتری های خود را نشناسید، نیاز آنان را درک نخواهید کرد که در این صورت شانسی برای موفقیت ندارید. قبل از هر چیز در مورد خریدار اطلاعات کسب کنید. این بدان معناست که مشتری ایده آل خود را بشناسید. تمام بازاریاب های با تجربه از این شیوه به عنوان روش جذب مشتری استفاده می کنند. با شناخت خریدار می توانید اهداف خود را بهینه تر کنید. 

3. درک بهتر روند خرید یکی از مهمترین تکنیک های جذب مشتری

روش های جذب مشتری

با بررسی و مشاهدات میدانی، نحوه خرید کردن مشتری های خود را نگاه کنید. با درک این موضوع می توانید نقاط ضعف خود را پیدا کنید. با استفاده از سوالاتی چون: مشتریان از چه طریقی با وب سایت شما آشنا می شوند؟ آیا از طریق صفحات اجتماعی و یا معرفی دوستان با سایت شما آشنا شده اند؟ پس از ورود به صفحه شما به چه کاری مشغول می شوند؟ قبل از خریداری از چه محتوا هایی دیدن می کنند؟ 
از طریق رسانه های اجتماعی، ایمیل، نامه و ... یا با استفاده از تمام این ها وارد عمل شوید. در مورد چگونگی جذب مشتری تحقیق کنید و کانال مناسب برای انجام این کار را به وجود آورید. 

4. استخدام نیروی با تجربه

با استفاده از نیروی انسانی خوب و کاربلد می توانید حداقل 10 مشتری جدید به شرکت خود اضافه کنید. بر خلاف این امر هم صادق است. یک کارمند بی تجربه می تواند در یک لحظه چندین مشتری را از دست بدهد. شما به تنهایی نمی توانید تمام اهداف خود را تحقق بخشید. استفاده از کارکنان حرفه ای باعث می شود که حواس خود را بر روی اهداف متمرکز کنید. فروشنده با تجربه روش های جذب مشتری را به صورت علمی یا تجربی کسب کرده است.

ایجاد محتوای قانع کننده یک روش جلب اعتماد مشتری کارآمد

جلب اعتماد مشتری

هر چقدر استراتژی قوی داشته باشید، باز هم باید محتوای هماهنگ با سلیقه مشتری در سایت یا صفحه اجتماعی خود قرار دهید. بیشتر از موضوعاتی با محوریت مشتری استفاده کنید. شما باید با ارایه مطالب نشان دهید، که در زمینه شغلی خود یک متخصص هستید. به پرسش ها و نظرات مشتری های خود پاسخ دهید. موضوعات مورد علاقه خود را به صورت کلی و خاص تر مطرح کنید. با این روش جذب مشتری دائمی داشته باشید.

ارائه خدمات رایگان یا تخفیف دار

عنوان هایی مانند رایگان و تخفیف در ذهن مشتری احساس بهتری ایجاد می کند. این امر باعث می شود که مشتری احساس کند که در یک موقعیتی قرار گرفته است که شامل همه نمی شود. به عنوان مثال برای اولین خرید تخفیف قائل شوید و یا برای هر خرید به مشتری اعتبار و امتیاز بدهید. نرم افزار رایگان با ویژگی های محدود را در اختیار مشتری قرار دهید. از تکنیک های جذب مشتری ایجاد طرح هایی با عنوان های مختلف، دوره ای رایگان ایجاد کنید.

ایجاد مشارکت با سایر مشاغل و مشتریان مهمترین روش جذب مشتری

بهترین روش جذب مشتری

با شناسایی کردن مشاغل مرتبط با فعالیت خود و ایجاد همکاری، مشتری های خود را به اشتراک بگذارید. بهترین طرفداران شما مشتری های شما هستند. با ارجاع مشتریان فعلی به مشتریان ثابت، از مشتری های جدید و ماندگار بهره مند شوید. با ارائه امتیازات برای کسانی که خدمات شما را به دوستانشان معرفی میکنند جذب مشتری کنید. افراد به دوستان و آشنایان بیشتر از هر چیزی اعتماد دارند و پیشنهادشان را قبول می کنند. برای عملکرد بهتر استفاده از یک استراتژی مشخص امری مهم و حیاتی است. باید مراحل را مشخص کنید و هر مرحله را به گونه ای برنامه ریزی کنید که با مرحله قبلی در تعامل باشد.

سوالات متداول

1. شناخت مشتری چگونه در امر جذب مشتری به ما کمک می کند؟
با شناخت مشتری های خود در می یابید که محصول و یا اجناس شما در چه گروه سنی و یا صنفی قرار می گیرد.
2. کانال های جذب مشتری چه کانال هایی می توانند باشند؟
شما باید به دنبال محیطی برای تبلیغ و معرفی اجناس خود باشید تا مشتری در وحله اول با شما و خدمات شما آشنا شود. 
3. نیروی کار باتجربه چگونه در رسیدن به اهدافتان به شما کمک می کند ؟
یک فروشنده باتجربه با مشاهدات خود مشتری را شناسایی می کند. نیاز های مشتری را حدس می زند  و بعد سعی در برقراری ارتباط می کند.
4. شناخت رقبا چه سودی برای شما دارد؟
با بررسی رقبا می توانید علت موفقیت آنان را دریابید و همان کار را با اعمال تغییرات منطبق با شرکت خود اجرا کنید.

جمع بندی

راههای جذب مشتری

هر تجارتی نیاز به رقابت دارد تا باعث پیشرفت شود. امروزه هیچ تجارتی بی رقیب نیست. منظور از شناخت رقبا سرقت ایده نیست. این امر به معنی شناخت نقاط قوت و ضعف رقیب شماست. این شناخت باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما در پیش برد امور می شود. در هنگام تجزیه و تحلیل رقبا باید بدانید که چه چیزی به تجارت شما کمک می کند و به دنبال آن بگردید. این امر از مهمترین تکنیک های جذب مشتری به شمار می رود. استراتژی بازاریابی رقیب خود را مورد بررسی قرار دهید و نقاط قوت و ضعف را در شبکه های اجتماعی بررسی کنید. گزارش های مالی و صنعتی آنان را مورد بررسی قرار دهید.
ثبت نظرات
نظرات