آموزش طرز تهیه کرپ

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
كرپ نوعی نان شيرين محسوب مي‌شود كه اصالت فرانسوی دارد ولی امروزه در همه جای دنيا تهيه و آماده مي شود. البته هر كشوری به سبک خود، كرپ می پزد، مثلاً در آلمان با سيب‌زمينی آن را درست می كنند. به دليل شيرين‌ بودن، برای وعده صبحانه بسيار لذيذ و مناسب است و طرز تهیه کرپ چندان سخت نیست.
طرز تهيه كرپ

آموزش و چگونگی طرز تهيه كرپ

   طرز تهيه كرپ ممكن است سؤال خيلی از افراد باشد ولی قبل از هر چيز ابتدا بايد بدانيم کرپ چیست؟ در پاسخ اين سؤال باید بگوییم که كرپ در واقع نوعی نان شيرين محسوب می شود، نوعی پنكيک (كيک تابه‌ای نازک) بدون بيكينگ‌پودر كه اصالت فرانسوی دارد ولی امروزه در همه جای دنيا تهيه و آماده مي‌شود. البته هر كشوری به سبک خود، كرپ می پزد، مثلاً در آلمان با سيب‌زمينی آن را درست می كنند. به دليل شيرين‌بودن، كرپ برای وعده صبحانه بسيار لذيذ و مناسب است ولی با كمی تغيير در مواد اوليه، می توان آن را براي وعده ناهار، شام يا عصرانه نيز آماده نمود. به دليل طعم شيرينی كه دارد، كودكان خيلی از آن استقبال می كنند. در اين مقاله طرز تهيه كرپ و انواع آن را شرح خواهيم داد. 
   بنابراین اگر شما هم از طرفداران خوردن نان‌های شيرين هستيد، یا دلتان می‌خواهد نان شیرینی‌های نازک خانگی را خودتان در تابه درست کرده و نوش‌جان کنید، مطالعه اين مقاله به شما پيشنهاد می شود. کرپ، نان خوشمزه‌ای است که تهیه آن، نیاز به مواد اولیه خاص و دستور پخت پیچیده‌ای ندارد. بنابراین اگر در منزل کمی آرد، شیر، تخم‌مرغ و روغن که در همه منازل پیدا می‌شوند دارید، به راحتی می‌توانید نان خوشمزه و لذیذی به نام کرپ تهیه کنید و از تازگی و لطافت آن همراه با سایر اجزای خوراک خود لذت ببرید. تفاوت كرپ با پنكيک در استفاده از بيكينگ‌پودر است كه در تهيه كرپ وجود ندارد؛ زيرا باعث پف‌كردن مواد می شود، در حالی كه ما برای تهيه كرپ نياز نداريم مواد پف كند، بلكه برعكس بايد كاملاً نازک در سطح تابه پخش و طلايی شود. پس برای اطلاع از چگونگی طرز تهیه کرپ و انواع آن، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید!

شرح طرز تهیه کرپ  

کرپ چیست؟

طرز تهيه كرپ به سبک فرانسوی در ادامه شرح داده‌ می شود. البته كرپ را می توان به عنوان دسر، ميان‌وعده يا يكي از اجزاي عمده يكي از وعده‌هاي اصلي در نظر گرفت. از آن‌جايي كه می توان آن را با مواد ديگری همراهی و غنی تر كرد، بسته به اين‌كه با چه ديدي به آن نگاه كنيد و در كدام وعده غذايي بخواهيد آن را سرو كنيد، دستورات مختلفي براي تهيه آن وجود دارد. به طور كلی طعم كرپ يا شيرين است يا نمكي. كرپ‌های نمكی به عنوان پيش‌غذا سرو مي‌شوند و در دستور پخت آن‌ها، نمک، ادويه و گاهي اوقات سبزيجات وجود دارد و مي‌توان داخل آن‌ها را با كالباس، مرغ يا چيزهايی از اين دست پر نمود. آنچه در اين قسمت شرح مي‌دهيم، طرز تهيه كرپ ساده‌ای است كه می تواند به عنوان كرپ صبحانه به صورت دسر يا نان با ساير چيزها صرف شود. 

مواد لازم براي طرز تهيه كرپ ساده  شيرين صبحانه

آرد: يک ليوان
شير: يک ونيم ليوان
شكر: 2 قاشق غذاخوري
تخم‌مرغ: يک عدد
روغن مايع: دو قاشق غذاخوري
وانيل: يک چهارم قاشق غذاخوري

طرز تهيه كرپ ساده به شرح زير است:

طرز تهيه كرپ ساده
  
شكر، وانيل و تخم‌مرغ را خوب با هم مخلوط كرده و با همزن بزنيد تا كف كرده و كرم‌رنگ شود. سپس روغن مايع را به آن اضافه كرده و هم بزنيد.
شير را به اين مخلوط اضافه كرده و مجدداً هم بزنيد. در نهايت آرد را از صافي عبور داده و با مواد مخلوط كنيد.
مخلوط را آنقدر هم بزنيد تا كاملاً يكدست شود و هيچ قسمتي از آرد حالت گلوله‌اي نداشته باشد. از نكات مهم طرز تهيه كرپ اين است كه مخلوط آرد، شير و روغن به شرحي كه گفته‌شد، انجام و اضافه شود.
حال كه مواد اوليه آماده شده، يک تابه نچسب را انتخاب كرده و كف آن را با قلمو كمي چرب كنيد. آن را روي حرارت بگذاريد و از مايه كرپ داخل آن بريزيد و اجازه دهيد تا بپزد و طلايي شود. هنگامي كه سطح كرپ مات و كناره‌ها طلايي مي‌شوند، زماني است كه بايد آن را برگردانيد. پس كرپ را برگردانيد تا روي ديگر آن نيز سرخ شود.
از نكات مهم ديگر اين است كه ضخامت كرپ نبايد زياد باشد. آن‌قدر اين ترتيب را ادامه دهيد تا تمام محتوي ظرف خود را در تابه سرخ كنيد و چندين لايه از كرپ ساده شيرين آماده شود. اكنون كرپ شما آماده است و می توانيد آن را داخل ظرف بگذاريد و با چيزهای ديگری مانند شكلات، نوتلا، انواع ميوه‌های فصل يا ساير چيزها سرو كنيد.

نكات تكميلی در طرز تهيه كرپ

از آن‌جايی كه طرز تهيه كرپ كه در سطور بالا شرح داده شد، مربوط به پخت كرپ شيرين بود، مي‌توانيد در كنار آن از انواع قهوه، شكلات صبحانه، پودر قند، انواع مارمالاد يا كره بادام زمينی استفاده كنيد.
اگر پس از پخت يكی دو كرپ اول، احساس كرديد كيفيت آن ايده‌آل شما نيست، نااميد و نگران نشويد. به پخت ادامه دهيد تا بر اساس تجربه بهترين روش پخت دست‌تان بيايد.
اگر بخواهيد فينگرفود آماده كنيد، تهيه كرپ كه داخل آن كالباس يا گوشت باشد، ايده‌ای فوق‌العاده است. 
انتخاب تابه نيز در كيفيت پخت كرپ موثر است؛ زيرا باعث يكنواخت‌شدن حرارت به همه قسمت‌های كرپ می شود و حتماً بايد تابه از نوع نچسب باشد.
درست کردن کرپ

براي سرو كرپ، مي‌توانيد آن‌ها را چهار لا كرده و داخل آن را با شكلات يا ميوه‌ها تزئين كنيد. روش‌هاي ديگر تزئين كرپ، دونيم تا كردن يا رول‌كردن است.
براي از بين‌بردن حباب‌هاي داخل كرپ، حداقل يک ساعت به مواد استراحت بدهيد.
به جاي شير، آب نيز مي‌توانيد استفاده كنيد، ولي كرپ تهيه شده با شير، خوشمزه‌تر است.
بهترين روش استفاده از كرپ‌هاي آماده‌شده و نگهداری آن‌ها در يخچال، اين است كه بين آن‌ها كاغذ روغنی بگذاريد و هر زمان خواستيد از آن‌ها استفاده كنيد، چند دقيقه بيرون از يخچال بگذاريد تا به دمای محيط برسد و سپس با مواد دلخواه داخل‌شان را پر كنيد.
در صورت نداشتن همزن برقي، از نوع دستی آن استفاده كنيد.
ضخامت كرپ را زياد نگيريد وگرنه كرپ به صورت لاستيكی درخواهد آمد. براي اين‌كه ضخامت كرپ نازک و به حد ايده‌آل باشد، كمی از مواد را داخل تابه بريزيد وسپس تابه را بچرخانيد تا همه مواد به صورت يكنواخت و يک دست داخل تابه پخش شوند.
فقط بار اول تابه را چرب كنيد. براي كرپ‌هايی كه بعد از بار اول داخل تابه مي‌ريزيد، نياز به چرب‌كردن تابه نداريد. كرپ بايد مانند نان به نظر برسد.
كرپ‌هاي آماده شده را به مدت 48 ساعت مي‌توانيد در يخچال نگهداری كرده و هنگام سرو، 10 ثانيه در مايكروفر گرم كنيد.
مايه كرپ بايد آن‌قدر رقيق باشد كه با چرخاندن تابه، در همه جاي تابه يكنواخت پخش شود. در صورت غليظ‌بودن مايه، به آن كمي شير اضافه كنيد.
نكته مهم ديگر، استفاده از دماي مناسب است. اگر حرارت را خيلي كم در نظر بگيريد، زمان پخت طولاني و در نتيجه كرپ، خشک خواهدشد. زياد بودن حرارت نيز باعث از بين‌رفتن لطافت و طعم كرپ خواهد شد. پس حرارت را بايد حالت بينابين در نظر بگيريد.

کرپ نوتلا فرانسوی و طرز تهیه كرپ

كرپ نوتلا

   
كرپ نوتلا، نوعي كرپ شيرين است كه با شكلات نوتلا (شكلات فندقي) سرو مي‌شود. مردم فرانسه كرپ شيرين را به همراه شيريني‌هاي ديگري از جمله نوتلا، بستني، خامه، انواع مربا و انواع كمپوت، در وعده صبحانه و كرپ نمكی را به همراه ژامبون، ماهي سالمون دودي، پنير، اسفناج و تخم‌مرغ براي وعده ناهار سرو می كنند.

مواد لازم براي تهيه كرپ نوتلا

آرد: يک و نيم ليوان
شير: يک ونيم يا دو ليوان
شكر: دو قاشق چاي‌خوري
تخم‌مرغ: چهار عدد
كره ذوب‌شده: شش قاشق غذاخوري
وانيل: يک قاشق چاي‌خوري
نمک: نصف قاشق چاي‌خوري
خامه  به ميزان دلخواه
پودر قند  به ميزان دلخواه
نوتلا  به ميزان دلخواه
توت‌فرنگي  به ميزان دلخواه
موز  به ميزان دلخواه

طرز تهيه كرپ برای درست‌كردن كرپ نوتلا

طرز تهيه كرپ نوتلا

ابتدا تخم‎ مرغ، شیر، شکر، وانیل و نمک را با مخلوط‌کن یا همزن خوب بزنید و پس از 10 ثانیه، آرد را که از صافی عبور داده‌اید، به آن اضافه کنید. پس از یک‌دست شدن مواد، کره را اضافه کرده و مجدداً هم بزنید.
مایه کرپ را داخل کاسه‌ای بریزید و به مدت 5 دقیقه الی 24 ساعت به آن استراحت بدهید. چنانچه زمان استراحتی که به مواد می‌دهید، بیش از 30 دقیقه است، روی آن را پوشانده و در یخچال قرار دهید.
10 دقیقه قبل از زمانی که قرار است کرپ را بپزید، آن را از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسد. چنانچه غلظت مواد زیاد است، به آن کمی شیر اضافه کنید.
همانند روشی که برای طرز تهیه کرپ ساده گفته شد، مواد را داخل تابه ریخته و آماده کنید.
پس از آماده‌شدن همه کرپ‌ها، برای هر کرپ، دو قاشق غذاخوری نوتلا روی آن بمالید و به روش مثلثی، شش ضلعی یا نیم‌دایره يا رول كامل، کرپ‌ها را همانند عكس‌هاي زير تا کنید.
در نهايت، كرپ نوتلا را با پودر قند، خامه، موز و توت‌فرنگي تزئين كنيد.
مواد فوق براي تهيه 10 الي 12 كرپ كافی است.

کرپ کیک ساده

   براي تهيه كرپ كيک، از روش طرز تهيه كرپ ساده كمك بگيريد و كرپ‌ها را آماده كنيد. پس از آماده‌شدن كرپ‌ها، روي هر لايه كرپ، مقداري خامه قنادي بريزيد و همه لايه‌ها را روي هم قرار دهيد. هنگامي كه ضخامت لايه‌هاي كرپ، به حد ضخامت معمول كيک رسيد، آن‌ها را مانند كيک برش بزنيد و با گاناش(سس بستني) تزئين كنيد. نوش‌جان!


ثبت نظرات
نظرات