آشنایی با آداب رفتن به کافی شاپ

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
یکی از مهمترین مکان‌هایی که بسیاری از افراد برای اهداف متنوع به آنجا می ‌روند کافی شاپ ها هستند. امکانات این فضا متنوع می باشد و شما زمانی که می خواهید به این مکان بروید بهتر است به خوبی امکانات و ویژگی های آن را برای قرارهای کاری یا قرارهای دوستانه مورد بررسی قرار دهید.
آداب رفتن به کافی شاپ
آداب رفتن به کافی شاپ در اکثر نقاط جهان مشابه هم است و گاها تفاوت های جزعی ناشی از فرهنگ های بومی خود دارند. امکانات این کافی شاپ ها متنوع است و شما زمانی که می خواهید به این مکان بروید باید به خوبی امکانات و ویژگی های آن را مورد بررسی قرار دهید. در واقع برخی از افراد برای قرارهای کاری و برخی دیگر از افراد برای قرارهای دوستانه به این محیط می روند. پیش از اینکه انتخاب محیط مورد نظرتان را انجام دهید باید به خوبی آداب رفتن به این فضا را یاد بگیرید. در واقع بسیاری از افراد ممکن است که با آداب رفتن به کافی شاپ و رستوران آشنایی نداشته باشند که در این صورت بدون شک امکان دارد با نحوه برخورد پرسنل و همچنین نحوه سفارش دادن غذای خود آشنایی کافی به دست نیاورند.
 بنابراین شما باید پیش از انتخاب کردن این محیط به فضای آن و تزئیناتی که دارد توجه نمایید. به آرامش بخش بودن فضا، اینکه نور مناسبی در این فضا وجود داشته باشد و راحتی میز و صندلی ها بهتر است دقت کنید. جای پارک خودرو، تزئینات فضای محیط و بسیاری از دیگر عوامل تعیین کننده انتخاب بهترین نمونه از کافی شاپ ها برای شما خواهد بود. کمبود هر یک از آنها از امتیاز آنها می‌ کاهد و شما می توانید در انتخاب خود دقت بیشتری به خرج بدهید. برخی از مهم ترین آدابی که برای رفتن به این فضا باید رعایت کنید را در ادامه معرفی می کنیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید.

آداب رفتن به کافی شاپ چیست ؟

قبل از یادگیری آداب رفتن به کافی شاپ باید به خوبی در مورد اصول مراجعه به این فضاها اطلاعات کافی را به دست بیاورید. در این صورت می توانید ساعات لذت بخشی را در کنار دوستان و همکاران خود بگذرانید. برخی از آدابی که مربوط به مراجعه کردن به کافه ها می باشد و شما باید به آنها دقت داشته باشید عبارت است از : 

1. انعام بدهید

انعام دادن

اگرچه برخورد کردن مودبانه با افرادی که در این محیط کار می‌ کنند مهم است اما یکی از راهکارهای مستقیم و مهم تشکر کردن از خدمه این محیط می باشد و بهترین روش انعام دادن به آنها است. به همین دلیل حتماً به خدمه و کسی که برای شما به شکل مستقیم سرویس‌دهی دارد انعام بدهید. در این صورت شما فرد را خرسند می نمایید و قادر خواهید بود که خدمات خودتان را به راحتی از او درخواست کنید.

2. رعایت کردن نظافت

رعایت نظافت

 نظافت و تمیزی کارمندان یکی از مهمترین نکته هایی است که باید به آن دقت شود. بنابراین شما حتماً به تمیزی این فضا و کارمندان آن توجه داشته باشید. در صورتی که ایرادی در مورد تمیزی فضا متوجه شدید بهتر است که سریعاً این موضوع را تذکر دهید. دقت داشته باشید که شما خودتان هم باید با ظاهری آراسته و تمیز به این محیط مراجعه کنید. در صورتی که ظاهر شما تمیز نباشد بدون شک برخوردهای دیگر افراد شاید با شما مقداری بالا و پایین شود و این مورد یکی از موارد مهم در آداب رفتن به کافی شاپ می باشد.

3. امتحان کردن منو های تازه

منو کافی شاپ

یکی از ویژگی بسیار مهم انواع کافی شاپ ها منوی آنها می باشد. هر چه که تنوع خوراکی‌ های آنها بیشتر باشد مشتری ها لذت بیشتری خواهند برد. بنابراین شما نیاز است که حتماً به منو توجه نمایید و آن را مورد بررسی قرار دهید. علاوه بر اینکه باید غذاهای جدید را امتحان کنید بهتر است به این مسئله هم دقت داشته باشید که چقدر تشابه بین منوی روبروی شما و واقعیت خوراکی که به شما ارائه می گردد وجود دارد. این موارد را می توانید دوستانه به مسئولان محیط ارائه دهید تا آنها پیگیری کنند.از دیگر آداب رفتن به کافی شاپ اگر شما پرسشی در مورد منوی روبروی خود دارید می‌توانید با مسئولان صحبت کنید تا آنها شما را راهنمایی نمایند. بر اساس سلیقه و طعمی که دوست دارید یکی از بهترین غذاها و خوراکی ها را به شما معرفی خواهند کرد.

4. قرارهای دوستانه

قرارهای دوستانه کافی شاپ

 یکی از مراکز بسیار مهم و با پرستیژ که برای قرارهای دوستانه و قرارهای آشنایی وجود دارد کافی شاپ ها می باشد. سعی کنید در نشست‌ های دوستانه‌ا ی که در این فضا دارید با دیگران همراه باشید. برای انتخاب کردن خوراکی، پیشنهاد دادن، تعارف کردن، و هر چیزی باید این نکته را فراموش نکنید که دوستانه بودن محیط را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که بسیاری از افراد شاید به دلایل متنوع موارد ذکر شده را جدی نگیرند. در واقع اگر موارد ذکر شده جدی گرفته شود بدون شک شما لحظات خوشی را در کنار دوستان خود نمی توانید بگذرانید.
توصیه می کنیم بعد از اتمام این مقاله و تسلط بر موضوعات، نوبت به رفتن کافی شاپ های خوب است و برای این موضوع معرفی بهترین کافه های تهران از دید بنکوی را از دست ندهید.

5. جایی برای کار

کار در کافی شاپ

 همانطور که در ابتدا بیان کردیم این مکان یکی از بهترین فضاها برای قرارهای کاری می باشد. بنابراین شما می توانید برای گپ زدن بیشتر در محیطی آرام این فضا را انتخاب کنید. البته که بسیار دقت داشته باشید برخی از انواع کافه ها سر و صدای بسیار زیادی دارند و برای قرارهای کاری مناسب نمی‌ باشند. پیش از اینکه قرارهای کاری خود را در این فضا بگذارید باید در مورد آرام بودن آن فضا اطلاعات کافی کسب نمایید. مسئولین کافه می توانند شما را در مورد اینکه این فضا آرامش کافی دارد تا بتوانید قرار کاری برگزار کنید راهنمایی خواهند کرد.

6. سکوت کنیم

سکوت در کافی شاپ

 بهتر است بدانید که کافه ‌ها مکانی برای گپ و گفت و گو می باشند و نباید صدای شما زیاد بالا باشد که مزاحم دیگران شود. به همین دلیل سعی کنید زمان گپ و گفت حتما حواستان به سر و صدا و تن صدایتان باشد. اینکه شما سر و صدا نکنید بسیار مهم است چرا که دیگر افراد درون کافه را آزار نمی دهید. پس رعایت سکوت یکی دیگر از آداب رفتن به کافی شاپ است. برخی از افراد بدون توجه به آرامش دیگر افراد درون کافه ممکن است که سر و صدای زیادی کنند که این مسئله بدون شک افراد درون کافه را آزار می دهد.

7. قرار های آموزشی

قرار های آموزشی کافی شاپ

 بسیاری از افراد امروزه ترجیح می‌ دهند که از فضای کافی شاپ برای آموزش استفاده کنند. به همین دلیل افراد همراه با شاگردانشان به این مکان می روند و کلاسهای خصوصی و نیمه خصوصی شان را برگزار می نمایند. دردسر برگزاری این کلاس ها بسیار کمتر از برگزاری آنها در آموزشگاه ها و یا منزل می باشد. بسیاری از دانش آموزان هستند که در کافه ها قدرت یادگیری بیشتری دارند.

8. گپ های اینترنتی

اینترنت کافی شاپ

برخی از افراد برای اینکه قادر باشند از طریق اینترنت با دیگران ارتباط بگیرند کافه ها را انتخاب می نمایند. استفاده کردن از اینترنت کافه ها یکی از دلایل مهم آن می باشد. اما به طور کلی دلایل دیگری هم وجود دارد که یکی از آنها خلوتی و سکوت کافه ها می باشد. تنها بودن و تمرکز کردن بیشتر به نوشیدن خوراکی و غذا حین انجام دادن کار برای بسیاری از افراد اهمیت دارد که بدون شک کافه‌ ها برای آنها این محیط را می توانند رقم بزنند.

9. استفاده مناسب از صندلی ها

صندلی ها برای نشستن مشتری ها هستند. با گذاشتن وسایل شخصی مانند کاپشن، کیف، لپ تاپ و... صندلی را اشغال نکنید تا مشتریان دیگر نیز بتوانند از صندلی ها استفاده کنند. همچنین به میز متناسب با تعداد خود بروید. اگر 2 نفر هستید لزومی ندارد سر میز 6 نفره بروید و وسایل شخصی خود را میتوانید از پشت میز خود آویزان کنید و نیازی به میزهای بزرگ تر نیست.

10. نشستن کنار پریز برق

شارژ موبایل در کافی شاپ

اگر می خواهید موبایل یا لپ تاپ خود را شارژ کنید، بهتر است که نزدیک ترین صندلی کنار پریز برق را انتخاب کنید تا با پهن نکردن سیم شارژ خود بر روی زمین از یک طرف باعث نیفتادن مشتریان حاضر در حال گذر از آن قسمت نشوید و از طرف دیگر باعث سالم ماندن موبایل و لپ تاپ و اطلاعات مهم آن می شود.

11. استفاده مناسب از اینترنت

یکی دیگر از آداب رفتن به کافی شاپ، استفاده مناسب از اینترنت می باشد. اینترنت در این مکان برای کارهای ضروری و مختصر می باشد نه برای دانلود برنامه و فیلم های چند گیگا بایتی! چون روزانه مشتریان زیادی به کافه ها مراجعه می کنند در صورت استفاده زیاد از حد بسته اینترنتی زودتر تمام شده و سایر مشتریان نمی توانند ار آن استفاده کنند.

نکات ریز در آداب رفتن به کافی شاپ 

این نکات اگرچه کوچک به نظر می رسند ولی اصلاً نباید در محیط هایی مانند کافه ها انجام شوند عبارت است از  :
 1. هرگز با صدای بلند خدمه و گارسن های کافه را صدا نزنید. اگر شما با صدای بلند آنها را صدا بزنید نشانگر شخصیت خودتان می‌ باشد که اصلاً روش درستی نیست.
 2. اگر نوشیدنی تان تمام شده است به مدت طولانی آن را مقابل‌ تان نگه ندارید. از گارسن درخواست نمایید که فنجان و یا لیوان را برداشته و در صورت تمایل نوشیدنی جدیدی برایتان بیاورد اشغال کردن فنجان ها و یا ظرف ها اصلاً رفتار درستی نمی باشد.
کافه

 3. بهتر است که سعی کنید در کمترین زمان ممکن سفارش تان را انتخاب نمایید تا قبل از انتخاب کردن آن گارسن را سر میز صدا نکنید. این که گارسن را مدت زمانی زیادی سر میز خود نگهداری اصلاً کار درستی نیست چرا که گارسن در این صورت از کارهای دیگر باز می‌ ماند.
4. از دیگر آداب رفتن به کافی شاپ، در صورتی که نوشیدنی و خوراکی شما تمام شده است بهتر است که میز را به موقع ترک کنید. ترک کردن به موقع نیز کمک می کند تا دیگر افراد هم روی میز بتوانند بنشینند. اگر می خواهید به مدت زمان طولانی روی میز بنشینید و قرارهای کاری و یا آموزشی در کافه دارید بهتر است که این مسئله را از همان ابتدا به مسئولین کافه بگویید.
 5. سفارش خود را بنویسید اگر قرار است که دم صندوق سفارش خود را ارائه دهید حتماً سفارش ها را یادداشت کنید تا خودتان و دیگران در صف انتظار زیاد معطل نمانید.
 6. روی صورت حسابی که به شما داده می شود بهتر است که کلمه تشکر را بنویسید. این کار کار دشواری نیست اما بسیار مودبانه و دوستانه می باشد.
 7. اگر امکان استفاده کردن از دو پریز برق را برای زدن شارژ گوشی و یا لپ تاپ دارید تنها یکی از آنها را برای وسیله‌ ای که ضروری تر است استفاده کنید. بهتر است که پریز دیگر را آزاد بگذارید تا دیگر افراد هم بتوانند از آن استفاده کنند.
 8. مورد دیگر در آداب رفتن به کافی شاپ، اگر به اینترنت کافه نیاز دارید می توانید از آن استفاده کنید در این صورت دستگاه خود را از اینترنت خاموش کنید تا دیگران با سرعت بالاتری به استفاده نمایند. 

سایر نباید ها در آداب رفتن به کافی شاپ

 نباید ها در آداب رفتن به کافی شاپ
یکی از مواردی که قبل از رفتن به کافی شاپ باید در مورد آن اطلاع داشته باشید سایز لیوان های نوشیدنی است که گارسون برای شما می آورد. برای مثال اگر می خواهید سایز لیوان کوچک انتخاب کنید به جای گفتن کلمه small بهتر است از کلمه tall coffee استفاده کنید. اگر می خواهید یک لیوان متوسط سفارش دهید می توانید به جای medium از کلمه grand coffee استفاده کنید و اگر لیوان سایز بزرگ می خواهید به جای کلمه large از کلمه venti استفاده کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید اگر می خواهید دو شات اسپرسو در نوشیدنی شما باشد بهتر است از کلمه double استفاده کنید و ... .
یکی از نکات حائز اهمیت در آداب رفتن به کافی شاپ ها این است که سعی کنید لیوان یا فنجان را بعد از نوشیدن، مدت زمان طولانی خالی نگه ندارید چون این کار اشغال کردن ظرف های کافی شاپ محسوب شده واصلا پسندیده نیست. در یک کلام فرهنگ کافی شاپی داشته باشید. بعضی ها عادت دارند حیوانات خود را هر جایی که می روند همراه خودشان ببرند ولی در مورد کافی شاپ این رفتار پسندیده ای نیست هرچند اگر مسئول آنجا با این مسئله مشکلی نداشته باشد. چون این کاری به دور از ادب و نزاکت است.
ثبت نظرات
نظرات