روش های پخت مرغ

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
یکی از غذاهای اصلی در وعده های غذایی که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند مرغ است. به دلیل مزیت های بسیار زیادی که این غذا دارد مانند کلسترول پایین آن موجب شده که بسیاری از افراد با استفاده از مواد متنوع و روش های خاص آن را بپزند و میل کنند. هر یک از روش ها به مواد و ادویه های متنوعی نیاز دارد.
روش های پخت مرغ
یکی از غذاهای اصلی در وعده های غذایی که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند مرغ می باشد. به دلیل مزیت های بسیار زیادی که این غذا دارد مانند کلسترول پایین آن موجب شده است که بسیاری از افراد در روش ها و مدل های متنوع آن را بپزند. روش های پخت مرغ متفاوت می باشد که هر یک از آنها شیوه ‌های خاص خود را دارند. شما می‌ توانید این غذا را با روش‌های متنوعی بپزید و از خوردن آن لذت ببرید. برای پخت این غذا باید بوی نامطبوع آن را به بهترین نحو ممکن از بین ببرید.
 برای از بین بردن بوی آن اولین چیزی که به یاد خواهید آورد استفاده از کردن از پیاز است که بدون شک این روش کار مناسبی می باشد. روش‌های دیگری هم برای از بین بردن بوی بد این غذا وجود دارد که می توان استفاده کردن از برگ بو، هویج، فلفل دلمه ای و غیره را نام برد. برای استفاده از این مواد بهتر است که بعد از تمیز کردن و تکه کردن مرغ مقداری از آن را درون روغن سرخ کنید و سپس برای بهتر شدن نتیجه مواد نامبرده را به آن اضافه نمایید. از ادویه های متنوعی مانند پودر فلفل سیاه، زردچوبه، پودر گشنیز و ادویه کاری هم می توانید برای طبخ این غذا استفاده نمایید.

معرفی روش های متنوع پخت مرغ 

شما باید به خوبی بدانی که برای پخت هر یک از انواع غذای ایرانی روش های متنوعی وجود دارد.  بر همین اساس آشپزهایی که حرفه ای هستند روش های متنوع برای پخت مرغ به کار می گیرند. برخی از این روش ها که طرفداران زیادی دارد عبارت است از :

1. پخت مرغ با رب انار :

مرغ با رب انار

در این روش ابتدا باید مرغ را تمیز کنید و به تکه های مناسبی تقسیم نمایید. سپس زردچوبه و ادویه های این غذا را به آن افزوده و در مقداری روغن سرخ نمایید. پیازها را که خلالی خرد کرده تفت دهید تا سرخ شود. سپس زردچوبه و نمک را باید به آن بیفزایید و صبر کنید تا به رنگ طلایی در آید. بعد از آن باید مواد اصلی سرخ شده را به مواد تفت داده شده تان اضافه کرده و دو لیوان آب روی آن بریزید. رب انار را نیز در انتها باید به غذا بیفزایید. زمانی که آب غذا به جوش آمد شعله را کم کرده و یک ساعت و نیم منتظر بمانید تا غذا بپزد. شکر، آلو و زعفران را ۱۵ دقیقه آخر پخت باید اضافه کنید.

2. پخت مرغ رژیمی:

مرغ رژیمی

از آنجایی که این ماده غذایی کلسترول بسیار کمی دارد بسیاری از افراد مایل هستند که از آن به عنوان یکی از غذاهای رژیمی در طول هفته استفاده کنند.  ابتدا سینه آن را به کمک گوشت کوب کمی باید بکوبید تا ضخامت آن کم شود. سپس مقداری نمک و فلفل روی آن بپاشید تا غذا مزه دار گردد. البته که می توانید از ادویه های دلخواه دیگری هم استفاده کنید. ناگفته نماند روش پخت مرغ رژیمی برای ورزشکاران و علاقمندان به لاغری بسیار محبوب است. بعد از آن روغن زیتون را در تابه ای مناسب بریزید و زمانی که گرم شد تکه ‌های سینه را روی آن بگذارید و اجازه دهید که یک طرف آن طلایی شود پس از آن طرف دیگر را هم نیز سرخ کنید. حرارت را کم نموده و درب تابه را بگذارید ۱۰ دقیقه به غذا زمان دهید تا به خوبی بپزد. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان در این مدت زمان درب تابه را باز نکنید. شعله را خاموش نموده و بدون اینکه درب تابه را باز کنید ۱۰ دقیقه دیگر به غذا زمان دهید. پس از طی شدن زمان تکه های سینه را برش بزنید و با سبزیجات مورد علاقه تان سرو کنید.

3. پخت مرغ ترش :

مرغ ترش

  برای طبخ غذا به روش بیان شده باید در تابه ای مناسب مرغ را با مقداری روغن و زردچوبه تفت دهید و سپس سبزی های معطر را در ظرفی جداگانه سرخ نموده و کنار بگذارید. پیاز رنده شده را سرخ کرده و رب انار را به آن بیفزایید. مغز گردوی آسیاب شده را هم نیز باید در این روش طبخ غذا به کار بگیرید و کمی تفت دهید. سبزی معطری که از قبل سرخ کرده اید را باید به این مخلوط اضافه نمایید. مقدار یک و نیم لیوان آب به مخلوط بیان شده بیفزایید و بگذارید که غذا به مدت یک ساعت بپزد. پس از اینکه خورش جا افتاد و آب آن کم شد می‌توانید در ظرفی مناسب آن را سرو کنید. 
10 نوع از بهترین انواع کباب ایرانی را حتما مطالعه کنید.            

4. پخت مرغ زعفرانی :

مرغ زعفرانی

در این روش پیاز را رنده نموده و مرغ را به تکه های مناسبی تقسیم نمایید. تابه مناسبی را روی حرارت بگذارید و پیاز رنده شده را درون تابه بریزید به طوری که تمام سطح تابه با پیاز و تکه های غذا پوشانده شود. به میزان لازم فلفل، نمک، آبلیمو و ادویه دلخواه خود را می توانید درون این غذا بریزید. زعفران دم کرده را درون تابه بریزید و درب ظرف را بگذارید. فرصت دهید تا آب موجود در ظرف کمتر شود و غذا بپزد. زمانی که آب غذا جمع شد تکه های سینه و یا ران را برگردانید تا طرف دیگر هم نیز بپزد. توجه داشته باشید که در روش پخت مرغ زعفرانی نیازی به روغن و آب نمی باشد. پس در هر ۵ دقیقه باید درب تابه را باز کرده و غذا را جابجا کنید.

5. پخت مرغ پرتقالی :

مرغ پرتقالی

تکه‌های سینه و ران را باید همراه با نمک فلفل و زعفران به مدت ۲ ساعت مزه دار کنید. پیاز را به صورت ریز خرد کرده و با کمی روغن سرخ نمایید. زمانی که پیاز طلایی رنگ شد کره را به آن اضافه نمایید. اگر تمایلی به استفاده کردن از زنجبیل در این روش پخت دارید باید آن را زمان ریختن ادویه ها اضافه کرده و زمانی که کره کاملا آب شد تکه های ران و سینه را به آن اضافه نمایید. شعله اجاق گاز را کم نموده و زمان دهید که غذا به خوبی با آب خود پخته شود. دقت داشته باشید که آب به غذا نباید اضافه کنید. تکه های سینه و ران باید از دو طرف به خوبی بپزند. حال باید آب پرتقال را به غذا بیفزاید و زمان دهید تا آب پرتقال به خورد غذا برود و تبدیل به سس پرتقال شود. غذا را کمی کشیده و نمک آن را اندازه کنید. اگر شما به غذاهای ملس علاقه دارید می توانید کمی شکر و آب لیمو را در این مرحله به غذای پرتغالی خود اضافه کنید.

6. پخت مرغ سرخ شده :

مرغ سرخ شده

در این روش تکه های مرغ را باید بشویید و در قابلمه مناسب بگذارید. بعد یک عدد پیاز را خرد کرده و به آن اضافه نمایید. نمک، فلفل سیاه و زردچوبه را به اندازه کافی به غذا اضافه کرده و مقداری آب به ران و سینه اضافه نمایید. سپس در ظرف را ببندید تا کمی پخته شود. یکی پیاز دیگر را رنده نموده و به آن ادویه های دیگری را اضافه کنید تا طلایی شدن پیاز ها را مشاهده نمایید. بعد از اینکه سینه و ران پختند آنها را از ظرف خارج کرده و داخل سبد بگذارید تا خشک شوند. در این مرحله دقت داشته باشید که سینه و ران نباید خیلی پخته شوند. در روش پخت مرغ سرخ شده در صورتی که آنها زیادی بپزند امکان دارد که گوشت ها استحکام خود را از دست بدهند. تکه های ران و سینه را در روغن به خوبی سرخ کرده و با پیاز و روغن تفت دهید. یک لیوان آب مرغ هم روی آن بریزید و بگذارید که با ادویه های دیگری مانند زعفران و پودر گشنیز به خوبی بپزد.

7. پخت مرغ با سرکه :

پخت مرغ با سرکه

در این روش پخت مرغ ادویه های زیادی را برای مزه دار شدن مرغ باید به آن بیفزایید. سیر و پیاز را به صورت خیلی ریز خرد کرده و در مقداری روغن زیتون تفت بدهید. تکه های غذا را به سیر و پیاز سرخ شده خود اضافه نموده و سرخ نمایید تا رنگ طلایی به خود بگیرد. تمام مواد را به قابلمه مناسبی منتقل کرده و سرکه و آب به آن اضافه کنید. در انتها شعله را ملایم نمایید تا غذا به صورت کامل پخته شود. می ‌توانید غذای پخته شده را با برنج و یا سرکه بالزامیک سرو کنید. 

8. پخت مرغ با سس چینی :

مرغ با سس چینی

شما می توانید مرغ پخته شده خود را به همراه سس چینی میل کنید. مواد لازم برای تهیه سس چینی سس سویا،زنجبیل، سیر خرد شده، روغن کنجد، شکر قهوه ای و نمک می باشد. با تهیه کردن این سس قادر خواهید بود که زمان صرف کردن غذا طعم بی نظیر آن را روی غذا بریزید و لذت ببرید.

9. پخت مرغ با رب :

پخت مرغ با رب

بسیاری از افراد برای پخت این غذای لذیذ از رب استفاده می کنند. شما برای طبخ غذا با استفاده از این روش باید تکه های ران و سینه را به خوبی شستشو دهید و سپس درون قابلمه بگذارید تا به همراه کمی روغن سرخ شود. در ظرف دیگری پیاز را سرخ کرده و ادویه های متنوع مانند فلفل، زردچوبه، پودر گشنیز، دارچین و غیره را به آن اضافه کنید. در پخت مرغ با رب پس از سرخ شدن پیاز به همراه ادویه های نامبرده باید رب را به آن اضافه کرده و بعد از آن که به حالت سس درآمد روی مرغ های سرخ شده خود بریزید. پس از ریختن سس روی غذا مقداری آب به آن اضافه کنید و درب قابلمه را بگذارید.  ۱۵ دقیقه قبل از پخت غذا مقداری زعفران دم کرده ران و سینه های پخته شده بریزید.

10. روش های پخت مرغ سوخاری

مرغ سوخاری

یکی از بهترین روش های پخت مرغ این است که مرغ را سوخاری کنید. مرغ سوخاری طرفداران زیادی دارد، چرا که طعم آن بی نظیر می باشد. مرغ سوخاری از جمله خوراکی های خوشمزه می باشد که بهتر است خودتان این خوراکی را در منزل تهیه کنید. در صورتی که شما این غذا را در خانه تهیه کنید بدون شک ضرر آن کمتر است، چرا که از مواد بهتر و خوشمزه تر استفاده خواهید کرد. برخی از مهمترین روش هایی که برای سوخاری کردن مرغ وجود دارد را در ادامه معرفی می کنیم.

معرفی روش های پخت مرغ سوخاری

برخی از بهترین روش های تهیه مرغ سوخاری که شما می توانید به کار بگیرید عبارت است از :

الف) طرز تهیه مرغ سوخاری درون روغن :

شما در این روش می توانید سینه مرغ را برش دهید تنها دقت داشته باشید که زیاد ضخیم نباشد.سپس مرغ ها با نمک، زعفران و فلفل مزه دار نمایید. سه عدد ظرف گود کنار بگذارید، درون یکی از آنها تخم مرغ، دیگری آرد و سومی آرد سوخاری بریزید. تکه های مرغ را ابتدا درون آرد و سپس تخم مرغ بغلتانید. در انتها تکه ها را در آرد سوخاری بغلتانید تا به خوبی پوشش لازم را کسب کند. بعد از آن مرغ ها را باید در روغن و زیر حرارت کم سرخ کنید. در صورتی که شما رژیم خاصی دارید بهتر است که با روغن کمتری مرغ را سرخ کنید.  

ب) طرز تهیه مرغ رستورانی :

طرز تهیه مرغ سوخاری

یکی دیگر از روش های پخت مرغ سوخاری این روش است که شما در این روش باید مرغ ها را به مدت 15 دقیقه در نصف آبلیمو و پیاز بگذارید بپزد.در ظرفی باید مخلوط آرد و ادویه های متنوع را آماده کنید. در ظرف دیگری باید تخم مرغ ها را بریزید و ظرف دیگر هم جو پرک آماده کنید. بعد از تهیه کردن مواد باید درون قابلمه روغن بریزید تا آماده شود مرغ ها را درون روغن سرخ کنید. شما باید مرغ ها را ابتدا درون آرد بغلتانید و سپس درون تخم مرغ ها قرار دهید. در آخر هم باید مرغ ها را درون ظرف جو پرک قرار دهید. پس از انجام این مراحل باید مرغ ها را سرخ کنید تا طلایی شوند.

ج) طرز تهیه مرغ سوخاری پفکی :

 در این روش باید مرغ ها را به صورت نواری برش دهید و سپس به خوبی شستشو دهید. تخم مرغ را باید درون یک ظرف بریزید و سپس به آن شیر اضافه کنید. بکینگ پودر یکی از دیگر موادی است که باید به ترکیب مورد نظر اضافه نمایید. نمک و زعفران را هم باید به مواد اضافه نمایید تا رنگ و بوی خوبی بگیرد. مرغ ها را باید به مدت دو الی سه ساعت درون این مواد قرار دهید. سپس مرغ ها را باید درون قابلمه ای که روغن ریخته اید سرخ کنید. مرغ ها که به رنگ طلایی درآمدن آنها را می توانید از درون روغن خارج سازید. سرد این مرغ سوخاری با استفاده از سس مزه بی نظیری خواهد داشت که از طعم آن لذت می برید. 

11. مرغ شکم پر:

مرغ شکم پر

مرغ شکم پر که یکی از غذاهای لذیذ و دوست داشتنی است از انواع روش های پخت مرغ است که شما به آسانی می توانید آن را در خانه تهیه کنید.
در طرز تهیه مرغ شکم پر باید پوست و شکم مرغ را از چند ساعت قبل با پیاز و سیر پر کرده و آماده کنید.
برای مواد داخل شکم مرغ شما می توانید در تابه ای کشمش، گردو، آلو بخارا و آلو جنگلی را با پیاز و کره در زمان مناسب تفت دهید. در تابه ای به صورت جداگانه باید سبزیجات معطر گشنیز، شنبلیله، پونه و جعفری را تفت دهید و سپس هر دوی آن ها را با مقدار لازمی از رب انار با هم به خوبی مخلوط کنید.
برای تهیه سس مرغ شکم پر شما باید در همان تابه سبزیجات معطر، رب گوجه فرنگی و رب انار را با مقداری زعفران دم کرده به همراه نمک و فلفل و آب به مقدار کافی تهیه کنید.
اکنون شما داخل شکم مرغ خود را با مواد تهیه شده، پر کنید و تمام شکاف های آن را هم با هویج و سیب زمینی به طور کامل بپوشانید. حتما باید توجه داشته باشید که پاها و شکم مرغ را با نخ، محکم ببندید.
می توانید مرغ و اطراف مرغ را با مواد دلخواه از جمله سیب زمینی، هویج و کدو پر کنید و روی آن ها از سس مرغ خود بریزید. 
توجه داشته باشید که باید مرغ داخل ظرف پیرکس باشد تا برای سه تا چهار ساعت به طور کامل بپزد.
اکنون مرغ شکم پر شما آماده است و امیدواریم از سرو آن در سفره خود لذت ببرید.

چگونه بوی زهم مرغ را از بین ببریم؟

بوی زهم مرغ

شاید بتوان گفت از جمله دردسر های روش های پخت مرغ، از بین بردن بوی نامطبوع آن که به بوی زهم معروف است، می باشد. خیلی از افراد، این بوی نامطلوب را نمی توانند تحمل کنند و به سادگی از خوردن مرغ منصرف می شوند اما روش هایی وجود دارد که شما می توانید بوی زهم مرغ را از بین ببرید تا بتوانید از خوردن مرغ در شکل های مختلف لذت ببرید.
شاید اولین گزینه ای که برای از بین بردن بوی زهم مرغ به نظر همه ما می رسد، استفاده از پیاز است. خیلی از افراد برای حل این مشکل از سبزیجات، صیفی جات و انواع ادویه هایی چون برگ بو، هویج، فلفل دلمه ای، کاری، فلفل، زردچوبه  و... نیز استفاده می کنند.
به جز راه حل های گفته شده شما می توانید از سیر، مقداری زنجبیل و دارچین نیز استفاده کنید. هم چنین شما می توانید با استفاده از دستور العمل مناسب، از سیب، سرکه و میخک نیز استفاده کنید.
یکی از راه های آشنا نیز برای پختن انواع روش های پخت مرغ، استفاده از نمک چند ساعت قبل از طبخ مرغ است که گفته می شود برای از بین بردن این بوی نامطبوع مفید است.
ثبت نظرات
نظرات