آشنایی با مبل چستر و راهنمای خرید آن

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
بی شک مبلمان یکی از ارکان جلوه و زیبایی دکوراسیون در هر منزلی است. شناخت انواع مبل و خصوصیات آنها باعث می شود ضمن برخورداری از این زیبایی، هزینه ای که برای مبل می شود، بهینه باشد. مبل چستر یکی از انواع مبلمان است که با سابقه ای طولانی، تاثیر چشمگیری در دکورهای سنتی و مدرن دارد.
مبل چستر

پیشینه مبل چستر

مبل چستر فیلد که به طور خلاصه چستر نامیده می شود، همانطور که از اسمش برمی آید یک مبلمان لوکس بوده است که در اروپا و برای طبقه اشراف طراحی و ساخته شده است. از مرور منابع تاریخی در مورد پیشینه و منشا پیدایش مبل چستر به سند تایید شده ای دست نمی یابیم اما گفته می شود این مبل توسط لرد فیلیپ استنهاپ، چهارمین والی شهر چستر فیلد انگلستان در قرن هجدهم سفارش داده و استفاده شده است. او که مردی اشراف زاده، اهل مد و بسیار آراسته در لباس پوشیدن بوده مبلی را سفارش می دهد که به هنگام نشستن طوری راحت باشد که خط اتوی لباسش بهم نخورد و لباس چروک نشود.  امروزه تقریبا به هر جای دنیا سفر کنید به احتمال زیاد یکی از انواع مبل چستر را در لابی هتل، دفترکار در برج های مجلل و یا در خانه های افراد مشاهده خواهید کرد. 

ویژگیهای مبل چستر

مبل چستر طوسی


یکی از مشخصه های بارز مبل چستر دکمه دوزی در قسمت پشتی و دسته های آن است که به آن لمسه دوزی می گویند. در پی لمسه دوزی، طرح منظم لوزی شکل ایجاد شده روی مبل، به همراه دکمه هایی که می توان روی آنها، نگین هایی درخشانی نصب کرد، علاوه بر نمای درخشان و زیبا، دوام و استقامت مبل را زیاد نیز می کند. لمسه دوزی به دو روش دستی و ماشینی انجام می شود. بدیهی است که در لمسه دوزی های دستی، ظرافت و دقت بیشتری بکار می رود و موجب گران تر شدن قیمت نهایی مبل می شود.
دسته و پشتی مبل چستر پهن و هم ارتفاع هستند و  لبه های آنها گرد و رو به بیرون است. این طراحی سبب می شود مبل، نشیمن راحتی داشته باشد به طوری که افراد به هنگام نشستن بر روی آن دیرتر احساس خستگی می کنند.  
یکی دیگر از خصوصیات مبل چستر، این است که پشتی کوتاه آن باعث می شود دکور پشت مبل، همچون پرده، گلدان بوفه دید خوبی داشته باشد. 
مبلمان چستر پایه های کوتاهی دارد به طوری که بیشترین نمای مبل مربوط به پشتی، دسته ها و نشیمن است. بنابراین انتخاب جنس و رنگ پارچه تاثیر عمده ای در جلوه مبل دارد. 

انواع پارچه در مبل چستر

مبل راحتی چستر

پارچه مبل چستر از دیرباز چرم بوده و هنوز هم زیبا و پر طرفدار است. سطح براق پارچه چرم جلوه ای شیک به مبل می بخشد و تمیز کردن آن به سادگی با پارچه نمدار انجام می شود. اما در سال های اخیر انواع دیگر پارچه همچون مخمل، کتان و جیر نیز در ساخت مبلمان چستر استفاده می شود که با تنوع رنگ گسترده، طرفداران زیادی دارد.   
برای انتخاب رنگ پارچه دو پارامتر را در نظر داشته باشید: جنس پارچه و طرح مبل. معمولا طیف رنگ پارچه چرم، رنگ های سنگین و ساده است. مشکی، طیف قهوه ای تا کرمی و زرشکی رایج ترین رنگ های چرم هستند که اغلب با دکوراسیون و طرح مبل کلاسیک ست می شوند. اما در طرح های مدرن تر همچون ال، و جنس پارچه های به جز چرم، رنگ های متنوع تر و شادتری را همچون گلبهی، آبی  و سبز روشن، می توان انتخاب کرد. 

توصیه هایی درباره پارچه مبل چستر

ذکر این نکته لازم است که اگر پارچه چرم مبل چستر کثیف شد تمیز کردن آن، آداب مخصوص به خودش را دارد. اگر لکه کثیفی فقط خیس باشد، با یک دستمال نخی نمدار ابتدا اثر کثیفی تمیز و سپس با یک دستمال خشک، رطوبت آن گرفته شود. اگر لکه بر اثر چربی یا مواد شیرین ایجاد شود باید با محلول آب و صابون برای رفع لکه اقدام شود. مراقب باشید که هرگز برای خشک کردن و یا از بین بردن لکه از سشوار و اشیایی نوک تیز نظیر کاردک استفاده نکنید. در حالت اول حرارت به بافت و رنگ پارچه آسیب می زند و در حالت دوم نیز احتمال خراشیده و پاره شدن پارچه مبل وجود دارد.  
گفتنی است در صورتی که در محیط استقرار مبل، حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه نگهداری می کنید باید مراقب  خراشیدگی و پارگی احتمالی چرم در اثر برخورد با چنگال های تیز آنان باشید. می توانید برای پیشگیری از بروز این مشکل، قسمت های در معرض خطر را با ملحفه یا روکش بپوشانید. 
در صورت استفاده از مبل چستر چرم، آن را در برابر تابش آفتاب محافظت کنید. نور خورشید چرم را خشک و شکننده می کند. استفاده از پرده مناسب و همچنین واکس چرم، موجب ماندگاری طولانی مدت مبلمان می شود. 

انواع مبل چستر

مبل چستر ترک

با توجه به قدمت مبل چستر تنوع زیادی در مدل های آن وجود دارد که در دو دسته کلی کلاسیک و مدرن قرار می گیرند. مدل کلاسیک این مبل، پایه های چوبی و مدل مدرن، پایه های فلزی دارد. برخی مدل های این مبلمان که به تبعیت از خاستگاه بریتانیایی مبل چستر، اسامی برگرفته از شهرهای انگلیس دارند، عبارتند از: نیوکاسل، لیورپول، ویگان، برایتون، برنلی، لیدز، کاردیف و بولتون. اما برخی دیگر از اسامی،  ریشه در سایر کشورها دارند. از این جمله می توان بُنسای، ریتا، کوپر، لینو، کاین، آلبرتا، بارسلونا، مگنوم، هیلدا، چلسی، مونترال، رز، آلفرد، آتوسا، ولنسی، سرجیو، نورا، شرلوک، رائول، سانتوش، آرچر، پالرمو، تیارا و ماهور را برشمرد.

اگر قصد خرید مبل چستر را دارید

در صورت تمایل به خرید مبلمان چستر به نکات زیر توجه نمایید.
هماهنگی با دکوراسیون. مبلمان هرچقدر هم که زیبا و با دوام باشد اگر تناسبی با سایر تجهیزات دکور محیط نداشته باشد، هزینه آن هدر رفته است. در نظر داشته باشید که طرح دکور و ترکیب رنگ کف، کاغذ دیواری، پرده و سایر وسایل، بر جلوه مبل تاثیر می گذارد. 
تناسب ابعاد مبل با فضا. اغلب طرح های مبل چستر بزرگ و پهن هستند. اگر فضای مورد نظرتان باریک و کوچک است باید کمتر از یک دست کامل خریداری کنید یا نوع دیگری از مبلمان انتخاب کنید.
چیدمان مبلمان تاثیر زیادی در جذابیت آن دارد. مبل چستر را باید با تناسب فضای موجود انتخاب کرد. اغلب طرح های این مبلمان حجیم هستند که مناسب فضاهای عریض همچون سالن پذیرایی بزرگ و اتاق نشیمن می باشد. قرار گرفتن مبل در کنار بوفه، کتابخانه و شومینه به ویژه اگر طراحی کلاسیک داشته باشند، هماهنگی چشم نوازی را ایجاد خواهد کرد. مبل چستر ظرفیت معمول هفت نفره دارد که عبارت است از یک مبل سه نفره، یک مبل دو نفره و دو مبل یک نفره. حال ممکن است مثلا برای یک دفتر کار با وجود عرض و طول مناسب، یک دست مبل زیاد باشد و فضا را تنگ و محدود کند. بدیهی است که کاهش ظرفیت مبل حتی اگر لازم باشد فقط یک مبل سه نفره تهیه شود، می تواند مشکل را حل کند و در عین حال مقصود را حاصل کند.
مبل چستر کلاسیک

فوم و اسفنج به کار رفته در ساختار مبل باید درجه یک و مقاوم باشد در غیر این صورت پس از مدتی مبلمان فرم زیبای خود از دست می دهد. برای تست کیفیت فوم و اسفنج، می توانید روی مبل چستر بنشینید و یا با دو دست فشاری وارد کنید. در صورتی که پس از برداشتن فشار، فرورفتگی مبل، سریع از بین برود، فوم و اسفنج بکار رفته در مبل کیفیت خوبی دارد اما اگر با برداشتن فشار، اثر فرورفتگی به آهستگی از بین برود احتمالا فوم و اسفنج،کیفیت عالی ندارند. همچنین از لحاظ فنی، فوم باید از نوع سرد و اسفنج حدود سی و پنج کیلوگرم وزن داشته باشد. 
پارچه باید در همه بخش های مبلمان کیفیت یکنواخت و لمسه دوزی آن، طرح های یکسان داشته باشد. این دو نشان دهنده کیفیت مناسب پارچه مبل هستند. 
مبل چستر نیازی به کوسن ندارد اما در صورتی که بخواهید تنوعی در آن ایجاد کنید، تعدادی کوسن به رنگی که مکمل رنگ مبلمان باشد جذابیت آن را چند برابر می کند. 
یکی از نکاتی که در طراحی مبل چستر باید به آن توجه شود این است که پشتی و به خصوص قسمت انتهای آن که به نشیمن متصل می شود، طوری باشد که در هنگام نشستن گودی کمر را پر کند. این موضوع به ویژه زمانی که از مبل برا نشیمن های طولانی استفاده می شود تاثیر بسزایی در میزان راحتی و سلامت ستون فقرات افراد دارد. 
حتما از فروشنده درباره روش ها و مواد تمیز کننده در رفع آلودگی و کثیفی پارچه مبل چستر سوال کنید. شوینده ها و پاک کننده های گوناگونی در این زمینه وجود دارند اما همه آنها مناسب هر نوع پارچه و هر نوع لکه ای نیستند و چه بسا که با یک کاربرد نا به جا، لکه بیشتر و بدتر شود و یا بافت پارچه آسیب ببیند.   
نگهداری از مبل مرحله مهمی است که پس از خرید آغاز می شود. بهترین و با کیفیت ترین مبلمان هم اگر در معرض بی توجهی و استفاده نادرست قرار گیرد، پایدار نخواهد ماند. فارغ از اینکه از چه نوع پارچه ای در مبل استفاده شده، تمیزی و گردگیری از مبل در بازه زمانی منظم را فراموش نکنید. مثلا هر هفته ای یک بار و یا هر ده روزی یک بار، با روشی متناسب با جنس پارچه، مبل چستر را گردگیری کنید و در این حین، بخش های مختلف آن را بررسی کنید که در صورت بروز لکه ای، خراشی و یا هر مشکل کوچک، پیش از آنکه فراگیر شود، مشکل را رفع نمایید. به طور ویژه دکمه های لمسه دوزی را به دلیل این که جلوه زیبایی مبل هستند و اطراف هر دکمه را که به دلیل فرو رفتگی محل جمع شدن گرد و غبار یا مواد زائد می باشد، با دقت بیشتری بررسی و تمیز نمایید.
مبل چستر ترکیه

ثبت نظرات
نظرات