انواع کاشی و سرامیک و ویژگی های هر کدام

فروشگاه‌های مبلمان و لوازم داخلی منزل
به اشتراک بگذارید:  
کاشی و سرامیک، قطعات مسطحی هستند که عموماً ضخامت کمی دارند و به دلیل مزایای زیادی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کاشی و سرامیک دارای تنوع طرح و رنگ بیشماری است. فضایی که ما در آن زندگی می کنیم، احساسی را به مخاطب منتقل می کند که نشان دهنده سلایق و روحیات درونی ما است.
کاشی و سرامیک
تفاوت انواع کاشی و سرامیک
هنگام خرید کاشی چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟ 
معرفی برخی از انواع کاشی و سرامیک
1 سرامیک کف
مشخصات سرامیک کف
2 کاشی استخری
مشخصات کاشی استخری
طرح های کاشی کاری سرامیک استخر
3 سرامیک طرح پارکت
چرا سرامیک طرح پارکت را انتخاب کنیم؟
4 سرامیک طرح سنگ
مزایای سرامیک طرح سنگ
معرفی انواع کاشی
کاشی آشپزخانه
کاشی بین کابینت
کاشی سرویس بهداشتی
کاشی حمام و دستشویی
سرامیک پرسلان چیست ؟
مزیت های سرامیک پرسلان چیست ؟
1.  مقاومت بالا
2. تعمیر و نگهداری آسان
3. زیبایی
4. مناسب برای بیشتر محیط ها
سرامیک مات یا براق کدام انتخاب بهتری است؟
انتخاب سرامیک مات به عنوان کفپوش
استفاده از سرامیک براق در طراحی فضا
آشنایی با سرامیک نانو پولیش و کاربردهای آن
سرامیک اسلب
کاشی و سرامیک،  قطعات مسطحی هستند که عموما ضخامت کمی دارند (اگرچه در حال حاضر تا ضخامت 20 میلی متر نیز یافت می شوند). این کاشی و سرامیک ها از رس، سیلیس، رنگ ها و سایر مواد اولیه ساخته می‌شوند، که با روش های مختلف آسیاب یا فشرده می شوند و سپس تحت فرایند پخت و خنک سازی قرار می گیرند. این مواد اولیه، رویه ها و سایر فرایندهای آن، باعث تولید محصولات مختلف با ویژگی های مختلف می شود.
امروزه کاشی و سرامیک، به دلیل مزایای زیادی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کاشی و سرامیک دارای تنوع طرح و رنگ بیشماری است. همچنین امروزه در ابعاد مختلفی متناسب با محل کاربرد آن تولید می گردد. فضایی که ما در آن زندگی می کنیم، احساسی را به مخاطب منتقل می کند که نشان دهنده سلایق و روحیات درونی ما است. مهمترین نکاتی که در دکوراسیون باید در نظر داشته باشید این است که برای فضای زندگی خود، مواد مناسب را برای پوشش کف و دیوار انتخاب کنید. می توانید خانه خود را به مکانی کاملا متفاوت تبدیل کنید. پوشش های سرامیکی، زیبا، بهداشتی، با دوام و ماندگار هستند. هر الگویی که امروز می بینیم به راحتی می توان به کاشی ها منتقل کرد. با انتخاب کاشی و سرامیک مناسب می توانید به فضای زندگی رویایی خود برسید. نکاتی وجود دارد که برای استفاده طولانی مدت و بدون مشکل از مصالح  سرامیک، لازم است آنها را رعایت کنیم.

تفاوت انواع کاشی و سرامیک

انواع کاشی و سرامیک

تفاوت اصلی بین انواع کاشی و سرامیک، تخلخل آنها (جذب بیشتر یا کمتر آب توسط پشت کاشی) و سختی آنها است. با توجه به این ویژگی ها، هر یک از انواع کاشی و سرامیک ها به عنوان کفپوش برای کف بیرونی و داخلی و یا به عنوان روکش دیوار و نما استفاده خواهند شد. اگرچه در حال حاضر و به دلیل پیشرفت های زیاد در تکنیک های تولید، از آنها به عنوان میز، مبلمان، سقف و غیره نیز استفاده می شود.

هنگام خرید کاشی چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟ 

به ویژگی های کاربردی کاشی و سرامیک توجه کنید. در انتخاب سرامیک، علاوه بر اینکه محصول، از لحاظ زیبایی، نظر شما را جلب می کند، باید ویژگی های عملکردی ذکر شده را نیز دارا باشد. سرامیک، ویژگی هایی از جمله: بهداشتی بودن و به علاوه، زیبایی را به محیط می افزاید و همچنین ظاهر شیک و درخشان آن، زیبایی فضای خانه را دو چندان می کند. به همین دلیل، می توان گفت که سرامیک، ایده آل ترین ماده روکش است. سرامیک ها، با دوام و بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند. هنگام سفارش کاشی و سرامیک، چند جعبه بیشتر از نیاز خود سفارش دهید. به رنگ و اندازه کد گذاری روی بسته بندی محصولات توجه کنید. کد رنگ و اندازه روی بسته بندی باید یکسان باشد و محصولات، بسته بندی شده و سالم باشند.

معرفی برخی از انواع کاشی و سرامیک

1: سرامیک کف

سرامیک کف

سرامیک کف، بیشتر از سایر موارد مورد استفاده قرار می گیرد و میزان تماس با آنها نیز به مراتب بیشتر است. در ادامه برخی از مشخصات مهم که کفپوش سرامیکی باید آنها را دارا باشد مورد بررسی قرار می دهیم.

مشخصات سرامیک کف

مهمترین معیار در کاربرد کاشی و سرامیک،  مقاومت آن در برابر سایش و عدم لغزش است. که علاوه بر ویژگی زیبایی شناختی، این موارد را نیز نباید فراموش کنیم. اولا باید بررسی کنیم که آیا کاشی روی کف زمین قرار خواهد گرفت یا خیر. آیا در مکانی است که می توان با کفش روی آن راه رفت و در محیط بیرون قرار خواهد داشت؟ این نکته نیز مهم است که بدانیم از آن در داخل خانه استفاده خواهد شد یا در فضای باز؟ اگر قرار است از سرامیک کف در داخل خانه استفاده شود، خطر سایش تقریبا وجود ندارد. برای استفاده در خانه، کفپوش سرامیکی را با توجه به میزان لغزش آن، در محل هایی  مرطوب یا خشک مورد استفاده قرار میدهند. یکی از نکات قابل ارزیابی، صدمات ناشی از سر خوردن و افتادن روی سرامیک کف حمام است که در کشور ما بسیار رایج است. این موضوع، یک مشکل بزرگ ایجاد می کند، به ویژه در سنین بالاتر. برای کف های مرطوب باید از کفپوش کاشی و سرامیک مات استفاده کرد. اگر کاشی ها روی زمینی قرار بگیرند که با کفش روی آن راه می روند، خطر ساییدگی افزایش می یابد. احتمال ساییدگی نیز، در کفپوش یک مدرسه بیشتر از یک مغازه عکاسی خواهد بود.

2: کاشی استخری

کاشی استخری

کاشی استخری، از جمله محصولات کاشی و سرامیک است که می توان در بالکن ها، کفپوش ها و تراس های داخلی و همچنین بخش های مختلف استخر از آن استفاده کرد. مدل های کاشی استخر، از تنوع رنگی بسیار غنی برخوردار است. علاوه بر رنگهای اصلی متداول مانند بژ، سفید، خاکستری، آنتراسیت، قهوه ای و آبی، کاربران، رنگهای اصلی و ابتکاری منحصر به فردی را نیز برای کاربران ارائه می دهند. کاشی استخری، که به عنوان مواد روکش سطحی استفاده می شود، با دوام و تزئینی است، با رنگ ها و بافت های کارآمد که با انواع استخرها سازگار است، این کاشی و سرامیک ها، فضاهایی را ایجاد می کنند که چرخش هنری مد را با آن ها تجربه خواهید کرد.

مشخصات کاشی استخری

این سرامیکها، ضد لغزش و مقاوم در برابر ضربه و فشار هستند. علاوه بر این در برابر مواد شیمیایی استخر ها کاملا مقاوم می باشند و از استحکام کافی برخوردارند. این سرامیکها دچار لکه نمی‌شوند، به راحتی تمیز میشوند، مقاومت سایشی بالایی دارند، تحت تاثیر اسیدها و بازها قرار نمی گیرند، مقاومت در برابر شکستن و ضربه را ایجاد می کنند، از نفوذ آب، اشعه ماوراء بنفش و آلودگی هوا جلوگیری می کنند. ترجیحا در حمام، آبگرم، استخر شنا و استخرهای زینتی در پروژه های هتل ها استفاده می گردد.
استخرها، مناطقی هستند که به طور مداوم در تماس با آب هستند، بنابراین موادی که بهترین مقاومت را دارد کاشی و سرامیک است؛ زیرا با قرار گرفتن مداوم در معرض آب تغییر نمی کند یا تغییر رنگ نمی دهد.
علاوه بر این، سرامیک در برابر محصولات شیمیایی مورد استفاده در نگهداری استخرها مقاوم است، بنابراین می توان آن را نه تنها در بیرون، بلکه در داخل استخر نیز استفاده کرد.
اگرچه تمیز کردن سطوح ضد لغزش معمولا دشوار تلقی می شود، اما این تصور غلطی است. سرامیک های ضد لغزش را می توان به راحتی با شلنگ تمیز کرد.
سایر تجهیزات کاشی استخری
مجموعه کاملی از قطعات ویژه مخصوص لبه ها و انتهای استخرها و قطعات سرامیکی وجود دارد که برای کانال تخلیه استخرها و سایر کاربرد ها طراحی شده است. افزودن کاشی و سرامیک به استخر می تواند راهی جذاب برای افزودن جزئیات به استخر باشد. می توانید سرامیک را برای پوشاندن کل کف و دیوارهای استخر خود استفاده کنید، یا فقط یک ردیف کاشی در خط آب استخر نصب کنید.

طرح های کاشی کاری سرامیک استخر

کاشی استخری می تواند ظاهر طرح دار داشته باشد؛ یا همه سرامیک های آن یک اندازه و یک رنگ باشد. سرامیک های طرح دار به احتمال زیاد گرانتر خواهند بود. با این حال، آنها می توانند یک فضای جذاب با الگوهای منحصر به فرد برای مناطق مختلف استخر شما بسازند.

3: سرامیک طرح پارکت

سرامیک طرح پارکت

استفاده از پارکت طبیعی، یک فرایند بسیار پر زحمت است. اول از همه، وقتی می خواهید پارکت چوبی را در خانه خود داشته باشید، قطعا باید از یک متخصص کمک بگیرید. پارکت ها محصولات بسیار پر زحمت و پرهزینه ای هستند. با این حال، استفاده از سرامیک طرح پارکت، یک فرایند بسیار کاربردی است. به راحتی می توانید کاشی و سرامیک را بر کف خانه خود اعمال کنید. سرامیک طرح پارکت می تواند از مدل های سرامیکی چوبی ساده تر باشد. زیرا قطعات با الگوهای مشابه در مدلهای چوبی، کمیاب است.

چرا سرامیک طرح پارکت را انتخاب کنیم؟

پارکت چوبی، یکی از عناصر اصلی دکوراسیون خانه است که امروزه در انواع فضاهای داخلی با آن روبرو می شویم. این پارکت های چوبی، از درختانی ساخته شده اند که روزی زنده بوده و برای تولید آنها قطع شده اند و این چندان خوشایند نیست. این درختان با طی مراحل مختلف آماده استفاده در خانه های ما می شوند. با این حال، یک ماده چوبی ممکن است مقاومت خود را در برابر خراشیدگی و ساییدگی در اثر تماس با مایع از دست بدهد، حتی اگر بسیاری از مراحل فنی را پشت سر بگذارد. به همین دلیل، سرامیک های چوبی سخت، به جای پارکت ترجیح داده می شوند. به ویژه در مناطق بیرونی مانند بالکن، باغ ها یا ورودی های اداری.
با استفاده از سرامیک های طرح پارکت، می توانید ظاهر چوبی مورد نظر خود را بدست آورید. پارکت های چوبی به مرور فرسوده می شوند. روند تمدید آنها نیز بسیار پرهزینه خواهد بود. استفاده از سرامیک بسیار آسان است. سرامیک های آسیب دیده را نیز میتوان به راحتی با سرامیک جدید جایگزین کرد.
مدل های کاشی و سرامیک طرح چوب، دارای طرح های کاملا متفاوت و شیک هستند. تنوع در طرح و رنگ و مقاومت آنها، موجب میشود هرگز به دنبال کفپوش های چوبی طبیعی نباشید.
این دلایل به تنهایی، برای جستجوی مدل های سرامیک طرح چوب و طرح پارکت کافی است.
مدل های سرامیک طرح چوب، امروزه به یک سبک دکوراسیون رایج تبدیل شده اند و در کنار مبلمان اداری یک پرده و یا فرشی که با آن ست شده، زیبایی خاصی دارند. به ویژه با تلاش طراحان سرامیک برای الهام گرفتن از طبیعت و هنر، جلوه ای طبیعی به فضای دکوراسیون منزل و سایر مکان ها می بخشد.

4: سرامیک طرح سنگ

سرامیک طرح سنگ

کاشی و سرامیک طرح سنگ، متریالی محبوب با ظاهری شیک و زنده است. که آن را در همه جا می بینیم. از خانه های شیک و جزئیات داخلی گرفته، تا سنگ فرش محیط های عمومی و لوازم لوکس مغازه. منشاء آن در دوران باستان است؛ اما به دلیل زیبایی آن، به عنصری محبوب و مدرن در انواع محیط ها تبدیل شده است.
همانطور که اشاره شد، کاشی های طرح سنگ، یک ماده باستانی است که از یونان باستان و ایتالیا سرچشمه گرفته است. این یک سنگ مصنوعی متشکل از سنگ خرد شده، اغلب مرمر است که همراه سیمان ریخته می شود و سپس برای براقیت مورد نظر، صیقل داده می شود. نتیجه نهایی یادآور گرانیت صیقلی منحصر به فرد است و به همان اندازه که در ظاهر مشهور است، جاودانه نیز است. این کاشی و سرامیک ها بسیار بادوام هستند و نگهداری از آن ها بسیار آسان است.
با افزایش علاقه به مواد گران قیمت طرح سنگ، کاشی ها و گچ بری هایی با این ظاهر، برای مصارف داخلی و خارجی تولید شده است. سرامیک طرح سنگ، دارای کیفیتی برابر با ویژگی های بادوام سرامیک گرانیت هستند.
مدل های متنوع سرامیک طرح سنگ، به شما این امکان را می دهد که ظاهر بسیار زیبا و کامل در منزل خود داشته باشید. این سرامیک ها می توانند به عنوان تراس، بالکن، باغ و کفپوش مورد استفاده قرار گیرند.

مزایای سرامیک طرح سنگ

 نصب آسان، نگهداری ساده، کیفیت مواد، مقاومت بالا در برابر ضربه، رطوبت و گذشت زمان. علاوه بر این، کاشی های طرح سنگ، دارای ویژگی های بسیار زیادی هستند. قیمت پایین آن نسبت به قیمت سنگ نیز یکی از این عوامل می باشد.
ما می دانیم که هزینه، یکی از عواملی است که هنگام انجام اصلاحات باید در نظر گرفته شود، بنابراین، سرامیک های طرح سنگ را پیشنهاد می‌کنیم که قیمت های بسیار رقابتی در مقایسه با هزینه سنگ طبیعی دارند. شما می توانید سرامیک های طرح سنگ قهوه ای تیره، قهوه ای روشن، استخوانی، کرم، آنتراسیت، خاکستری، سفید و انواع رنگ و گزینه های مختلف را خریداری کنید و می توانید در هر فضایی، اعم از از فضای داخلی یا خارجی، رنگ متفاوتی برای آن انتخاب نمایید و از زیبایی آن لذت ببرید.
کاشی و سرامیک طرح سنگ، مناسب برای استفاده در خانه و فضاهای عمومی است. برای فضای داخلی، همچنین به عنوان نمای بیرونی، برای دیوار حمام و برای هر فضای دیگری مناسب است.
طیف گسترده ای از کاشی و سرامیک ها وجود دارد که بافت سنگ را به طور طبیعی بازتولید می کنند و  ظاهری تا حدودی واقعی و روستایی به دست می آورند. به عنوان مثال، از سرامیک های طرح سنگ، بیشتر در باغ ها و تراس ها برای دستیابی به این سبک استفاده می شود.

معرفی انواع کاشی

یکی از مهمترین و اصلی ترین عناصری که شما باید برای ساخت و طراحی انواع آشپزخانه ها و سرویس بهداشتی خریداری کنید کاشی می باشد. این نمونه از عناصر ساختمانی را به عنوان یکی از تجهیزات داخلی مورد استفاده قرار می دهند که رنگ بندی های متنوع آن، زیبایی آشپزخانه و سرویس بهداشتی را تا حد زیادی افزایش می دهد. 

کاشی آشپزخانه

کاشی آشپزخانه

برای انتخاب بهترین نمونه این عنصر داخلی جهت زیبایی دیوار آشپزخانه باید به خوبی رنگ بندی و مدل آن را مورد بررسی قرار دهید. آن دسته از انواع این عنصر داخلی که رنگ بندی روشن و طرح کلاسیک دارند را شما باید برای آشپزخانه هایی که لوکس می باشند مورد استفاده قرار دهید. برخی از طرح های این عنصر داخلی طرح مدرن و رنگ بندی خاصی دارد که شما می توانید برای آشپزخانه های امروزی و مدرن مورد استفاده قرار دهید. توجه داشته باشید که شما برای خریداری این نمونه از عنصر داخلی آشپزخانه باید به خوبی کیفیت آن را هم در نظر داشته باشید. خرید بهترین نمونه این عنصر داخلی تاثیر زیادی روی طول عمر آن دارد.

کاشی بین کابینت

یکی از اصلی ترین ارکان هایی که در هر یک از آشپزخانه ها مورد نیاز است این نمونه می باشد. شما برای اینکه زیبایی کابینت ها را درون آشپزخانه افزایش دهید باید یکی از رنگ بندی های مناسب این نمونه از ارکان آشپزخانه را خریداری کنید. توجه داشته باشید که رنگ این نمونه از عنصر داخلی آشپزخانه باید با رنگ بندی کابینت ها هماهنگی داشته باشد. تمیزکاری آسان این نمونه از عنصر داخلی را باید به خوبی بررسی نمایید تا بتوانید در کمترین بازه زمانی آن را تمیز نمایید. هزینه خریداری این نمونه از عنصر داخلی به نسبت دیگر نمونه ها بیشتر است.  

کاشی سرویس بهداشتی

کاشی سرویس بهداشتی

یکی از بهترین پوشش هایی که برای دیوار و کف دستشویی مورد استفاده قرار می گیرد کاشی می باشد. اینکه کیفیت  این نمونه عنصر داخلی دستشویی بالا باشد بسیار مهم است، چرا که تمیزکاری آن بسیار آسان تر انجام می شود. رشد باکتری ها و تکثیر آنها در صورتی که این نمونه عنصر داخلی کیفیت بالایی داشته باشد انجام نمی شود. امروزه مدل های بسیار زیادی از این عنصر داخلی وجود دارد که به همین دلیل شما باید به خوبی مدل آنها را بررسی کنید و سپس یکی را که با دستشویی تان مطابقت بیشتری دارد انتخاب و خریداری نمایید. 

کاشی حمام و دستشویی

 اینکه شما زمان خریداری این عنصر داخلی بتوانید مدل مناسبی را خریداری کنید بسیار مهم است. در صورتی که شما می خواهید حمام و دستشویی تان بزرگ تر از آنچه که هست نشان داده شود بهتر است که از نمونه های هم سطح این عنصر داخلی استفاده کنید. دقت داشته باشید که پوشش سطح دستشویی و حمام را باید از نظر رنگ بندی بررسی کنید تا بهترین رنگ این نمونه عنصر داخلی را خریداری کنید. طرح و الگوی انواع این عنصر داخلی باید با فضای شما مطابقت داشته باشد تا زیبایی حمام و دستشویی را افزایش دهید. نمونه های براق زیبایی حمام و دستشویی را افزایش می دهد.

سرامیک پرسلان چیست ؟

سرامیک پرسلان چیست

یکی از جدیدترین و بهترین نمونه های سرامیک که امروزه بسیاری از افراد در بخش های متنوع ساختمان سازی از آن استفاده می کنند سرامیک پرسلان می باشد. به دلیل دوام و زیبایی که این نمونه از سرامیک ها دارند بیشتر ساختمان سازان از این نمونه سرامیک استفاده می کنند. طرح و مدل هر یک از انواع سرامیک های پرسلان بسیار متنوع است که هر یک از آنها را شما می توانید در بخش های متنوع مورد استفاده قرار دهید. 
بسته به نوع دکوراسیون و طراحی ساختمان خود می توانید یکی از مدل های متنوع سرامیک های پرسلان را خریداری کنید. شما باید به خوبی بدانید که این نمونه سرامیک ها را در دو دسته لعاب دار و پولیش تولید و طراحی می کنند. سرامیک های پرسلان از جمله سرامیک هایی می باشد که برای تولید آن از خاک رس و گرانیت استفاده می کنند. سرامیک های پرسلان تحمل فشار زیاد را دارند. این نمونه سرامیک را به عنوان یکی از محصولات زیبا می شناسند که کاربرد بسیار زیادی امروزه در ساختمان سازی دارد. 

مزیت های سرامیک پرسلان چیست ؟

شما برای اینکه سرامیک پرسلان را خریداری کنید باید به خوبی در مورد مزیت های این نمونه سرامیک اطلاعات بیشتری کسب نمایید. در این صورت می توانید از این سرامیک ها بر اساس نوع ساختمانی که دارید استفاده بهینه ای داشته باشید. برخی از مهمترین و اصلی ترین مزیت های سرامیک های پرسلان عبارت می باشد از :

1.  مقاومت بالا :

مقاومت بالایی که شما از این سرامیک ها دریافت می کنید موجب می شود که آنها طول عمر بیشتری از خود نشان دهند. شما باید به خوبی بدانید که این نمونه از سرامیک ها به نسبت بسیاری از سرامیک های دیگر سخت تر و مقاوم تر می باشند. 

2. تعمیر و نگهداری آسان :

مزیت های سرامیک پرسلان

این نمونه کاشی ها کیفیت بسیار بالایی دارند و به همین دلیل باید بدانید که تعمیر و همچنین نگهداری کردن از آنها هم بسیار آسان می باشد. قدرت جذب آب توسط این سرامیک ها کمتر از دو درصد می باشد. به راحتی با استفاده از مواد شوینده می توانید انواع این سرامیک ها را تمیز کنید. البته که شما باید به خوبی بدانید این نمونه سرامیک ها به طور کامل ضد آب نیستند اما به اندازه مقاومت بالا از خود نشان می دهند. 

3. زیبایی :

یکی دیگر از مزیت هایی که کاشی پرسلان دارد زیبایی آن می باشد. شما باید به خوبی بدانید که این نمونه از کاشی ها را با استفاده از مواد با کیفیت تولید می کنند تا یک محصول زیبا و لوکس به دست آید. سرامیک های پرسلان را شما می توانید در طرح ها و مدل های متنوع مشاهده کنید و سپس یکی از آنها را که مناسب ساختمان تان می باشد خریداری کنید. ظاهر این سرامیک ها به گونه ای است که در فضاهای متنوع خیره کننده می شود.

4. مناسب برای بیشتر محیط ها :

شما می توانید از این سرامیک ها در بیشتر محیط ها استفاده کنید. در واقع باید بدانید که این نمونه سرامیک ها در آن دسته از محیط هایی که رفت و آمد زیادی وجود دارد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سرامیک مات یا براق کدام انتخاب بهتری است؟

همانطور که پیشتر هم گفتیم یکی از بهترین و باکیفیت ترین کفپوش هایی که می توانیم چه در منزل، چه در محل کار و ... از آن استفاده کنیم چیزی نیستند جز انواع سرامیک. سرامیک ها به طور کلی دارای دو جلوه نهایی مات و براق هستند. حالا سوالی که در این میان معمولا برای خریداران پیش می آید این است که سرامیک براق بخریم یا سرامیک مات؟ معمولا در زمان خرید انواع کاشی و سرامیک این دوراهی یکی از سردرگم کننده ترین دوراهی هایی است که با ان مواجه می شوید. برای همین هم در این بخش تصمیم گرفتیم با هم بررسی کنیم که کدام نوع از سرامیک ها بهتر هستند.

انتخاب سرامیک مات به عنوان کفپوش

سرامیک مات

کلا انتخاب مات یا براق بودن سرامیک می تواند در تغییر حس و حال منزل شما و یا به طور کلی محیط مورد نظرتان کاملا تاثیرگذار باشد. نخستین موضوعی که در مورد انتخاب بین سرامیک های مات و براق باید در نظر داشته باشید سلیقه شخصی تان است. گاها شما به زرق و برق زیادی علاقه ای ندارید و ترجیح می دهید محیطی شیک، لوکس و در عین حال بدون هیچ گونه زرق و برق و جلای اضافه داشته باشید. در این حالت است که سرامیک های مات بهترین انتخاب به شمار می آیند. از جمله مزیت های این سرامیک ها می توانیم به کمتر کثیف شدن آنها یا بهتر بگوییم کمتر نشان دادن آلودگی ها اشاره کنیم. 
به علاوه پروسه تمیز کردن این سرامیک ها هم ساده است و با قلق خیلی خاصی همراه نیست. اما خوب است بدانید که اگر رنگ های روشن این نوع سرامیک ها را انتخاب کنید درصد نمایش آلودگی ها و کثیفی ها هم بیشتر است. در مقابل سرامیک های مات تیره می توانند فضا را گرفته و تاریک نشان دهند. البته اگر فضایتان وسیع است می توانید به صورت تلفیقی از رنگ های تیره و روشن از این سرامیک های مات بهره ببرید یا از رنگ های خنثی که نه تیره و نه روشن هستند بهره ببرید.

استفاده از سرامیک براق در طراحی فضا

سرامیک براق

سرامیک های براق هم از نامشان مشخص است که جلوه ای دارند که نور را به خوبی بازتاب کرده و حس روشنی و وسعت به فضای مورد نظر شما می دهند. اگر شما هم از طرفداران لوکس بودن فضا به همراه زرق و برق زیاد هستید احتمالا انتخاب اولتان سرامیک های براق است. با این سرامیک ها فضاهای وسیع شما بازتر و درخشان تر به نظر می آیند.همینطور با توجه به بازتاب نوری که دارند محیط را پرنورتر و خاص تر جلوه می دهند. 
نکته منفی که در مورد این نوع از سرامیک ها وجود دارد لکه پذیری بالای آنها است. با توجه به براق بودن این سرامیک ها آنها به سرعت لکه میشوند و از آن بدتر این که لکه ها کاملا در معرض دید هستند. موضوع بعدی که شاید آن را هم بتوانیم یک پوئن منفی محسوب کنیم این است که به واسطه براق بودن این سرامیک ها آنها اندکی هم لیز هستند. لذا اگر فرزندان کوچکی در خانه دارید که کمی هم شیطنت دارند احتمالا این نوع سرامیک خیلی انتخاب خوبی در راستای ایمنی کودکان شما نیست.

آشنایی با سرامیک نانو پولیش و کاربردهای آن

سرامیک نانو پولیش را می توانیم در دسته سرامیک های پرسلانی قرار دهیم. به طور کلی سرامیک های پرسلانی را در دو گروه پولیش خورده و بدون پولیش تقسیم بندی می کنند.
در پروسه تولید پرسلان ها به علت فشار و دمای بالایی که به متریال وارد می آید در نهایت سطح محصول تولید شده زبر و همینطور سخت است. اگر بخواهیم این پرسلان را برای فضای بیرونی استفاده کنیم این سختی و زبری یک نقطه قوت به شمار می آید و کاملا مناسب است. اما قطعا برای فضاهای داخلی اوضاع از این قرار نیست و همین نقطه قوت به نقطه ضعف تبدیل میشود. برای رفع این مشکل سطح رویی سرامیک ها را پولیش می کنند. نوعی از پولیش کردن هم وجود دارد که به نام نانو پولیش شناخته میشود.
روی سطح سرامیک ها منافذ و روزنه های بسیار ریزی است که سبب می شو گرد و غبار را به خود جذب کرده و رفته رفته سبب از بین رفتن شفافیت و درخشندگی آنها شوند. حال اگرروی همین سطح پوششی از نانو بیاید این منافذ پوشانده شده و مزیت هایی برای سرامیک بوجود می آیند. از جمله مهمترین این مزیت ها می توانیم به کمتر کثیف و لکه شدن سرامیک و همینطور درخشندگی و براق شدن بیشتر آن اشاره کنیم. سرامیک های نانو پولیش گران قیمت تر از انواع سرامیک عادی هستند. نکته دیگری که در مورد این سرامیک ها لازم است بدانید این است که با گذشت زمان رفته رفته خاصیت خود را از دست خواهند داد.
معمولا سرامیک های نانو پولیش در مکان های خیلی لوکس مانند کف منازل، هتل ها، شرکت ها، سرویس های بهداشتی، رستوران ها و حتی به عنوان رویه کابینت یا جزیره و اپن آشپزخانه و همینطور سینک مورد استفاده قرار می گیرند.

سرامیک اسلب

سرامیک اسلب

در واقع سرامیک اسلب را می توانیم پروسه ای در تولید انواع سرامیک بدانیم که کاملا جدید بوده و به کمک دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته و جدید قابل انجام است. انواع کاشی و سرامیک اسلب از نظر ابعادی بزرگتر از نمونه های معمولی کاشی و سرامیک هستند. خود خریدار می تواند تعیین کند که سرامیک و یا کاشی مورد نظرش را در چه ابعادی نیاز دارد و سپس در همان ابعاد گفته شده این کاشی یا سرامیک تولد شده و برش می خورد. 
کم بودن تعداد اتصالات بین این نوع کاشی و سرامیک ها و همینطور یکپارچه بودن آنها را می توان از جمله مهمترین ویژگی ها و همینطور مزیت هایشان برشمرد. یکی از بیشترین کاربردهای سرامیک اسلب در مجتمع های تجاری و اداری لوکس است. چون وجود آنها باعث تاثیرات بصری و دیداری بسیار خوبی خواهد شد. ضخامت این سرامیک ها هم بسیار کم است و همین موضوع سبب شده است آنها به متریال مورد علاقه معماران در پروژه هایی با هدف بازسازی تبدیل شوند. سرامیک اسلب در انواع طرح ها و جلوه های متنوع اعم از مات، درخشان، شوگر، متالیک، رگه دار و ... تولید شده و بسته به سلیقه خریدار مورد استفاده قرار می گیرند.

ثبت نظرات
نظرات