بانجی جامپینگ چیست، کجا و چگونه انجام می شود؟

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
نکته ای که کسانی که برای اولین بار بانجی جامپینگ انجام می دهند، باید به آن توجه کنند این است که آیا وضعیت سلامتی شان برای این ورزش مناسب است یا خیر. انجام آن برای افراد دارای اضافه وزن، فشار خون بالا، صرع و بیماری های قلبی ناخوشایند است و اصلا توصیه نمیشود.
بانجی جامپینگ
بانجی جامپینگ چیست؟
چگونه بانجی جامپینگ کنیم؟
آیا وضعیت سلامتی شما مناسب و نرمال است؟
تجهیزات لازم برای بانجی جامپینگ
بانجی جامپینگ چه زمانی انجام می شود؟
آیا بانجی جامپینگ خطرناک است؟
مکان های معروف انجام جامپینگ بانجی در جهان
سوالات متداول و نکاتی که باید در مورد بانجی جامپینگ بدانید
1. از چه سنی می توان بانجی جامپ را انجام داد؟
2. چگونه برای بانجی جامپ لباس بپوشیم؟
3. کجا بانجی جامپ انجام دهیم؟
4. چگونه بانجی جامپینگ کنیم؟
5. چه احساسی نسبت به بانجی جامپ دارید؟
6. آیا حوادث خاصی هنگام بانجی جامپ رخ می دهد؟
7. موارد منع استفاده
8. پرش با چتر نجات یا بانجی جامپ؟
توصیه لحظه آخری
بانجی جامپینگ یکی از ورزش‌های پرهیجانی است که علاقه‌مندان به آدرنالین در سراسر جهان طرفدار آن هستند. این ورزش که بر اساس اصل پریدن از ارتفاعات به کمک طناب استوار است، در صورت رعایت نکات ایمنی کافی، می تواند بسیار لذت بخش باشد.

بانجی جامپینگ چیست؟

پرش با بانجی به عنوان توانایی ورزشکاران برای انداختن خود از ارتفاعات خاص با طناب های انعطاف پذیر و محکم تعریف می شود. این طناب های انعطاف پذیر اجازه می دهند تا سرعت پس از سقوط آزاد، کاهش یابد. سپس ورزشکاران دوباره شروع به صعود می کنند. با این ویژگی می توان ورزش بانجی جامپینگ را پرش با طناب از ارتفاع تعریف کرد.

چگونه بانجی جامپینگ کنیم؟

بانجی جامپینگ چیست

پرش هایی که معمولا با کمک جرثقیل انجام می شود را می توان از برج ها، پل ها یا صخره هایی با ارتفاع معین انجام داد. پس از تجهیز ورزشکاران به تجهیزات ایمن مانند طناب های انعطاف پذیر و بادوام، توسط جرثقیل تا ارتفاع مورد نیاز بلند می شوند. پس از چند ثانیه پرش از ارتفاع حدود 50 متری، طناب های انعطاف پذیر دوباره ورزشکاران را به سمت بالا می کشند. اگرچه کسانی که مبتدی هستند بانجی جامپینگ را معمولا با ارتفاع 50 متری شروع می کنند، اما پرش های حرفه ای نیز از نقاط بسیار بالاتری انجام می شود.

آیا وضعیت سلامتی شما مناسب و نرمال است؟

نکته ای که کسانی که برای اولین بار پرش بانجی انجام می دهند، باید به آن توجه کنند این است که آیا وضعیت سلامتی شان برای این ورزش مناسب است یا خیر. انجام آن برای افراد دارای اضافه وزن، فشار خون بالا، صرع و بیماری های قلبی ناخوشایند است و اصلا توصیه نمیشود. وزن ورزشکاران نیز قبل از پرش توسط متخصصان اندازه گیری می شود. به این ترتیب اقدامات امنیتی لازم از قبل انجام می شود.
مانند هر ورزش شدید، این ورزش نیز با خطراتی همراه است. برای انجام ایمن تفریح بانجی جامپینگ از تجهیزات حرفه ای استفاده می شود. طناب های باکیفیت و سایر تجهیزات به ورزشکاران اجازه می دهد پرش با اطمینانی داشته باشند. علیرغم اینکه برای پرش بانجی پیش نیاز به خصوصی لازم نیست ولی تمرینات هوازی قبل از پرش مفید است.

تجهیزات لازم برای بانجی جامپینگ

تجهیزات بانجی جامپینگ

تجهیزات مناسب برای یک پرش ایمن بسیار مهم است. این تجهیزات عبارتند از:
1. طناب
طناب های انعطاف پذیر مانع از فرود سخت ورزشکاران در حین پرش می شود. طناب پرش بانجی لاتکس و لاستیکی که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته از نظر ایمنی تولید شده است دارای ظرفیت حمل بالایی می باشد. تعداد این طناب ها که مطابق با استانداردهای اروپایی تولید می شوند با توجه به وزن ورزشکاران تعیین می شود.
2. هارنس
هارنس ها یکی از مهم ترین تجهیزات بانجی جامپینگ هستند که مطابق با استانداردهای جهانی تولید می شوند و از پابند و ستون های بدنه تشکیل شده اند. پس از اطمینان از قابلیت اطمینان این مجموعه هایی که طناب ها به آن ها متصل شده اند، پرش انجام می شود. 
3. کارابین
کارابین ها که به قفل های فولادی معروف هستند قطعاتی هستند که طناب ها، تسمه ها و ستون های بدنه را به یکدیگر متصل می کنند. نسخه های قفل شده کارابین ها برای این ورزش ترجیح داده می شوند که دارای مدل های قفل و باز هستند.
4. زنجیر
تسمه های استاتیک که برخلاف طناب ها خاصیت کششی ندارند طناب هایی بادوام و محکم هستند. برای پرش ایمن باید از تجهیزات ضروری سیستم های ایمنی پرلون استفاده شود.

بانجی جامپینگ چه زمانی انجام می شود؟

زمان بانجی جامپینگ

اگر چه این ورزش در تمام فصول قابل انجام است، اما عموما در فصل تابستان که هوا گرم است ترجیح داده می شود. بانجی جامپینگ که هم در کشور ما و هم در جهان روز به روز فراگیرتر می شود، در اکثر فستیوال ها و جشنواره هایی که در فصل تابستان برگزار می شود نیز اجرا می شود. این رویدادها که در آن سکوهای حدود 50 متری برپا می شود، فرصت خوبی به ویژه برای کسانی است که برای اولین بار این ورزش را انجام می دهند.
برای انجام این ورزش ابتدا باید از نظر جسمی سالم باشید. به عنوان مثال، در صورت اضافه وزن، بیماری قلبی، فشار خون بالا و بارداری، پریدن توصیه نمی شود. 

آیا بانجی جامپینگ خطرناک است؟

همچون هر ورزش آدرنالینی دیگر، پرش بانجی نیز خطرات خاص خود را دارد. به عنوان مثال، کیفیت پایین تجهیزاتی که با استفاده از آنها می پرید، راهنمایان غیرحرفه ای، اتصالات طناب ناسالم، ناسازگاری سکوهای ایجاد شده با زمین، ممکن است نتایج نامطلوبی به همراه داشته باشد.

مکان های معروف انجام جامپینگ بانجی در جهان

1. سوئیس
2. اتریش
3. ایتالیا
4. انگلستان
5. فرانسه
در اصل بانجی جامپینگ را نمی توان یک ورزش در نظر گرفت زیرا به هیچ تمرین بدنی یا تکنیک خاصی نیاز ندارد، به جز پرش های پیشرفته تر، که می تواند توسط هر فردی با شرایط بدنی خوب، حتی یک تازه کار انجام شود.

سوالات متداول و نکاتی که باید در مورد بانجی جامپینگ بدانید

پرش بانجی

1. از چه سنی می توان بانجی جامپ را انجام داد؟

هیچ سن قانونی برای این  پرش ها وجود ندارد، اگرچه عمدتا تمرینی برای بزرگسالان است، اما برای اینکه بتوانید بپرید باید حداقل 40 کیلوگرم وزن داشته باشید.

2. چگونه برای بانجی جامپ لباس بپوشیم؟

همه چیز به فصل بستگی دارد! فقط باید مطمئن شوید که راحت هستید، مخصوصا با تسمه، و کفش های اسپرت باکیفیتی بپوشید که به خوبی شما را نگه می دارند.

3. کجا بانجی جامپ انجام دهیم؟

این مسئله در واقع به شما بستگی دارد. جایی که هستید، ارتفاع پرشی که می‌خواهید انجام دهید، کیفیت منظره‌ای که می‌توانید در آن غوطه‌ور شوید... بنابراین نمی‌توان بلافاصله پاسخ این سوال را به شما داد، اما قطعا طبیعتی را که می‌خواهید پیدا خواهید کرد.

4. چگونه بانجی جامپینگ کنیم؟

خیلی سریع پیش میره! پس از صعود به بالای برج پرش به طور ایمن مهار می‌شوید و قوانین ایمنی و نکات مفیدی برای جلوگیری از سقوط و مقابله با ترس از ارتفاع به شما داده می‌شود. سپس از شما خواسته می شود که به لبه نزدیک شوید و ... . ادامه راه بستگی به شما دارد!
ما به شما توصیه می کنیم از صحنه فیلم برداری کنید زیرا می توانید دوباره پرش خود را ببینید.

5. چه احساسی نسبت به بانجی جامپ دارید؟

خطرات بانجی جامپینگ

اگر از علاقه مندان به ترن هوایی هستید، این تقریبا همان احساسی است که وقتی به خلأ می پرید در قلب خود تجربه خواهید کرد. دلهره ای که قبلا احساس می شد اغلب با افزایش استرس بسیار شدیدتر می شود! اما شما خیلی سریع در میان مناظر عالی درگیر این احساس آزادی باورنکردنی خواهید شد.

6. آیا حوادث خاصی هنگام بانجی جامپ رخ می دهد؟

بله اینطور است و شما آن را می دانید. علیرغم رعایت قوانین ایمنی، هرگز به طور صد درصدی از حادثه در امان نیستید. زیرا رشته های لاتکس کابل ممکن است خراب شود. اما مطمئن باشید، بررسی های دائمی وجود دارد و بنابراین این نوع حوادث بسیار نادر است!

7. موارد منع استفاده

از سن 55 سالگی برای اینکه بتوانید بانجی جامپینگ را انجام دهید به گواهی پزشکی نیاز دارید . حداکثر وزن برای اینکه بتوانید بپرید به هر سازه بستگی دارد، اما به طور کلی باید حداکثر 100 کیلو و حداقل ۴۰ کیلو وزن داشته باشید تا بتوانید بپرید.
افراد مبتلا به صرع، افراد مبتلا به دیابت، زنان باردار یا افراد مبتلا به مشکلات قلبی مجاز به بانجی جامپ نیستند. در نهایت، افراد زیر سن قانونی اغلب باید یک مجوز دست نویس از والدین خود ارائه دهند.

8. پرش با چتر نجات یا بانجی جامپ؟

در واقع، در حالی که هر دو فعالیت آدرنالین بالا هستند، واقعیت این است که احساسات به هیچ وجه یکسان نیستند. در پرش با چتر، شما احساساتی خواهید داشت که دوام بیشتری خواهند داشت، اما آدرنالین پایین تری خواهید داشت و فاصله از زمین نسبت به پرش بانجی کمتر است. در بانجی جامپینگ، آدرنالین بسیار قوی است اما در مدت زمان کوتاه‌تری.
و یک تفاوت عمده دیگر: اصلا قیمت یکسانی ندارند ! برای پرش با چتر باید هزینه زیادی بکنید، اما برای پرش بانجی اینگونه نخواهد بود.

توصیه لحظه آخری

بانجي جامپينگ

قبل از پریدن چیزی را در دهان خود نگه ندارید. این مسئله خیلی مهم است. زیرا در هنگام زمین خوردن خطر قورت دادن آن را دارید. جیب هایتان را خوب خالی کنید، حتی اگر قابلیت بسته شدن داشته باشند!
و بعد وقتی آنجا هستید، همانجا روبه‌روی خلأ، فقط یک نفس عمیق بکشید و فکر نکنید، فقط حس آزادی و پرواز را با تمام وجود لمس کنید.
بانجی جامپ در حال حاضر اغلب از روی پل انجام می شود. با این حال، به طور مرتب برای علاقه مندان این اتفاق می افتد که از جرثقیل، برج یا تله کابین بپرند.
همچنین لازم است قبل از شروع اولین جامپ یک آزمایش مقدماتی انجام شود. به عنوان مثال، به محض اینکه جرثقیل (یا تاسیسات از روی پل) در جای خود قرار گرفت، آزمایش با انداختن مجموعه ای از وزنه ها انجام می شود. هدف این است که این وزنه ها الاستیک را بالانس کنند. مهمتر از همه، وزن آنها باید بیشتر از حداکثر وزن افرادی باشد که متعاقبا باید بپرند.
برای یافتن بهترین باشگاه ها و مربیان بانجی جامپینگ می توانید به سایت بنکوی به آدرس اینترنتی https://benkoy.com/ مراجعه نمایید و تجربه های جدید و هیجانی را در زندگی خود ثبت کنید.
ثبت نظرات
نظرات
محمد طاها | چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲
من از این سایت خوشم اومد به خاطر اینکه خیلی خوب همه چیز را در مورد ورزش جانبی بهمون گفت حتی گفت اگر در جیبم آیا دهانمان چیزی بگذاریم غلط است چون اگر بزاریم ممکن است بپرد در دهانمان حتی اگر جیبمان زیپ داشته باشد باز هم ممکن است اتفاق بیفتد و بهمون گفت که هر سنی داشته باشید می توانید برید اما اگر وزن از ۴۰ پایین ۴۰ کیلوگرم پایین تر باشه نمی توانید این کار را انجام بدهید ممنونم که این نظر را خواندید
5