با طرز تهیه آبگوشت آشنا شویم

رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها
به اشتراک بگذارید:  
یکی از غذاهای قدیمی، اصیل و خوشمزه ایرانیان آبگوشت است. این غذا که طرفدار زیادی بین نسل های مختلف دارد به گونه های خاصی سرو می شود اما شیوه ی طبخ آن دارای نکات خاصی است که سبب می شود آبگوشتی خوش عطر و مزه داشته باشیم در این مطالعه به بررسی طرز تهیه آبگوشت میپردازیم.
آبگوشت
مقدمه
بی شک یکی از خاطرات بسیاری از مردم کشور ما، دورهمی های خانوادگی در خانه های قدیمی و روابط صمیمی است  جمع هایی که معمولاً در خانه های پدربزرگ و مادربزرگ صورت می‌گرفت و مهمان همیشگی سفره های آنها آبگوشت معطر دستپخت مادربزرگ بود که عطر و طعم آن خاطره شیرینی را در ذهن بسیاری از ما جای نهاده است. ابگوشت به عنوان یک غذای قدیمی ایرانی همیشه مهمان سفره‌های ایرانیان بوده و خانواده های ایرانی با رغبت زیادی اقدام به تهیه و مصرف آن می کنند در این مطالعه سعی داریم تا با بررسی اصول لازم در پخت آبگوشت، طرز تهیه آبگوشت را آموزش دهیم تا بتوانیم در خانه های خود این غذای بسیار بیاد ماندنی را تهیه کرده و با لذت مصرف کنیم.

 طرز تهیه آبگوشت چگونه است؟

طرز تهیه آبگوشت

همانگونه که از نام آن پیداست این غذا ترکیبی از گوشت و سایر مواد غذایی است. همانند کله پاچه یکی از علت‌هایی که سبب شده تا رغبت مردم به مصرف گوشت زیاد باشد آبگوشت و خوردن آن است با توجه به خورشتی بودن غذا و وجود آب و انواع مواد در آبگوشت، این غذا عطر و طعم فوق العاده ای ایجاد می‌کند بنا داریم تا با بررسی مرحله به مرحله پختن آن اصول اساسی را که باید بدانید آموزش دهیم ابتدا لازم است موادی را با توجه به میزان لازم و مصرف افراد و تعداد خود در نظر بگیریم. با توجه به آن که ممکن است افراد مختلف تعداد متفاوتی مد نظر داشته باشند به معرفی مواد اولیه پرداخته و مقدار لازم را به خواننده می سپاریم.
 برای تهیه این غذا به مقداری گوشت آبگوشتی، لوبیا سفید، نخود، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز، رب گوجه فرنگی، نمک، فلفل سیاه و زردچوبه نیاز داریم و لازم است این مواد غذایی را در اختیار داشته باشیم.
1-  برای مصرف حبوبات بهتر است از قبل حبوبات را در کاسه های آب جداگانه خیسانده تا از نفخ آن جلوگیری کنیم. حبوبات در این غذا کاربرد زیادی دارند و از جمله مواد غذایی هستند که نفخ معده را به همراه می آورند بهتر است آنها را خیسانده تا هم به راحتی پخته شوند و هم از نفخ آنها جلوگیری شود.
2- در این مرحله که ورود گوشت و تفت دادن آن می باشد لازم است ابتدا گوشت را با مقداری روغن در ظرفی تفت دهیم تا رنگ آن از قرمز به حالت تیره تر تغییر کند سپس نخود و لوبیا را که آبکشی شده است به قابلمه اضافه کرده و در نهایت تفت می دهیم.
طرز تهیه ابگوشت

3- در این مرحله گوجه فرنگی و یک پیاز را پوست گرفته و به قابلمه اضافه میکنیم مقدار آب که به صورت متعارف ۴ برابر تعداد گوجه‌فرنگی هاست به قابلمه اضافه می کنیم بهتر است برای اضافه کردن آب از آب جوش استفاده کنیم چرا که استفاده کردن و مصرف آب جوش  سبب می شود تا عطر تمام غذا و مواد غذایی ترکیب شوند و مواد خوشمزه تر گردد در این مرحله لازم است تا حرارت زیر ظرف را کم کنیم تا غذا با حرارت ملایم پخته شود لازم است اجازه دهیم غذا بین ۲ تا ۳ ساعت روی حرارت مانده تا علاوه بر پخته شدن کامل گوشت، مواد به راحتی با هم ترکیب شوند پس از زمان گفته شده لازم است سیب زمینی ها را شسته و به قابلمه اضافه کنیم یکی از نکاتی که در این مرحله باید رعایت گردد این است که پس از آنکه سیب زمینی را به ظرف اضافه کردیم بهتر است چربی که در آبگوشت وجود دارد را خارج کرده و به همراه پیاز بکوبیم تا کاملا له شود سپس آن را به ظرف اضافه کنیم.
 4- در این مرحله لازم است رب گوجه را در یک ظرف دیگر تفت داده تا سرخ شود و به همراه نمک و فلفل سیاه به غذا اضافه کنیم هدف از استفاده از گوجه فرنگی رنگ متفاوت غذا می باشد پس از آن که رب را به ظرف اضافه کردیم لازم است ۳۰ دقیقه دیگر آبگوشت روی حرارت بماند.
آخرین مرحله از مراحل طرز تهیه آبگوشت سرو کردن آن می باشد که میتوان آب را کامل جدا کرده و سایر مواد را در قابلمه بکوبیم و سپس به صورت جداگانه آنها را سرو کنیم راه دیگر سرو ابگوشت این است که تمام مواد را به صورت تفکیک شده برای همه افراد جدا بگذاریم.

طرز تهیه آبگوشت در زودپز

ابگوشت

زودپز ظرفی مانند قابلمه است اما در پختن غذا تفاوت‌های زیادی با قابلمه دارد و نکات بیشتری را باید در زمان پخت آبگوشت در زودپز مدنظر داشت طرز تهیه آبگوشت در زودپز متفاوت با طرز تهیه آن در قابلمه می باشد بهتر است در ابتدا گوشت را به همراه حبوباتی مانند نخود و لوبیا در زودپز گذاشته پیاز را به چند قسمت تقسیم کنیم و به همراه آب در زودپز بریزیم در این مرحله لازم است ادویه ها را به غذا اضافه کرده و آن را بر روی حرارت قرار دهیم زمان پخته شدن مواد در زودپز در این مرحله ۴۵ دقیقه تا یک ساعت می باشد پس از این زمان لازم است مواد غذایی که در زودپز قرار دارند را به قابلمه انتقال دهیم و گوجه و سیب زمینی را اضافه کنیم همانند طبخ آبگوشت در قابلمه بهتر است رب را در روغن تفت داده و آن را سرخ کنیم و سپس به آن نمک اضافه کرده و به غذا بیفزاییم. در ادامه لازم است همان گونه که برای پختن آبگوشت گفته شد  چربی آن را با مقداری پیاز کوبیده و سپس آن را به ظرف غذا اضافه کنیم یکی از نکاتی که برای پختن آبگوشت استفاده می‌شود تا غذای ما عطر و طعم بهتری داشته باشد وجود برخی از مواد است که سبب می شود غذا بسیار خوشمزه تر شود مثلا بسیاری از افراد برای آماده کردن ابگوشت در کنار سایر مواد غذایی که ذکر شد از لیمو عمانی هم استفاده می کنند برخی از افراد نیز برای طبخ آبگوشت از آلو استفاده می‌کنند که این شیوه بسته به ذائقه افراد ممکن است متفاوت باشد استفاده از لیمو عمانی به صورت پودر لیمو و یا خود لیمو می باشد لازم است در این حالت لیمو را در آب بجوشانیم تا تلخی آن گرفته شود.

دیزی 

دیزی

دیزی یکی دیگر از شیوه های پختن آبگوشت است که طرفدار بسیار زیادی در بین ایرانیان دارد و معمولاً هر ایرانی چند بار این غذا را در خانه و یا رستوران میل کرده است دیزی سنگی که بین خانواده ها و جوانها طرفدار بسیار زیادی دارد و می‌توان آن را انتخاب بسیاری از ایرانیان دانست، علاوه بر شیوه طبخ ویژه در ظروف خاصی نیز پخته می‌شود همان گونه که از نام آن پیداست طبخ دیزی سنگی در ظروف خاصی مانند سنگ صورت می‌گیرد دیزی سنگی بر خلاف آبگوشت به صورت فردی نیز تهیه می شود در ادامه قصد داریم به طرز تهیه دیزی پرداخته و آن را با آبگوشت مقایسه کنیم.

 طرز تهیه دیزی چگونه است؟

طرز تهیه دیزی

برای تهیه دیزی کافی است که مواد غذایی را به صورت تفکیک شده برای هر فرد جدا در ظرف خاصی گذاشته و آن ها را برای پخت مهیا کنیم برای پختن دیزی تمام مراحلی را که برای طبخ آبگوشت بیان شد را استفاده می کنیم اما در نهایت آنها را در ظروف خاص و مجزا قرار می دهیم و اجازه میدهیم این مواد در کنار هم به اندازه های مشخص پخته شوند یعنی اگر مقداری از مواد غذایی را برای هر کدام از افراد مشخص کرده ایم آنها را به صورت تفکیک شده در ظروف خاصی می گذاریم و اجازه می دهیم تا در همان ظرف پخته شوند لازم است در زمان تهیه دیزی گوشت و حبوبات را در کنار یک عدد پیاز و سیر و گوجه و ادویه های مختلف و ۶ برابر آن آب روی شعله بگذاریم تا به دمای جوش برسند پس از گذشت یک ساعت و نیم از پختن آن ها باید فلفل را اضافه کنیم در نهایت لازم است پس از گذشت یک ساعت سیب زمینی را افزوده و همانگونه كه عنوان شد چربی را گرفته و با پیاز بکوبیم و به مواد اضافه کنیم. یکی از اصولی که باید برای طرز تهیه دیزی بیان کرد استفاده از ظروف خاصی می باشد که در پخت آن نیز موثر هستند. در ادامه به تفاوت دیزی با آبگوشت می‌پردازیم.

 تفاوت دیزی با آبگوشت

دیزی سنگی

دیزی همانگونه كه عنوان شد مراحل پخت مشابه با آبگوشت دارد، در آبگوشت همه مواد غذایی در یک قابلمه پخته می شوند و بسته به ذائقه افراد آب آن جدا و مواد آن به صورت جداگانه کوبیده می شود در صورتی که در دیزی مواد غذایی هر فرد به صورت جداگانه در ظرف خاصی قرار می‌گیرد و بسته به نوع آن در صورتی که دیزی سنگی باشد در همان ظرف ها پخته و گرم می ماند و هر کس به صورت فردی مواد غذایی خود را جدا کرده و آبگوشت را جداگانه و مواد آن را به صورت جداگانه کوبیده و مورد استفاده قرار می‌دهد.
 علاقه مندان می توانند برای آموزش انواع غذاها به سایت های معتبر مانند سایت benkoy.com مراجعه کرده و علاوه بر آموزش شیوه‌های مختلف طبخ غذا انواع غذاهای سنتی و جدید را ملاحظه کنند.
ثبت نظرات
نظرات