بولینگ در ایران و جهان

باشگاه‌ها و اماکن ورزشی
به اشتراک بگذارید:  
مصریان باستان بازی بولینگ را ابداع کردند. البته نکته بسیار جالب این است؛ قوانینی که در حال حاضر در این بازی رعایت می شود محصول کشور آمریکا بوده و در سال ۱۸۹۵ به طور رسمی در نیویورک ثبت شده است. امروزه بیش از هر زمان دیگری, این بازی طرفداران خودش را از سراسر جهان شناخته است.
بولینگ
 اگر بخواهیم درباره تاریخچه بولینگ صحبت کنیم, بسیار سخت است که در حقیقت برای آن یک مبدا مشخصی را تعیین کنیم؛ اما مورخان بر این باورند که اولین بار, مصریان باستان بازی بولینگ را ابداع کردند و بعد ها توسعه و بهبود این بازی را به آلمانی ها نسبت دادند. البته نکته بسیار جالب این است؛ قوانینی که در حال حاضر در این بازی رعایت می شود محصول کشور آمریکا بوده و در سال ۱۸۹۵ به طور رسمی در نیویورک ثبت شده است.
 امروزه بیش از هر زمان دیگری, این بازی طرفداران خودش را از سراسر جهان شناخته و جای خودش را در میان جوانان و بزرگسالان به خوبی پیدا کرده است؛ به طوری که امروز در بسیاری از شهر های ایران و جهان, باشگاه های مخصوص بیلیارد و بولینگ وجود دارد.
 این بازی گرچه یک بازی ساده به نظر می رسد؛ اما نیازمند تجهیزات گران قیمتی است که به همه افراد اجازه نمی دهد تا در خانه شخصی شان یک باشگاه بولینگ کوچک داشته باشند و بنابراین همه افراد, چه ثروتمند باشند و یا نباشند, نیاز دارند تا به باشگاه های عمومی بولینگ مراجعه کنند. این ورزش, هم در سطح حرفه ای و بین المللی و هم در سطوح پایین تر و به طور عادی و به عنوان یک سرگرمی, در سطح جامعه مورد اقبال قرار گرفته است و به آن پرداخته می شود.
این بازی, همانطور که شما هم حتماً در تلویزیون و یا شبکه های اجتماعی دیده اید؛ اگر چه آن را حتی خودتان انجام نداده باشید, بسیار آسان به نظر می رسد. تنها کافی است که توپ را از روی ریل برگشت بردارید, انگشتانتان را درون سوراخ های مخصوص توپ قرار دهید, کمی به جلو حرکت کنید و با حرکت بازویتان, توپ را در مسیری که به سمت اهداف پایانی امتداد دارد, روی زمین بغلتانید.
 بر اساس این که چه تعداد از اهداف پایان مسیر, توسط برخورد توپ شما به زمین می‌ افتند, یک سیستم امتیاز دهی وجود دارد و به عملکرد شما امتیاز می‌دهد؛ البته شاید به این سادگی هم نباشد؛ چرا که قواعد و قوانین معین و دقیقی برای اجرای این بازی وجود دارد که اگر آن ها را رعایت نکنید, ممکن است امتیاز از دست بدهید.

بولینگ چگونه انجام می شود؟

بازی بولینگ

در هر بازی, برای هر بازیکن ۱۰ فریم وجود دارد و در هر فریم دو ضربه دارد؛ به غیر از فریم دهم که در حالت خاصی به هر بازیکن سه ضربه داده می شود. در هر فریم, بازیکن باید با توپی که در اختیار دارد, به سمت پین های آخر زمین شوت کند و آن ها را به زمین بیندازد؛ پین ها در انتهای زمین قرار گرفته و به شکل یک مثلث, که یک راس آن رو به بازیکن قرار می گیرد چیده شده‌اند و انداختن هر یک از آن ها به منزله کسب یک امتیاز است.
 دستگاه مکانیکی که در انتهای زمین قرار دارد, در ضربه اول هر فریم, ۱۰ پین را در همان حالتی که گفته شد بر روی زمین قرار می دهد. اگر بازیکن بتواند در اولین ضربه خود همه ۱۰ پین را بیندازد, فریم کامل شده و امتیاز دو ضربه بعدی با این ضربه که خودش ۱۰ امتیاز دارد جمع می شود؛ به این ضربه در اصطلاح استراک گفته می شود و در تابلو امتیازات با یک ضربدر نشان داده می شود.
 اجازه دهید تا با یک مثال قضیه را روشن تر کنم؛ اگر یک بازیکن در ضربه اول خود استراک کرده و بعد از آن, در ضربه اول فریم بعدی اش ۴ پین را به زمین بیندازد و در ضربه بعد از آن سه پین را بیندازد, امتیاز نهایی او ۱۷ خواهد بود.
 اگر بازیکن نتواند در ضربه اول, همه پین ها را بر زمین بیندازد, دستگاه مکانیکی انتهای زمین, پین های باقیمانده را بلند می کند و سپس پین های بر زمین افتاده را از زمین جمع می کند. سپس پین های باقیمانده در ضربه قبلی را مجدداً روی مسیر می گذارد. بازیکن باید در ضربه دومش, سعی کند تا پین های باقی مانده را بر زمین بیندازد؛ اگر او بتواند در ضربه دومش بقیه پین ها را هم به زمین بیندازد, برای این فریم ۱۰ امتیاز را کسب خواهد کرد و به این ضربه اصطلاحاً اسپیر گفته می شود.
اگه به دنبال هیجان و تحرک بیشتری هستید پینت بال گزینه خوبی است، آموزش های آن را از دست ندهید.
توپ بولینگ

اگر بازیکن نتواند در ضربه خود هیچ یک از پین ها را به زمین بیندازد, او ضربه را از دست داده و اصطلاحاً ضربه او میس شده است. در نهایت, در فریم دهم, بر اساس قوانین خاصی, ممکن است که تعداد ضربه های هر شخص ۳ عدد تعیین شود .
 اگر بازیکنان در ضربه اول خود پین ها را طوری هدف قرار دهند که پین های باقی مانده بر روی زمین, به نحوی قرار بگیرند که توپ بتواند بدون برخورد با آن ها از میان شان بگذرد حالتی ایجاد می‌شود که اصطلاحاً به آن اسپلیت گفته می شود. در این حالت, انداختن سایر پین ها کار بسیار سختی است و البته امتیاز خاصی نیز ندارد. پس بهتر است که اگر قصد انجام این بازی را دارید, سعی کنید تا طوری پین ها را هدف قرار دهید که اگر نتوانستید در ضربه اول همه آنها را بیندازید, حداقل بتوانید در ضربه دوم این کار را انجام دهید.
 برای بازی بولینگ, سیستم‌ های اتوماتیک امتیاز دهی به وجود آمده است که کار را بسیار آسان کرده و ما را از نیاز به افرادی که به طور دستی کار را انجام دهند نجات داده است. به طور کلی, دو نوع دستگاه مکانیکی برای این بازی ایجاد شده است؛ یک نوع آن با استفاده از تکنولوژی میکرو سوئیچ کار می کند و نوع دیگر آن, با استفاده از دوربین و نرم افزار امتیازات را محاسبه و روی تابلو نشان می دهد.
 قبل از سال ۱۳۹۳, سیستم های امتیاز دهی که در باشگاه های ایرانی وجود داشت همگی از خارج از کشور تامین می ‌شد و به عبارت دیگر وارداتی بودند. اما در این سال, یک شرکت ایرانی موفق شد تا دستگاه مکانیکی بولینگ را بومی سازی کند و از آن پس, نیاز ما به این دستگاه های امتیاز دهی, از داخل کشور تامین می شود.
آیا از اسکیت و تاریخچه جالب آن خبر دارید؟

باشگاه های بولینگ در تهران

بولینگ تهران

شما برای این که بتوانید بولینگ را بازی کنید, نیاز دارید تا توسط افرادی که در آن مهارت دارند مورد آموزش قرار گیرید. قیمت آموزش این ورزش, بسته به به سطحی که مربی دارد و تجهیزاتی که در باشگاه وجود دارد متفاوت است. به طور کلی کلاس های آموزشی این ورزش, در تایم های ۳ ساعته و بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره خطوط, تقریباً ۸۰۰ هزار تومان است. البته آموزش حرفه ای و در سطوح بالاتر این بازی قدری گران ‌تر بوده و این کاملا بدیهی است.
 قدیمی ترین باشگاه بولینگ تهران که در مجموعه ورزشی شهید چمران ساخته شده است و قدیمی تر ها آن را با نام بولینگ عبده می شناختند, هنوز هم وجود دارد و با داشتن بیست لاین بولینگ, در زمان خودش بزرگترین سالن بولینگ در آسیا بود. این باشگاه به دلایل مختلف, چند سالی تعطیل شد. اما بعداً مجدد و این بار با نام مجموعه شهید چمران راه اندازی شد و مورد استفاده قرار گرفت. در این باشگاه, شما می توانید به اتفاق خانواده تان از امکانات دیگر آن, از جمله سالن سینما, استخر, شهر بازی و ... استفاده کنید.
 این مجموعه, هر روز از ساعت ۱۱ تا ۲۳ آماده سرویس دهی به مشتریان است. نشانی آن, خیابان شریعتی, بالاتر از پل صدر و روبروی ایستگاه مترو قرار دارد. 
یک باشگاه معروف دیگر در شرق تهران قرار دارد و جایی در نزدیکی پارک جنگلی لویزان واقع شده است. این باشگاه که نام آن باشگاه شیان است, دارای باشگاه بیلیارد, ایر هاکی و امکانات رفاهی, از جمله کافی شاپ, رستوران و ... می باشد که در زمینی هزار متر مربعی و دارای فضای جذاب, ساخته شده است. نکته بسیار جالب این باشگاه, امکانات مخصوص برای حضور بانوان است که در بسیاری از باشگاه‌ های دیگر وجود ندارد.
باشگاه بولینگ

در این باشگاه, همچنین برای یادگیری علاقمندان بولینگ, کلاس های آموزشی در سطوح مختلف برگزار می شود. ساعت کاری این باشگاه, هر روزه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۱۲ شب بوده و نشانی دقیق آن, در پاسداران, میدان هروی, در ضلع شرقی پارک صدف و در مجموعه ورزشی صدف واقع شده است. 
یکی دیگر از باشگاه های معروف در تهران سرزمین عجایب است؛ در صورتی که می خواهید خانوادگی به تفریح بپردازید و البته دوست دارید تا کودک دلبندتان را هم با خود همراه کنید, به شما پیشنهاد می کنم که به مجتمع تجاری تیراژه که در غرب تهران واقع شده است سری بزنید.
 در این مجموعه, چندین طبقه مغازه ها برای خرید و همچنین یک شهر بازی به نام سرزمین عجایب برای کودکان ساخته شده است و البته خود شما می توانید سری به باشگاه بولینگ بزنید و با خیال آسوده به تفریح بپردازید. این باشگاه دارای یک سالن مینی و یک سالن کامل می باشد که در سالن مینی آن, 4 خط بولینگ و در سالن اصلی آن ۱۲ خط, به همراه سیستم مکانیکی توپ برگردان اتوماتیک وجود دارد.
ساعت کاری این مجموعه, از ۴ بعد از ظهر تا ۱۲ شب است و نشانی آن در بزرگراه آیت الله کاشانی, پایین تر از پونک, در مجتمع تجاری تیراژه واقع شده است. 
ورزش بولینگ


ثبت نظرات
نظرات