مهارت های بازاریابی را کسب کنید

کسب و کار
به اشتراک بگذارید:  
بازاریابی صحیح یکی از مهارت هایی است که هر فروشنده ای به آن مسلط نیست. اگر می خواهید تا از رقبای خود پیشی بگیرید و در کسب و کارتان موفق شوید، بهتر است تا این مهارت ها را در خود تقویت کنید. برای این کار بهتر است تا این مقاله را با دقت مطالعه کنید. با ما همراه باشید.
بازاریابی

پیشگفتار

توسعه کسب و کار به دانش و آگاهی های خاص خود نیاز دارد، بازاریابی نیز یکی از اصول همین کسب و کارهاست. برای اینکه بتوانید کسب و کار خود را به خوبی مدیریت کنید، باید با اصول و روش بازاریابی و جذب مشتری آشنایی داشته باشید.
بسیاری از افراد گمان می کنند جذب مشتری کار بسیار ساده ای است و اصلا نیاز به کسب دانش و مهارت خاص ندارد، اما در واقع اینطور نیست. اگر شما بتوانید اصول و قواعد فروش و جذب مشتری را به خوبی فرا بگیرید، خواهید دید که کسب و کار شما ظرف مدت زمان کوتاهی دستخوش چه تغییرات بزرگ و چشمگیری خواهند شد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا رمز و رازهای مهم در مورد کسب مهارت در زمینه فروش و جذب مشتری را برای شما عنوان کنیم تا بتوانید از این طریق به موفقیت در کسب و کارتان برسید. با ما همراه باشید.

موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار

یک قاعده کلی وجود دارد و آن هم این است که هر کسب و کار و حرفه ای بدون جذب مشتری و افزایش راندمان فروش از بین خواهد رفت. شاید گمان کنید زمانی که یک مشتری از شما خرید می کند، به معنی این است که جذب کسب و کار شما شده است؛ اما در واقع اینگونه نیست. جذب مشتری یکی از مهارت هایی است که بر اثر تجربه خرید و جلب اطمینان به وجود می آید. 
طبق تجربیات افرادی که سال هاست در زمینه بازاریابی و فروش فعالیت می کنند، جذب مشتری و فروش ترکیبی از علم و هنر است. برای اینکه این علم را فرا بگیرید می توانید به دنبال رمز و رموز کسب مهارت در زمینه فروش و جذب مشتری بروید. اما برای پرورش این هنر باید تلاشتان را کنید تا بتوانید این هنر را به دست بیاورید. بعضی از افراد به طور ذاتی این هنر را دارند اما بعضی دیگر فقط تمایل دارند تا این هنر را کسب کنند. اگر جزو گروه اول هستید بهتر است تا این هنر را در خود تقویت کنید و پرورش دهید، اما اگر جزو گروه دوم هستید، همین که تلاش کنید تا این هنر را به دست بیاورید، یک گام بزرگ و موثر در این راستاست. بنابراین می توانید با کسب علم و هنر بازاریابی در کسب و کار خود موفقیت کسب کنید.

آشنایی با چرخه فروش

چرخه فروش

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از چرخه فروش داشته باشیم باید بگوییم به هر تلاشی که در راستای فروش محصول انجام دهید، چرخه فروش می گویند. شروع این چرخه دقیقا زمانی است که مشتری با یک پیشنهاد ایده آل به سراغ شما می آید و با یک خرید ایده آل و با رضایت خریدش را تمام می کند. این پروسه در واقع چرخه فروش است. هر اقدامی که شما در فاصله ورود مشتری تا خروج مشتری انجام دهید، جزو چرخه فروش به حساب می آید.
طی این چرخه فروش یک کانال ارتباطی بین شما و مشتری برقرار می شود که می توانید در این کانال به خوبی بازاریابی کنید. این کانال فرصتی طلایی برای جذب مشتری و جلب رضایت آنهاست و در توسعه کسب و کار بسیار مهم است. در ادامه مراحل این کانال ارتباطی را برای شما عنوان می کنیم.
سرنخ: منظور از سرنخ فرصت های جدید برای فروش است. این فرصت اولین گام در چرخه فروش است.
مشتری احتمالی: اگر احتمال می دهید یکی از مشتریانتان با پیشنهاد شما به خرید تمایل پیدا می کند، می توانید از طریق تماس تلفنی این کار را انجام دهید.
مشتری احتمالی واجد شرایط: شما نیاز مشتری را میدانید و با پیشنهاد شما مشتری خرید می کند و نیازش برطرف می شود.
مشتری احتمالی داغ: این مشتری ها کسانی هستند که تا پای معامله آمده اند و بر سر یک سری جزئیات با شما مخالفت دارند. که البته قابل حل است.
مشتری: مشتری اقدام به خرید می کند.
زمانی که شما این چرخه را پشت سر گذاشتید، می توانید روی مشتری تان حساب باز کنید و او را به عنوان مشتری دائم و همیشگی تلقی کنید.

مدیریت کردن بر روابط مشتری، یکی از اصول بازاریابی

مدیریت روابط مشتری

یکی از اصول بازاریابی ایجاب می کند تا شما بر روابط مشتری مدیریت داشته باشید. حفظ روابط با مشتری می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی کسب و کار شما داشته باشد. کسی که در مدیریت کسب و کار خود زیرک و باهوش باشد می داند فروش به معنای اتمام کار نیست؛ بلکه تازه آغاز کار است. اگر شما همیشه با این اصل نسبت به فروش اقدام کنید، یقین داشته باشید می توانید در جذب مشتری و مدیریت روابط مشتری موفق شوید.
زمانی که فروش کمی پیچیده تر است و شرایط خاصی دارد، شما نیز باید با پیچیدگی های آن آشنا شوید. در این صورت شما باید اطلاعات مشتریان خود را جمع آوری کنید و سپس آنها را با علم و دانش بازاریابی تجزیه و تحلیل کنید. پس از اینکه این کار را انجام دادید، می توانید مشتری هایتان را گروه بندی کنید تا در مواقع نیاز بدانید که این مشتری جزو کدام گروه است و باید چگونه با او برخورد کنید. تفکیک روابط و مدیریت کردن بر روابط مشتری یکی از اصلی ترین مهارت های بازاریابی است که شما با کسب آن می توانید از سایر رقبای خود پیشی بگیرید و یک گام از دیگران فراتر باشید.

نحوه جذب مشتری

نحوه جذب مشتری

یکی از اصلی ترین بخش های بازاریابی، کسب مهارت جذب مشتری است. برای اینکه بتوانید فروش بیشتری داشته باشید، باید در جذب مشتری بسیار قوی و حرفه ای عمل کنید. از این رو در ادامه قصد داریم نکات مهم در جذب مشتری را برای شما عنوان کنیم.

در مورد مشتریان خود تحقیق کنید

هر چقدر هم که محصول و خدمات شما پرفکت باشد و شما خودتان به این موضوع آگاه باشید، باز هم باید این را به مشتری ثابت کنید. مهم این است که مشتری بتواند خدمات و محصولات مرغوبی را از شما دریافت کند. بنابراین باید اهداف مشتریان را شناسایی کنید و در مورد آنها تحقیق کنید. در کسب و کارهای بزرگ و تجاری این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. زمانی که شما نسبت به اهداف و نیازهای مشتری اطلاعات کاملی به دست آورید، قطعا متوجه می شوید که بهتر است چگونه مشتری را برای خرید آماده کنید.

از برند شخصی خودتان پیروی کنید

یکی از اصول روانشناسی فروش می گوید قبل از اینکه کالایی را به مشتری بفروشید، باید آن را به خودتان بفروشید! این بدین معنی است که شما باید از کالا و محصولات تولیدی خودتان حمایت کنید و پیرو آن باشید. بهتر است تا به محصولی که می فروشید ایمان داشته باشید و آن را با قاطعیت بفروشید.

برنامه ریزی عصبی کلامی را فرا بگیرید

مهارت بازاریابی

یکی دیگر از قوانین جذب مشتری در بازاریابی موفق این است که بر کلام و اعصاب خود مسلط باشید. فراگیری این مهارت می تواند تاثیر زیادی در نحوه جذب مشتری شما داشته باشد. شما می توانید با تقویت این مهارت در خود، بر کلام، زبان، رفتار و گفتار خود مسلط باشید و آنها را سازماندهی کنید. شما می توانید مخالفت خود را با صدای بلند و عصبانیت اعلام کنید و یا می توانید آن را در چارچوب ادب و مشتری مداری مطرح کنید؛ حال به نظر شما کدام یک در جذب مشتری تاثیر بیشتری می گذارد؟

قبل از فروش تمام سوالاتتان را آماده کنید

یکی دیگر از مهارت های جذب مشتری برای فروش بیشتر این است که شما از قبل تمامی سوالاتتان را آماده کنید و از این طریق بتوانید به افکار مشتری دسترسی پیدا کنید. با این کار شما می توانید ارتباط مناسبی با مشتری تان برقرار کنید و به خوبی متوجه هدف و نیاز وی بشوید تا در نهایت منجر به رضایت مشتری می شود.

قوی شروع کنید

بهتر است تا کاملا قوی و قدرتمند شروع کنید. زمانی که شما با جسارت تمام و قدرتمند معاملات خود را آغاز کنید، طرف مقابلتان متوجه قدرت و جسارت شما خواهد شد. این یکی از نشانه های حرفه ای بودن و مصمم بودن یک فروشنده را می رساند.

فروش اخلاقی و با صداقت

فروش اخلاقی

بهتر است تا کمتر قول دهید و بیشتر عمل کنید. این کار بیشتر از وعده و وعید در جذب مشتری و فروش بیشتر تاثیر می گذارد. سعی کنید تا با صداقت اطلاعات کافی در مورد محصولاتتان در اختیار مشتری قرار دهید. این را در نظر بگیرید که بعد از خرید، مشتری متوجه کمبودها و عیب و نقص های محصول شما خواهد شد، پس بهتر است با صداقت در مورد مشخصات محصولات خود با مشتری صحبت کنید. این کار می تواند در جلب اعتماد مشتری تاثیر زیادی داشته باشد.

اطلاعات کافی و مهم در اختیار مشتری قرار دهید

اگر می خواهید تا بعد از فروش، اعتراض مشتری را دریافت نکنید، بهتر است تا اطلاعات کافی در مورد محصولاتتان در اختیار مشتری قرار دهید. شفاف سازی قبل از خرید، باعث می شود تا مشتری با دید بازتر و کاملا آگاهانه خرید کند و به هدف خود برسد. این در حالیست که اگر مشتری قبل از خرید اطلاعات کافی دریافت نکند، به اعتراض و نارضایتی بعد از خرید تبدیل می شود و ممکن است تا دفعات بعدی مشتری تمایلی به خرید از شما نداشته باشد.
به طور کلی اگر شما به عنوان یک فروشنده بتوانید تخصص خود را در فروش و بازاریابی صحیح بالا ببرید، یقین داشته باشید که می توانید در مدت کوتاهی موفق شوید و نه تنها فروش بالا داشته باشید، بلکه هر روز تعداد مشتریان ثابت شما به نسبت روز قبل بالاتر برود.
اصول بازاریابی